ABS εκτός

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

ABS εκτός

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Πρβλ! Έχω το fz6 2006 με ABS κ τον τελευταίο καιρό όλο κ πιο συχνά μου ανάβει το φως του ABS λειτουργεί -δοκιμασμένο- πλέον σαν κοινό φρένο. Πώτα το έκανε μόνο επί πορείας κ αν ανοιγόκλεινα τον διακόπτη των κλειδιών επανέρχονταν, για να επαναληφθεί όμως κ πάλι αργότερα. Τώρα πλέον ανάβει σχεδόν με το που βάλω μπροστά κ στο μεγαλύτερο διάστημα δεν το έχω. Ζήτημα να δουλεύει στο 5%-10% της διαδρομής.
Α'ι' κεν νοτ αδερ! Α'ι' ντου νοτ φαητ χερ!

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: ABS εκτός

Δημοσίευση από manos_mas »

Τσεκαρε τα καλωδια απο τους αισθητηρες , μηπως εχουν τσακισει καπου , ή μηπως εχουν παρει υγρασια. Δεν θελουν υγρασια ουτε και ενωσεις που δεν ειναι καλες ...
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
barimagas
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 08 Ιούλ 2009, 12:12
Model: -
Τοποθεσία: Αθηνα, Ζωγραφου
Επικοινωνία:

Re: ABS εκτός

Δημοσίευση από barimagas »

Εμενα μολις φρεναρω και μπει το abs κατι φορες αναβοσβηνει το λαμπακι αλλα λειτουργει κανονικα. Καπου εχω διαβασει οτι φταιει το πισω φαναρι με led που εχω βαλει.

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: ABS εκτός

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

να σβηστει το ποστ... τελικα λυθηκε το θεμα με καθαρισμο με βενζινη του πισω δισκου που βλεπει ο μαγνητης του ABS!
Α'ι' κεν νοτ αδερ! Α'ι' ντου νοτ φαητ χερ!

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: ABS εκτός

Δημοσίευση από leras »

να μεινει το ποστ για να το δουν και οι επομενοι που θα χουν καποτε αναλογο προβλημα :)
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: ABS εκτός

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Σωστός ο leras...

Το θέμα θα μείνει ώστε αν κάποιος αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο να βοηθηθεί...

:arrow: MALLIAS 0+
αν έχεις πιο πολλές σχετικές λεπτομέρειες καλό θα ήταν να τις αναφέρεις... :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: ABS εκτός

Δημοσίευση από labisnik »

το ιδιο προβλημα και σε εμενα.το πισω φρενο λειτουργει σαν συμβατικο και μπλοκαρει.ευτυχως το μπροστινο ολα καλα.
ο μηχανικος μου ειπε θελει επισκευη-καθαρισμα η αντλια με κοστος 150ε.
θεωρω πολλα τα λεφτα,που σημερα δεν βγαινουν τοσο ευκολα..
μου αλλαξε υγρα φρενων ,εκανε και την απαραιτητη εξαερωση αλλα δυστυχως το προβλημα παραμενει.
ο μαγνητης (αισθητηρας)του abs ειναι κοντα στην αντλια του φρενου?θα δοκιμασω να τον καθαρισω οπως εκανε ο φιλος ποιο πανω μηπως και συνελθει.
αλλη λυση εχουμε?πχ λιπανση η αντισκωριακο εξωτερικα στην τρομπα μπας και ξεκολησει?
επισης παιζει να ειναι και θεμα του οτι η μπαταρια ειναι στα τελευταια της οπως διαβασα σε καποιο ποστ και δεν δινει σωστο ρευμα στην μοναδα του abs?αλλα παλι γιατι το μπροστα φρενο λειτουργει κανονικα?

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: ABS εκτός

Δημοσίευση από manos_mas »

οχι δεν υπαρχει αλλη λυση απο το λυσιμο και καθαρισμα της μοναδας εκτος αν θες να δωσεις 1000 ευρω για αλλαγη μοναδας. Ειναι γνωστο αυτο το προβλημα στα fazer με abs . μην το αφηνεις γιατι ενα μπλοκαρισμα του πισω τροχου δεν ειναι τοσο τρομερο αλλα ενα μπλοκαρισμα του μπροστινου ειναι σχεδον σιγουρο πεσιμο. Μπορει να δουλευει σημερα το κυκλωμα του ABS για το μπροστινο ,αλλα αφου κολλησε η μοναδα στο πισω κυκλωμα δεν αργει να ερθει η ωρα και για το μπροστα. και το χειροτερο ειναι οτι νομιζεις οτι εχεις abs και ομως δεν εχεις .
Υπαρχει αντιστοιχο θεμα με πολλες συζητησεις sto forum. διαβασε το και θα ενημερωθεις.

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: ABS εκτός

Δημοσίευση από labisnik »

ευχαριστω πολυ φιλε μου.αν θελεις δωσε μου λινκ των συζητησεων στο φορουμ γιατι διαβασα καποια ποστ αλλα πολυ γενικα.


Άβαταρ μέλους
peteglamgr
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ 14 Απρ 2014, 12:33
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Κόρινθος
Επικοινωνία:

Re: ABS εκτός

Δημοσίευση από peteglamgr »

Εμένα πέρσι μου άναβε για λίγο καιρό το ABS, σταμάτησε μετά.
Τώρα προχθές, πάλι τα ίδια. Λογικά μετά από λίγο καιρό θα σταματήσει.
Σημειωτέον ότι το ABS και στους δύο τροχούς λειτουργεί κανονικότατα...Τι να πω.

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: ABS εκτός

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Με καθάρισμα με βενζίνη των δίσκων του ABS (συν ένα ξεβίδωμα των μαγνητών για να καθαριστούν από μέσα) ή ακόμα και με καθαριστικό σπρέυ αλυσίδας και καλό σκούπισμα μετά για να μην κολλήσουν σκόνες βοηθάει πολύ. Αν το πρβλ συνεχίζεται τότε... δυστυχώς δεν είναι ούτε τόσο καλά ούτε τόσο φθηνά να πράματα.
Πάντως από τότε που το καθάρισα μια φορά καλά δεν μου το ξανάκανε...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: ABS εκτός

Δημοσίευση από koulis »

οταν λετε καθαρισμα των δισκων του abs φανταζομαι δεν εννοειτε της δισκοπλακας ειτε εμπρος ειτε πισω....?
για πειτε να μαθουμε κ μεις......

:)

MALLIAS 0+
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ 2008, 09:48
Επικοινωνία:

Re: ABS εκτός

Δημοσίευση από MALLIAS 0+ »

Αν προσέξετε σε κάθε τροχό υπάρχει ένας μικρότερος δίσκος εκτός αυτού του φρένου. Δεν είναι λείος και επίπεδος αλλά έχει ορθογώνιες περίπου αυλακώσεις ακτινικά. Είναι ομόκεντρα εσωτερικά της δισκόπλακας του φρένου. Σε άλλες μηχανές έχει κενά στο μέταλλο ανά ισομερή διαστήματα, στο FZ6 έχει εναλλασσόμενα αυλακώσεις και εξογκώματα. Στον μπροστινό τροχό είναι καλυμμένος με πλαστικό, στον πίσω φαίνεται και είναι αυτός που βρομίζει και πιο εύκολα... Από πάνω από το δίσκο καταλήγει ένα καλώδιο. Εκεί είναι βιδωμένος ο μαγνήτης, ούτως ώστε να παράγεται το ανάλογο σήμα προς το σύστημα.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: ABS εκτός

Δημοσίευση από koulis »

μαλιστα καταλαβα....μπροστα ειναι καλυμμενος με το μαυρο πλαστικο οποτε ΟΤΑΝ ερθουν τα λεφτα για το σερβις(γιατι η ωρα εχει ελθει κ επελθει προ πολλου) τοτε θα δουμε μηπως την γλιτωσουμε με εναν ελαφρυ καθαρισμο της εκει περιοχης ειδαλλως ανοιγμα της μοναδας κ καθαρισμα της οποτε κ θα τσουξει......ιδωμεν 8)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες