Φρέντα TDM 850

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
BlckFZ6
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2020, 12:59
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Φρέντα TDM 850

Δημοσίευση από BlckFZ6 »

Καλησπέρα σας,

Έχω στην κατοχή μου ένα Fazer 600 του 05 και αναρωτόμουν αν θα άξιζε - γίνεται να κάνω αλλαγή τα φρένα από tdm 850.


Βάση site με specs https://www.motorcyclespecs.co.za/model ... 0%2096.htm δείχνει ότι το 850 έχει 4 πίστονα μπροστά και 2 πίστονα πίσω φρένα.

Έχει κάποιος κοιτάξει να κάνει τέτοια αλλαγή ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Φρέντα TDM 850

Δημοσίευση από Solomon »

Κ γιατί να μην κάνεις με τα φρένα του 600 s2 που είναι κ γαμιστερα κ τα φόραγε κ το tdm 900?

BlckFZ6
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2020, 12:59
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Φρέντα TDM 850

Δημοσίευση από BlckFZ6 »

Solomon έγραψε:
Τετ 09 Δεκ 2020, 02:25
Κ γιατί να μην κάνεις με τα φρένα του 600 s2 που είναι κ γαμιστερα κ τα φόραγε κ το tdm 900?
Είναι όντως πανέμορφα του s2 και του tdm. απλά τυχαίνει να έχω από το 850. απλά δεν ξέρω αν εκτός από το ονομαστικό "4πιστονα 2πιστονα" κλπ παίζει και κάτι άλλο ρόλο!

αν αξίζει και δεν έχουν πολλές διαφορές μεταξύ τους (του 850 με του 900 περα από την εμφάνιση) έλεγα να τα βάλω και να επενδύσω σε σωληνάκια υψηλής αντί για τα φρένα από 900 η s2.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Φρέντα TDM 850

Δημοσίευση από SoR_gr »

για του tdm δεν ξέρω, μονο και μονο στην ιδέα οτι μπορεί να θες αποστάστες κλπ.

αμα θες αναβάθμιση πήγαινε στην σίγουρη λύση των 4πίστονων απο το fz6 s2. αμα θες και κάτι παραπάνω, και βάλε σωληνάκια υψηλης...


τώρα αν έχεις ήδη του 850, δοκίμασε αν ταιριάζουν εύκολα ή φτιάχνεις βάσεις.
μετά, βάζεις και σωληνάκια υψηλής και ειναι κομπλέ...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Φρέντα TDM 850

Δημοσίευση από AndStuff »

Οπως ειπε και ο Sor, εφοσον τα εχεις, αν μπαινουν ευκολα, δοκιμασε τα, δε χανεις κατι. Παντως, βλεπω οτι εχουν διαφορετικου μεγεθους πιστονια, και δεδομενου οτι ειναι και απο αρκετα παλιοτερο μοντελο, δε νομιζω οτι θα ειναι οντως αναβαθμιση... Επισης, το πισω που ειναι διπιστονο, ισως σου κοκκαλωνει τον τροχο πιο ευκολα!

BlckFZ6
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 07 Νοέμ 2020, 12:59
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Φρένα TDM 850

Δημοσίευση από BlckFZ6 »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες!

το πίσω που το κοίταξα έχει σε άλλο σημείο το μαρκούτσι (στο κάτω μέρος) και βρίσκει στο ψαλίδι. δεν το έβαλα πάνω να δω μήπως με άλλο μαρκούτσι κάνω δουλεία. τα μπροστά θα τα δω.
Του tdm 900 και του s2 τα μπροστινά μπαίνουν χωρίς διαφορετικές βάσης - αποστάτες κλπ ; ξέρει κάποιος;

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Φρέντα TDM 850

Δημοσίευση από Solomon »

Δεν ξέρω σίγουρα για βάσεις αποστάτες, αλλά υποθέτω ότι έχουν πολλές πιθανότητες να είναι τα ίδια

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Φρέντα TDM 850

Δημοσίευση από SoR_gr »

Του σ2 πρεπει να μπαινει κανονικα.. ιδιο μπροστινο εχουν...

Βαλε κμ φωτο να συγκρινουμε αν οπτικα μοιαζουν κ υστερα τι αποσταση εχουν οι τρυπες
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες