Κολλημένο πίσω φρένο

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Άβαταρ μέλους
DKFZ6
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 13 Νοέμ 2015, 15:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από DKFZ6 »

Γεια σας, μετά από μερικούς μήνες συμβίωσης με το fazer σήμερα είχα την πρώτη μου ατυχία...
εκεί που κάνω τη βόλτα μου μεσημεράκι χρειάζεται να φρενάρω σχετικά απότομα.. όλα καλά ως εδώ φρενάρω συνδυαστικά μπρος πίσω, αλλά μόλις αφήνω τα φρένα παρατηρώ πως το πίσω φρένο παραμένει πατημένο, το ίδιο και το πεντάλ που έχει γίνει "πέτρα"! Αναγκαστικά κινούμε για καμιά 200αρια μέτρα φρεναριστός για να μπορέσω να κάνω δεξιά με ασφάλεια. Σταματάω και σβήνω τη μηχανή, τα τακάκια έβγαζαν καπνούς και μύριζαν έντονα καμένο και μετά από μερικά δευτερόλεπτα κάνει ένα "κτακ" και το φρένο απελευθερώθηκε. Φοβούμενος μην το ξαναπάθω παώ στο πρώτο συνεργείο που βρίσκω στο δρόμο μου για να το δουν. Το πρώτο που παρατήρησε ο μηχανικός ήταν το δοχείο της τρόμπας το οποίο ήταν γεμάτο μέχρι πάνω (πάνω από το μέγιστο) και η θεωρία του είναι πως αυτό φταίει γτ λέει με τη ζέστη και με την εξάτμιση ακριβώς δίπλα διογκώθηκαν τα υγρά με αποτέλεσμα να μπλοκάρει το φρένο και να μείνει πατημένο. Η λύση του, που τελικά και εφαρμόστηκε, ήταν να αλλαχτούν τα καμμένα τακάκια με νέα και να αλλαχτούν τα υγρά του πίσω φρένου με άνοιγμα του εξαερωτήρα της δαγκάνας, πίεση του μοχλού και συμπλήρωμα νεων υγρών μέχρι να φύγουν εντελώς τα παλιά και πλέον η στάθμη τους είναι στο κανονικό. Στο τέλος το έκανε και μια βόλτα και διαπίστωσε πως λειτουργούν όλα καλά και τα φρένα και το ABS.
Υπάρχει περίπτωση πέρα από την υπερβολική ποσότητα των υγρών να φταίει τπτ άλλο; Τα υγρά ήταν όπως τα είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Λίγο που τη δοκίμασα παρατηρώ ότι το πίσω φρένο πλεόν είναι λιγάκι πιο μαλακό και με καλύτερη απόδοση. Τι λέτε να ψαχτώ για τπτ άλλο; Να αλλάξω για καλό και για κακό τώρα και τα υγρά του μπροστινού συστήματος ή να τα αφήσω για το σέρβις σε 2500km;

Apospol
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Δευ 19 Οκτ 2015, 13:25
Model: FZ1
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από Apospol »

Για ψυχολογικούς και μόνο λόγους, θα άλλαζα και εμπρός. Είναι μικρό το κόστος άλλωστε. Υποθέτω αυτός που είχε φροντίσει το πίσω θα είχε φροντίσει και το μπροστά φρένο.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από lyon »

Aυτα περι διογκωσης και θερμοκρασιας πρωτη φορα τα ακουω για να πω την αληθεια.
Αν δεν ειχε κανει καποια μal@κia ενας προηγουμενος μαστορας-ιδιοκτητης,
αυτο που θα φοβομουν θα ηταν η τρομπα φρενου.
Τα προβλεπομενα εγιναν οπως θα επρεπε παντως, η αλλαγη υγρων, η εξαερωση,
οποτε και καποιο πιθανο γρεζι μεσα στην τρομπα ή στο κυκλωμα απομακρυνθηκε.
Αφου λειτουργει καλα προς το παρον το αφηνεις ως εχει γιατι οποιαδηποτε αλλη ενεργεια
οπως π.χ. αλλαγη τρομπας ή σερβις στις δαγκανα θα στοιχιζε πολυ.
Προσωπικη μου γνωμη να αλλαξεις αμεσα και τα υγρα του μπροστινου,
(γιατι αν ειχαν κανει μal@κia με το πισω πιθανον να εχουν κανει και με τα μπροστα φρενα)
να γινει επανελεγχος απο το μηχανικο σου και του πισω,
και εκει να ρωτησεις και να μαθεις οπωσδηποτε αν σε περιπτωση ξαναμαγκωσει το φρενο στο δρομο
τι πρεπει να κανεις για να χαλαρωσεις την υδραυλικη πιεση του φρενου για να μπορεσεις να συνεχισεις
εστω μη εχοντας πισω φρενο.
:/abwave::)
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από jskf16 »

.....καλα ενταξει , εδω κολλησε ολοκληρη μοναδα abs και δε το πηραν χαμπαρι , υγρα-φουσκωματα και πρασινα αλογα!Βρηκε τα υγρα πανω απο το οριο επειδη η μοναδα εχει κλεισει τις βαλβιδες , ειχε πρεσαρει και αυτο ηταν , η αιτια ειναι αλλη και οχι εξατμισης και ιστοριες.Τα υγρα για να ζεσταθουν υπαρχουν πολλες περιπτωσεις αλλα οχι ετσι οπως το αναφερεις , αν ηταν ετσι κλαφτα ολοι θα ετρεχαν καθε τρεις και λιγο για ξεμπλοκαρισμα λογω θεσης της αντλιας +:Shame on you=+:[-X

Εχε το νου σου , στο επομενο μπλοκαρισμα να πας 1ον αλλου και δευτερον για επισκευη abs!

Δε θελω να σε τρομαξω αλλα..... :roll:

Άβαταρ μέλους
DKFZ6
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 13 Νοέμ 2015, 15:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από DKFZ6 »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Τα υγρά όντως ηταν πολύ ψηλά, σχεδον ξεχειλιζαν, αλλά κ πρίν το συμβάν τα θυμάμαι να καλύπτουν πλήρως το δοχείο. Όσο για το abs λέτε να έχει θέμα η μοναδα; ο τροχός πάντως δεν μπλόκαρε εντελώς ουτε φρεναρα τόσο έντονα για να μπει το abs! Σήμερα το πρωι πηγαινωνοντας στη δουλεια πάντως τα φρένα δούλευαν κανονικά κ το abs έμπαινε κ έβγαινε κανονικά! Αύριο πάντως θα πάω στο μηχανικό μου να το δει κ αυτός!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από SoR_gr »

Κανονικα τα υγρα δν πρεπει να τα συμπληρωνεις. Η σταθμη τους κατεβαινει, αναλογα με την φθορα του τακακιου.

Ενδεχομενως να συμπληρωσαν υγρα, χωρις να επρεπε.
Αν στο ξανακανει, για να "ξεμπλοκαρεις" προσωρινα τον τροχο, με ενα 8αρακι χαλαρωνεις την βιδουλα στην δαγκανα κ ταυτοχρονα πατας το πεταλι κ ξανασφιγγεις (3 4 φορες). Ετσι θα γλυτωσεις το φρεναριστο σπρωξιμο...
Αν συμπηρωσαν υγρα στο πισω, ισως το εκαναν κ στο μπροστα..

Δουλεψε την μοτο οπως ειναι προσεκτικα κ βλεπεις...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από sakisart »

Κι εγω με τη σειρα μου. Σημερα ξαφνικά ενοιωσα σκληρό το πεταλ του πισω φρένου μέχρι που σε καποιο σημείο κατάλαβα οτι φρέναρε ο πισω τροχός. Εκανα στην άκρη και ειδα οτι ηταν φρεναρισμενος ο πισω τροχός.Χαλαρωσα τη βιδα της πιεσης ωστε να ξεμπλοκάρει ο τροχός και να τη μετακινησω,όπως και εγινε.
Λογικα κόλλησε η μονάδα abs :(
Θα παω σε μηχανικό να βγαλει τη μοναδα και να τη στειλει στον Μερεμετσακη στη Θεσσαλονίκη. Τον ειχα ρωτησει παλια αν γίνεται επισκευή μονάδας(σαν να το ηξερα).
Αν ξέρετε και καποιον αλλον να προτείνετε που να επισκευαζει εγγυημένα;

Το περίεργο ειναι οτι πριν λιγο καιρο ειχα αλλαξει τα υγρα φρενων και καθε βδομαδα ενεργοποιουσα τα abs σύμφωνα με τα λεγόμενα της αντιπροσωπείας ωστε να δουλεύει το σύστημα.
Υπάρχει περίπτωση να ειναι κατι αλλο και οχι η μονάδα;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από SoR_gr »

ερωτηση δική μου:

πλέον , το ABS λειτουργεί;

για να μπλοκάρει ο τροχός πίσω, μάλλον είχες πολλά υγρά μέσα. λύνοντας την 8αρα βίδα της δαγκάνας και βγάζοντας μερικά υγρά, λόγικά επανήλθε και πλέον φρενάρει κανονικά (και κυλάει ο τροχός).

μπορεί να μην κόλλησε απαραίτητα η μονάδα...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
DKFZ6
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 13 Νοέμ 2015, 15:38
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από DKFZ6 »

Καλημέρα. Στην δική μου περίπτωση πάντως δεν είχε πάθει τπτ η μονάδα abs κ δεν έχει παρουσιασει κανένα πρόβλημα γενικά το μηχανάκι με τα φρένα του ξανά.

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από sakisart »

Μου ειπαν στην αντιπροσωπία οτι έπρεπε με την αλλαγή υγρων φρενων που αλλαξα πριν ενα μηνα οτι χρειαζόταν και ηλεκτρονική εξαερωση. Κατι που δεν εκανε ο μάστορας που το πηγα. Δε ξέρω αν συνετέλεσε κι αυτο.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από SoR_gr »

δεν μου έλυσες την απορία!!

απο την στιγμή που εβγαλες τα υγρά και ξεμπλόκαρε ο τροχός, μήπως δοκίμασες αν έπιανε το abs ?

λογικά πλέον , σου έκαναν και "ηλεκτρονική εξαέρωση" και όλα κομπλέ

αν θες πες μας και πόσο πήγε το μαλλί....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από sakisart »

Sor ειναι κολλημένη η μοναδα. Το φρενο δεν πιανει καθόλου.Δεν πατιεται το πεταλ. Αν θελω να κινήσω τη μηχανη πρέπει να ξεβιδωσω λιγο την εξαερωση. Την αφησα στην ακρη τη μηχανη. Πρεπει να πάω σε μηχανικό να βγαλει τη μοναδα και να τη στείλω στην αντιπροσωπεία στη Θεσσαλονικη. Μου είπαν 60-80€ περίπου αναλογα τη κατάσταση. Μετα μ'ενημερωσε οτι πρεπει να κανω εξαερωση σε εξουσιοδοτημένο εστω στην επαρχία που ειμαι στον κοντινότερο γιατι εχει αν καταλαβα ενα φις της yamaha.
Δε ξερω αν δεν εκανα καλα που αλλαξα τα υγρά σε μη εξουσιοδοτημένο πριν το πρόβλημα ή αν ηταν τυχαίο γεγονός.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakisart την Τρί 06 Ιουν 2017, 16:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από SoR_gr »

απο abs δεν πολυκατέχω. το οτι άλλαξες υγρά.. (καλό θεωρείται στα πλαίσια της συντήρησης).

τώρα αν έγινε σε εξουσιοδοτημένο ή όχι... είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Απο το να βγει η μονάδα να πάει σε εξουσιοδοτημένο, δεν την φορτώνεις σε μια οδική να πάτε μαζί σε μια γιαμάχα να στο φτιάξουν/καθαρίσουν επι τόπου;

το λέω για να αποφύγεις το πρόβλημα :
Η γιαμαχα να καθαρισει την μοναδα , ο άλλος μάστορας να την τοποθετηση πάνω , πάλι να μην λειτουργεί σωστά το φρενάρισμα και ο ένας να τα ρίχνει στον άλλον.

οπότε , πας γιαμαχα και λες απλα να στο φτιάξουν (δοκιμες κιολας οτι η μηχανή φρενάρει). και όσο σου κοστίσει... +:Boo hoo!=+::-({|= +:Boo hoo!=+::-({|=
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από sakisart »

Νομίζω έχεις δίκαιο. Το είχα σκεφτεί κι εγω. Θα κοιτάξω και αυτην την εκδοχή.
Εχω μια αντιπροσωπεία κοντα .Είχε παει φίλος με fjr και του είπαν οτι δεν αναλαμβάνουν επισκευή abs, τα μασουσαν οτι μπορει να μη πετύχει και κατι τετοια.
Γι'αυτο ανέφερα να παω στη Θεσσαλονίκη. Εκει κανω και τα service.

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Κολλημένο πίσω φρένο

Δημοσίευση από sakisart »

Επιστρέφω στο θεμα. Λοιπόν πήγα τη μηχανή στον Μερεμετσακη και μου έφτιαξε το φρένο.Κολλημένη μοναδα. Όλα καλά πλέον!
Με την ευκαιρία έκανα και ένα servive διότι πλησίαζε.
Γενικά χαίρομαι γιατί βρήκε τη μηχανή σε εξαιρετική λειτουργία. :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες