Τι λαδια σε fazer 600cc

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
PEIRAIWTHS

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

Στα 3000χιλ εβαλα για δοκιμη μοτουλ 15-50 και σε 2 μερες ακουγοταν το μοτερ σαν κομπρεσερ.που να εβαζα 10ρακι τι θα γινοταν. τα κρατησα 10μερες και ξαναεβαλα 20-50 γιαμαλουμπ κ βρηκα την ησυχια μου . Στην επομενη αλλαγη θα δοκιμασω κ εγω τα τορκο 20-50 μιας κ ολοι λενε καλα λογια.

Άβαταρ μέλους
panevan
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί 15 Νοέμ 2005, 13:44
Model: -
Τοποθεσία: Aθηνα
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από panevan »

Το δικο μου Fazer S2 600 το πηρα καινουριο το 2007. Μεχρι τα 6.000 χλμ εβαζα ΜΟΤUL (2 φορες δηλαδη).
Η 1η ακουγονταν σαν καμπαναριο. Πολλες φορές μπερδευομουν κι εκανα το σταυρο μου...
Απο τα 6000 μονο Υamalube 20-50. Η διαφορά ειναι εμφανεστατη. Δε νομιζω κανενα αλλο λαδι να ειναι καλυτερο απο της μανα του.
Τωρα εχω 37.000 χλμ.

Γενικα, δε βρισκεις ακρη με τα λαδια. Ακομα και σ' αυτο το topic εχουν αναφερθει πανω απο 10 μαρκες και SAE. Eπομ. μονο Yamalube.

Αλλάζω λάδια καθε 5.000χλμ + φιλτρο καθε φορα.

Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από Soryats »

Εγω έκανα την πρώτη αλλαγή στα 1000 με castrol. Μετά στα 5000 παλι castrol. Στις 11000 έβαλα τα Motul 5100 15/50 ημισυνθετικά. Τώρα εχω 17000 περίπου και δεν εχω κανει ακομη αλλαγή. Έλεγα να τα αλλάξω στις 15000, αλλα τα τσεκαρα και με το φιλαρακι μου τον gost και ήταν καθαρα. οπότε θα τα αλλάξω μια και καλή μαζι με το σέρβις στις 20000. Έχω ιδη αγωρασει τα Motul 5100 15/50 ημισυνθετικά και αυτό όχι γιατι είμαι πολυ ευχαριστημένος, Απλά νομίζω οτι περνώντας ο καιρος το σασμάν βαράει όλο και πιο πολύ. Όντως μερικές φορές κάνει σαν να παει να σπασει..... !!! και μερικές φορές δεν ακούγεται καθόλου !!

Άκουσα ότι τα yamalube είναι τα motul ... !! Άκρη δεν έχω βγάλει. Γι'αυτό στις 20000 θα βάλω μέσα και ενα super dynamic (ενισχυτικό, το παλιό motor kote), Το οποίο πιστεύω ότι ειναι πολύ καλό και έμπιστο.

PEIRAIWTHS

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

Το παλιο moto kote ηταν εφευρεση του ελληναρα που ηθελε να βγαλει ευκολα φραγκα και αφου τον πηγαν στα δικαστηρια το αλλαξε σε σουπερ ντυναμικ.Ειχα διαβασει παλια οτι ειχε κανει μια περιεργη μιξη με βαλβολινη.Θα παρεις το αμερικανικο που ειναι το γνησιο σε μαυρο μπουκαλι.Το χω βαλει στο αυτοκινητο και βλεπω χαμηλοτερη θερμοκρασια κ πολυ ελαφρα μειωση της καταναλωσης.Για τα γιαμαλουμπ εχω διαβασει οτι κρυβεται απο πισω η τορκο, αλλα τελος παντων οποιος κ να ειναι λειτουργουν μια χαρα στο φειζερακι.

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από Theod »

PEIRAIWTHS έγραψε:Το παλιο moto kote ηταν εφευρεση του ελληναρα που ηθελε να βγαλει ευκολα φραγκα και αφου τον πηγαν στα δικαστηρια το αλλαξε σε σουπερ ντυναμικ.Ειχα διαβασει παλια οτι ειχε κανει μια περιεργη μιξη με βαλβολινη.Θα παρεις το αμερικανικο που ειναι το γνησιο σε μαυρο μπουκαλι.
ΣΩΣΤΑ...Εγώ θα σου έλεγα να μην βάλεις τίποτα, αλλά αν τελικά έχεις αποφασίσει να βάλει κάποιο πρόσθετο τότε βάλε ΜΟΝΟ το Αμερικάνικο που σου είπε... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από Soryats »

+:Think=+::-k
Αυτή την στιγμή εχω ίδη αγοράσει και το motul (5100 15/50 ημι) και το superdynamic http://www.superdynamic.gr/index.php?ac ... oductId=10
Το συγκεκριμενο το εχω βάλει και σε αμαξι και σε παλιότερο μηχανακι το eliminator 250 cc που ειχα. Στην μηχανή είδα μεγάλη διαφορά. Στο αμάξι δεν ξερω! ή δεν την κατάλαβα!.Το αμερικάνικο δεν το έχω εχω δουλεψει καθόλου....!!!
Σας ευχαριστω παντως

PEIRAIWTHS

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

Και εγω το ντυναμικ το ειχα βαλει μια φορα στο παλιο μου cbr400 και σε συνδιασμο με 10ρακι λαδι ανεβαζε πολυ γρηγορα στροφες ενω ειχα πολυ ευκολη εκκινηση το χειμωνα χωρις τσοκ, αλλα η αποδοση αυτη κρατησε για μονο 900χιλ, και μετα επανηλθε στα φυσιολογικα επιπεδα.

Και κατι ασχετο.Απο φορουμ που ασχολειται με το αυτοκινητο μου(πεζω) αν θες να δεις διαφορα στο στροφαρισμα του αυτοκινητου σου και φυσικα προβλεπει ο κατασκευαστης σου αυτο το ιξωδες, βαλε λαδια AMSOIL ASL 5W30 η το HDD 5W30(σκληρη χρηση) και θα εκπλαγεις.Ελαστικοτητα,ευστροφια και πολυ ευκολη εκκινηση με διαρκεια παρακαλω, κ οχι για τα πρωτα 500χιλ.Κορυφαια εταιρεια με κορυφαιες προδιαγραφες.Πριν εβαζα MOTUL 8100X-CESS 5W40 και δεν εβλεπα τιποτε απο ολα αυτα.Στο κλαμπ ειχαμε ενα πολυ ψαγμενο ατομο στα λαδια κ εχοντας δοκιμασει ολες τις μαρκες σε ακραιες συνθηκες π.χ κοφτες,πιστα εμεινε αφωνος με την αποδοση τους.

Άβαταρ μέλους
barimagas
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ 08 Ιούλ 2009, 12:12
Model: -
Τοποθεσία: Αθηνα, Ζωγραφου
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από barimagas »

Χθες μπηκαν torco 20w 50, πριν ειχα motul 15w 50. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ! . το κιβωτιο μαλακωσε, οι ταχυτητες εκει που κουμπωναν και αισθανωσουν να δονειται η μηχανη τωρα ενα ελαφρυ κλακ και τερμα. Περιπου 30% λιγοτερος θορυβος απο το σασμαν και ποιο ακριβες κουμπωμα ταχυτητων. Τα συστηνω ! , 3 λιτρα 26ευρο στον Λαμπρινιαδη στην Φραντζη.

Άβαταρ μέλους
Vassilis
Δημοσιεύσεις: 1128
Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2007, 17:35
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από Vassilis »

Βασικά θέλω να δω λάδι που θα κάνει τα χιλιάρια να μην κοπανάνε ιδιαίτερα την πρώτη. Δεν υπάρχει

Στο Ρ1 κοπανάει και η 2α και πολλές φορές δεν κουμπωνει εύκολα.

Η λύση είναι : συμπλέκτης για πρώτη και "κουμπωτές" η 2α, 3η μέχρι 6η. Δουλεύει άψογα το μοτόρι.

Παρένθεση αλλά το κιβώτιο του Ρ1 είναι κατα της πολλής χειρότερο από του Fz1, ΣΤΑΝΤΑΡΤ!
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους
Soryats
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: Κυρ 27 Σεπ 2009, 14:30
Model: -
Τοποθεσία: ΝΕΑ ΑΓΧΙΑΛΟΣ
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από Soryats »

Τον τελευταίο 1,5 χρόνο, έχω κάνει μόνο. 3000 χλμ με την μηχανή ( +:Think=+::-k )
Θα πρέπει να τα αλλάξω τα λαδάκια που είχα βάλει, πριν φτάσω στα 5000 ??
(Σέρβις στα 30.000 και τώρα έχει 33.000).
Σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα δεν έμεινε ακίνητο το μηχανάκι, απλά το έπαιρνα 2-3 φορές τον μήνα (ίσως και 1 φορά το χειμώνα !!!)

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από InversionOfControl »

Διαβασε αυτο το ωραιο ποστ αλλα και αυτο (του Στρατη και τα 2 ειναι)
και αποφασισε.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

vasilis_79
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ 08 Μάιος 2014, 12:34
Model: FZ6
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από vasilis_79 »

εγω φοραω MOTUL 15-50 το 5100
μια είναι ηρεμο το σασμαν μια κοπανάει
αν και εχω 19.000χιλιομετρα, στην επομενη αλλαγη
θα κοιτάξω για κατι άλλο......
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jo.Da. την Τρί 27 Μάιος 2014, 03:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: γράφουμε με τέτοιο τρόπο ώστε οι δημοσιεύσεις μας να είναι ευανάγνωστες...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από jskf16 »

Αν ανατρεξεις πιο πισω ....motul εποχη bross 400 και παπακια , ειναι λαδι μετριο - ως απλα καλο , αλλα αλλης εποχης και μοντελων.

johncar
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: Πέμ 28 Φεβ 2013, 23:30
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από johncar »

Οτιδήποτε επώνυμο και να βάλεις, αν το αλλάζεις κάθε 3με4000χλμ δεν φοβάσαι τίποτα.

Atairiastos7
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 24 Σεπ 2013, 17:07
Επικοινωνία:

Re: Τι λαδια σε fazer 600cc

Δημοσίευση από Atairiastos7 »

Καλημέρες... Θα ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με τα ENEOS. Επειδή τα έχω στο αμάξι και Είμαι ικανοποιημένος. Έχει βάλει κανένας;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες