Check engine

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Markos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 16 Σεπ 2021, 23:35
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Check engine

Δημοσίευση από Markos »

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά, σήμερα πήγα βολτίτσα στο βουνό με το fazerakri μου 600 s2 2008 και μου ανάψει 3 φορές το check engine,την πρώτη φορά που ανάψε αναβόσβησε και έμεινε σταθερό και μετα έσβησε μόνο του, εκείνη την στιγμή πήγαινα με 40 χλμ, μετά μου άναψε στην πορεία που πήγαινε με 80χλμ έμεινε σταθερό και μετα έσβησε παλι μόνο του, το ίδιο και την τρίτη φορά, το μηχανάκι όμως ούτε ρεταρε ούτε είχε ανεβασμένες θερμοκρασίες τίποτα ολα ήταν οκ, να πω ότι η μηχανή έχει power commander δεν ξέρω αν είναι από εκεί αλλά ένα χρόνο το εχω πάνω check δεν είχε ανάψει check engine οπότε δεν νομίζω να είναι από εκεί, το ίδιο και σε φιλους μου πότε δεν είχαν πρόβλημα,μπήκα στο menu απο το κοντέρ και πήγα στο 62 που είναι η βλάβες και μου είχε των αριθμό 1, να πω ότι πρόσφατα έβαλα led λαμπες και δεν ξέρω αν παρεμβαλη τίποτα, θα φώτα σας παιδιά ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Check engine

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ριξε μια ματια εδω μηπως βρεις τπτ σχετικο
https://notsealed.com/full-yamaha-fault ... cycle.html

Το κομαντερ ή τα λεντ μπορει να σου προκυψουν κανα ερρορ αλλα σχετικα με το 1 δεν ξερω να σε κατευθυνω καπως. Εκανες τπτ στην μοτο τις προηγουμενες ημερες?απο αλλαγη λαμπας ή τπτ αλλο?
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Check engine

Δημοσίευση από AndStuff »

Στο 62 του διαγνωστικου σου λεει ποσα error codes εχουν εντοπιστει. Για να δεις ΠΟΙΟ error code εχεις, πας στο 63 :lol:
Αν δε καθαρισες το ιστορικο, τοτε ξαναμπες στο διαγνωστικο, δες το 63, και πες μας το error code.

Άβαταρ μέλους
Markos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 16 Σεπ 2021, 23:35
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Check engine

Δημοσίευση από Markos »

SoR_gr έγραψε:
Κυρ 24 Απρ 2022, 23:29
Ριξε μια ματια εδω μηπως βρεις τπτ σχετικο
https://notsealed.com/full-yamaha-fault ... cycle.html

Το κομαντερ ή τα λεντ μπορει να σου προκυψουν κανα ερρορ αλλα σχετικα με το 1 δεν ξερω να σε κατευθυνω καπως. Εκανες τπτ στην μοτο τις προηγουμενες ημερες?απο αλλαγη λαμπας ή τπτ αλλο?
Καταβαλα, όχι δεν πείραξα κατι άλλο μόνο την λάμπα έβαλα. Σε ευχαριστώ για των πίνακα θα το κοιτάξω.

Άβαταρ μέλους
Markos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 16 Σεπ 2021, 23:35
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Check engine

Δημοσίευση από Markos »

AndStuff έγραψε:
Δευ 25 Απρ 2022, 10:10
Στο 62 του διαγνωστικου σου λεει ποσα error codes εχουν εντοπιστει. Για να δεις ΠΟΙΟ error code εχεις, πας στο 63 :lol:
Αν δε καθαρισες το ιστορικο, τοτε ξαναμπες στο διαγνωστικο, δες το 63, και πες μας το error code.
Δυστυχώς το καθάρισα, Αυτό δεν το ήξερα νόμιζα πήγαινες στο 62, αν μου το ξανακάνει θα σας γράψω των error code, ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
Markos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 16 Σεπ 2021, 23:35
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Check engine

Δημοσίευση από Markos »

καλησπέρα επιστέφω και πάλι, μου άναψε ξανά το check engine αυτό που παρατήρησα όμως είναι ότι το κάνει όταν αναβαίνω σε βουνά είτε όταν κατεβαίνω, μόλις πιάνω ευθεια με χαμηλό υψόμετρο σβήνει, η μηχανή παρότι που ανάβει το check λειτουργεί κανονικά και ανοίγει τέρμα και συμπεριφέρεται μια χαρά δεν αλλάζει κάτι, υποψιάζομαι κανένα αισθητήρα, μπήκα στο diag mode στο d:62 έχει 1 error στο d:63 00. τι μπορεί να είναι? έχω παρατηρήσει ότι η εισαγωγές των πεταλούδων έχουν κάνει ρωγμές όπως είπα και σε άλλο πόστ που έκανα εδω, λέτε να είναι απο εκεί? τι φάση η μηχανή θέλει μόνο ευθείες χαχα όποιος ξέρει κάτι ας γράψει, ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Check engine

Δημοσίευση από SoR_gr »

Μηπως ανεβάζει θερμοκρασία και δεν το καταλαβαίνεις;

Στα ποστ ανέφερες οτι στο παρουσιάζει οταν ανεβαινεις βουνό ή πας με σταθερή ταχύτητα. Στο μυαλό μου έρχεται σταθερή ταχύτητα σε ανάβαση με χαμηλές στροφές, όποτε θα ανεβάζει θερμοκρασία.

Αν δεν κάνω λάθος, μερικές φορές στα FZ1 πριν αρχίσουν να τα φτύνουν οι πολλαπλασιαστές μπορεί να τους άναβε το check. Υπάρχει περίπτωση να έχεις πάει για πλύσιμο την μοτοσυκλέτα πριν αρχίσεις τις βόλτες;


Στο παρουσιάζε απο τότε που έβαλες το κομμάντερ ή καμία σχέση;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Markos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 16 Σεπ 2021, 23:35
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Check engine

Δημοσίευση από Markos »

Μου το κανει όταν παω αργα και σταθερά περίπου 3.000 με 4.000 στροφές, δεν ανεβάζει θερμοκρασία γιατί την κοιτάζω απο την ημέρα που αγόρασα την μηχανή, ειναι στους 80 όταν πάω αργά, 71 όταν πάω πορεία, ούτε στο φιλτροκούτι ανεβάζει, 30 με 40 βαθμούς παίζει, όχι δεν το πλένω πριν απο βόλτες ουτε το commander είναι, έχουμε 3 fazer με power commander 4 με το δικό μου, κανενα δεν εχει πρόβλημα εκτός από δικό μου, επίσης αν ανέβω γρηγορά στο βουνό δεν το κάνει, είδα όμως σήμερα οτι εχει βγάλει στο diag mode στο d61:46 βλάβη, ίσως κατι γίνεται με ανορθωτή γιατι απο μπαταριά ειναι καινούργια, επίσης η τάση της φόρτισης είναι μια χαρά γιατι εχω βολτόμετρο και το βλέπω. 13.9volt σε πορεία 13,5volt ρελαντί, γνωρίζεις κατι?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Check engine

Δημοσίευση από SoR_gr »

θα βοηθούσε λίγο να μας έλεγες την κατάσταση της μοτο. πόσα χλμ έχει τι συντήρη έχεις κάνει.

Οι ενδείξεις του βολτόμετρου φαίνονται οκ. Στο δικό μου βλέπω 13.2-13.5 αλλά έχω σχεδόν 1v απόκλιση (το έχω μετρήσει και απο τον ανορθωτή.

Μπορεί να είναι ύποπτη η μπαταρία. Εχεις βάλει YUASA ή GS; Έχω παρατηρήσει σε πάνω απο 6-7 fazer να κάνουν χαζομάρες στην λειτουργία τους λόγω μπαταρίας (συνήθως φθηνή-οικονομική-κινεζιά).

Μετά το μυαλό μου θα πήγαινε στους πολλαπλασιαστές (βέβαια θα περίμενα να ρετάρει κιόλας, οχι μονο να αναβει που και που το check). Το 46 σφάλμα νομίζω παραπέμπει σε μπαταρία/πολλαπλασιαστές.

Αν υπάρχει ίδιο fazer στην παρέα και φοράει GS (μαμά) μπαταρία, κάνε το μια τράμπα να δεις.
Το φάσμα φόρτισης της μηχανής, είναι στις 2-3-4.000 στροφές Μετά δεν δίνει παραπάνω φόρτιση. Στα πολύ ψηλά "κρεμάει" η φόρτιση. Μπορεί στις στροφές που σου ανάβει, κάτι να μην πάει καλά με την φόρτιση και γιαυτό να βγάζει αυτό το σφάλμα.
Εάν δεν έχεις δει στον ανορθωτή άλλες τιμές (πάνω απο 14,7) η έστω πάνω απο 14-14,5 (υποθέτω οτι και εσένα έχει απόκλιση το βολτόμετρο) πιθανόν να μην έχεις πρόβλημα με τον ανορθωτή.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Markos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ 16 Σεπ 2021, 23:35
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Check engine

Δημοσίευση από Markos »

40.000χλμ έχει, έχουν γίνει τα αναλώσιμα λάδια κάθε 5.000 μαζί φίλτρο λαδιού, επισκευή μίζας, αλλαγή κόρνας, θα ανοίξω για βαλβίδες, καθαρισμός φίλτρο αέρα γιατί φοράει dna και λάδωμα, αλλαγή ψυκτικού υγρού κάθε χρόνο.

Στο βολτόμετρο η τιμές που σου ανέφερα είναι ακριβές γιατί το πάω βόλτα και με Πολύμετρο πάνω και το βολτόμετρο έχει 0,2 απόκλιση η τιμές που σου ανέφερα είναι απο το πολύμετρο και όχι απο το βολτόμετρο, μπαταρία φοράει bosch m6019 10ah αλλα δεν ξερω πόσο καιρό την έχει πάνω ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, εγώ την μηχανή ένα χρόνο την έχω και δεν την άλλαξα γιατί δουλεύει μια χαρά δηλαδή παίρνει μπρός αμέσως επίσης το χειμώνα την κάνω συντήρηση με φορτιστή και δεν μένει απο φόρτιση,

δεν έχει αλλάξει κάτι άλλο η μηχανή απο όσο μου είπε και γράφει και το βιβλίο service, τώρα δοκίμασα δυο άλλους ανορθωτές γνήσιους μεταχειρισμένοι βέβαια, με των πρώτο η μηχανή σε πορεία με 6.000 στροφές 13.4v και με μεγάλη σκάλα πήγαινε 12.9v να σημειώσω οτι φοράω led λάμπες που έχουν πολύ χαμηλή κατανάλωση οπότε μάλλον είχε πρόβλημα ο ανορθωτής αυτός που μου έδωσαν,

με των δεύτερο που μου έδωσαν δουλεύει ποιο σωστά, πορεία 13.5v - 13.6v με μικρή σκάλα, με μεγάλη σκάλα 13.2v με 13.3v είναι φυσιολογικές η τιμές η είναι λίγο χαμηλά? την τάση την μετράω κατευθείαν απο τους πόλους της μπαταρίας σε όλα αυτά που αναφέρω, μου είπαν για πηνία αλλά δεν νομίζω γιατί με το δικό μου ανορθωτή έχει φυσιολογικές τάσεις όπως ανέφερα ποιο πάνω, ούτε υπερφόρτωση κάνει ούτε πτώση τάσης ώστε να μην φορτίζει.

Τώρα με την μπαταρία σκέφτηκα να αλλάξω μήπως κάνει τίποτα χαζά απο εκεί αλλά δεν έχουμε μια καλή είναι παλιές όλες, λίγο που έψαξα το σφάλμα 46 λέει

Fault Code: 46
Diagnostic Code: --
Symptom: Power supply to the FI system is not normal.
Probable cause of malfunction:
Malfunction in "CHARGING SYSTEM".

Το παράξενο είναι οτι το κάνει μόνο στο βουνό σε μεγάλη ανηφόρα και σε χαμηλές στροφές, σε πορεία ευθεία έχω κάνει 300χλμ πήγαινε και αλλα τόσα έλα σε μία βόλτα και δεν έκανε κιχ, βρήκα ψάχνοντας στο google ένα τύπο με το ίδιο πρόβλημα που έλεγε όταν πήγαινε μέχρι 4.000 στροφές πορεία σε ευθεία για 30 χιλιόμετρα άναβε τσεκ, μόλις κράταγε πορεία πάνω απο 4.000rpm έσβηνε, είχε αλλάξει μπαταρία αλλά πάλι έκανε τα ίδια, μόλις άλλαξε ανορθωτή δεν έκανα τίποτα ξανά, εμένα όμως στην ευθεία δεν κάνει τίποτα και σιγά να πηγαίνω μόνο σε βουνό και ανηφόρα.

αυτό που σκέφτηκα είναι να πάω βουνό ξανά με χαμηλές στροφές με των ανορθωτή που μου έδωσαν των καλό, αν δεν το κάνει αυτό ήταν, αν το κάνει μπαταρία αλλαγή ξανά βόλτα, αν το κάνει ξανά άλλο πρόβλημα έχει και πρέπει να ψάξω αλλού..

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Check engine

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ρίξε μια ματιά εδώ,
viewtopic.php?f=84&t=22838&hilit=%CE%91 ... 2&start=15

κάποια στιγμή είχα προβληματιστεί με τις ενδείξεις του βολτόμετρου μου.

μπαταρία και πηνία μπορεί να έχουν κάποιο θέμα και να υπάρχουν στιγμές που κάνουν χαζομάρες. Ξεκίνα με τον ανορθωτή που λές (αν και δεν νομίζω να είναι). Δοκίμασε μια μπαταρία άλλου φίλου σου και ας είναι παλιά και βλέπεις...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες