Ντίζα συμπλέκτη...

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Ντίζα συμπλέκτη...

Δημοσίευση από sakisart »

Για κάτι τέτοιο ελεγα αν κάνει δουλειά
https://www.car.gr/parts/view/20824652- ... tch-cables

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ντίζα συμπλέκτη...

Δημοσίευση από AndStuff »

Προσωπικα δε θα εβαζα τιποτα μη-επωνυμο σε υδραυλικα μερη. Αν παθει κατι και ξεκινησει να εχει διαρροες κλπ, και χρειαζεσαι επισκευη, μαλλον θα ζοριστεις. (Ασε που δεν αναφερει καν τιμη)

Αν θες σονυ και καλα μετατροπη, κιτ απο Magura μονο για μενα. Ετοιμασου για 300αρι βεβαια οπως ειπωθηκε και νωριτερα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ντίζα συμπλέκτη...

Δημοσίευση από SoR_gr »

Νομίζω το παραπάνω πρέπει να παίζει στο 150αρι.
Ντάξει, καστομιά το λες. διευκόλυνση στον συμπλέκτη θα είναι δεν θα είναι και κάτι σε φρένα. Στη χειρότερη, να μείνεις απο ντίζα ή να σου χυθούν υγρά και να γίνεις χάλια. Λογικά θα παίρνει λάδι 10αρακι υδραυλικών.

Για εμένα είναι too much μπιμπλικια και έξοδα για κάτι που δεν με ενοχλεί. Σίγουρα θα ήθελα ναναι βούτυρο αλλά αφού το ρημάδι το βγάλαν έτσι.... Είχα ψαχτεί παλαιότερα να πάρει την ντίζα του γυμνού αλλά ήθελε παραγγελία και 10-15 ημέρες ενώ του φαιρινγκάτου την είχαν ετοιμοπαράδοτη. Φέτος που λέω να αλλάξω ντίζα, ίσως την βάλω (αν την βρω ετοιμοπαράδοτη)
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Ντίζα συμπλέκτη...

Δημοσίευση από sakisart »

Ναι παιδιά έχετε δίκαιο. Το αφήνω ως έχει το δικο του. Με το μηχανάκι είμαι υπέρ ευχαριστημένος, να μη μπω σε περιπέτειες ανευ λόγου. Του γυμνού είχα διαβάσει ότι έχει άλλη γωνία, δε ξέρω αν κάθεται σωστά στο ντυμένο

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ντίζα συμπλέκτη...

Δημοσίευση από SoR_gr »

αν και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο, λένε εχει 1 κούρμπα λιγότερη. ίσως για να μην φαίνεται τόσο κουμούτσα μιας και δεν "θα κρύβει" το fairing. Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιος να έχει μια φώτο απο τη ντίζα του γυμνού.

Ντίζα του fairingατου έχω spare μεταχειρισμένη για να "τις μετρήσουμε" να μας φύγει η απορία!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Ντίζα συμπλέκτη...

Δημοσίευση από AndStuff »

Με αναζητηση βαση των Part numbers, παραθατω φωτογραφιες:

Ντυμενο:
https://cdn.partzilla.com/cdn-cgi/image ... 1ae335.jpg

Γυμνο:
https://images.cmsnl.com/img/products/c ... 1_1106.jpg

Οντως φαινεται οτι του γυμνου δεν εχει την πρωτη κουρμπα, κοντα στο μανετα. Τωρα δεδομενου οτι στο ντυμενο εχουμε ολο το υπολοιπο μουτρο, δε ξερω κατα ποσο θα βολεψει πραγματικα χωρις την ετοιμη καμπυλη. Παιζει οντως να τριβεται σε διαφορα κατα την κινηση του τιμονιου.
Ταυτοχρονα, το γεγονος οτι η πρωτη κουρμπα δεν υπαρχει (και ειναι αρκετα αποτομη) πιθανως οντως να βοηθαει στο να ειναι πιο μαλακος ο συμπλεκτης.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Ντίζα συμπλέκτη...

Δημοσίευση από manos_mas »

sakisart έγραψε:
Δευ 21 Φεβ 2022, 17:29
Για κάτι τέτοιο ελεγα αν κάνει δουλειά
https://www.car.gr/parts/view/20824652- ... tch-cables
οταν εψαχνα και εγω για λυση στον σκληρο συμπλεκτη εβρισκα αυτα
https://www.magura.com/en/components/po ... ge/?p=1853
τα οποια ειναι επωνυμα αλλα ακριβα και καποια αλλα κινεζικα σαν αυτο που βλεπω στην αγγελια που εστειλες τα οποια ειχαν 50-60 ευρω.. Τελικα αλλαξα το μοχλικο της καμπανας με οση μικρη ειναι η βελτιωση αυτη αλλα τουλαχιστον δεν ειναι τοσο τραγικος οσο ηταν παλια

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Ντίζα συμπλέκτη...

Δημοσίευση από manos_mas »

πλεον εχω μια ντιζα απο ποδηλατο και ενα βαρελακι και μια φορα που χρειαστηκε να την χρησιμοποιησω ηταν ο πιο μαλακος συμπλεκτης ever γιατι οταν βγηκε η παλια ειχα την ευχερια να λιπανω καλα το μακαρονι πριν περασω την ντιζα

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Ντίζα συμπλέκτη...

Δημοσίευση από sakisart »

Τωρα στο ντυμένο που εχω, για να έχει τη γωνια θα υπάρχει λόγος. Συμφωνώ ότι ισως "βρίσκει" του γυμνού στο στρίψιμο.
Μάνο δε κατάλαβα που λες για ντίζα ποδηλάτου.

Με ένα τέτοιο εργαλείο και συχνη λίπανση, στρώνει λίγο η εργοστασιακή ντιζα;
https://www.moto-accessories.gr/product ... tizas_emgo
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sakisart την Τετ 23 Φεβ 2022, 22:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Ντίζα συμπλέκτη...

Δημοσίευση από manos_mas »

Στρώνει αλλά για μικρό χρονικό διάστημα. Μετά ξανά χαλάει. Μπορείς την ίδια δουλειά να την κάνεις με μια σύριγγα από το φαρμακείο

sakisart
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Τετ 28 Οκτ 2015, 14:21
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Ντίζα συμπλέκτη...

Δημοσίευση από sakisart »

manos_mas έγραψε:
Τετ 23 Φεβ 2022, 22:00
Στρώνει αλλά για μικρό χρονικό διάστημα. Μετά ξανά χαλάει. Μπορείς την ίδια δουλειά να την κάνεις με μια σύριγγα από το φαρμακείο
Μάνο το κάνω με σύριγγα και βάζω λαδάκι, αλλά δε το βγάζει έως κάτω. Δηλ μπαίνει μέχρι ενα σημείο και όχι σε όλο το μήκος. Ειχα δει με ενα τέτοιο εργαλείο σε εναν που έβγαζε εως κάτω το λιπαντικό

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Ντίζα συμπλέκτη...

Δημοσίευση από manos_mas »

Να το αφήνεις για αρκετή ώρα βάζοντας την συρριγα όρθια και να τρέχει με την βαρύτητα για κανένα μισάωρο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες