Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
I Tsak
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 18 Φεβ 2021, 20:07
Model: FZ6
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από I Tsak »

Ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα με το ABS. Κολησε (μπρος πισω) πριν 4 χρονια και μου αντικατεστησαν την μοναδα με αλλη μεταχειρισμενη.Κοστος 300 ευρω στο Powerhouse στη Δαφνη. Τωρα ξανακολησε (μονο το πισω) και το πηγα στη Yamaha Νικολακοπουλος Βουλιαγμενης και μου ειπαν οτι δεν μπορουν να το φτιαξουν και ουτε να βρουν μεταχειρισμενο.Το παρεκαμψαν και τωρα το πισω φρενο δουλευει συμβατικα χωρις ABS. Ξαναπηγα στην Δαφνη στο Powerhouse και μου ειπαν οτι μπορουν να το φτιαξουν χωρις να μου πουν κοστος(ειναι ακριβοι για οσους ξερουν).Την πρωτη φορα ειχε κολησει και δεν επιανε το πισω φρενο τν δευτερη φορα κολησε και φρεναρε συνεχεια το πισω φρενο(το πηγα φρεναριστο στο συνεργειο και παραλιγ να αναψει ο δισκος) και ευτυχως που δεν σαβουριαστικα.Τα υγρα τα αλλαζω κανονικα και μαλισττα την δευτερη φορα κολησε λιγο μετα την αλλαγη. .Σκεφτομαι να καταργησω και το μπροστα γιατι αρχιζω να θεωρω οτι η μοναδα ABS στη συγκεκριμενη μηχανη ειναι αναξιοπιστη.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα ABS fz06 08 s2. να το καταργήσω?

Δημοσίευση από SoR_gr »

o Andstuff είχε ποσταρει πως ξεμπλοκάρεις την μονάδα. Ρίξε μια ματιά μπας και σε βοηθήσει εκείνο το ποστ...

θεωρω λάθος να το καταργήσεις μιας και ειναι "εξελιξη" στο φρενάρισμα απο το απλό συμβατικό φρενάρισμα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες