Λαμπακι ABS αλλα δουλευει κανονικα.....?

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
giannisproevo
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Δευ 05 Νοέμ 2007, 20:28
Model: -
Τοποθεσία: ITEA
Επικοινωνία:

Λαμπακι ABS αλλα δουλευει κανονικα.....?

Δημοσίευση από giannisproevo »

Παιδιά σήμερα στα καλά καθούμενα άναψε την ώρα που προχώραγα με τη μηχανή και αναβοσβήνει το λαμπάκι του ABS.
Δοκίμασα τα φρένα δουλεύουν κανονικά μπρος πίσω και το ABS
Τι να φταίει ? ή μήπως είναι καμιά ένδειξη ότι χρειάζομαι τακάκια? (Φαίνονται φθαρμένα)
LIFE IS SHORT.......... PLAY MORE!!

dimitrisfz107
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 12:37
Επικοινωνία:

Re: Λαμπακι ABS αλλα δουλευει κανονικα.....?

Δημοσίευση από dimitrisfz107 »

φιλε ριξε μια ματια στα φλας και στο πισω φαναρι!αν σου εχει καει καποια λαμπα τοτε αναβοσβηνει το λαμπακι του abs αν θυμαμε καλα!

giannisproevo
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Δευ 05 Νοέμ 2007, 20:28
Model: -
Τοποθεσία: ITEA
Επικοινωνία:

Re: Λαμπακι ABS αλλα δουλευει κανονικα.....?

Δημοσίευση από giannisproevo »

Οι λάμπες ελέγχθηκαν και δουλεύουν κανονικά και είναι όλες μαμά.
Το βάζω στο διλπο σταν και βάζω 1η ανοίγω λιγο το γκάζι , αναβοσβήνει το λαμπάκι του abs αφήνω το γκάζι σβήνει το λαμπάκι, μέχρι εδώ όλα καλά.
Γυρνάω το μπροστινό τροχό αναβοσβήνει το λαμπάκι σταματάω το γύρισμα το λαμπάκι παραμένει αναμένο.
Σβήνω το μηχανάκι κάνει τσεκ του abs σβήνει το λαμπακι ολα κανονικά. Μόλις παω να ξεκινήσω παλι τα ιδια........
Αν βγαλω το μπροστινο αισθητήρα του abs και αρχιζω να γυρνάω τον τροχο δεν αναβει τιποτα.....(το abs δουλευει κανονικα μπρος πισω οταν ειμαι στο δρομο)
LIFE IS SHORT.......... PLAY MORE!!

dimitrisfz107
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 18 Φεβ 2012, 12:37
Επικοινωνία:

Re: Λαμπακι ABS αλλα δουλευει κανονικα.....?

Δημοσίευση από dimitrisfz107 »

φιλε τσεκαρισε το σε μια αντιπρωσωπεια γιατι και εμενα κατι τετοια τρελα μου εκανε συνηθως μετα το πλυσιμο και καποια στιγμη μου εμεινε ο μπροστινος τροχος μπλοκαρισμενος μετα απο φρεναρισμα! το εκανα λιγο μπρος πισω και ολα καλα αλλα μετα απο λιγες μερες μπλοκαρισε η μοναδα του abs και την αλαξα!ριξε και μια ματια σε ολες τις φισες για υγρασια!!υγρα εχεις αλλαξει καθολου??

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Λαμπακι ABS αλλα δουλευει κανονικα.....?

Δημοσίευση από manos_mas »

φιλε ειναι λογικο να σου αναβει το ABS αμα κανεις τετοια ... αφου εχεις το μηχανακι στο σταντ και γυριζει μονο ο ενας απο τους δυο τροχους , ο εγκεφαλος καταλαβαινει διαφορα ταχυτητας στον εμπρος απο τον πισω τροχο . θα σου αναβοσβηνει το λαμπακι ακομα και οταν κανεις σουζες η εντο . ολες αυτες τις "παραξενες" συνθηκες τις κραταει στην μνημη και μπορει ο μηχανικος να τις διαβασει και να δει αν εχει ξεκολλησει ο μπροστινος ή ο πισω τροχος απο το εδαφος . οταν αναβοσβηνει σημαινει οτι εχει διαβασει καποια παραξενη κατασταση και οχι οτι εχει βλαβη το ABS . οταν εχει βλαβη το ABS μενει μονιμα αναμενο το λαμπακι και τοτε σιγουρα δεν εχεις ABS. αλλες περιπτωσεις για να αναβοσβηνει το λαμπακι ειναι να εχεις αλλαξει το πισω φαναρι ή μονο την λαμπα σε LED , να εχεις ζορισει πολυ καποιο φρενο και να εχει μπει πολλες φορες σε λειτουργια το ABS. οταν εχει βγαλει εκτος τον αισθητηρα ειναι φυσιολογικο να μην σου αναβει αφου δεν διαβαζει περιστροφη του τροχου. Οταν πας να κανεις μια διαγνωση πρεπει να εχεις τουλαχιστον την βασικη αρχη λειτουργιας ( και σιγουρα πιο βαθειες γνωσεις ) του συστηματος που πας να κανεις διαγνωση.

ΥΓ. οταν θα σου κανει το προβλημα που περιγραφει ο φιλος πιο πανω ( να σου κολλησει η μοναδα ) δεν θα σου αναψει κανενα λαμπακι. και αυτο γιατι το λαμπακι κανει διαγνωση στο ηλεκτρονικο και ηλεκτρικο κομματι της μοναδας ( αισθητηρες , λαμπες , κλπ ) ενω το κολλημα της μοναδας ειναι καθαρα μηνανικη βλαβη ( κολλανε τα εμβολα της μοναδας ) και δεν την βρισκει ο εγκεφαλος
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

giannisproevo
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Δευ 05 Νοέμ 2007, 20:28
Model: -
Τοποθεσία: ITEA
Επικοινωνία:

Re: Λαμπακι ABS αλλα δουλευει κανονικα.....?

Δημοσίευση από giannisproevo »

Έτσι για το ιστορικό !
Λοιπόν με τα από παρακολουθηση 15 ημερών συμβαίνει το εξης:
Το λαμπάκι το ABS σταμάτησε να αναβοσβήνει. Αφού έκανα 100 χιλ μέσα στην πολύ όλα καλά (15 μέρες περίπου)
Μέτα άναψε πάλι στα καλά καθούμενα. Μόλις συμπλήρωσα 20 χιλ ακριβως με το λαμπακι να αναβοσβηνει μολις εβαλα το μηχακι μπροστα και ξεκινησα δεν αναψε. Τώρα ειναι παλι ολα καλα ειμαι σιγουρος οταν κανω παλι 100 χιλ οταν το βαλω μπροστα θα αρχισει να ξανααναβοσβηνει. Τα συμπερασματα δικα σας...!!
Απο Δευτερα θα το παω στη YAMAHA στη Λαμια και βλεπουμε.
LIFE IS SHORT.......... PLAY MORE!!

Άβαταρ μέλους
kokopete
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Τετ 15 Φεβ 2012, 00:31
Model: FZ6
Τοποθεσία: Λεμεσός
Επικοινωνία:

Re: Λαμπακι ABS αλλα δουλευει κανονικα.....?

Δημοσίευση από kokopete »

Καλησπέρα, δεν ήθελα να γεμίζω ποστς για αυτό λέω να ρωτήσω εδώ.


Έπλυνα σήμερα το μηχανάκι με πιεστικό, υπάρχει περίπτωση να πάθει βλάβη το abs ? Αν πάθει θα μου ανάψει σίγουρα το λαμπάκι ?

Αν δεν ανάβει φαντάζομαι είναι οκ. Και άλλη μια ερώτηση, σε διάρκει φρεναρίσματος όταν μπαίνει το abs ανάβει και το λαμπάκι ? Χθες σε απότομο φρενάρισμα μπήκε το πίσω, αλλά δεν κοίταξα το καντραν.

Ευχαριστώ
BMW F650 CS
Yamaha Fz6
Aprilia Caponord 1000 ETV

Άβαταρ μέλους
avatar
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιουν 2010, 16:52
Model: K1300
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Λαμπακι ABS αλλα δουλευει κανονικα.....?

Δημοσίευση από avatar »

@giannisproevo
είναι πολύ σύνηθες κ μου έχει συμβεί κ εμένα όταν η μπαταρία φτάνει προς το τέλος της να μην παίρνει αρκετό ρεύμα στο check κ να αναβοσβήνει το λαμπάκι για αυτο ίσως με τη μεγαλη βόλτα φόρτισε λίγο κ δεν το έβγαζε ενώ μετα με τη μιζιά τράβηξε λίγο και ξανα πάλι
Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει.....μα πιστεύοντας σε αυτόν τον δημιουργώ,γιατί ανύπαρκτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
Ν.Καζαντζάκης

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Λαμπακι ABS αλλα δουλευει κανονικα.....?

Δημοσίευση από koulis »

Avatar μαλλον αυτο ηταν. Η μπαταρια οντως ηταν στο τελος της . Μετα απο δυο μηνες περιπου που την εχω αλλαξει δεν μου εχει ξαναπαρουσιασει τιποτα. (Σωστος...!)
Υ.Γ Ο Γιαννης ειμαι .....αλλα το εγραψα απο τον Η/Υ του Κουλι....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bill_ex την Δευ 18 Νοέμ 2013, 11:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: οχι άμεσες παραθέσεις
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες