Θορυβος σε αποτομο φρεναρισμα

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Θορυβος σε αποτομο φρεναρισμα

Δημοσίευση από NickVr »

Καλησπερα παιδες. Μια ερωτηση, οταν παταω αποτομα το πισω φρενο και εχω μεσα ταχυτητα απλα κραταω πατημενο τον συμπλεκτη ακουγεται ενας θορυβος σαν κατι να χτυπα (τακ τακ τακ) ενω οταν φρεναρω αποτομα χωρις ταχυτητα μεσα ολα κομπλε. Ρωτησα σε εναν μηχανικο στην yamaha και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο γιατι ειναι σαν να προσπαθει να σβησει ο κινητηρας ακομα και αν παταω συμπλεκτη. Ισχυει κατι τετοιο η μου λεει μπαρουφες;

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος σε αποτομο φρεναρισμα

Δημοσίευση από kokobill »

Είναι σωστά ρυθμισμένος ο συμπλέκτης σου? Το freeplay (τζόγος) που πρέπει να έχει στην βάση της μανέτας είναι 2-3mm νομίζω και αναφέρεται και στο User Manual για να είσαι πιο σίγουρος.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος σε αποτομο φρεναρισμα

Δημοσίευση από Solomon »

Δεν μπορώ να καταλάβω από αυτά που περιγραφεις, αλλά ο μηχανικός μαλλον σου λέει μπαρούφες...

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος σε αποτομο φρεναρισμα

Δημοσίευση από NickVr »

Αυτου που συμβαινει ειναι το εξης: οταν πηγαινω με κουμπωμενη την πρωτη και πατησω συμπλεκτη και φρεναρω αποτωμα τοτε ακουγονται 3 με 4 τακ δυνατα απο το κιβωτιο σαν να μην εχει αποσυμπλεκταρει τελειως. Ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο και πηγα και σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο της yamaha. Ουσιαστικα με το φρεναρισμα μπλοκαρει ο τροχος και ακουγεται αυτος ο θορυβος ακριβως κατω απο εκει που ειναι το ποδοφρενο και ο λεβιες απο τις ταχυτητες.
Οσον αφορα την ρυθμιση της μανετας την κανω απο την μανετα; Θελει δλδ σφυξιμο;

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος σε αποτομο φρεναρισμα

Δημοσίευση από NickVr »

Δοκίμασα να σφύξω τον συμπλέκτη αλλά τα ίδια. Δεν έχω ιδέα γιατί το κάνει αυτό. Κάποιος άλλος που να έχει fz6 2005 έχει παρατηρήσει κάτι παρόμοιο?

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος σε αποτομο φρεναρισμα

Δημοσίευση από NickVr »

Πήγα και σε ένα άλλο μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο και ρώτησα. Μου είπε ο μάστορας ότι είναι φαγωμένα τα λάστιχα κρούσεως που υπάρχουν στο πίσω γρανάζι. 65 ευρώ μαζί με εργατικά μου είπε. Νορμάλ τιμή ή όχι?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος σε αποτομο φρεναρισμα

Δημοσίευση από SoR_gr »

Τα σινεμπλοκ εννοει? Κανε ενα τσεκ μονος σου.

Βαλε την στο διπλο σταντ κ δες αμα η πισω ροδα ειναι σταθερη ή αν εχει τζογο. Αν κουναει δεξια αριστερα ή μπρος πισω (ελπιζω να με καταλαβες)
Αν θυμαμαι καλα, αν κουναει δεξια αριστερα, θες ρουλεμαν.

Αν κουναει μπρος πισω θελει σινεμπλοκ.

Αν ειναι σινεμπλοκ, δν εχω καθολου αποψη για την τιμη... λογικα η φθορα τους ειναι για αλλαγη στα 80-100.000 (νορμαλ χρησης χωρις μπαντιλικια σουζες σπασιματα 1ης)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος σε αποτομο φρεναρισμα

Δημοσίευση από NickVr »

Εγω εχω 37000 χιλιομετρα. Μου το εβαλε στο διπλο σταν ο μαστορας και εβαλε πρωτη ταχυτητα και εκανε μπρος πισω λιγακι (σαν να γυρναει δηλαδη). Αυτο μ ειπε οτι ειναι αυτο το λαστιχο που εχει φαγωθει. Μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικη φθορα. Αν ειναι ρολεμαν μηπως ξερεις τιμη; Την μηχανη την αγορασα μεταχειρισμενη πριν κανα 5μηνο. Δεν κανω πυτε σουζες ουτε μπατιλικια μιας και ειναι νεος οδηγος.

Άβαταρ μέλους
lefteris489
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Παρ 02 Δεκ 2011, 18:50
Model: Tiger
Model year: 2012
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος σε αποτομο φρεναρισμα

Δημοσίευση από lefteris489 »

NickVr έγραψε:
Κυρ 29 Σεπ 2019, 20:55
. Δεν κανω πυτε σουζες ουτε μπατιλικια μιας και ειναι νεος οδηγος.
Μόλις παλιώσεις θα κάνεις δηλαδή? :lol:
Κοίτα εκεί που θες να πας.....αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς....

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος σε αποτομο φρεναρισμα

Δημοσίευση από SoR_gr »

αυτο που σου λέω να δειτε το δεξια αριστερα και το μπρος πισω, δεν χρειάζεται να βαλεις 1η.Με σβηστη μοτο και με το χερι την καταλαβαίνεις. Αν ο μάστορας δεν μπορεί να το καταλάβει...να πας αλλού..Το λες και διάγνωση απο αρχάριο-ιδιώτη, οχι να μην το ξέρει συνεργείο. Αν δεν ξέρει αυτό, ας το κλείσει!

ρουλεμαν μπορείς να πάρεις και του εμπορίου, οχι απαραίτητα γιαμαχα. καλές μάρκες ειναι τα koyo & skf
(αν θες ρουλεμαν....)

Η μοτο στο διπλό σταντ αμα βάλεις πρώτη εννοείται πως θα κουνάει γιατι στην ουσία ειναι στον αέρα.


Αν δεν κατέχεις κάποιες τεχνικές γνώσεις (που είναι λογικό μιας και νέος κατοχος μοτο). Να πας να παρεις και 2η γνώμη απο άλλο συνεργείο. Χωρίς να θέλω να θίξω τον δικό σου μάστορα, αλλα κάποια πράγματα είναι τυφλοσούρτη....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος σε αποτομο φρεναρισμα

Δημοσίευση από NickVr »

Σε ευχαριστώ πολύ. Εϊχα πάει στην yamaha και μου έλεγε ότι δεν είναι τίποτα και ότι όλα έτσι κάνουν στο φρενάρισμα. Γενικά αυτόν τον μάστορα μου τον πρότειναν άλλη κάτοχοι fazer και μου είπαν ότι είναι πολύ καλός. Φυσικά αυτό θα το εξακριβώσω αν όντως καταφέρει και βρεί τι είναι αυτός ο θόρυβος. Σε ευχαριστώ πάντως για την ανάλυση.
lefteris489 έγραψε:
Τρί 01 Οκτ 2019, 20:19
Μόλις παλιώσεις θα κάνεις δηλαδή? :lol:
Και να παλιώσω φίλε μου δεν πρόκειτε να κάνω τρέλες με την μηχανή καθώς η ζωή μου αξίζει πολύ περισσότερο από την μηχανή και την μαγκιά. +:Dancing=+:\:D/

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος σε αποτομο φρεναρισμα

Δημοσίευση από SoR_gr »

χωρίς να απευθύνομαι σε εσένα...

καμιά φορά υπάρχουν παράπονα και για τους καλούς μαστόρους... Χωρις να ξέρουμε την στιχομυθεία που είχε προηγηθεί...
Μπορει δλδ να πάω σε έναν καλό μάστορα και να του πω οτι το μηχανακι μου κάνει αυτό το πρόβλημα.. Αυτός να το δει να πει ξερεις θες γραναζια θες σινεμπλοκ, θες το ένα θες το άλλο... (που όντως να τα θέλω) και να αρχίσω να του λέω ποσο κάνουν και είναι ακριβα και τις 200ε ρε φίλε για 2 λαστιχάκια και μετά ο μάστορας να θέλει να απαλλαχτεί απο εμένα και να λέει ελα μωρε δεν είναι τίποτα... Ξαναλέω οτι δεν υπονοώ κάτι για εσένα..

μπορεί απλά να ήσουν ο επόμενος απο εναν πελάτη σαν τον παραπάνω, και ίσως να μην έδωσε την προσοχή που έπρεπε. Γιαυτό να ψιλοψάχνουμε και μόνοι μας ανταλλάσοντας πληροφορίες βάσει της εμπειρίας μας...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες