Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

ΑΑΑΑΑΑΑΑ....τοσο καλα :mrgreen: ...ωραια +:Brick wall=+:](*,) .Οποτε εστω και ετσι καταλαβαινουμε οτι αφου ειναι ολα τα αλλα καλα την εχει παιξει η pressure modulator :lol: :mrgreen: , ελεος +:Dancing=+:\:D/

jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jim_fazer »

Πως κολλαει κατι που δουλευει ?
Ειδικα το πισω που μπαινει συνεχεια και για πλακα...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

Eιναι τοσο στενα και δυσκολα εκει μεσα , οπου η υγρασια και η <<μακα>> καραδοκούν + τη μη χρηση + και καποιες αλλες αιτιες ισως οπως η διαταξη...δε ξερω... :!: Οπως ειχαμε πει σε αλλο θεμα για τη καθαριοτητα της δαγκανας και στα εμβολα , ετσι και εδω αμα οι βαλιδες του abs κολλησουν , θελει λυσιμο η μοναδα.

Μπορει να σου δειχνει οτι δουλευει , αλλα μερα με τη μερα ο παλμος δεν ειναι ο ιδιος.Ο παλμος της παλινδρομικης κινησης που γινεται στη μανετα ή στο ποδοφρενο κατα την ενεργοποιηση του abs δεν ειναι ο ιδιος .Ακομα και στο πισω που πιανει για πλακα (εχεις δικιο) μπορει να συμβει!!!!Καλυτερα στο πισω παρα το μπροστα :mrgreen:

Εικόνα
Η φωτο ειναι μια τυχαια , για να δεις πως ειναι.Οι βαλβιδες (δεξια φωτο ,η module αριστ.) , μπορουν να κολλησουν και η βρωμια δεν ειναι δυσκολο να δημιουργησει προβλημα.

Εικόνα
Eδω φαινεται μια αλλη διαταξη (μιας honda) , oπου και εδω δειχνει ποσο στενα και δυσκολα ειναι εκει μεσα.Οπως επισης o-ring και βαλβιδες σε μια ενδεχομενη επισκευη θελουν καλο τσεκ και αλλαγμα.

Στο κοκκινο βελακι , εκει οι ανοχες ειναι τι να πω σχεδον μηδενικες , στο μπλε ειναι εκει που φευγουν τα υγρα φρενων μεσα απο τα σωληνακια οπου καταληγουν στη μανετα και στο ποδοφρενο αντιστοιχα.
Εικόνα

Ετσι λυνετε η μοναδα και αλλάζετε ή επισκευάζεται οτι χρειαστει αναλόγως , δεν ειναι καθολου ευκολο , θελει τη προσοχη του.

jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jim_fazer »

Πολυ κατατοπιστικος !!!! +:Applause=+:=D>
Πως το σωζουμε λοιπον ? Αλλαγη υγρων καθε 1 χρονο και συχνοτερο δουλεμα ?
Τα εμβολα των δαγκανων τα καθαριζω εξωτερικα, οποτε πλενω τη μηχανη, με σπρει φρενων.
Γιατι δεν εμαστε για 200αρια καθε 3 και λιγο.....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

Φιλε μου jim_fazer τα εμβολα της δαγκανας καθαριζονται ΜΟΝΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΕ ΛΥΣΙΜΟ , κανεις δε το κανει! Εχουμε αναφερθει :arrow: εδω......Δεν ειναι τιποτα να λυσεις τη δαγκανα και να καθαρισεις τα εμβολα , αρκει να πιανουν τα χερια σου γιατι μιλαμε για φρενα/εξαερωση και θελει προσοχη!!!

Οσο για τη μοναδα του abs ναι θεωρω καθε χρονο και να τα χρησιμοποιούμε....και ο Θεος βοηθος :mrgreen:
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από manos_mas »

μεχρι στιγμης το δικο μου , μετα το λυσιμο , πριν 2 χρονια , δουλευει μια χαρα .
Βεβαια η ΥΑΜΑΗΑ προτινει αντικατασταση της μοναδας
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

Θεωρω οτι η αντικατασταση της μοναδας γινεται στα πλαισια της ασφαλειας και μονο , οπου το θεωρω λογικο.Αλλα οταν κατι παλι το λυνεις και επιδεχεται την οποια επεμβαση για τη σωστη του λειτουργια ειναι κριμα να δινεις τοσα ευρω ..... :roll: Το σωστο (για εμενα) ειναι ο μηχανικος να σε ενημερωσει και μετα εσυ να κρινεις οσο μπορεις με τη βοηθεια του , να μη δειχνουν οτι υπαρχει μια και μονο λυση , γιατι μετα παει αλλου η δουλεια :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από manos_mas »

απο τοτε που ειχα το θεμα με την μοναδα του ABS και την επισκευσα , αυτο που κανω ειναι οταν ξεκιναω , να την τσεκαρω πρακτικα με ενα-δυο μπλοκαρισματακια ελεγχομενα . Το προβλημα που ειχε παρουσιασει σε μενα ειναι οτι στα πρωτα φρεναρισματα δεν δουλευε το ABS αλλα μετα ξεκολλαγε , οποτε και το προλαβα νωρις .
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

jim_fazer
Δημοσιεύσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2012, 08:46
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jim_fazer »

Εμενα με ενημερωσε απο την αρχη για το κοστος και ηταν ο μοναδικος απο οσους πηγα που μου ειπε στανταρ θα στο φτιαξω. Σημ. απλα δεν δουλευε κανενα συστημα ουτε μπροστα ουτε πισω.
Με 700+ που θελει η yamaha για νεα μοναδα, το λυσιμο και το καθαρισμα της υπαρχουσας ειναι μονοδρομος.

Αν κρινω απο τις δαγκανες του αυτοκινητου και οι δικες μας εχουν 2 λαστιχακια. Ενα στεγανοποιησης του εμβολου(εσωτερικο) και ενα φυσαρμονικα (εξωτερικο) προστατευτικο του εμβολου απο την μπιχλα.
Σε μοτο 4-5 χρονων δεν παιζει τα λαστιχακια να αφηνουν την βρωμια να περασει στο εσωτερικο.(Εκτος και αν εχουν κοπει που και παλι υπαρχει το στεγανοποιησης που θα ψιλοφρεναρει τη βρωμια).
Καλο ειναι να γινει καποτε αλλα πρεπει να εχεις πολλες χιλιαδες χλμ.
Στα αυτοκινητα να φανταστεις μονο τα ταξι τα αλλαζουν και παλι οταν εχουν προβλημα.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από manos_mas »

μην μπερδευεις τα εμβολακια της δαγκανας του φρενου με τα εμβολακια της μοναδα του ABS
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

fontas
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί 25 Οκτ 2011, 00:32
Model: -
Τοποθεσία: 8essalonikh
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από fontas »

hello παιδες, λοιπον εχθες και εγω το πρωι με την σειρά μου εκανα αλλαγη στα υγρά φρένων γτ ειχε κολλήσει το μπροστινό σύστημα και δεν λειτουργούσε το ABS.. με την αλλαγη ολα πηγαν καλα και λύθηκε το προβλημα... το βραδυ μετα απο μια καλη βολτα και με λιγο εντονη χρίση του πισω φρενου καποια στιγμη άναψε το λαμπάκι του ABS.με το που συνέβη αυτο μετα απο καποια μετρα εσβησα την μηχανή και την ξανα εβαλα μπρος,οπου εσβησε το λαμπακι και λειτουργουσε κανονικα το ABS..εχει συμβεί σε καποιον το ιδιο πράγμα;; να παω ξανα για έλεγχο η μπορεί να ηταν κατι τυχαίο ;;;

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

Λογικο ηταν να αναψει , αμα του εβγαλες τα ματια :mrgreen: ...ακομα και λογω διαφορετικης ταχυτητας (που αυτο μαλλον εγινε σε εσενα) των 2 τροχων μπορει να αναψει.Εσυ φρεναρες εντονα με τον ενα , και ο αλλος ρολαρε με διαφορετικη ταχυτητα , μπορει να συμβει.

fontas
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί 25 Οκτ 2011, 00:32
Model: -
Τοποθεσία: 8essalonikh
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από fontas »

αυτο που λες εκανα...Σ΄ευχαριστω για την λύση τις απορίας-προβληματος

Dennis_D
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 14 Νοέμ 2012, 11:55
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από Dennis_D »

fontas έγραψε:hello παιδες, λοιπον εχθες και εγω το πρωι με την σειρά μου εκανα αλλαγη στα υγρά φρένων γτ ειχε κολλήσει το μπροστινό σύστημα και δεν λειτουργούσε το ABS.. με την αλλαγη ολα πηγαν καλα και λύθηκε το προβλημα... το βραδυ μετα απο μια καλη βολτα και με λιγο εντονη χρίση του πισω φρενου καποια στιγμη άναψε το λαμπάκι του ABS.με το που συνέβη αυτο μετα απο καποια μετρα εσβησα την μηχανή και την ξανα εβαλα μπρος,οπου εσβησε το λαμπακι και λειτουργουσε κανονικα το ABS..εχει συμβεί σε καποιον το ιδιο πράγμα;; να παω ξανα για έλεγχο η μπορεί να ηταν κατι τυχαίο ;;;
Δλδ φίλε απλά άλλαξες υγρα κ έκανες εξαέρωση; Έχει καμία διαδικασία;

Εγω πάντως παιδιά πήρα κ το τεστερ απο την yamaha (20 ευρω) κ το abs δουλεύει σαν μοναδα. Εχει κολλήσει η δαγκάνα, όπως σε όλους. το έχω τεστάρει πολλές φορές στον δρόμο (με κινδυνο κ με 30 κμ την τελευταια φορα, γιατι με τρωει κ μου φαινεται αδιανόητο εκει που δουλευε να μην δουλευει) κ ενω νιώθω κ στο χέρι να ελαφραίνει κ να παίζει η μανέτα... ο μπροστινός γλυστράει.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τη μονάδα του ABS σε FZ6 '07

Δημοσίευση από jskf16 »

Αλλο κολλημενη δαγκανα , αλλο να κολλησει το abs.Τα 30χλμ που λες εισαι στο οριο να μη πιασει , απο τα 25χλμ και πανω (δε θυμαμαι τωρα) πιανει.Αν εσυ πας με 30 και φρεναρεις οριακα πιανει δε πιανει , το λεω γιατι καμια φορα βλεπουμε 30 και μεχρι να φρεναρουμε (ειδικα αμα τεσταρουμε) εχουμε πεσει στα 20χλμ :mrgreen: .Θελει χλμ και φρεναρισμα πανικου και οχι φρενο ή φρεναρισμα , ελπιζω να καταλαβαινεις τη διαφορα.

Το abs οταν λεμε μοναδα , χωριζεται σε 2 μερη το ηλεκτρικό μερος (περιφερειακά και αισθητήρες) της και το υδραυλικο , ετσι χοντρα χοντρα στα λεω.To tester τι τσεκαρει ? Ξερεις ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες