Πρόβλημα ABS ή φρένου

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Πρόβλημα ABS ή φρένου

Δημοσίευση από Soryats »

Δυστυχώς ήρθε η ώρα να γράψω για πρόβλημα στο fz6 s2 μου. :?
Προχτές μου αναβόσβηνε το λαμπάκι του ABS. Πάτησα λοιπόν το πίσω φρένο να δω μήπως έχει κολλήσει και ενώ δούλεψε κανονικά το ABS το φρένο παρέμεινε επάνω και σφικτό. Σταματημένος όπως ήμουνα το πατούσα μπας και ξεκολλήσει, αλλά τπτ. Έσβησα την μηχανή... και πάλι τπτ. Τελικά το πήγα 2- 3 τετράγωνα με φρένο μέχρι το γκαράζ. Εκεί μετά από 5-10 λεπτά ξεκόλλησε και χαλάρωσε. Ξέρει κανείς τι μπορεί να είναι και πόσο θα χρειαστεί για επισκευή ????
Πολύ με στεναχώρησε πάντως ! :cry: ! Πάλι καλά που δεν το έκανε σε κάποιο ταξιδάκι ή κάπου μακριά από το γκαράζ !!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα ABS ή φρένου

Δημοσίευση από jskf16 »

Τα ξανα ειπα , οτι ειναι πολυ πιθανο να κολλησει ....αν κανεις μια αναζητηση εδω θα βρεις πολλα θεματακια/λυσεις για το συγκεριμενο.Λυσεις και ακριβες αλλα και φτηνες :wink: Πηγαινε το για αρχη για μια καλη αλλαγη υγρων-εξαερωση μπας και συνελθει , και μετα βλεπεις παραπερα.

spam on :Οχι σαν τον αλλο που του αλλαξε ολοκληρη αντλια βενζινης :mrgreen: και εχει το ιδιο προβλημα που ειχε και πριν :spam off

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα ABS ή φρένου

Δημοσίευση από Jericho »

Το ίδιο που χα πάθει και γω, κολλημένο έμβολο μονάδας ABS. Κάνε μια αναζήτηση.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα ABS ή φρένου

Δημοσίευση από Soryats »

Σας ευχαριστω πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας. Άν επιτρέπεται Jericho πόσο σου κόστησε να το επισκευάσεις ?? +:Think=+::-k

Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα ABS ή φρένου

Δημοσίευση από Soryats »

Αλλαγή υγρών φρένων + αλλαγή αντλίας πίσω φρένου + καθαρισμός μονάδας ABS + εργατικά = 194 ΕΥΡΩ
Δυστυχώς ήταν έξοδα που δεν τα περίμενα, αλλά αναγκαία για την ασφάλεια της μηχανής !!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jo.Da. την Δευ 22 Ιούλ 2013, 21:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρησιμοποιούμε μόνο κεφαλαία, κάνει τη δημισίευση δυσανάγνωστη & φαίνεται σαν να φωνάζουμε...

Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα ABS ή φρένου

Δημοσίευση από Soryats »

Τελικά η ταλαιπωρία μου δεν τελείωσε στα προηγούμενα. Το μηχανακι το πήγα στο συνεργείο 5 (!!!!!) φορές. Την επόμενη φορά που ξανα-άναψε το λαμπάκι, στο συνεργείο μου καθαρίσαν όλες τις φύσες (+25 τα ευρώ), αλλά μετά από λίγες μέρες .... αντε πάλι τα ίδια. Και ενώ φαινόταν ότι δεν τον γλυτώνω τον εγκέφαλο... έγινε το εξής. Την ξαναπήγα συνεργείο. και επειδή έκανε κρύα εκείνες τις μέρες, έπεσε τόσο η μπαταρία που δεν έπαιρνε μπροστά. Βάζοντας λοιπόν μια άλλη μεταχειρησμένη, το μηχανάκι δούλευε κανονικά και ούτε σφάλμα εβγαζε ούτε τπτ άλλο ! +:Boo hoo!=+::-({|= !
Άλλα 72 τα ευρώ λοιπόν για το κόστος αλλαγής της μπαταρίας. Την οποία θα άλλαζα έτσι κι αλλιώς γιατί εδω και 4,5 χρόνια φοράει την μαμά.
Το παράξενο είναι οτι τώρα με την καινούρια μπαταρία, νομίζω πως πηγαίνει καλύτερα ! +:Think=+::-k !

Άβαταρ μέλους
avatar
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιουν 2010, 16:52
Model: K1300
Model year: 2009
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα ABS ή φρένου

Δημοσίευση από avatar »

αυτό που επισημαίνεις είναι διαφορετικό θέμα από το πρώτο, συχνά πυκνά όταν η μπαταρία είναι στα τελειώματα δε δίνει αρκετό ρεύμα στο αρχικό check και λανθασμένα αναβοσβήνει το λαμπάκι του abs(και όχι μένει ανοιχτό), κάτι που ουδόλως επηρρεάζει τη λειτουργία του γτ όπως είπα είναι πλασματικό
Πιστεύω σε έναν κόσμο που δεν υπάρχει.....μα πιστεύοντας σε αυτόν τον δημιουργώ,γιατί ανύπαρκτο λέμε ό,τι δεν πεθυμήσαμε αρκετά...
Ν.Καζαντζάκης

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα ABS ή φρένου

Δημοσίευση από manos_mas »

βασικη προυποθεση για να δουλευουν ολοι οι εγκεφαλοι σωστα ειναι να περνουν σωστη ταση . Μια πεθαμενη μπαταρια μπορει να σου κανει ερκετα προβληματα .ουτε το injection θα σου δουλευει σωστα , ουτε η μοναδα του ΑΒS. Παντως αν συνεχιστει και μετα απο αυτα , ανοιξε την μοναδα του ABS(καποιο εμβολο της μοναδα , κολλαει)
Γνωστο προβλημα και για αυτο , αλλαζουμε υγρα φρενων καθε 2 χρονια .
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα ABS ή φρένου

Δημοσίευση από Soryats »

Η μηχανή έπαιρνε μπροστά κανονικά, χωρίς πρόβλημα. Το λαμπάκι του ABS αναβόσβυνε μόλις έκανα κάποια μέτρα. και οχι όσο ήμουν σταματημένος. Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι τελικά είχα 2 προβλήματα. Το ένα ήταν η μπαταρία, η οποια ήταν στο όριο να χαλάσει, γιατί ακόμη δεν είχε βγάλει κάποιο κωδικό σφάλματος που να αναφέρεται στην μπαταρία. Υγρά φρένων είχα αλλάξει στις 20.000 km και τα σέρβις στο μηχανάκι τα κάνω κανονικά και σύμφωνα με το πρόγραμμα. Το δεύτερο πρόβλημα ήταν το ότι κόλλησε το πίσω φρένο. Όλα καλα μέχρι και σήμερα. Εγώ απλά το ανέβασα για να υπάρχει σε περίπτωση που συμβεί και σε κάποιον άλλο. Εντύπωση μου έκανε η τιμή της μπαταρίας. Τελικά έπεσαν οι τιμές !!! (72 ευρω!!)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα ABS ή φρένου

Δημοσίευση από jskf16 »

- error να σου δειξει απο τη μπαταρια χλωμο , να προκληθουν αλλα απο χαμηλη ταση της μπαταριας ναι.

-για αυτο οταν κανουμε εξαερωση , καλο ειναι να καθαριζεται η δαγκανα και τα εμβολα/τσιμουχες αυτης.Αλλα ποιος το κανει? Κανεις!!! Εξαιρουμε τη περιπτωση του να εχει θεμα η μοναδα του abs.

- Ειπες : Αλλαγή υγρών φρένων + αλλαγή αντλίας πίσω φρένου + καθαρισμός μονάδας ABS + εργατικά = 194 ΕΥΡΩ.Την αντλια πισω φρενου συγνωμη αλλα νομιζω οτι τσαμπα αλλαχτηκε , υπερβολικο μου φαινεται .Εσενα απο αυτα που αλλαξαν ή επισκευασαν στα εδειξαν απο κοντα οτι δε λειτουργουν ? Αμα σημερα δινουμε 200αρες με την ευκολη δικαιολογια επειδη αφορα φρενα και την ασφαλεια μας ....κλαφτα....

Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα ABS ή φρένου

Δημοσίευση από Soryats »

Η αντλία πίσω φρένου έπρεπε να αλλαχτεί. Πριν από το καλοκαίρι όταν την άφηνα ακίνητη για 2-3 μέρες έχανε σιγά σιγά την πίεση της. Έπρεπε να πατήσω καμια 10ριά φορές το πίσω φρένο για να επανέλθει. Οπότε μαζί με τ'άλλα, έκανα κι αυτό. Τώρα για το εάν δεν χρειάζονταν καθαρισμός μονάδας ABS και καθαρισμός επαφών, δεν το ξέρω. Ίσως με την μπαταρία να έστρωνε από την αρχή. Πάντως δεν πιστεύω ο μηχανικός να μου είπε ότι έκανε αυτες τις εργασίες και να με κορόιδευε !!!!.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες