Πρόταση ανάρτησης

Αποριες που αφορούν τις αναρτήσεις.
Άβαταρ μέλους
kostasfazer1983
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2013, 21:52
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Επικοινωνία:

Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από kostasfazer1983 »

Θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα θεμα που με εχει μπερδεψει.Τον σεπτεμβριο φευγω για γαμηλιο με την γυναικα μου για ιταλια-ελβετια γαλλια 25 μερες ταξιδι με τριβαλιτσο της hebco...και χοντρικα κιλα συνεπιβατη μαζι με τις αποσκευες συνολο 130 κιλα περιπου..Ξερω οτι θελω αναρτηση αλλα το θεμα ειναι ποια.ξερω οτι θελω με προφορτιση και αλλα .απλα αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει με κατι ποιο σγκεκριμενο...Αν εκανα service στην ηδη υπαρχουσα???ΕΝΝΟΩ σκληροτερο ελατηριο?πιστευετε θα αξιζε?
ευχαριστω εκ των προτερων!
Σημασια εχει η διαδρομη οχι ο προορισμος

Άβαταρ μέλους
kostasfazer1983
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2013, 21:52
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από kostasfazer1983 »

τα υπολοιπα τα εχω τσεκαρει.πραγματικα..αν εννοεις τεχνικα θεματα ειναι ολα στο προγραμμα..λαδια φιλτρα λαστιχα σερβις στο μπροστινο πηρουν ι ..μπουζι βαλβιδες ρουλεμαν τιμονιου και αλλα
Σημασια εχει η διαδρομη οχι ο προορισμος

Άβαταρ μέλους
johnmiry
Δημοσιεύσεις: 407
Εγγραφή: Τρί 20 Μάιος 2008, 19:31
Model: FZ1
Model year: 2008
Τοποθεσία: Kavala
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από johnmiry »

LOOP 1

Ο λόγος για τον οποίο χρειάζεσαι την ανάρτηση..,
αμορτισέρ πίσω μάλλον εννοείς..., είναι:

Α)το συγκεκριμένο ταξίδι.., ή
Β)το γενικότερο πλαίσιο βελτίωσης της μοτοσυκλέτας σου..... :?:


If case A = true
{
then => δεν σου χρειάζεται...
έχεις τόσα άλλα πράγματα να ευχαριστηθείς εκεί...,
που η σπόρ οδήγηση..., και κατ' επέκταση
η ανάρτηση της τριβάλιτσης υπερφορτομένης μηχανής σου
με συνεπιβάτη την καλή σου..., είναι το τελευταίο που θα
έπρεπε να σ' απασχολεί..., μιας και θα κινήσαι σε αργούς,
τουριστικους ρυθμούς.....(...υποθέτοντας ότι θέλεις να γυρισεις
πίσω σώος.., κι εσύ και η καλή σου..... +:Whistle=+::- )
jump END
}

if case B = true
{
then => συνήθως.., όλες οι aftermarket αναρτήσεις είναι πολύ καλύτερες από τις μανίσιες...
και προσφέρουν ρυθμίσεις αποσβέσεων συμπίεσης, επαναφοράς και προφόρτισης...
θα σου πρότεινα κάτι δοκιμασμένο όπως Ohlins ή WP...,
άλλα φαντάζομαι ότι και οι αντίστοιχες EMC ή BITUBO ή MATRIS ή WILBERS
ή κάτι άλλο που ξέρεις εσύ..., θα είναι το ίδιο καλό..........
δεν ξέρω ποια εταιρία βγάζει αμορτισερ για το FZ6 σου αλλά φαντάζομαι ότι
με λίγο ψάξιμο θα βρεις αυτό που θέλεις και σου ταιριάζει και οικονομικά......
jump END
}

GO TO LOOP 1

END

...... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

φιλικά..... :/abwave::)
Η ελευθερία είναι κάτι που πεθαίνει αν δεν το χρησιμοποιείς.
Ακριβώς σαν τη μοτοσυκλέτα...(Β.Κ.)
FZ1 SA..................... :vader: ................. </>5 </>5

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Ένα πρόσφατο σχετικό θέμα... :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
kostasfazer1983
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2013, 21:52
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από kostasfazer1983 »

johnmiry

ευχαριστω πολυ ..οσο για γρηγορους ρυθμους ουτε καν..υπολογισμενα θα μπορω να πηγαινω με 100-130 το πολυ. το προβλημα μου ειναι εκανα δοκιμαστικη εκδρομουλα με αυτα τα κιλα εντος ελλαδας και ενοιωθα σαν να ειμαι σουζα.. εννοωντας οτι το πισω κατεβαινε πολυ..εχω δει ohlins αλλα εχω ακουσει 35 διαφορετικα μοντελα πχ ΥΑ 402 ΥΑ 403 και κατι με 605 αν δεν κανω λαθος. και δεν ξερω ποιο.οσο για λεφτα μπορω να διαθεσω περιπου στα 600-700 για πισω ανναρτηση γιατι εχω και αλλα να παρω(ΥΑ 402 403 κυμαινονται εκει)

επισης..ενα θεμα ειναι οτι θελω να ειναι ρυθμιζομενη γιατι μετα το ταξιδι θα θελω να χαλαρωσει καπως......χαλαρες εκδρομουλες και βολτες στη πολη
Σημασια εχει η διαδρομη οχι ο προορισμος

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από jskf16 »

Με ενα μη ρυθμιζομενο μπροστινο , ξεχνα το....δε θα φτασεις να ισορροπήσεις το sag , αλλα ουτε τη μπροστινη πλευση που εχεις λογω φορτωματος , δυσκολα +:Think=+::-k , χαλαει το δυναμικο sag αρκετα αφου η μπροστα ροδα <<ελαφρώνει>>.

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από Theod »

@Kostasfazer83
Θεωρώντας ότι έχεις FZ6

Πριν αρχίσεις να μετράς κατοστάρικα γιατί δεν ξεκινάς από το απλό-βασικό ?
Αν θυμάμαι καλά (έχουν περάσει και κάτι χρόνια...) η μαμίσια ρύθμιση της προφόρτισης πίσω στο FZ6 είναι η θέση 3
Τσέκαρε την δική σου σε ποιά θέση είναι.
Αν είναι στην μαμίσια ρύθμιση είναι απολύτως λογικό με πλήρες φορτίο το πίσω μέρος να "κάθεται" πολύ . Για αυτόν ακριβώς τον λόγο υπάρχει αυτή η δυνατότητα ρύθμισης της προφόρτισης.
Για τέτοιο φορτίο θεωρώ εντελώς αναγκαία την αύξησή της κατά 2 κλικ (δηλαδή στην θέση 5) - πιθανόν και ακόμα παραπάνω αλλά εσύ θα κρίνεις με πείραμα-δοκιμή.
Γίνεται πανεύκολα και γρήγορα με το γαντζόκλειδο και την προέκτασή του που έχεις στην μαμά εργαλειοθήκη
Ειναι το πιο απλό (αλλά και απίστευτα αποτελεσματικό για την περίσταση) που μπορείς να κάνεις χωρίς να βάλεις καν το χέρι στην τσέπη :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από jskf16 »

Θεωρουμε βεβαια , οτι εχει εξαντλησει τις ρυθμισεις του αμορτισερ....αλλιως :mrgreen: :roll: +:Brick wall=+:](*,)

Άβαταρ μέλους
kostasfazer1983
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί 19 Φεβ 2013, 21:52
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από kostasfazer1983 »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.θα το τσεκαρω και ειδωμεν....
Σημασια εχει η διαδρομη οχι ο προορισμος

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από Theod »

Για να σε βοηθήσω σου επισυνάπτω την διαδικασία από το owner manual.
Εικόνα
Είναι πολύ απλό και γίνεται σε 30 δευτερόλεπτα
Για πλήρες φορτίο όπως το περιγράφεις αν πρέπει να μαντέψω θα έλεγα ότι θα χρειαστεί να το πάς στην θέση 6
Το λογικό είναι να ξεκινήσεις από την θέση 5 και με πείραμα-δοκιμή να αποφασίσεις αν χρειάζεσαι παραπάνω.
Προσωπικά επειδή είμαι και 95 κιλά το είχα μονίμως στην θέση 5 και το ανέβαζα στην 6 σε δικάβαλλες καταστάσεις.
Αν το αμορτισέρ-ελατήριό σου είναι σε καλή λειτουργική κατάσταση, μετά την ρύθμιση θα δεις ΜΕΓΑΛΗ διαφορά και στο πόσο "κάθεται" η μηχανή με πλήρες φορτίο και πόσο πιο απορροφητική γίνεται η ανάρτηση σε αυτές τις συνθήκες.
Και φυσικά κάθε αλλαγή είναι αναστρέψιμη. Μετά το ταξιδάκι το επαναφέρεις εκεί που εσύ νομίζεις ότι είναι καλύτερα... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από SoR_gr »

υπάρχουν πολλά θέματα δίχως να υπάρχουν πρόσφατες δημοσιέυσεις, οπότε είπα να γράψω σε αυτό.

σιγά σιγά ψάχνω για πίσω ανάρτηση.
μετά απο μερική έρευνα σε μεταχείρισμένες είμαι 50-50 για να πάω σε μεταχειρισμένη....αν προκύψει κάτι καλό, βλέπουμε..


ας πούμε οτι κοιτάμε για καινούρια...
κοιτάω αυτές , χωρίς το μπουκαλάκι αζώτου , μιας και η χρήση που κάνω θα κάνω...δεν νομίζω να απαιτεί τέτοια ανάρτηση
(βόλτα - γΛήγορη βόλτα-ταξίδι - ταξίδι δικάβαλο με σαμαρια-τανκ μπαγκι-- σπάνια καμιά πίστα)

τιμές παίζουν 550-650€ και κοιτάω για ohlins (μιας και φοράω ohlins ελατήρια εμπρός) , wp και nitron.

ohlins + wp δεν πολυπάρχουν διαφορές στα μοντέλα των 450-650€. ενδεικτικα Links.

ohlins
http://www.ebay.com/itm/OHLINS-REAR-SHO ... Ed&vxp=mtr

wp
http://www.brspecialtuning.co.uk/WP%20Emulsion.htm

nitron
http://nitron.co.uk/pwpcontrol.php?pwpID=17761

για την WP είμαι ψηλο αρνητικός -χωρίς επιχείρημα- δεν μαρέσει το όνομα +:Dancing=+:\:D/

Ohlins ~600€ vs nitron ~585€

για την ohlins δεν γράφω κάτι..ψιλογνωστά τα πραγματα.
για την Nitron: απο ότι είπε ο αντιπρόσωπος (την οποία μου προτείνει κιόλας -λογικό....- ) ποιοτικά είναι αρκετά καλή , ρυθμίσεις ότι υπάρχει και στην ohlins, συν οτι υπάρχει επιλογη να ρυθμίσεις ύψος +-5mm... πράγμα που μου άρεσε με την έννοια ότι λόγω αφτερ μάρκετ εξατμίσεων , έχω μεγαλύτερο καζανάκι απο το μαμά και καμιά φορά σε λακούβα-φορτώματα υπάρχει ενδεχόμενο να ακουμπήσει στον λασπωτήρα... (θα μου πεις με νέα ανάρτηση αυτό δεν παίζει).

τώρα...τι κάνεις;;;
πας σε ολινς λόγω ονοματος;πληρώνεις αυτό το ποσό ΚΑΙ λόγω ονόματος; θεωρητικά είναι μια ανάρτηση κατασκευασμένη γενικά και απλά την ρυθμίζεις.

Nitron, τιμή κοντά στην ohlins, θεωρητικά (ίσως και για λόγους μαρκετινγκ) σου λένε οτι την παραγγέλνεις και την κατασκευάζουν στα μέτρα σου ανάλογα με τα κιλά σου. επισκευαζόμενη,ρυθμιζόμενη ΣΥΝ την ρύθμιση του ύψους και χρώμα ελατηρίου της επιλογής σου...
ο αντιπρόσωπος προφανώς προτείνει αυτήν, προφανώς και για λόγους κέρδους.

σίγουρα όποια και να επιλέξω...καλύτερα απο την μαμά θα είναι και ίσως δεν καταλάβω (στην οδήγηση) ποτέ τις διαφορές τους και θα είμαι ικανοποιημένος με όποια και να πάρω.

τι λέτε και εσείς;;;;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος SoR_gr την Παρ 06 Μάιος 2016, 11:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Adulescens_1
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 04 Νοέμ 2015, 11:30
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από Adulescens_1 »

Βασικά κατι που μου κανει εντυπωση ειναι οι τιμες απο e bay δλδ αν το αγοραζες απο μαγαζι στην Ελλάδα και με την τοποθετηση ποσο θα πηγαινε η αναρτηση κανα 1000 ρικο?

Θα σου προτεινα αυτη την μπλε με το τιτανιο...

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από SoR_gr »

συνηθως η τιμή είναι με την τοποθέτηση.... πχ νιτρον και λογικα και η όλινς μιας και ρώτησα στον ίδιο...

αντε να σου ζητήσει κανα 50αρικο
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
dimitrisfz
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3390
Εγγραφή: Σάβ 12 Απρ 2008, 20:12
Model: MT09
Model year: 2015
Τοποθεσία: Milktsi
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από dimitrisfz »

κοιτα για τη Νιτρον θα σου πω, μολις σχηματισω αποψη, αν προλαβω να κανω καμια βολτα!!!

Παντως, οντως μπαινει ελατηριο αναλογα με τα κιλα του αναβατη +/-20 κιλα, ενω σε ολινς θα πρεπει να γινει παραγγελια και λογικα θα ανεβαινει το κοστος αναλογα.

στα συν το οτι ειναι ρυθμιζομενη σε υψος και λογικα μπορεις να την χρησιμοποιησεις αργοτερα και σε αλλο μηχανακι.

Η ολινς ομως ειναι ολινς με οτι αυτο συνεπαγεται :mrgreen: :/abwave::)

καλο ξεμπερδεμα!!!
Οι σοφοί μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν.
Οι ανόητοι μιλούν επειδή πρέπει κάτι να πουν.
Πλάτων, 427-347 π.Χ

Roy-D
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2016, 14:39
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Πρόταση ανάρτησης

Δημοσίευση από Roy-D »

Εγώ είμαι 130 κιλά και 1,95 στο 6 καλά είμαι ε? Εκεί το άφησα.. Χεχε!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης