Δεν κούμπωσε η πρώτη

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Άβαταρ μέλους
necromanthus
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ 2011, 14:48
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δεν κούμπωσε η πρώτη

Δημοσίευση από necromanthus »

Και εμένα από όλο αυτό που περιγράφεις το πρώτο που θα κοίταγα θα ήταν η ντίζα του συμπλέκτη καθώς δεν νομίζω οτι έχει θέμα το σασμάν σου. Παίζει να σου ρύθμισαν το τζόγο όπως ειπώθηκε η ή ντίζα σου να τα παίζει και να θέλει αλλαγή ή ακόμα και να έχει τόση σαβούρα μέσα που δεν κάνει σωστή διαδρομή. Αν δεν την έχεις καθαρίσει - λιπάνει ποτέ θα σου πρότεινα να ήταν το πρώτο που να κοίταζες

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Δεν κούμπωσε η πρώτη

Δημοσίευση από NickVr »

Στο σερβις μου την λαδωσαν και την κοιταξε ο μηχανικος. Απλα μου εσφυξε τον συμπλεκτη. Του ειπα μηπως τον εσφηξε πολυ και του ζητησα να τον χαλαρωσει. Πριν το σερβις ο συμπλεκτης ηταν αρκετα πιο χαλαρος και δεν μ το ειχε κανει ποτε. Θα δοκιμασω και τωρα που τον χαλαρωσε λιγακι μηπως και εφτεγε αυτο.

NickVr
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Σάβ 06 Απρ 2019, 13:16
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Δεν κούμπωσε η πρώτη

Δημοσίευση από NickVr »

Τελικά παιδιά μάλλον έφτεγε που μου είχε σφύξει πολύ τον συμπλέκτη ο μηχανικός. Πήγα και μου τον χαλάρωσε λιγάκι και δεν μου το ξανάκανε.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δεν κούμπωσε η πρώτη

Δημοσίευση από SoR_gr »

Την μανετα του συμπλεκτη εννοεις?(στο τιμονι αριστερα)



Ολα καλα λοιπον
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Δεν κούμπωνε η πρώτη

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Χαίρετε. Είχα τις τελευταίες μέρες ένα πρόβλημα με την πρώτη. Είτε κούμπωνε με δυσκολία, έως πολύ δυσκολία, με το κλασικό "γκρρρρρρααααακκκκκ" είτε κούμπωνε χαλαρά και ξεκούμπωνε. Οπότε άρχισα να το ψάχνω, αρχικά στο φόρουμ και στη συνέχεια σε ξένα φόρουμ,γνωστούς και YouTube.
Από τα πολλά βρέθηκε ο "ένοχος"... Χαλαρή βίδα στο μοχλό κάτω που μεταδίδει από το πόδι στο κιβώτιο την εντολή. Ουσιαστικά, το λαστιχένιο κάλυμμα κρατούσε τη βίδα, αλλιώς θα είχε φύγει προ πολλού...
Θα προσπαθήσω να βάλω φώτο εδώ. Αν δεν τα καταφέρω θα την βάλω στο γκρουπ στο φβ μαζί με το λινκ αυτής της ανάρτησης.
https://m.facebook.com/groups/398063183 ... 7509783348

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δεν κούμπωσε η πρώτη

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ποσο κουλό μπορεί να είναι αυτό.... Αφου το βρήκες, πάλι καλά και δεν ξηλώθηκες σε κάναν μηχανικό.

Να σε ρωτήσω, είχε τύχει ποτέ να λύσεις το μοχλικό; το λέω μήπως δεν είχε σφιχτεί καλά ή κάτι άλλο.
Επίσης, έβαλες κόλλα σπειρώματος έτσι ώστε να αποφύγεις μελλοντικά το ξέσφιγμά του;


btw, θα παω να δω σε τι κατάσταση ειναι και το δικό μου!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: Δεν κούμπωσε η πρώτη

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Αν θυμάμαι εκεί παλιά το είχα λύσει από απροσεξία - ασχετοσύνη για να βγάλω το καπάκι ακριβώς από κάτω, οπότε πιθανώς το χαλάρωσα... Το πρώτο που σκέφτηκα ήταν η κόλλα για να μην ξαναχαλαρωσει, αλλά το πρόβλημα το έλυσα μόλις σήμερα νωρίς το πρωί. Αν βρω συνεργείο ανοιχτό θα πάω να βάλω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Τετ 21 Αύγ 2019, 12:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες