κόλλημα μπροστινού

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
mintsos_ka
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2015, 15:17
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αφρουντία
Επικοινωνία:

κόλλημα μπροστινού

Δημοσίευση από mintsos_ka »

Παιδιά καλησπέρα,

Πηγαίνοντας σήμερα το πρωί να πάρω τη μηχανή, διαπίστωσα ότι είχε κολλλησει το μπροστινό....δεν μπορούσα καν να την κατεβάσω απο το 2πλό.
Το ξεμπλώκαρα με ζόρι, γυρνώντας τη μπροστινή ρόδα χειροκίνητα. Είχε μείνει περιέργως μέχρι κ σημάδι των τακακιών στο δισκόφρενο...

Η μηχανή ηταν προηγουγουμένως 3 μερες ακίνητη σε στεγασμένο χώρο.
Έπειτα ολα κομπλέ (κόρινθος-αθήνα)
υγρά οκ, αβς οκ, τακάκια οκ...

δεν ειχα άλλο σύμπτωμα σήμερα...αλλά με προβλημάτισε αρκετά μπορώ να πω.

Έχει τύχει κάτι παρόμοιο?

ΥΓ. στη διαδρομή προ τριών ημερών, έφαγα γερή ολιγόλεπτη βροχούλα :ρ

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: κόλλημα μπροστινού

Δημοσίευση από HARIS S2 »

αυτο μπορει να συμβει στα αυτοκίνητα λογο χειρόφρενου,στης μηχανες λιγο δυσκολο. μπορει να εχεις προβλημα στην δαγκανα που στο εκανε και να μην επαναφερει (μενει με λιγο πιεση), αλλα να μην σε αγχονει γιατί μπορει απλα τα τακακια να κολλισανε λογω μετάλλων που εχει η παστα τους και να οξειδώθηκαν λογο βροχης. αν στο κανει ( ειναι δυσκολη η περιστροφη με το χερι στο διπλο σταν) πήγαινε το σε καποιο συνεργειο να το δει.
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: κόλλημα μπροστινού

Δημοσίευση από jskf16 »

Αυτο το κανουν τα πιστονακια της δαγκανας , αρα λυσιμο και καθαρισμα της δαγκανας!
ή
Εχει φαει μερικο κολλημα η μοναδα του abs και θα στο ξανακανει!

Να ξερεις το εξης , οταν λεμε ελεγχο φρενων ολοι μα ολοι κανουν τα κλασσικα , μα κανεις ομως δε κανει λυσιμο/καθαρισμα (πιστονια - o-ring) της δαγκανας , που ειναι απο τα σημαντικοτερα σερβις!

Για εμενα μη το αμελησεις , θελει καλο και σωστο ελεγχο.

mintsos_ka
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2015, 15:17
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αφρουντία
Επικοινωνία:

Re: κόλλημα μπροστινού

Δημοσίευση από mintsos_ka »

Πιθανόν να κόλλησαν λίγο τα τακακια αυτό σκεφτόμουν οπως είπατε, αλλά φρένα είναι αυτά, δε το πολυσκέφτεσαι 2 φορές.
Εχω κάνει ήδη καθάρισμα μονάδας abs, τα τακακια έχουν ψωμί, υγρά οκ λογικα, στον σταμάτη το πάω πάντα, μάλλον θα με ξαναδεί σύντομα :Ρ

ξέρετε κόστος περίπου για λύσιμο, καθάρισμα φρένων?

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: κόλλημα μπροστινού

Δημοσίευση από sakisart »

Εμένα μου είπαν στην αντιπροσωπία να ενεργοποιώ κάθε βδομάδα μια φορά το ABS και ανά 2 χρόνια οπωσδήποτε αλλαγή υγρών. Εχουν διαπιστώσει οτι η μη χρήση "ενεργοποίηση" προκαλεί κολλήματα.
Τώρα δε ξέρω αν έχει σχέση αυτό με το δικό σου ή είναι κάτι άλλο.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: κόλλημα μπροστινού

Δημοσίευση από SoR_gr »

μου εχει τύχει κάτι σχεδόν παρόμοιο. οχι να έχει κολλήσει τόσο πολύ που λές , αλλά μου έχει συμβεί μετά απο πλύσιμο και παρκάρισμα της μοτο για 2-3 μέρες ή μετά απο βροχή (καλή βροχή) και παρκάρισμα για 2-3 ημέρες (σε κλειστό γκαράζ πάντα).

έκαναν ένα τέτοιο σκαλωματάκι τα τακάκια...
ΥΓ: δεν έχω ΑΒΣ
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

mintsos_ka
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2015, 15:17
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αφρουντία
Επικοινωνία:

Re: κόλλημα μπροστινού

Δημοσίευση από mintsos_ka »

Παιδιά καλησπέρα.

Πέρασα μια βόλτα σήμερα από το συνεργείο.
Ο άνθρωπος μου είπε οτι δεν είναι τπτ απολύτως.
Μετά από βροχή ή πλύσιμο της μοτο και έπειτα ακινησία, έχει παρατηρηθεί αυτό το φαινόμενο όπως ορθά ανέφερε ο σύντροχος HARIS S2. Κάτι σα σκουριά ένα πράγμα.
Και στο 600 κ στο 1000.

Τίποτα το ανησυχητικό δλδ. We are keep going!

Καλή συνέχεια μάγκες και ευχαριστώ
</->9 </->/ss4 :cheers:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: κόλλημα μπροστινού

Δημοσίευση από jskf16 »

Δεν ειναι σκουρια ειναι η μακα που εχει μεινει στα πιστονακια της δαγκανας! Αυτο ελειπε επειδη εβρεξε και εμεινε ακινητη να κολλησουν τα φρενα :shock: .Κολλησαν γιατι το τελευταιο που εγινε στη μηχανη ηταν το να τη φρεναρεις ωστε να τη παρκαρεις , εκει η υγρασια (ισως) μαζι με τα πιστονακια που δεν ειναι σε καλη κατασταση απλα δεν επεστρεψαν και εμειναν ανοικτα.Με αποτελεσμα τα τακακια να πρεσαριστουν και να εχεις φρενο πανω στη δαγκανα.Οταν ποτε τα λυσεις και τα δεις θα δεις γιατι μιλαμε και βεβαια θα δεις και την απιστευτα διαφορετικη ως αισθηση φρενου οταν αυτα τα κινητα μερης της δαγκανα αλλαχτουν :wink:

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: κόλλημα μπροστινού

Δημοσίευση από theovivad »

Μου άρεσε η λέξη "μάκα", εδώ την λέμε και "καλκάνι"... Και όντως μαζεύει πολύ πράγμα.

mintsos_ka
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2015, 15:17
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αφρουντία
Επικοινωνία:

Re: κόλλημα μπροστινού

Δημοσίευση από mintsos_ka »

παρολο που υγρα, τακακια, αβς, δισκοπλακες, ειναι ολα σε καλη κατασταση,
ενα ψαξιμο επιπλεον στα φρενα και αν ειναι δυνατον μια συντηρηση ή και αναβαθμιση τους (σωληνακια), τα εχω στο μυαλο για τα απομενα σερβις.

με ενδιεφερε σε 1η φαση να βεβαιωθω, απο συνεργειο (εξουσιοδοτημενο) οτι δεν ειναι κατι που θα προκαλουσε ζημια ή ατυχημα και, η απαντηση που πηρα ειναι αρκετα καθησυχαστικη.


jskf16, μακα λογικο ακουγεται να πιανει σε τετοια σημεια, αλλα δεν ειναι λιγο υπερβολη να χρειαζεται λυσιμο απο τοσο νωρις(36χ κμ), ειναι και ενα εξοδο εξτρα κι αυτο που το λαμαβανεις υποψη σημερα.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: κόλλημα μπροστινού

Δημοσίευση από jskf16 »

....προσωπικα στο λεω/λεμε ως ενημερωση για να ξερεις πως εχει το πραμα συνολικα , :wink: :/abwave::)

Υ.Γ.36.000χλμ αλλα πως και που , εχουν σημασια.

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: κόλλημα μπροστινού

Δημοσίευση από theovivad »

Για τα 36χιλ χλμ μπορεί να είναι νωρίς όπως λες αλλά μπορεί να είναι και αργά... και αυτό πολλές φορές έχει να κάνει και με το περιβάλλον που κινείται η μότο, το οδόστρωμα (πολύ χωματόδρομο για παράδειγμα) την υγρασία, ακόμα και αν ζεις κοντά σε παραλία.
Δες μότο αραγμένη μετά από έναν χειμώνα κοντά σε θάλασσα :shock: ...

mintsos_ka
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Σάβ 18 Απρ 2015, 15:17
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αφρουντία
Επικοινωνία:

Re: κόλλημα μπροστινού

Δημοσίευση από mintsos_ka »

Σωστά κ πιθανά αυτα που λέτε και ευχαριστώ για την καλή διάθεση κ τον χρόνο σας.

Απλως ξεφεύγοντας απο το θέμα λίγο, θα προβλημάτιζε, αν τελικά χρειαζόταν να ασχοληθείς από τόσο νωρίς με το θέμα αυτό, σαν εργασία κ σαν κόστος, λαμβανοντας υπόψη ότι το όχημα είναι πολύ ικανοποιητικά συντηρημένο. Υποτίθεται κάνεις οτι απαιτείται προς αποφυγή "εκπλήξεων" και για να εχεις την καλή σου άψογη. Το λύσιμο φρένων το είχα για αρκετά αργοτερα στο μυαλό.

Όπως κ να έχει, αυτές είναι ίσως συζητήσεις κ προβληματισμοί που σηκώνουν κουβέντα. Και συνήθως με καφε! :mrgreen: :wink:

Να μαστε καλά </->/ss4

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες