Θόρυβος κύλησης

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
egiakoumidis
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ 29 Απρ 2012, 11:29
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από egiakoumidis »

Μετά τα 45χιλιόμετρα περίπου ακούγεται αυτός ο ήχος που τρυπάει στα αυτια μου τρρρρρρρ τρρρρρρρρρρρρρ κρρρ κρρρρρρρρ +:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,) ο οποίος μάλιστα καμιά φορά λες και βγαίνει μέσα από τον κινητήρα ένα σιχαμένο πράμα που όλο νομίζω ότι είναι η καδένα. Όταν όμως συμπλεκτάρω ο ήχος παραμένει ίδιος άρα είναι από αλυσίδα γρανάζια κτλ λέω εγώ με το φτωχό μου μυαλό :!: Το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι ο @@#!#!# που είχε τη μηχανή δε μου είπε τι έχει κάνει η μηχανή από σέρβις γιατί απλά το πήγαινε σε ένα μάστορα και απλά τον πλήρωνε...
Αν τελικά είναι αλυσίδα γρανάζια κτλ πως μπορώ να καταλάβω αν θέλουν άλλαγμα ή είναι ένας απλός φυσιολογικός θόρυβος?
Σημείωση η αλυσίδα λυπαίνεται με σπρέι σιλικόνης ανά δεύτερο γέμισμα ρεζερβουάρ και έχει 2 εκατοστά πάνω κάτω να παίζει.
Τσίκλι νταν Fazerara

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από jskf16 »

egiakoumidis έγραψε:και έχει 2 εκατοστά πάνω κάτω να παίζει.
:shock: :lol: ....ενταξει ειναι , οταν θα γινει ερπυστρια αλλαξε την , αν δεν εχει βγει απο το γραναζι :mrgreen: :lol: +:Brick wall=+:](*,)

Αμα τη πιασεις απο το πισω γραναζι και τη συρεις την αλυσιδα , δηλαδη εχει μποσικα ...κλαφτα! Αν εχει 2εκ οπως λες πανω κατω , αντε γεια!
Αν εχει εμφανει σημαδια (πατουρα ή φθορα στα δοντια) το πισω γραναζι , τοτε και η αλυσιδα συνηθως την εχει ακουσει , και η αλυσιδα πανω στους συνδεσμους θα δειχνει καποια φθορα στα μεταλλικα στοιχεια της.

Εφοσον εχεις φτασει τους ρεγουλατωρους της αλυσιδας τερμα , πας για αλλαγη.

Αν εκανες αναζητηση θα εβρισκες ισως και περισσοτερα.....
:/abwave::)

egiakoumidis
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ 29 Απρ 2012, 11:29
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από egiakoumidis »

χαχαχαχα άντε να έχει 1. είναι εντάξει η απόσταση ο θόρυβος με ενοχλεί :roll:
Τσίκλι νταν Fazerara

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από jskf16 »

Τεντωσε την σε ενα μηχανικο , ενω εισαι καθισμενος...και μετα βλεπεις.

egiakoumidis
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Κυρ 29 Απρ 2012, 11:29
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από egiakoumidis »

θα ρίξω ένα μάτι στη yamaha μου και θα επανέλθω τότε. :/abwave::)
Τσίκλι νταν Fazerara

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από koulis »

με βαση τα οσα λεει το manual.....συνιστωμενος τζογος στο κεντρο της αλυσιδας 2.5-3.5 εκ......
στηριζουμε την moto στο κεντρικο stand κ την ρυθμιζουμε κ ποτε με ατομο επανω της.....
ουτε την πιανουμε απο πισω ουτε απο μπρος ουτε απο το πλαϊ......για την αλυσιδα μιλαμε παντα :mrgreen: :lol:
αυτα βασει του owner's manual της yamaha :wink: :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από jskf16 »

Και ποιο ειναι το κεντρο :?: (δε θελω απαντηση) .Αν εισαι μονος και θες ενα γρηγορο τσεκ , κανεις το παραπανω.

Το ατομο πρεπει να ειναι πανω μετα το τεντωμα για ελεγχο και με καθετη κινηση (καθως καθεται) μαλιστα προς το αμορτισερ...μη τυχον και ειναι καργα! Εννοειται οτι την ελεγχεις απο πισω και σε πολλα σημεια κυλισης της οταν εχει φθαρεί και ποτε μονο σε ενα , ειναι ενας ευκολος τροπος για εναν αρχαριο και οχι μονο , και οι μηχανικοι οι περισσοτεροι αυτο κανουν.Αν και αυτοι και με το ματι τη βλεπουν.


egiakoumidis , αν ειναι 1εκ οντως , ισως και το γρασο να μην ειναι καλο ή και να θελει οχι τεντωμα αλλα λιγο λασκα. :roll:

nikos_1991
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 27 Φεβ 2014, 13:46
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από nikos_1991 »

ρε παιδια εχω ενα fazer 600 του 05 και ακουω ενα χτυπημα απο την μερια της αλυσιδας κατα την εκκινηση αλλα μονο μια φορα!!! στον δρομο δεν ακουγετε τιποτα η αλυσιδα ειναι κανονικα τεντομενη τι μπορει να ειναι βρε παιδια???

Άβαταρ μέλους
Arhs
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 01:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από Arhs »

Το συγκεκριμενο θορυβο τον ακουγα και γω για ενα μεγαλο διαστειμα καποιες φορες ητανε κανα δυο κρακ κρακ αλλα μονο κατα την εκινηση και να ηθελα να το κανω μετα δεν μπορουσα ειχα ψαχτει για μεγαλο διαστημα κ σε μηχανικο κτλπ αλλα κανεις δεν εβγαλε ακρη προβλημα δεν προεκειπται οποτε επαψα να ασχολουμαι κ τωρα που το σκεφτομαι εχω καιρο να το ακουσω και μου το θυμησε ο φιλος με το ποστ +:Think=+::-k +:Think=+::-k

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από Solomon »

Τα 600αρια βγάζουν ένα θέμα με το μπροστινό γρανάζι, λύνει η ασφάλεια του παξιμάδιου κ ξεβιδώνει. Κάνε ένα έλεγχο στο σημείο μήπως είναι από κει ο θόρυβος μαζεύει τα μποσικα στο ξεκίνημα κ μετά δεν ακούγεται

Άβαταρ μέλους
Arhs
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 01:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από Arhs »

Solomon αν θυμαμαι καλα το συγκεκριμενο το ειχανε τα s1 και οχι τα τα s2 οπως στην δικια μου περιπτωση... και παρ ολα αυτα τσεκαρα παξιμαδι και ητανε κομπλε τοτε που σπαζοκεφαλιαζομουν τι ειναι +:Think=+::-k

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από pilotos7 »

S2 του 2008 το δικο μου και κατα την εκκινηση και μονο(οχι παντα) ακουγεται ενα κρακ κρακ απο την πλευρα της αλυσιδας και κοντα στο μπροστινο γραναζι..Η ασφαλεια του γραναζιου δεν ειναι..Με καλη λιπανση της αλυσιδας μειωνεται ή και εξαφανιζεται..
Δεν ξερω τι μπορει να ειναι..Εχω αλλαγμενα αλυσιδα γραναζια με after..

nikos_1991
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 27 Φεβ 2014, 13:46
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από nikos_1991 »

οταν αλλαξες φιλε μου τα αλυσιδογραναζα σταματησε???

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από pilotos7 »

Οχι αλλα επειδη εβαλα after δεν ξερω αν κουμπωνουν σωστα οπως τα μαμα.Με τα μαμα ισως να χτυπαει γιατι ειναι στα τελειωματα και εχουν τζογο.

nikos_1991
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 27 Φεβ 2014, 13:46
Επικοινωνία:

Re: Θόρυβος κύλησης

Δημοσίευση από nikos_1991 »

Παντως η αλυσιδα μου ειναι περιπου στην μεση δεν νομιζω να ειναι απο εκει!!!!τελως παντων εγω θα συνεχισω να την γρασαρω και πιστευω να σταματησει!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης