Αλλαγή τακάκια GALFER FD178.

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vassilis_s2
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2011, 08:16
Επικοινωνία:

Αλλαγή τακάκια GALFER FD178.

Δημοσίευση από vassilis_s2 »

Παίδες καλησπέρα. Ήρθε η ώρα μετά από 22.5000 χλμ. και 5 χρόνια χρήσης να αλλάξω τα μπροστινά τακάκια. Διάβασα και όλοι προτείνεται τα μαμά ,τα οποία δυστυχώς κοστίζουν γύρω στα 90 €.Βρήκα λοιπόν τα GALFER FD178 ΓΙΑ FZ 6 S2 FAZER 07 στη μισή τιμή. Τα έχει δοκιμάσει κανείς ; Βγαίνουν σε 2 γόμες , μία οργανική και μία sintered . Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή τακάκια GALFER FD178.

Δημοσίευση από SoR_gr »

σίγουρα στα 5 χρόνια, ήτοι 22.500χλμ είναι απαραίτητη η αλλαγή; τι χρήση κάνεις; το διαπίστωσες με τα μάτια σου;

προσωπικα άλλαξα στα 76.000χλμ τα μπροστινά. Είχα πάει σε συνεργείο που ΕΤΥΧΕ να πάω 1 φορά και μου είπαν οτι ήθελαν αλλαγη (είχαν ~40% "ψωμί" ακόμα) . Σκέψου αγόρασα τα μαμά και τα φόρεσα μετά απο ενάμισι χρόνο πάνω γιατί το συζήτησα με το δικό μου συνεργείο και δεν ήταν άμεσα απαραίτητη η αλλαγή τους. Σε αυτόν τον ενάμισι χρόνο έκανα 25.000χλμ...

Μιας και είναι σημαντική η χρήση τους , θα πρότεινα κάτι που τείνουν στα μαμά... ή της ίδιας κατηγορίας ή γενικότερα κάτι καλό.
στο πίσω βάζω οικονομικά τακάκια και πρόσφατα σε γρήγορη διαδρομή ζεστάθηκαν και δεν είχα καθόλου πίσω φρένο για κάνα 10λεπτο...σίγουρα δεν θες να σου τύχει με το μπροστινό φρένο....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

fanicas
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 08 Ιούλ 2010, 19:18
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή τακάκια GALFER FD178.

Δημοσίευση από fanicas »

Πριν από 2 χρόνια πήγα για τακάκια. Μου λέει ο μηχανικός 100€ τα μαμά,45 τα ebc. Εγώ αμέσως απάντησα τα ebc!!!!Το αποτέλεσμα:μια εβδομάδα αργότερα πήγα ξανά μέσα και ζήτησα την άμεση αλλαγή τους με τα μαμά. Από τότε είμαι φανατικός υποστηρικτής των μαμά.

Άβαταρ μέλους
vassilis_s2
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2011, 08:16
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή τακάκια GALFER FD178.

Δημοσίευση από vassilis_s2 »

Τα κοίταξα,έχουν λίγο "ψωμί" ακόμη πάνω ,αλλά όπως ακριβώς το λέω λίγο. Δύο άτομα από την παρέα (έμπειροι) μου είπαν ότι βγάζω ακόμη φέτος , αλλά με τρόμαξε 1 φιλαράκι μου (τρελός δικυκλιστής ,κάνει ακόμα και το ΚΤΜ το adventure να μοιάζει πατίνι στα χέρια του ) όταν μου είπε ότι δεν φτάνουν για το καλοκαίρι. Μόνο για ταξίδια την βγάζω , για την πόλη έχω ποδήλατο οπότε δεν έχουν ζοριστεί τα φρένα πολύ(το πίσω είναι σχεδόν γεμάτο σκέψου ) Κάνω 4000-5000 χλμ το χρόνο .Από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο η κυριότερη χρήση, και κατά τους χειμερινούς μήνες κοντινές βόλτες (περί τα 200 χλμ η βόλτα) ίσα ίσα για την μπαταρία !Για την πόλη έχω ποδήλατο :lol: :lol: :lol: :lol:

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή τακάκια GALFER FD178.

Δημοσίευση από Solomon »

οταν ολοι σου λενε ασπρο το να προσπαθεις να τους πεισεις για μαυρο δεν εχει νοημα.καταλαβαινω την οικονομικη δυσπραγια κ απο το να μην αλλαξεις καθολου βαλε κατι φθηνο. ελπιζω μονο να καταλαβαινεις το ρισκο που περνεις καθε φορα που καβαλας την μηχανη. εχουν ψωμι για ενα χρονο ο ενας δε θα σου βγαλουν το καλοκαιρι ο αλλος... τα τακακια δεν πανε με ημερομηνιες με το ματι κ ψωμι εχουν οι φουρνοι μονο.τα τακακια εχουν δεικτη φθορας. απαξ κ τον φτασεις παιζεις πλεον κορωνα γραμματα το κεφαλι σου. τουλαχιστον καντο εχοντας τη γνωση οτι ΕΝΑ μονο απαιτητικο φρεναρισμα (μπορει να συμβει οπουδηποτε δεν ειναι αναγκη να σταματησεις απο τα 200)αρκει για να ξεμπαζωσει το εναπομεινον ψωμακι κ να κινδυνεψεις.

Άβαταρ μέλους
vassilis_s2
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2011, 08:16
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή τακάκια GALFER FD178.

Δημοσίευση από vassilis_s2 »

Έχεις απόλυτο δίκιο Solomon , απλά δυστυχώς στις εποχές που ζούμε προσπαθούμε να κάνουμε οικονομία από όλα ,με αποτέλεσμα να κάνουμε οικονομία στην ίδια μας της ζωή δυστυχώς.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή τακάκια GALFER FD178.

Δημοσίευση από manos_mas »

fanicas έγραψε:Πριν από 2 χρόνια πήγα για τακάκια. Μου λέει ο μηχανικός 100€ τα μαμά,45 τα ebc. Εγώ αμέσως απάντησα τα ebc!!!!Το αποτέλεσμα:μια εβδομάδα αργότερα πήγα ξανά μέσα και ζήτησα την άμεση αλλαγή τους με τα μαμά. Από τότε είμαι φανατικός υποστηρικτής των μαμά.
Μαμα και παλι μαμα . ποτε δεν μ αφησαν, εβγαζαν τα περισσοτερα χιλιομετρα μακραν χωρις να τρωνε δισκους.
Για αυτους τους λογους ειναι το πιο οικονομικο τακακι απο οποιοδηποτε φθηνο αφτερμαρκετ.
Τελευταια τιμη που θυμαμαι για τα μπροστα ηταν 38 καθε ζευγαρι .

Άβαταρ μέλους
vassilis_s2
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Τρί 05 Ιούλ 2011, 08:16
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή τακάκια GALFER FD178.

Δημοσίευση από vassilis_s2 »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά, επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν χρειάζονται αλλαγή και πως όταν μπεί το τακάκι ασφαλείας θα το καταλάβω. Ευχαριστώ ξανά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης