Τρόμπα φρένων fz6 ´06

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Τρόμπα φρένων fz6 ´06

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Καλησπέρα, άλλαξα πρόσφατα υγρα φρένων γιατί νόμιζα ότι "μαλάκωσε" η αίσθηση. Τέλικα μάλλον είναι η μπροστινή τρόμπα. Αν έχει κανείς υπόψιν κάτι, είτε του fz6 (είτε r1 που πρόσφατα έμαθα ότι αποδίδει καλύτερα) είτε επισκευή είτε κάτι άλλο φθηνό και λειτουργικό σε μεταχειρισμένο ας μου κάνει ένα "σινιάλο με τα φώτα", ευχαριστώ!
Α'ι' κεν νοτ αδερ! Α'ι' ντου νοτ φαητ χερ!

Άβαταρ μέλους
FotisFz1
Δημοσιεύσεις: 595
Εγγραφή: Τετ 14 Απρ 2010, 12:41
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων fz6 ´06

Δημοσίευση από FotisFz1 »

μηπως δεν ειναι τρομπα??
εκανες καλη εξαερωση??
τα σωληνακια σε τι κατασταση ειναι?

Άβαταρ μέλους
gmitsiakis
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Δευ 10 Νοέμ 2008, 19:38
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων fz6 ´06

Δημοσίευση από gmitsiakis »

Καλημερα.
Εχω τρομοα απο tdm900.
Νομιζω ειναι ιδιες.

Αν ενδιαφερεσαι στειλε πμ.

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων fz6 ´06

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

τα σωληνακια οσο μπορεσα να πιασω δεν φουσκωνε κανενα. Εξαερωση εκανα κ θα κανω κ δευτερη μηπως κ ειχε δεσμευμενο αερα η γραμμη πιο πανω κ τον εκτονωσει αλλα το θεμα ειναι οτι κ πριν την αλλαγη υγρων ετσι εκανε λιγο πολυ.

τα σωληνακια οπου επιασα δεν φουσκωνει κανενα. Απαερωσεις εχω κανει 2. Μια στην αλλαγη κ μια μια μερα μετα μην εχει κρατησει καπου η γραμμη κ το εκτονωσει τωρα αλλα ηταν καθαρη τελικα. Η διαδρομης της μανετα να αποδιδει μετα το 1/3 προς τη μεση στο φρεναρισμα. Πιο πριν ειναι απλα τζογος. Δεν ξερω αν υπαρχει μεμονωμενο το καθε εξαρτημα στο εσωτερικο της για να τα αλλαξω.
Α'ι' κεν νοτ αδερ! Α'ι' ντου νοτ φαητ χερ!

Άβαταρ μέλους
dudukas
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Παρ 11 Ιουν 2010, 13:55
Model: -
Τοποθεσία: Ζακυνθος
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων fz6 ´06

Δημοσίευση από dudukas »

τα μαρκουτσια εαν τα ενοιοθες με το χερι στο πρεσαρισμα την ωρα που θα ζεστενονταν θα γινοταν διπλα.... ειναι σιγουρα τρομπα, η μηπως θες τακακια γιατι ειναι λιγο νωρις βαση ηλικιας για τρομπα εγω που ειχα κατι τετοιο ηταν οι δισκοι χαλια τους αλλαξα κ εχω φρενο επιτελους αλλα εχω κ 85.000 χιλ αρα εσενα μαλλον για τακακια σε βλεπω... :wink:
ενα μπλε 400αρι του 98!!!(600 πλεον.....)

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: Τρόμπα φρένων fz6 ´06

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

gmitsiakis έγραψε:Καλημερα.
Εχω τρομοα απο tdm900.
Νομιζω ειναι ιδιες.

Αν ενδιαφερεσαι στειλε πμ.
ευχαριστώ! θα κάνω προς το παρον μια μικρη έρευνα περί επισκευής αυτης σε συνδυασμό με αλλαγη στα σωληνακια γιατι λογω ηλικιας ισως να εχουν μη εμφανες πρβλ.
Α'ι' κεν νοτ αδερ! Α'ι' ντου νοτ φαητ χερ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης