καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Αποριες που αφορούν τις αναρτήσεις.
jvorte
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 10:57
Επικοινωνία:

καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από jvorte »

καλησπέρα!
θα αλαξω τσιμούχες στα μπροστινά και φυσικά θα πρέπει να βάλω καινούργια λάδια ... καμία πρόταση για το τι λάδι να βάλω στα μπροστινά? είναι εργοστασιακά όλα ,ελατήρια κτλ..
κάνω χρήση της μηχανής κυρίως μέσα στην πόλη και σκεφτόμουνα να είναι λίγο μαλακά για να μην είναι κουραστικό στο τέλειο οδόστρωμα της Αθήνας (οι δρόμοι μας είναι λες και είμαστε μετά από πόλεμο !)

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από Vallinor »

Βαλε τα εργοστασιακα.... αλλα εφοσον θα τα ανοιξεις ολα γιατι δεν βαζεις και ελατηρια OHLINS ? πιστεψε με θα αλλαξει ολη η μηχανη. Θα νιωσεις τι παει να πει φρενο,στρηψιμο κτλ.... Αν βαλεις ελατηρια τοτε βαλε και τα ατνιστοιχα λαδια διαφορετικα βαλε τα εργοστασιακα παλι
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
gkaravid
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 15:22
Model: -
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από gkaravid »

Μου είπε ο μάστορας μου, ότι πολλοί από τους φαζερο-πελάτες του δεν έχουν μείνει ικανοποιημένοι από τα λάδια που δίνει η ohlins για το μπροστά, γιατί είναι πολύ "λεπτά"....μάλλον έχει πολύ μαλακιά αίσθηση απ'ότι καταλαβαίνω......και πως αυτός βάζει κάποια άλλα (μου διαφεύγει η μάρκα τώρα) που έχουν καλύτερη αίσθηση....

Τι λέτε, μου λέει μ@κ@κίες ή παίζει να είναι όντως έτσι?
Για πείτε γιατί σε κανα μήνα πάω για αλλαγή και δεν θέλω απρόοπτα και χαζομάρες....
Γιώργος

Εικόνα

jvorte
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 10:57
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από jvorte »

η αλήθεια ειναι σε ενα μαγαζι που παω για λάδια κτλ. μου τα έχουν προτείνει πρεπει να ειναι καλα και να συνεργαζοντε σωστα τα ohlins ..

jvorte
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 10:57
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από jvorte »

Vallinor έγραψε:Βαλε τα εργοστασιακα.... αλλα εφοσον θα τα ανοιξεις ολα γιατι δεν βαζεις και ελατηρια OHLINS ? πιστεψε με θα αλλαξει ολη η μηχανη. Θα νιωσεις τι παει να πει φρενο,στρηψιμο κτλ.... Αν βαλεις ελατηρια τοτε βαλε και τα ατνιστοιχα λαδια διαφορετικα βαλε τα εργοστασιακα παλι

βασικά δεν ξέρω αν θα το κρατήσω το fazeraki και δεν θέλω να ρίξω χρήμα , σίγουρα θα είναι καλή λύση τα OHLINS , άλλα τουλάχιστον έλεγα να έβαζα κανένα καλύτερο λαδάκι σε σχέση με αυτό που δίνει η yamaha..

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από Vallinor »

Kοιτα εγω πριν ενα μηνα αλλαξα τα ελλατηρια και εβαλα ΟΗΙιΝς αλλα λαδια εβαλα rockoil γιατι ηταν πιο φθηνα και ειναι πιο "χοντρο" λαδι. Οσο για το αν το κρατησεις 110ε ειναι τα ελλατηρια δεν ειναι και τοσο τρομερο κοστος....... Παντως απο κορυφαιες μαρκες για λαδια ειναι τα OHLINS, WP, RockOil.. ισως να μου διαφευγει καμια.
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
gkaravid
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 15:22
Model: -
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από gkaravid »

Αυτά πρέπει να ήταν, τα RockOil.....άρα δεν με παραμυθιάζει ο τύπος. Πάλι καλά, thx boys
Γιώργος

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από Vallinor »

Kανενα προβλημα οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε !
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
vaskar
Δημοσιεύσεις: 1750
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 12:54
Model: -
Τοποθεσία: ΠΥΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από vaskar »

εγω ειχα βαλει τα μαμα και ήταν μια χαρα. Και για όσους δεν τα έχουν αλλάξει στα προβλεπόμενα χλμ, ΠΡΕΠΕΙ να το κανετε, θα δειτε μεγαλη διαφορα
Η απουσία αισθητή.

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από Theod »

Μην πονοκεφαλιάζεις τσάμπα. Όποιο επώνυμο fork-oil και να βάλεις θα είναι μια χαρά...Αρκεί να είναι στο σωστό ιξώδες για την χρήση που κάνεις...Σε γενικές γραμμές αν είσαι σχετικά συντηρητικός οδηγος μείνε στο μαμά ιξώδες. Αν το κυνηγάς και θες μεγαλύτερες αποσβέσεις ανέβα σε ιξώδες (που σημαίνει παχύτερο λάδι...).
Επί τη ευκαιρία, αν τα μαμά ελατήρια έχουν γίνει σούπα, αλλαξέ τα - κατά προτίμηση με άφτερμάρκετ. Μάλλον δεν αξίζει τον κόπο και τα έξοδα να κάνεις σέρβις σε μπροστινό αφήνοντας μέσα πολύ πεσμένα ελατήρια...

DeusEx
Δημοσιεύσεις: 385
Εγγραφή: Τρί 26 Μάιος 2009, 23:44
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από DeusEx »

αλλαξε τα κ τα ελατηριο μαζι, αφου θα μπεις στον κοπο ...

εβαλα wp με χοντρο λαδι και ειδα διαφορα. κοστος γυρω στα 120-130ε

jvorte
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 27 Μάιος 2009, 10:57
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από jvorte »

για OHLINS σκέφτομαι και εγώ γιατί σίγουρα είναι μεγάλη και σοβαρή εταιρία και κάτι ανάλογο θα είναι και τα λάδια της...

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από leras »

οτι σου λεει ο Τheod :/abwave::)
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
gkaravid
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Τρί 28 Απρ 2009, 15:22
Model: -
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από gkaravid »

Παίδες, ερώτηση, ο μηχανικός μου λέει πως δεν βρίσκει σε στόκ ελατήρια ohlins.....μου προτείνει να βάλω τα WP, εσείς τι λέτε?
Εγώ ήξερα πάντα > Yamaha = Ohlins....
Γιώργος

Εικόνα

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: καμία πρόταση για λάδια μπροστινών FZ6?

Δημοσίευση από Theod »

Ένα ελατήριο είναι απλά ένα ελατήριο...Δεν έχει καμμία σημασία αν είναι Ohlins, WP, HyperPro, ή οτιδήποτε άλλο.
Αυτό που έχει σημασία είναι να έχει την πρέπουσα σκληρότητα για το μηχανάκι σου, τα κιλά σου και τον τρόπο οδήγησής σου, και φυσικά να είναι φτιαγμένο από καλά υλικά ώστε να μην διαφοροποιεί τα χαρακτηριστικά του με τις θερμοκρασιακές αλλαγές ή στον χρόνο (σε αυτό το σημείο κυρίως πάσχουν τα μαμίσια)...
Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις οποιοδήποτε after-market βρείς το οποίο κατά κανόνα θα είναι καλύτερης ποιότητος από το μαμά. Αυτό όμως που έχει μεγαλύτερη σημασία είναι να συζητήσεις πριν με τον μηχανικό σου και να αποφασίσεις τι σκληρότητα (spring rate) χρειάζεσαι...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες