Περι χαμηλωματος!!

Αποριες που αφορούν τις αναρτήσεις.
tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: καλησπερα σε ολους.

Δημοσίευση από tonis »

τι ειναι τα lowering kits?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: καλησπερα σε ολους.

Δημοσίευση από jskf16 »

Οπως σου ειπα ποιο πανω προσωπικα θα ξεκιναγα απο τη σελα...

μαμα
Εικόνα

βελτιωμενο
Εικόνα

ή να παραγγειλεις απο εδω..
http://www.topsellerie.com/en-ca/YAMAHA ... 8_297.html

ή απο Αθηνα απο το moto-k , αλλα εκει τροποποιουν την ηδη υπαρχον σελα , εκτος και αμα αγορασεις μια αλλη για φτιαξιμο και να εχεις 2!
http://www.moto-k.gr/left.html

τα lowering kits
θα βρεις εδω....
http://www.whaccessories.com/FZ6Fazer600Accessories.htm
http://www.whaccessories.com/LoweringKits.htm

ειναι το παπαρακι :mrgreen: διπλα στο μετρο , αφαιρεις απο το αμορτισερ το ηδη υπαρχον και βαζεις κοντυτερο οχι ευκολα αλλα γινεται!
Εικόνα

tonis
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 23:12
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Λεσβος-Μυτιληνη
Επικοινωνία:

Re: καλησπερα σε ολους.

Δημοσίευση από tonis »

φιλαρακο σ'ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες που μου εδωσες διοτι με απασχολουσαν πολυ οι αποριες που ειχα και επεφτα σε αδιεξοδο για την αγορα της μηχανης.απο θεσ/νικη ειμαι.


Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: καλησπερα σε ολους.

Δημοσίευση από Theod »

tonis έγραψε:καλησπερα παιδες.χθες ανακαλυψα το site και ρωτησα σχετικα με την πεταλουδα γκαζιου του μοντελου των 78 hp αν μπορει να γινει 98hp?τελικα ενα μελος με κατευθυνε σε μια παλιοτερη συνομιλια σας για το συγκεκριμενο το θεμα που με βοηθησε πολυ.(σ'ευχαριστω φιλαρακο)
εχω αλλη μια απορια ομως :επειδη ειμαι λιγο κοντουλης με δυσκολευε στην αρχη το υψος της μηχανης.ο υπαλληλος με διαβεβαιωσε οτι η μηχανη μπορει να χαμηλωσει 3ποντους απο της μπουκαλες εμπρος και 2ποντους απο την πισω αναρτηση.τον ειπα να κανει αυτο το χαμηλωμα και θα περνουσα μετα απο δυο μερες για να δω αν θα την καταφερω τελικα.μετα απο δυο μερες που πηγα οντως την ειχε χαμηλωσει απο εμπρος3 ποντους και απο πισω με ειπε οτι χαμηλωσε 1 ποντο και αυτο με το ζορι γιατι δεν επαιρνε αλλο.την καβαλησα και ειδα μια διαφορα αλλα πιστευω θα με ζορισει και παλι.υπαρχει καποιος τροπος να χαμηλωσει ακομα λιγο απο πισω?δε θελω να την απορριψω την μηχανη γιατι την γουσταρω τρελα και τωρα μου δοθηκε η ευκαιρια οικονομικα για να την παρω.(FZR 600 s2 ABS 08)
Έχε υπ' όψιν ότι υπάρχει ένα όριο χαμηλώματος που αν το ξεπεράσεις δημιουργούνται σοβαρά προβλήματα με την γεωμετρία και κατά συνέπεια με την οδική συμπεριφορά της μηχανής....

Συνηθως μέσω lowering-kits μπορεί να χαμηλώσει 1-2 πόντους πίσω και ίσως μέχρι 1 εκ max μπροστά από τις τιμονόπλακες....Θα γλυτώσεις επίσης καναδυό πόντους ακόμα άμα πας σε ταπετσέρη να σου "σκάψει" την σέλλα...
Αλλά μέχρι εκεί...
Αν μετά από αυτά πάλι έχεις πρόβλημα ύψους, τότε δυστυχώς δεν μπορεί να γίνει τίποτα - απλά αυτή η μηχανή δεν κάνει για σένα.

Πάντως η κίνηση να σου χαμηλώσει 3 πόντους τις τιμονόπλακες είναι εκτός λογικής και φαντάζομαι ότι σε 3ψήφια χιλιόμετρα το μηχανάκι θα έχει επικίνδυνες αντιδράσεις-συμπεριφορά....Ξανασήκωσέ τες

Άβαταρ μέλους
pavlaras1
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 03:00
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: καλησπερα σε ολους.

Δημοσίευση από pavlaras1 »

jskf16 έγραψε:Οπως σου ειπα ποιο πανω προσωπικα θα ξεκιναγα απο τη σελα...
http://www.whaccessories.com/LoweringKits.htm
ειναι το παπαρακι :mrgreen: διπλα στο μετρο , αφαιρεις απο το αμορτισερ το ηδη υπαρχον και βαζεις κοντυτερο οχι ευκολα αλλα γινεται!
Εικόνα
Δεν θελω να πειραξω την σελα και να γινει ποιο σκληρη αλλα θελω να παραμεινει το ιδιο μαλακη και αναπαυτικη.

Το εξαρτημα το ειδα παρακατω και κανει 175 δολαρια που δεν ειναι λιγα λεφτα.

Χοντρικα να πεις 150-170€ μαζι με τα εξοδα μεταφορας ειναι πολλα λεφτα για εμενα τουλαχιστον.

Εικόνα

Το FZ6 εχει υψος σελας 80 εκατοστα που ουσιαστικα εχει σχεδιαστει για οποιοδηποτε που ειναι απο 1.80 και πανω σε υψος.

Εγω που ειμαι 1.77-1.78 θελω το καθισμα στα 77-78 εκατοστα να ειναι.

Θελω 3 εκατοστα μειον στο υψος τις σελας για να ειμαι ανετος.

Το εργοστασιακο μεταλικο εξαρτημα ποσα εκατοστα ειναι και ποσο ποιο ψηλο απο αυτο που πουλανε για χαμηλωμα?

Αυτο που ειναι για χαμηλωμα νομιζω οτι ειναι 2.5 εκατοστα εαν δεν κανω λαθος
και πρεπει να μετρησουμε το εργοστασιακο ποσο ειναι για να δουμε ποσα εκατοστα ουσιαστικα χαμηλωνει.

Γιατι εαν το εργοστασιακο ειναι 3-4 εκατοστα και το αλλο 2.5 εκατοστα δεν εχει ουσιαστικη διαφορα
και δεν αξιζει να δωθουν τοσα χρηματα χωρις λογο μιας και η διαφορα του 1-2 εκατοστα δεν μου κανει δουλεια.

Εαν μου δινει αυτα τα 3 εκατοστα που θελω θα ψαξω καλυτερη τιμη για να το παρω.

Επισης η αναρτηση μπορει να μπει χωρις να τοποθετηθει καθολου αυτο το μεταλικο εξαρτημα και ας δινει και περισσοτερα απο 3 εκατοστα χαμηλωμα στην σελα :)

:/abwave::)

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: καλησπερα σε ολους.

Δημοσίευση από Theod »

Στα 1,77-1,78 που λες ότι είσαι δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις πρόβλημα με το ύψος του FZ6.... :idon'tknow:


Αντί να μπείς σε περιπέτειες, κοίτα να το συνηθίσεις...

Άβαταρ μέλους
pavlaras1
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 03:00
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: καλησπερα σε ολους.

Δημοσίευση από pavlaras1 »

Η αληθεια ειναι οτι προσπαθω να το συνηθισω αλλα καθε χειμωνας μου το θυμιζει οτι θελει λιγο χαμηλωμα.

Παραδειγμα το καλοκαιρι ειδικα οταν εχει ζεστη παταω σχεδον μια χαρα.

Μιας και δεν γλυστρανε ουτε τα παπουτσια ακομη και οταν δεν παταω και μετα δυο ποδια με τελειως τα πελματα κατω.

Το χειμωνα και γενικα τις βροχερες μερες και ποιο σπανια τις μερες που χιονιζει οταν δεν παταω καλα κατω γλυστραω με αποτελεσμα να χανω την ισορροπια μου.

Ειδικα εαν δεν παταω καλα και παει να ανεβει καποιος που δεν ξερει απο μηχανες ειναι πολυ πιθανο να πεσουμε και οι τρεις μας κατω.

Μπορει μια, δυο, τρεις φορες να την εχω γλυτωσει αλλα κατι πρεπει να κανω για να αποφευθω την μελοντικη πτωση εν σταση. :)

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
gatoulis
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Τετ 01 Απρ 2009, 17:21
Model: -
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Περι χαμηλωματος!!

Δημοσίευση από gatoulis »

η λυση ειναι απλη γατουλη...βαζεις παπουτσια με χοντρη σολα και παραπανω τακουνι και εισαι μια χαρα, παιρνεις ολα τα κενα που λειπουν οκ?? :mrgreen:
και ο κρητικος σου εδωσε στιγμα που θα μας βρεις οποτε σε περιμενουμε τεταρτη να σε γνωρισουμε.... :lol: 8)
</->/ss4

Άβαταρ μέλους
Sephiroth5
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Τετ 20 Μάιος 2009, 00:56
Model: -
Τοποθεσία: mos espa
Επικοινωνία:

Re: Περι χαμηλωματος!!

Δημοσίευση από Sephiroth5 »

Εγω δηλαδη που ειμαι 1,67 πρεπει να την χαμηλωσω 13 ποντους?????
Μην την πειραζεις την κακομοιρα.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
REM
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος 2008, 21:38
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Περι χαμηλωματος!!

Δημοσίευση από REM »

pavlaras1 : και ποιο σπανια τις μερες που χιονιζει οταν δεν παταω καλα κατω γλυστραω
:shock: :shock:

Τις μέρες που χιονίζει και αλυσίδες να βάλεις στην μηχανή....και χιονοπέδιλα στα πόδια.... πάλι θα γλυστράς!!!

Άσε που 1,78μ έιμαι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
pavlaras1
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 03:00
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: Περι χαμηλωματος!!

Δημοσίευση από pavlaras1 »

Sephiroth5 έγραψε:Εγω δηλαδη που ειμαι 1,67 πρεπει να την χαμηλωσω 13 ποντους?????
Μην την πειραζεις την κακομοιρα.
Ποσο καιρο την εχεις και ποσο καλα πατας κατω?

Εναν φιλο που εχω που ειναι ~1.65 παταει στο ενα ποδι κανονικα και το αλλο στην μυτη του ποδιου και χανει συνεχεια την ισορροπια του.

Δεν αναφερω ποσες φορες του εχει πεσει και ποσες φορες εχει πεσει επανω μου για να κρατηθει.

Παντως οι μηχανες δεν εχουν σχεδιαστει για ολα τα υψη των ανθρωπων.

Οι μηχανες συνηθως ειναι για ανθρωπους που εχουν υψος απο ~1.70-2.00 μετρα.

Τα Fazerακια μας ειναι για ανθρωπους FZ6=>1.80μετρα, FZ1=>1.82μετρα.

Ασχετα εαν εμενα μαρεσουν τα συγκεκριμενα μοντελα και ειναι για πολυ λιγο παραπανω απο το οριο μου :)

Γιατι οταν ανεβαινουμε σε μια μηχανη, δεν πρεπει να παταμε μονο με τα δυο ποδια και με ολο το πελμα αλλα να λυγιζουν και λιγο τα ποδια για να μπορουμε να την ελεγχουμε αριστερα δεξια.

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
pavlaras1
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: Δευ 29 Δεκ 2008, 03:00
Model: MT09
Επικοινωνία:

Re: Περι χαμηλωματος!!

Δημοσίευση από pavlaras1 »

REM έγραψε: Άσε που 1,78μ έιμαι και δεν είχα ποτέ πρόβλημα. :/abwave::)
Το ποιο πιθανο ειναι να εχεις 2-3 εκατοστα ποιο μακρυα ποδια απο εμενα ;)

:D

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
REM
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος 2008, 21:38
Model: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Περι χαμηλωματος!!

Δημοσίευση από REM »

Το ποιο πιθανο ειναι να εχεις 2-3 εκατοστα ποιο μακρυα ποδια απο εμενα ...

REM. ο σκλεναρίκοβος των μηχανών :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
mil1
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Δευ 04 Μάιος 2009, 09:54
Model: -
Τοποθεσία: πτολεμαιδα
Επικοινωνία:

Re: Περι χαμηλωματος!!

Δημοσίευση από mil1 »

καταρχήν καλός itrthes φιλε και καλά χιλόμετρα....τώρα στο θέμα ,,εγώ είμαι 165 ...και πάλι δεν έχω πρόβλημα με το ύψος του fazer ,,,,ισα ισα ..μάλλον χρειάζεσαι πιο πολλά χιλόμετρα να σου φυγή το άηχος ,,,, :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναρτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες