Χαμήλωμα fazer 600 2004

Αποριες που αφορούν τις αναρτήσεις.
Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

παιδια καλησπερα.μην παιδευοσαστε με τους αποστατες..αν καποιος εχει αλλαξει τα ελατηρια του μπροστινου του τοτε χαρας ευαγγελιο για τους κολητους του με fazer...
κοφτε απο 5 ποντους ελατηριο και προσθεστε το στη θεση των αποστατων.ειναι πολυ καλυτερο και πιο σωστο απο το να συμπιεσετε τα δικα του ελατηρια μονο με τους αποστατες...ειναι η πιο καλη λυση και η πιο αξιοπιστη.(μετα την αντικατασταση των ελατηριων με αλλα επωνυμων βελτιωτων.

φιλικα
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

lousou76

Δημοσίευση από lousou76 »

ρε σύ δημήτρη, 5 πόντουε ελατήριο?πολύ δεν είναι?
καλά το μανίκι θα ναι να βιδώσεις τις τάπες μετά χαχα, εγώ ξεσκίστηκα για να τις βιδώσω με τον αποστάτη. Καλή ιδέα όμως να προσθέσεις ελατήριο.
Τώρα το πόσο και το τι αποτέλεσμα θα χει όμως...αμφίβολο.
Στο κάτω κάτω τον αποστάτη δε το βάλαμε για να σκληρύνουμε το ελατήριο αλλά για να αυξήσουμε την προφόρτιση κ να δουλεύει πιο χαμηλά.

Άβαταρ μέλους
zaharakis
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Πέμ 03 Φεβ 2005, 23:36
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zaharakis »

εχεις απολυτο δικιο και ζητω συγγνωμη για το λαθος μου!!!!3 ποντους ηθελα να γραψω αλλα ο δαιμονας του πληκτρολογιου το εκανε το θαυμα του!!!

φιλικα
ολοι μας αγαπαμε αυτο που κανουμε....
ας κοιταμε να το κανουμε με ασφαλεια..
οχι αλλες απωλειες.
Δημητρης Χαλκιδα
http://www.youtube.com/my_videos?feature=mhum

ndim

Δημοσίευση από ndim »

Ρε παιδια, ντρέπομαι που θα το πω, αλλά πως είναι ακριβώς αυτοί οι αποστάτες; Έχετε καμια φωτό να στείλετε μπας και ξεστραβωθώ;
Και πως γίνεται το χαμήλωμα;
Ελατε ρε παιδιά, αφιερώστε λίγο χρόνο να μου ανοίξετε τα μάτια!

zalaros

Δημοσίευση από zalaros »

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ντρέπεσαι γιατι δεν είναι κακό να μην γνωρίζεις. Καλύτερα που λες τουλάχιστον ότι δεν ξέρεις και θέλεις να μάθεις παρά να το παίζεις ξερόλας χωρίς να γνωρίζεις τίποτα. Οι αποστάτες είναι αυτοί στην φωτό και πατάνε επάνω στους αποστάτες που έχει από το εργοστάσιο η κάθε μπουκάλα. Δείχνω με το βελάκι που ακριβώς πατάνε. Αυτό που δείχνω με το βελάκι είναι στην ουσία ένας σωλήνας που πατάει επάνω στο ελατήριο.

stratos
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ 12 Ιουν 2011, 17:27
Επικοινωνία:

Re:

Δημοσίευση από stratos »

επειδη με ενδιαφερει και εμενα αυτο το θεμα που μπορω να δω την φωτο;
χρειαζετε να παρω τους αποστατες αν παω να την κανουν την μετατροπη η εχουν στο συνεργειο;

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Χαμήλωμα fazer 600 2004

Δημοσίευση από jskf16 »

Θα πας σε ενα μηχανικο και θα στο κανουν αστερι!

Μαλλον λογω απειριας δε προσεξες οτι το Thread (2005) το οποιο βρηκες ειναι <<νεκρο>> = χρηστες οι οποιοι δεν υπαρχουν ποια δυστυχως , οσο για τη φωτο ξεχνατη ....βλεπεις πριν τη κανουν ηξεραν να καταστρεψουν/παραποιησουν και τα ποστ τους , οποτε καταστρεψαν και καθε πληροφορια!!!

Αν βρεθει καποιος φιλος ισως σε βοηθησει με την απορια σου....μονο προσεξε αν διαβασες γραφουν για ποντους 2-3-4 :mrgreen: , αυτο ξεχνατο ...οτι να ναι , σε λιγα χιλιοστα γινονται τα κατεβασματα και αυτα υπο προυποθεσεις.
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Alex
Δημοσιεύσεις: 1033
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιαν 2005, 19:36
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιουπολη-Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Χαμήλωμα fazer 600 2004

Δημοσίευση από Alex »

εγω και αρκετοι ειχαμε κατεβασει τις μπουκαλες λιγο,δεν ειναι δυσκολο αλλα οπως ολα θελει τα σωστα εργαλεια οποτε αμα δεν ξερεις καλητερα πηγαινε να το κανεις σε καποιο μηχανικο και να δεις και πως γινετε
Yamaha R1-Scott voltage-?

petani

Re: Χαμήλωμα fazer 600 2004

Δημοσίευση από petani »

Ανλογα με την χρηση και τα γουστα του καθενος γινεται το κατεβασμα ..... +:Dancing=+:\:D/



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Χαμήλωμα fazer 600 2004

Δημοσίευση από jskf16 »

:lol:
....εσεις δε το κατεβασατε , πηρατε το ασανσερ και πηγατε σε αλλο οροφο :mrgreen: :lol: , μου αρεσει που δεν εχει φτερο και τη θεση του τη πηρε ο σταυρος :lol: :mrgreen: :lol:

stratos
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ 12 Ιουν 2011, 17:27
Επικοινωνία:

Re: Χαμήλωμα fazer 600 2004

Δημοσίευση από stratos »

ευχαριστω πολυ. εχω κανονισει να το παψ την αλλη βδομαδα.θα σας πω τη διαφορα ειδα και αν μου αρεσει η αλλαγη.

Άβαταρ μέλους
SOTOS80
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 23 Νοέμ 2012, 12:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Χαμήλωμα fazer 600 2004

Δημοσίευση από SOTOS80 »

Καλημέρα!!

Να ξεθάψω λίγο αυτό το θέμα.
Κάτοχος ενός fazer s2 2008 και μου έχουν μπει σκέψεις να κατεβάσω λίγο το μπροστινό. Υπάρχει πουθενά κανένα Post που να δείχνει ακριβώς πως το κάνουμε με φωτογραφίες? Αν έχω καταλάβει σωστά ξεβιδώνουμε πρώτα τις βίδες στην μαύρη πλάκα κάτω απο το fairing και μετά λασκάρουμε λίγο τις βίδες που είναι κοντά στην τιμονόπλακα και έτσι μετράμε την κάθε μπουκάλα στο επανω μέρος πόσο εξέχει ώστε να δούμε πόσο το κατεβάσαμε. Μετά σφίγγουμε με την αντίθετη φορά. Σωστά το έχω καταλάβει? Μπορώ να το κάνω μόνος μου ή θα χρειαστεί και δεύτερο άτομο?

fontas
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τρί 25 Οκτ 2011, 00:32
Model: -
Τοποθεσία: 8essalonikh
Επικοινωνία:

Re: Χαμήλωμα fazer 600 2004

Δημοσίευση από fontas »

οπως τα λες το κανεις.. δν χρειαζεσαι 2 ατομο εκτος αν δεν εμπιστευσαι τα χερια σου.. ενα παχυμετρο θες μονο.. και το ιδανικο - ασφαλες ειναι 7 χιλιοστα κατεβασμα απο τα λογια του μηχανικου μου που και τον εμπιστευομαι

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Χαμήλωμα fazer 600 2004

Δημοσίευση από jskf16 »

Να επισημανω τα εξης:
1.το κατεβασμα , γινεται αναλογα το σκοπο μας ,και για ποια χρηση προοριζεται?
2.αν δε ξερουμε τι ειναι sag και πως το μετραμε , να μην ακουμπατε καλυτερα τιποτα!Και να συμβουλευτουμε καποιον ποιο εξειδικευμενο.
3.ασφαλες κατεβασμα δεν υπαρχει , ιδανικο μπορει να γινει μεσα απο μετρησεις του sag , το βαρος του καθε αναβατη , το ειδος των ελατηριων/λαδιων και του αμορτισερ.

Αρα δε μπορουμε να λεμε κατεβασε το χ χιλιοστα , και ουτε φωτο οπως τη παραπανω ειναι παραδειγμα προς μίμηση :!: Αναφερομενοι παντα στο μεσο αναβατη. :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
SOTOS80
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Παρ 23 Νοέμ 2012, 12:32
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: Χαμήλωμα fazer 600 2004

Δημοσίευση από SOTOS80 »

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Θα δοκιμασω να το κατεβασω λιγο(εως 7 χιλιοστα) θα δω συμπεριφορα και αν δεν μ αρεσει το γυριζω παλι οπως ηταν,ετσι κ αλλιως ουτε χρονοβορο ειναι ουτε κατι μονιμο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες