Σωληνάκια υψηλής για S2

Οτι αφορά το σύστημα φρένων τακάκια-δίσκοι, σωληνάκια , σαζμαν , γραναζια-αλυσιδα
Άβαταρ μέλους
gkaravid
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 15:22
Model: -
Επικοινωνία:

Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από gkaravid »

Καλησπέρα,
θα ήθελα να προσθέσω στο Fazer S2 μου σωληνάκια υψηλής. Δεν γνωρίζω όμως από που θα μπορούσα να τα προμηθευτώ εδώ στην Αθήνα, να έχουν λογικές τιμές, χωρίς να μπλέξω με εκμεταλευτές και κομπιναδόρους. Στο ίντερνετ τα πράματα δεν είναι και πολύ διαφανή σε αυτό το θέμα και μπερδεύομαι με τα διάφορα κιτ για μπρός-πίσω, οπότε είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος μπορεί να μου δώσει 1-2 καλές συμβουλές, μιας και δεν είμαι και πολύ σχετικός με αυτό το θέμα.
Το μηχανάκι μου δεν έχει ABS.

Ευχαριστώ.
Γιώργος

Εικόνα

PEIRAIWTHS

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

Oι περισσοτεροι περνανε απο καλλιροης στο μαγαζι του ψηλου με το μπουζα στην βιτρινα.Εαν πας απο κει οπλισου με αρκετη υπομονη γιατι μιλαει ασταματητα με αποτελεσμα οι θεωρειες του να σου προκαλεσουν πονοκεφαλο. Επισης εκει κοντα υπαρχει αλλο ενα το οποιο φαινεται αρκετα εξιδικευμενο.

Άβαταρ μέλους
spiroslfc
Δημοσιεύσεις: 609
Εγγραφή: Παρ 02 Μάιος 2008, 00:39
Model: -
Τοποθεσία: Αγ.αναργυροι
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από spiroslfc »

καλησπερα,να βαλεις μονο μπροστα σωληνακια υψηλης,μην βαλεις πισω, το ποδι εχει περισοτερη δυναμη και θα μπλοκαρει-φρεναρει αμεσως ο πισω τροχος.
Ολα ειναι δρόμος

Άβαταρ μέλους
gkaravid
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 15:22
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από gkaravid »

Ονόματα δεν θυμάσαι να μου πείς για τα μαγαζιά φίλε μου, θα πρέπει να ψάχνω τις βιτρίνες για να δω την μπούσα?.....χεχεχεχε
Σόρρυ αλλά δεν είμαι πολύ καιρό εδώ και είναι ζήτημα αν έχω περάσει έστω και μια φορά από αυτά τα μέρη.

Από τιμές τι παίζει, ξέρει κανείς? Τοποθέτηση?
Γιώργος

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
spiroslfc
Δημοσιεύσεις: 609
Εγγραφή: Παρ 02 Μάιος 2008, 00:39
Model: -
Τοποθεσία: Αγ.αναργυροι
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από spiroslfc »

gkaravid έγραψε:Από τιμές τι παίζει, ξέρει κανείς? Τοποθέτηση?
πηγαινε καλιροης και ρωτα και αλλου να παρεις τιμες.τιμη περιπου νομιζω 60-70ε για μπροστα.τοποθετηση αν δεν ξερεις οχι μονος σου,θελει υγρα εξαερωση και να γνωριζεις.
Ολα ειναι δρόμος

Άβαταρ μέλους
Anapodos
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί 16 Ιουν 2009, 16:00
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από Anapodos »

Μηπως κάποιος γνωρίζει κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη γιατι με ενδιαφέρει κι εμένα μια τέτοια τοποθέτηση.

PEIRAIWTHS

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

gkaravid έγραψε:Ονόματα δεν θυμάσαι να μου πείς για τα μαγαζιά φίλε μου, θα πρέπει να ψάχνω τις βιτρίνες για να δω την μπούσα?...
εχεις PM

Giorgoss
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Σάβ 31 Μάιος 2008, 02:50
Model: -
Τοποθεσία: ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από Giorgoss »

παρε ενα τηλ στο 2104954121 ειναι μαγαζι με μεταχειρο ανταλλακτικα ζητα το νικο που ειναι διπλα στο μαγαζι το μηχανικο καποιες φορες μπορεις να τον βρεις κ σε αυτο το τηλ.το μαγαζι ειναι π ραλλη 118 νικαια.

Άβαταρ μέλους
gkaravid
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 15:22
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από gkaravid »

@spiroslfc
Βασικά δεν έχω καθόλου εμπειρία με το φάζερ στα σωληνάκια υψηλής, έχω οδηγήσει άλλα μηχανάκια (street) που είχαν όμως και η διαφορά ήταν αισθητή, ενώ δεν είχα κανένα πρόβλημα με το πίσω φρένο. Τώρα συγχώρεσε την απειρία μου στο θέμα αλλά νομίζεις ότι όντως θα είναι τόσο πρόβλημα το πίσω? δεν θα μπορώ να το ελέγχω λες? Γενικά είμαι μαλακός με τα φρένα και τα υπάρχοντα δεν με ικανοποιούν σε μεγάλες ταχύτητες τόσο πολύ, κρίμα τα 4-πίστονα μπροστά.
Γιώργος

Εικόνα

PEIRAIWTHS

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

gkaravid έγραψε:Γενικά είμαι μαλακός με τα φρένα και τα υπάρχοντα δεν με ικανοποιούν σε μεγάλες ταχύτητες τόσο πολύ, κρίμα τα 4-πίστονα μπροστά.
Φιλε μου ερχεσε ακριβως στα λογια μου και παρολο οτι εχουν βελτιωθει αρκετα δεν μου εμπνεουν εμπιστοσυνη σε υψηλες ταχυτητες.ειμαι περιεργος να δω τι αποδοση εχουν στο r6.

Άβαταρ μέλους
spiroslfc
Δημοσιεύσεις: 609
Εγγραφή: Παρ 02 Μάιος 2008, 00:39
Model: -
Τοποθεσία: Αγ.αναργυροι
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από spiroslfc »

gkaravid έγραψε:@spiroslfc
Βασικά δεν έχω καθόλου εμπειρία με το φάζερ στα σωληνάκια υψηλής, έχω οδηγήσει άλλα μηχανάκια (street) που είχαν όμως και η διαφορά ήταν αισθητή, ενώ δεν είχα κανένα πρόβλημα με το πίσω φρένο. Τώρα συγχώρεσε την απειρία μου στο θέμα αλλά νομίζεις ότι όντως θα είναι τόσο πρόβλημα το πίσω? δεν θα μπορώ να το ελέγχω λες? Γενικά είμαι μαλακός με τα φρένα και τα υπάρχοντα δεν με ικανοποιούν σε μεγάλες ταχύτητες τόσο πολύ, κρίμα τα 4-πίστονα μπροστά.
εγω εχω ενα 1000 του '04 φοραει μπροστα δισκοφρενα πλευστα αυτα απο το σπιλιωτη χωρις να εχουν τρυπες η χαρακιες οι δισκοι.το πηρα ετσι δεν φοραγε σωληνακια υψηλης του εβαλα εγω τα φρενα του πολυ καλα,η αισθηση που σου δινει το σωληνακι υψηλης [εκτος απο καλυτερο φρενο] ειναι οσο πατας τοσο φρεναρει,δεν ειναι σαν τα απλα που μετα απο λιγο πατας και φουσκωνουν τα σωληνακια και χανεις απο αποδοση και απο την αισθηση στο χερι του ποσο φρεναρει.και για το πισω φρενο ρωτα και αλλους, και γω εχω ακουσει οτι με το που θα πατας το φρενο θα πιανει πιο ευκολα και θα μπλοκαρει αμεσως,και ετσι οπως ειναι πιανει αμεσως και μπλοκαρει σε μενα.το ειχα ξαναγραψει τα υγρα φρενων καθε 2 χρονια η μετα απο καποια χιλιομετρα[δε θυμαμαι]θελουν αλαγη για καλυτερα.αυτα τα ολιγα :D
Ολα ειναι δρόμος

Άβαταρ μέλους
gkaravid
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 15:22
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από gkaravid »

Για να κάνω ένα update,
έχω βάλει τα σωληνάκια υψηλής, πίσω-μπροστά και ήδη έχω γράψει 1500χλμ με αυτά, σε επαρχιακούς δρόμους και Ε.Ο.. Η αίσθηση, καλύτερη, όχι τπτ το τραγικό όμως, το φρενάρισμα πολύ καλό σε υψηλές ταχύτητες, σε χαμηλές τα ίδια με πρίν (απλά χαϊδεύεις πλέον τη μανέτα αντί να την ζουλάς), συμπεριφορά καλύτερη. Γενικά καλύτερα από πριν, όχι όμως όσο καλύτερα περίμενα αλλά πιστεύω πως τελικά άξιζε τον κόπο και τα χρήματα, μια βελτίωση που έπρεπε να γίνει και κακώς που οι Γιαπωνέζοι αδικούν τόσο πολύ αυτό το μηχανάκι βάζοντάς του τέτοια φρένα. (καλά το υπόλοιπο σύστημα είναι άψογο).

Όσον αφορά το μπλοκάρισμα του πίσω τροχού, ομολογώ πως είχα τρομοκρατηθεί με όλα αυτά που άκουγα, σκεφτόμουν να αλλάξω μόνο τα μπροστά. Τελικά, συγνώμη αν και όσοι έχετε αντίθετη άποψη, αυτή είναι η δική μου, ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ!!! το πίσω είναι τέλειο, ελέγχεται μια χαρά και δίνει άμεση πληροφόρηση, καλύτερη αίσθηση και από το μπροστά, τόσο που δεν το περίμενα (ουσιαστικά για το μπροστά τα άλλαζα). Χαίρομαι που δεν κώλωσα και άλλαξα τελικά και τα δύο.

Αυτά, σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας.
Γιώργος

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από Alex »

gkaravid συμφωνω μαζι σου και εγω μπρος πισω ειχα αλλαξει στο φαζερ 1000 και ηταν πολυ καλα.πρεπει να εχουμε και λιγο αισθηση του τη κανουμε και ποσο παταμε το φρενο(εκτος οτι δεν παταω και πολυ το πισω)
Yamaha R1-Scott voltage-?

Άβαταρ μέλους
delrules
Δημοσιεύσεις: 1131
Εγγραφή: Σάβ 19 Μάιος 2007, 13:57
Model: FZ1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από delrules »

Anapodos έγραψε:Μηπως κάποιος γνωρίζει κάποιο κατάστημα στη Θεσσαλονίκη γιατι με ενδιαφέρει κι εμένα μια τέτοια τοποθέτηση.
Στο Μοτοδικτυο που ειχα ρωτησει παιζανε γυρω στα 100 περασμενα. Αν θυμαμαι καλα ηταν κατι αγγλικής προελέυσης, υποτιθεται πολυ καλης ποιοτητας. Δεν τα εβαλα τελικα τοτε και μετα δεν ξαναεκατσε.
Save Your Mind, Listen To Metal..

Μοτοσυκλέτα για ζωή..

Vincent_Hanna
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 25 Ιούλ 2007, 11:11
Επικοινωνία:

Re: Σωληνάκια υψηλής για S2

Δημοσίευση από Vincent_Hanna »

Παιδες ισως ειναι χαζο αυτο που ρωταω....
Γγνωριζετε αν τα σωληνακια υψηλης μπαινουν σε S2 με ABS? Θα υπαρξει διαφορα η ειναι κατι περιττο?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φρένα-Μετάδοση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης