Αλυσιδογραναζα

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Απάντηση
jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή-> αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από jim_fazer »

Ειμαι κα γω υποψηφιος για αλυσιδογραναζα...
Λεω να βαλω κομπλε το γνησιο σετ της Yamaha μιας και διαβαζω τοσο καλα λογια 8)
Τα ζηταω με τον κωδικο που υπαρχει στον καταλογο ανταλλακτικων για FZ6 S2 (5VXW001A0000) ή χρειαζεται και ο αριθμος πλαισιου ?
Υπαρχει καποιος καταλογος με σημεια πωλησης ανταλλακτικων Yamaha στην Αττικη?

jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από jim_fazer »

Και μια αλλη ερωτηση αν ξερει καποιος...
Η γνησια αλυσιδα στο σετ της Yamaha ειναι μονοκοματη (χωρις ασφαλεια) και για να μπει θελει λυσιμο ψαλιδι?
Ισχυει ?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από jskf16 »

Eιναι κλειστου τυπου , αλλα εχει ασφαλεια μεσα!

Αυτο γινεται επειδη η yamaha θεωρει (καλως για εμενα) , οτι τοτε θα χρειαστει λιπανση και το μοχλικο της μηχανης και γενικα ολη η πισω αρθρωση του ψαλιδιου οπως και ελεγχος των εκει ρουλεμαν!!

Σε οποιο συνεργειο yamaha και να πας εχει σετ αλυσιδας , δε χρειαζεται αριθμος πλαισιου μονο μοντελο.Ειναι οι καλυτερες πραγματι!!!

Επειδη ρωτας , θες να τη περασεις μονος σου ?!

jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από jim_fazer »

Ρωταω γιατι απο τα 4-5 συνεργεια που ρωτησα μονο ενας μου ειπε για λυσιμο-λιπανση πισω ψαλιδιου κατα την αλλαγη. Επισης μου ειπε οτι η αλυσιδα ειναι μονοκομματη (δεν εχει ασφαλεια :roll: ) και καλο ειναι να μπει οπως την δινει ο κατασκευαστης.
Η διαφορα στα περαστικα δεν ειναι τρελη απο τους υπολοιπους(+20) αλλα με υποψιασε περιεργα και γι αυτο και ρωτησα.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από jskf16 »

H διαφορα +20 δε μπορει να ειναι (λεω εγω τωρα) , αλλο να κοψω και να περασω την αλυσιδα , χρονος εργασιας 10λεπτα max . Και αλλο να ξεκινησω να λυνω ολο το πισω συστημα , καμια σχεση , θελει δουλεια αρκετη και θελει το χρονο της , 3ωρακι γεματο. Δηλαδη σα να μου λες οτι αν ημουν εγω μηχανικος , θα σου ζητουσα 20ευρω να σου περασω απλα την αλυσιδα και 40 ευρω για να σου λυσω ολο το συστημα και να το λιπανω-τσεκαρω.Δε ξερω δε μου φαινεται λογικο , ισως να κανω και λαθος :roll: ,γιατι η διαφορα ειναι τετοια οπως λες , δε μπορω να ξερω....

Μπορει τωρα με τη κριση , να ηθελαν και αυτοι να γινουν λιγο ποιο προσιτοι....και επειδη στα αλυσιδογραναζα υπαρχει αυτο το περιθωριο , της λιπανσης εννοω , ισως για αυτο να σου προτειναν και τη ποιο οικονομικη λυση.

Απο εκει και περα ειπαμε το σωστο να λεγεται , το να μπει μονοκομματι σου εξηγησα γιατι , οπως επισης παρα πολλοι σημερα δε θελουν να κοβουν την αλυσιδα για ψυχολογικους λογους (ισως να εχουν και δικιο) , της εχουν εμπιστοσυνη σε μια αποτομη κατεβασια , σε μια βιαιη χρηση....να τη θελουν μονοκομματη :wink:

Οπως και να εχει η επιλογη δικη σου , αν οντως κανει σωστη δουλεια ο μηχανικος και το κοστος εχει μικρη διαφορα οπως ειπες , τοτε δε το συζηταμε ειναι αυτονοητο το τι πρεπει να κανεις :!:

Υ.Γ. θυμαμαι οτι εχουν ασφαλεια αν και μονοκομματες , εχω μια γνησια στο κουτι της για το FZ1 θα το τσεκαρω να δω.Στο TDM οταν το ειχα οπου και εκει ηταν μονοκομματη ειχε ασφαλεια .Θα το τσεκαρω , ετσι για την ιστορια.
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από jskf16 »

Μια και το τσεκαρα εχει η γνησια ασφαλεια πανω.... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
saloutos
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 23 Απρ 2009, 11:38
Model: -
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Set Αλυσίδα με Γρανάζια

Δημοσίευση από saloutos »

Καλησπέρα στα παιδιά :/abwave::) :/abwave::)
Για ένα σετ αλυσίδα-γρανάζια σε καλή τιμή έχουμε τπτ :?: :?:

Είναι φυσιολογικό να θέλει αλλαγή τα μαμα μετά από 30000 χλμ?

Ευχαριστώ :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Τρί 26 Ιουν 2012, 17:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: ψαχνουμε λιγο τα θεματα!!!!

jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από jim_fazer »

Τα αλλαξα σημερα :D
Μπηκαν τα γνησια της YAMAHA και κατεβασαμε ψαλιδι για λιπανση.
Αξιζει και με το παραπανω το κατεβασμα του ψαλιδιου και ας ανεβαινει λιγο η εργασια.
jskf16 ευχαριστω για τις συμβουλες +:Applause=+:=D>

Η πιο φτηνη τιμη για γνησια YAMAHA ηταν 168 στον Σαβιδη.
Εμενα ειχε 33.000 και ηθελαν αλλαγη.

Άβαταρ μέλους
lefteris489
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Παρ 02 Δεκ 2011, 18:50
Model: Tiger
Model year: 2012
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από lefteris489 »

να επαναφέρω λίγο το θεματάκι μιας και πήγα σήμερα στον Σταμάτη και μου είπε πως θέλω αλυσιδογράναζα...
(+πίσω τακάκια αλλά είναι άσχετο με το ποστ) +:Brick wall=+:](*,)
αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι στα πόσα χιλιόμετρα αλλάζονται συνήθως, είναι λογικό στα 27.500 που έχω εγώ??
Κοίτα εκεί που θες να πας.....αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς....

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Ειναι απολυτα λογικο.
Αναλογα τη χρηση που κανεις, ποσο καλα την συντηρεις και που κινεισαι μπορει να βγαλει απο 20 εως 40-50.
Αλλο να κινεισαι εντος πολης και αλλο να την εχεις μονο για βολτες και ταξιδια.
Αν ανοιγεις αποτομα το γκαζι αποτομα, τη ζοριζεις περισσοτερο.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από Theod »

Η χρήση και η συντήρηση παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στην ζωή της αλυσίδας...
Εμένα η (πρωην... :( ) δικιά μου επειδή κυκλοφορούσε μόνο εκτός πόλης χωρίς σκισίματα μικρών ταχυτήτων (1ης-2ας) και πάντα λαδωμένη, στα 41.000 χλμ ήταν ακόμα σε σπουδαία φόρμα. Σκεφτείτε ότι δεν είχε χρειαστεί ούτε μια φορά τέντωμα στα 6 χρόνια :!: και στο τελευταίο τσεκάρισμα που είχα κάνει λίγο πριν την δώσω η γνώμη του μηχανικού ήταν ότι χαλαρά βγάζει 10.000 χλμ ακόμα...

Άβαταρ μέλους
lefteris489
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Παρ 02 Δεκ 2011, 18:50
Model: Tiger
Model year: 2012
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από lefteris489 »

Η αλήθεια είναι πως κάνω αρκετά χιλιόμετρα στην πόλη και την έχω αμελήσει την αλυσίδα χωρίς να έχω στο νου μου τη συντήρηση της...καλά να πάθω +:Brick wall=+:](*,)

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις..... :/abwave::)
Κοίτα εκεί που θες να πας.....αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς....

Άβαταρ μέλους
gliogasl
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ 19 Οκτ 2014, 22:19
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από gliogasl »

Καλησπέρα σε όλους,
μιας και είναι να αλάξω αλυσιδογραναζα το fz6 s2 '08 ψαχνω για πίσω γρανάζι και αλυσίδα σε μαυρο χρώμα έχεις κανεις σας υποψιν το μαγαζί εδώ Ελλάδα να τα πουλά γιατι τα DID που πουλάνε εδώ τα βρίσκω μόνο σε χρυσή αλυσίδα και ασημί πίζω γρανάζι???? έχω δεί λύσεις απο ebay αλλά ένα μήνα να περιμένω δεν μπορώ να περιμενω χρειάζονται αλλαγή αμεσα. ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από InversionOfControl »

εχει αρκετα στο skroutz αν μπεις να κοιταξεις
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
gliogasl
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ 19 Οκτ 2014, 22:19
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Αλυσιδογραναζα

Δημοσίευση από gliogasl »

η ερώτηση είχε να κάνει με μαυρες αλυσίδες και αν έχει βάλει κανείς για να πει καμια γνώμη, το σκρούτζ έχει αρκετές αλυσίδες αλλά μαυρες μόνο σε κιτ με γρανάζια(ασημι) μαζί της DID,ασε που οι φωτογραφίες δεν ειναι καλές και μάλλον ενδεικτικές.
εννοώ κάτι τέτοιο :
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης