Ανακληση γραναζιου FZ6 και R6

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Ανακληση γραναζιου FZ6 και R6

Δημοσίευση από vaskar »

Για αντικατάσταση ανταλλακτικού.
Το παρόν έντυπο βρέθηκε σε Αγγλικό φορουμ για Fazer, αλλά από ότι φαίνετε εκδόθηκε από την YAMAHA USA.
Αν ισχύει κάτι τέτοιο και για την χώρα μας (λογικά ισχύει), απευθύνεται σε κατόχους

2004-2005 FZ6 Fazer με αριθμό
ΑΠΟ RJ08E-0000005 ΜΕΧΡΙ 0005165
ΑΠΟ RJ08Y-0000003 ΜΕΧΡΙ 0000810

Οι μοτοσυκλέτες με μεταγεννέστερο νούμερο έχουν ήδη το "σωστό" ανταλλακτικό.

Εικόνα

Οι κύριοι επί των τεχνικών θεμάτων, ας μας δώσουν περισσότερες πληροφορίες.
Η απουσία αισθητή.

pantelis
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν 2005, 11:13
Model: -
Τοποθεσία: Αγ. Δημητριος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pantelis »

τα συνεργεια ειχαν ενημερωθει γι αυτο...

Εμένα στο μεγαλο σερβις ο Σταματης το τσεκαρε και εβαλε ενα σημαδι για να το τσεκαρει σε επομενο servise
Στο Θείο ΜΑΣ....

Εικόνα

nfot
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Σάβ 23 Απρ 2005, 23:06
Model: -
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nfot »

pantelis έγραψε:τα συνεργεια ειχαν ενημερωθει γι αυτο...

Εμένα στο μεγαλο σερβις ο Σταματης το τσεκαρε και εβαλε ενα σημαδι για να το τσεκαρει σε επομενο servise
Το ιδιο ακριβως εγινε και με το δικο μου, στο service των 1.000 χλμ. στο εξουσιοδοτημενο του Βολου.

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HEO »

...ειμαι πολυ μακρυα .... αν κρινω απο τους αριθμους πλαισιου που γραφει....
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

Άβαταρ μέλους
baran
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 19 Ιαν 2005, 13:04
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από baran »

ρε παιδιά εμένα ξεκινάει από RJ07Ε και είναι του 2004 (Φλεβάρη αγοράστηκε).
Πότε άλλαξε δηλαδή από 07 σε 08 η σειρά?

Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vaskar »

baran έγραψε:ρε παιδιά εμένα ξεκινάει από RJ07Ε και είναι του 2004 (Φλεβάρη αγοράστηκε).
Πότε άλλαξε δηλαδή από 07 σε 08 η σειρά?
Τι ανησυχείς ? Αφού δεν σε "πιάνει"....
Η απουσία αισθητή.

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

νωρις το θυμηθηκανε οι εξυπνοι!!!!! :evil: :evil:

εγω το αλλαξα μονος μου στο χρονο σχεδον πανω .....
ειχα λυσει το καπακι του γραναζιου να καθαρισω τα γρασσα που μαζευονται εκει απο την αλυσιδα και το βρηκα λασκα :shock: :shock:

πηρα καινουριο γραναζι και ασφαλεια και παξιμαδι με δικο μου κοστος φυσικα και τελειωσε το θεμα....

πιο πολυ βαριεμαι την γραφειοκρατια σε τετοιες περιπτωσεις οποτε και μιας και το κοστος δεν ηταν μεγαλο το επιβαρυνθηκα εις γνωσιν μου.....

παντως μπορειτε απο μονοι σας να το τσεκαρετε πολυ ευκολα πριν υπαρξει καποιο προβλημα....

και η φαση ειναι οτι δεν ειχα δωσει βαση ωστε να το αναφερω εδω .....

ειπα οτι θα ετυχε στο δικο μου...... :?
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ FZ6 και R6

Δημοσίευση από manos_mas »

Ευτυχως που μου επεσε σημερα η μηχανη. Ναι καλα ακουσατε , ευτυχως , γιατι ανεδειξε και στο δικο μου FAZER το προβλημα με το παξιμαδι του εμπρος γραναζιου της αλυσιδας. Πηγα να ανεβω ενα πεζοδρομιο για να την παρκαρω εκει και ανεβαινοντας το λιγο διαγωνια μου γλιστρησε η μηχανη προς τα αριστερα.
Προσπαθησα για μερικα δευτερολεπτα να την κρατησω , αλλα δεν μπορεσα αφου το αριστερο μου ποδι πατησε δρομο που ηταν πολυ χαμηλοτερα και τελικα επεσε κατω. Το KILL SWITCH δουλεψε στα 2-3 δευτερολεπτα μετα την πτωση . Μολις την ξαναεβαλα μπροστα , δουλεψε κανονικα , αλλα βαζω ταχυτητα για να την προχωρησω και η μηχανη εμενε στην ιδια θεση οταν αφηνα το συμπλεκτη.
Απο οτι φαινεται, το παξιμαδι ειχε λασκαρει και ειχε χαθει προ πολλου , αλλα η μηχανη πηγαινε κανονικα . Με την πτωση στα αριστερα εφυγε απο τον αξονα το γραναζι της αλυσιδας.
Ευτυχως που εγινε εδω και οχι πουθενα αλλου και με αλλες συνθηκες.
(Μολις γυρισα απο ταξιδι την δευτερα απο χαλκιδικη και εκανα 1500 Χλμ , τα περισσοτερα με 180+)
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

dimokritos
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ 20 Σεπ 2007, 03:38
Model: -
Τοποθεσία: Καβάλα - Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ FZ6 και R6

Δημοσίευση από dimokritos »

πράγματι πολύ νωρίς το θυμήθηκαν να βγάλουν ανάκληση και την έβγαλαν και λάθος :evil:

το μηχανάκι μου είναι rj07 και είχε το πρόβλημα αυτό. ευτυχώς γλίτωσα την 500άρα της επισκευής.
manos_mas έγραψε:Ευτυχως που μου επεσε σημερα η μηχανη. Ναι καλα ακουσατε , ευτυχως , γιατι ανεδειξε και στο δικο μου FAZER το προβλημα με το παξιμαδι του εμπρος γραναζιου της αλυσιδας. Πηγα να ανεβω ενα πεζοδρομιο για να την παρκαρω εκει και ανεβαινοντας το λιγο διαγωνια μου γλιστρησε η μηχανη προς τα αριστερα.
Προσπαθησα για μερικα δευτερολεπτα να την κρατησω , αλλα δεν μπορεσα αφου το αριστερο μου ποδι πατησε δρομο που ηταν πολυ χαμηλοτερα και τελικα επεσε κατω. Το KILL SWITCH δουλεψε στα 2-3 δευτερολεπτα μετα την πτωση . Μολις την ξαναεβαλα μπροστα , δουλεψε κανονικα , αλλα βαζω ταχυτητα για να την προχωρησω και η μηχανη εμενε στην ιδια θεση οταν αφηνα το συμπλεκτη.
Απο οτι φαινεται, το παξιμαδι ειχε λασκαρει και ειχε χαθει προ πολλου , αλλα η μηχανη πηγαινε κανονικα . Με την πτωση στα αριστερα εφυγε απο τον αξονα το γραναζι της αλυσιδας.
Ευτυχως που εγινε εδω και οχι πουθενα αλλου και με αλλες συνθηκες.
(Μολις γυρισα απο ταξιδι την δευτερα απο χαλκιδικη και εκανα 1500 Χλμ , τα περισσοτερα με 180+)
φίλε μου ετοιμάσου για μεγάλο κονδύλι επισκευής εκτός αν το φτιάξεις σε τόρνο. ευτυχώς πάντως που δεν σου έφυγε εν κινήσει. όλα τα άλλα διορθώνονται. σε όλους πάντως σχεδόν με 0 χιλιόμετρα εμφανίστηκε το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
AUDIOSLAVE
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 1346
Εγγραφή: Τετ 24 Αύγ 2005, 14:08
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ FZ6 και R6

Δημοσίευση από AUDIOSLAVE »

Και εγω σε RJ 07 ειμαι οποτε να μην ανησυχω μαλλον...
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind.
Withering my intuition leaving opportunities behind.
Feed my will to feel this moment urging me to cross the line.
Reaching out to embrace whatever may come.

dimokritos
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: Πέμ 20 Σεπ 2007, 03:38
Model: -
Τοποθεσία: Καβάλα - Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ FZ6 και R6

Δημοσίευση από dimokritos »

AUDIOSLAVE έγραψε:Και εγω σε RJ 07 ειμαι οποτε να μην ανησυχω μαλλον...

ρίχνε πάντως μια ματιά όποτε το θυμάσαι στο καπάκι του γραναζιού για να είσαι σίγουρος. και το δικό μου 07 είναι και το παξιμάδι ήπιε redbull και έκανε φτεράααααααα :D

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: ΑΝΑΚΛΗΣΗ FZ6 και R6

Δημοσίευση από manos_mas »

Δεν μου εκανε ζημια στον αξονα..... ευτυχως , οποτε την γλιτωσα με ενα παξιμαδι,μια ασφαλεια, και λιγη LOCTITE
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες