Θορυβος απο κιβωτιο

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
christos_____
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2014, 15:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από christos_____ »

Καλησπέρα σας.Δεν είμαι σιγουρος αν το θέμα πρεπει να μπει εδώ.
Νομιζω οτι ακουω ενα θόρυβο απο το κιβώτιο οταν πάω να ξεκινησω με πρώτη και στην αλλαγη με δευτερα.Ο θορυβος είναι σαν να χτυπάει η αλυσιδα όταν είναι χαλαρη αλλα δεν μου φενεται να είναι απο εκεί, γιατι η αλυσιδα είναι σωστα ρυθμισμενη.Επίσης συμβαίνει το ίδιο και όταν παταω συμπλέκτη με δευτέρα.¨οχι πάντα αλλα καποιες φορές.Εχω καινουρια αλυσιδα και γραναζια όπως και καινουρια φαμπερ συμπλεκτη και ντιζα.Μπορεί καποιος να βοηθησει?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από jskf16 »

Επειδη υπαρχει ανακληση για το γραναζι , εισαι σιγουρος οτι εκει μπροστα εισαι οκ? Σε εξουσιοδοτημενο πηγαινεις ?

Τα εχεις διαβασει τα αντιστοιχα θεματα για το θεμα αυτο?

christos_____
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2014, 15:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από christos_____ »

Για πιο γραναζι υπάρχει ανάκληση?Δεν πηγαινω σε συνεργειο Yamaha αλλα τα αλλαξα με καινουρια γραναζια και αλυσιδα μανισια τον ιουνιο.Το μηχανακι είναι s2 μοντελο του 9

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από Solomon »

Η ασφάλεια του εμπρός γραναζιου ήταν ελαττωματική με συνέπεια να χαλαρώνει το παξιμάδι, να παίζει το γρανάζι κ στην καλύτερη να σου δημιουργούσε φθορές στον άξονα του κιβωτίου που για να λυθούν χρειαζόταν κατέβασμα κινητήρα. Στην χειρότερη σου φεύγει στο δρόμο σε ανύποπτη στιγμή με συνέπειες ότι μπορείς να φανταστεις. Άμεσα σε αντιπροσωπεία για έλεγχο μπροστινού γραναζιου

christos_____
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2014, 15:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από christos_____ »

Αυτο δεν παιζει να συμβαινει γιατι το μηχανακι ειναι του 09 μοντελο και εκεινα δεν βγηκαν με ανακληση.Επισης το εχω ρωτησει και δεν εχει ανακληση αυτο το πλαισιο.Αλλα διαβασα ενα θεμα που ειχε ανοιχτει και γραφανε και αλλα παιδια οτι αυτο σαν κενο που κανει κ ακουγιεται ειναι φυσιολογικο απο το κιβωτιο επειδη ειναι Yamaha.τι να κανουμε θα το υποστουμε αφου δεν δημιουργει προβλημα κ ειναι ετσι το δουλεμα του.Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις.Καλα χιλιομετρα να εχουμε.

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από dimitris pap »

Στο συνεργείο που άλλαξες ντιζα και δίσκους συμπλέκτη την πηγες;

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από sakisart »

Αυτό δεν το ήξερα παιδιά. Δηλ πρέπει να τσεκάρουμε την ασφάλεια από το μπροστινό γρανάζι; Δεν έχω παρατηρήσει κάτι εκτός από τον γνωστό θόρυβο που κάνει στις αλλαγές λόγω κιβωτίου. Είχα περάσει από την αντιπροσωπία όταν είχα πρωτοπάρει τη μηχανή αλλά μου έλεγαν ο θόρυβος του σασμάν έχει σχέση με το τι λάδια θα βάλω και οτι γενικά έτσι ακουγεται . Δε μου ανέφεραν για γρανάζι κλπ

christos_____
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2014, 15:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από christos_____ »

Παιδια τελικα βρεθηκε μαλλον τι φταίει.Αλλαξα ελατηρια καμπάνας, αλλαξα ρουλεμαν πισω τροχού, κ δεν εφτιαξε το τακ τακ.Και την μα@#%% πρεπει να την εκανα εγω το καλοκαιρι που είχα πολυ τσιτωμενη την αλυσιδα και εκανα ταξιδι και διπλος κ εκανα ζημια στο κιβωτιο.Δηλαδη μου ειπαν θελει ανοιγμα κ επισκευη το κιβωτιο κ ολα τα ρουλεμαν του.

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από pilotos7 »

Δεν χρειαζεται να ανοιξεις σασμαν..τακ τακ και κοπανηματα σαν να εχει κενα το σασμαν κανουν πολλα φαζερ..καποια αλλα δεν κανουν..
Ευχαριστησου το μηχνακι σου και αααααααννννννν βγαλει προβλημα το σασμαν τοτε βλεπεις τι θα κανεις.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από manos_mas »

christos_____ έγραψε:Παιδια τελικα βρεθηκε μαλλον τι φταίει.Αλλαξα ελατηρια καμπάνας, αλλαξα ρουλεμαν πισω τροχού, κ δεν εφτιαξε το τακ τακ.Και την μα@#%% πρεπει να την εκανα εγω το καλοκαιρι που είχα πολυ τσιτωμενη την αλυσιδα και εκανα ταξιδι και διπλος κ εκανα ζημια στο κιβωτιο.Δηλαδη μου ειπαν θελει ανοιγμα κ επισκευη το κιβωτιο κ ολα τα ρουλεμαν του.
οποιος σου το ειπε αυτο παει να σου φαει πολλα λεφτα χωρις λογω και αιτια.
Αντε να φαει ενα ρουλεμαν το τελευταιο στο σασμαν ( πραγμα απιθανο ). Αλλα ολα τα ρπουλεμαν ? πως γινεται αυτο ρωτα τον.
Γενικα το σασμαν των fazer εχει αυτο μποσικο , και το ξερο χτυπημα στο ασε-πατα. Δεν ειναι απο τα πιο γλυκα σασμαν. το αντιθετο κι ολας. Το δικο μου εχει 135.000 χλμ και εχει πολυ τζογο στο αφημα του γκαζιου.
Μην σε αγχωνει.Ειναι μοτερ/σασμαν που δεν σπαει ετσι ευκολα.

christos_____
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2014, 15:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από christos_____ »

Δεν μου το κανει παντα.οταν εχω νεκρα ας πουμε κ ξεκιναω μολις αφηνω συμπλεκτη κανε δυο τακ κ μετα ξανακανει μολις βαλω δευτερα κ αφησω συμπλεκτη.δεν το κανει σχεδον καμια αλλη στιγμη.δηλαδη λετε ρε παιδια να μην το πειραξω κ να το αφησω ετσι.θα το εφτιαχνα μονο κ μονο επειδη δεν θελω να ακουω περιεργους θορυβους αλλα αν λετε οτι δεν αξιζει και δεν θα εχω προβλημα δεν το πειραζω.επισης μια ερωτηση ακομα.ειχε γινει ρυθμιση βαλβιδω στις 27000 χλμ.τωρα εχω 47000.ποτε χρειαζετε να κανω.να κανω ρυθμιση στο σερβις των 50000

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από Solomon »

Κάνε μια καλή και πέρνα απο τον Καραμανώλη να του ακούσει και να σου πει μια γνώμη. Ολα τα ρουλεμάν του κιβωτίου δύσκολο, αλλά αν ισχύει αυτό που λες για 2καβαλο με υπερβολικά τεντωμένη αλυσίδα, είναι πολύ πιθανό να έχει αρπάξει το ρουλέμαν του εμπρός γραναζιού. Το οποίο για να αλλαχτεί πρέπει να κατέβει κινητήρας και να λυθεί όλο το κιβωτίο. φλερτάρεις επικίνδυνα με το χιλιάρικο

christos_____
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2014, 15:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από christos_____ »

Αυτο μου ειπαν κ μενα οτι θελει να κατεβει μοτερ.για τιμη μ ειπε 500 μαζι με ρυθμοση βαλβιδων κ λαδια φιλτρα.αλλα το θεμα ειναι αξιζει να κανω κατι τετοιο η δεν υπαρχει προβλημα και ειναι απλα το κενο του κιβωτιου κ αδικα θα δωσω τοσα λεφτα.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από Solomon »

Ε πήγαινέ το σε κάποιον που ξέρει (καραμανώλης) ή φέρτο αυριο τ απογευμα στη λέσχη για καφέ να το ακούσουμε κι απο κοντά

christos_____
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Παρ 17 Οκτ 2014, 15:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Θορυβος απο κιβωτιο

Δημοσίευση από christos_____ »

Ο καραμανώλης που είναι?Και η λέσχη που είναι και τι ώρα να ερθω?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες