Σβήσιμο.χαμηλες στροφες

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Απάντηση
jasone
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2020, 16:06
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Σβήσιμο.χαμηλες στροφες

Δημοσίευση από jasone »

Γεια χαρά σε όλους.fazer 2005' περίπου μία φορά τη βδομάδα θα πέσουν οι στροφές όπως οδηγάω 800-600,και με δυσκολεύει εννοείται.ξαφνικα μπορεί να κάνει και ένα σβήσιμο.μολις σβήσω το διακόπτη και τον ξαναναψω οι στροφές επανέρχονται στο κανονικό 1200_1300 και η μηχανή δουλεύει κανονικά. Tps. Έχω τσεκαρει δεν είναι.η κατανάλωση μου βγάζει περίπου 250 χμ με οδήγηση Αθήνα κέντρο κυρίως .σωληνακια-injection έγινε καθαρισμός .δύο μάστορες δε βρίσκουν κάτι..πολύ πιθανό λένε να είναι από βενζίνη ..έχω αδειάσει όμως αρκετά ντεπόζιτα και συνεχίζει να το κάνει .
Έχετε κάποια άποψη??

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: Σβήσιμο.χαμηλες στροφες

Δημοσίευση από AndStuff »

Προσωπικα μερικα προβληματακια αποδοσης/κακης λειτουργιας που ειχα κατεληξαν να ειναι απο ηλεκτρικα. Ο μηχανικος σου (ή καποιος μηχανικος που εμπιστευεσαι τελος παντων) να κοιταξει τις φυσες στις συνδεσεις. Οι δικες μου ειχαν αλατα και τα ρευματα δεν ηταν σωστα, που μετεφραζοταν και σε κακη λειτουργια του κινητηρα γενικα.
Γενικα αναρωτησου αν η αποδοση ειναι σωστη, αν στο κανει σε συγκεκριμενα σεναρια, πχ μετα απο συνεχη ανοιγματα-πιεσεις στο μοτερ. Αντιστοιχο προβλημα ειχα στο παπι μου (ξερω, καθολου συγκρισιμο). Μετα απο συνεχη κινηση σε εθνικη (δηλαδη 80-100 χιλιομετρα σταθερα για 10+ λεπτα) στο πρωτο φαναρι το παπι μου εσβηνε και ηθελε 4-5 μανιβελιες για να παρει. Τελικα ηταν βρωμικο φιλτρο βενζινης, το οποιο δυσκολευε το καυσιμο να περασει οπως επρεπε, και στεγνωνε οταν σταματαγα. Οποτε κανε και ενα τσεκ σε φιλτρο βενζινης/τρομπα.
Αλλαξε και βενζιναδικο καλου κακου αν δε το εχεις κανει ηδη :P

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Σβήσιμο.χαμηλες στροφες

Δημοσίευση από Solomon »

Τσέκαρε αν στο κάνει όταν ανάβει το βεντιλατερ

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σβήσιμο.χαμηλες στροφες

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αν ειστε σίγουροι οτι δεν είναι TPS τότε όπως είπαν οι άλλοι κοιταξε λίγο φύσες-καλωδιώσεις καθώς και την μπαταρία σου (η μπαταρία είναι ένοχος για πολλά θέματα τελείως απρόβλεπτα). Έτσι κιόλας όταν ανάβει το βεντιλατέρ ίσως φταίει και αυτό.

Σίγουρα δοκίμασε σε άλλο βενζινάδικο με 100αρα βενζίνη να δεις μήπως λυθεί το πρόβλημα σου.

Η μοτοσυκλέτα είναι στην εργοστασιακή της κατάσταση ή εχεις βάλει εξατμίσεις,βγάλει καταλύτη ή φοράς commander/πρόγραμμα;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

jasone
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2020, 16:06
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Σβήσιμο.χαμηλες στροφες

Δημοσίευση από jasone »

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις ειλικρινα.
εργοστασιακο είναι όλο.
Φίλτρα εντάξει είναι Κάι τα ρεύματα νομίζω έχουν τσεκαριστει αλλά θα τα ξαναδώ τώρα που το λέτε.
Μπαταρία είχα τσεκαρει πριν τις διακοπές ..τώρα δεν έχω τσεκαρει πρέπει να το κοιτάξω
Αν συμβαίνει όταν ανάβει το βερντιλατερ τι μπορεί να είναι?πρέπει να το παρατηρήσω κάποιες φορές ίσως να συμβαίνει τότε,κάποιες άλλες όμως συμβαίνει τι πρωί με τον που την ανάβω έχει χαμηλές στροφές σβήνει κάνα δυο φορές κ μετά άμα δώσω λίγο γκάζι παίρνει τις στροφές της κανονικά.
Δύο γεγονότα συνέβησαν πριν εμφανιστεί αυτο.ενα την έπλυνα με πιεστικό γιατί είχα γυρίσει από νησί με.πολθ υγρασία μετά από τρεις μέρες συνέβη αυτό πρώτη φορά κ αφού γύρισα από ένα ταξίδι που έβαλα βενζίνη από ένα βενζινάδικο στο δρομο που δεν γνώριζα.ο δεύτερος μάστορας μου είπε μάλλον υγρασίες κτλ αλλά.ειπε.αμα το ξανακάνει να την πάω από εκεί.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σβήσιμο.χαμηλες στροφες

Δημοσίευση από SoR_gr »

όταν ανάβει το βεντιλατερ, τραβάει περισσότερο ρεύμα, όταν η μπαταρια ειναι ετοιμή να παραδώσει πνεύμα και δεν αντέχει αυτό το φορτίο, κόβει ρεύμα και απο την τρόμπα βενζινής.
πχ
Σε ενός φίλους που του πούλησα την μοτο είχε μείνει απο μπαταρία. Όταν την εβαζα σπρωχτά μπροστά, δεν δουλευε καλά γτ δεν είχε ρευμα να τραβήξει ρευμα η τρόμπα βενζίνης και έκανε διακοπές.

Τώρα που λές οτι την είχες πλύνει, δες μήπως εχουν πάρει νερά τα μπουζί και σου δουλεύει με κανέναν κύλινδρο λιγότερο.
ενα γρήγορο και πρόχειρο τσεκάρισμα, είναι αν οι λαιμοί εξατμίσεων είναι το ίδιο ζεστοί.
Συνήθως στο ρελαντί παράγει το λιγότερο δυνατό ρεύμα (αν μαρσάρεις λίγο παράγει περισσότερο ρεύμα).

αν στο ρελαντί δουλεύει 3κίλυνδρο τότε είναι λογικό σε κάποια στιγμή να σβήνει.
δοκίμασε να φυσήξεις όλη τη μοτο σε κάνα βενζινάδικο, δώσε λεπτομέριες στα μπουζί και όπου έχει καλωδίωση/διακόπτες κλπ
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

jasone
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2020, 16:06
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Σβήσιμο.χαμηλες στροφες

Δημοσίευση από jasone »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
By the way tps δεν έχει αλλαχτεί ποτέ
Καλό θα ήταν να το αλλάξω???το καλύπτει η ανάκληση οπότε δεν έχω να χάσω κάτι.τι λέτε?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Σβήσιμο.χαμηλες στροφες

Δημοσίευση από Solomon »

Στο πρώτο ποστ που γράφεις tps έχω τσεκάρει δεν είναι.
Πως το τσέκαρες? Σύμφωνα με manual ή ως κάποιο άλλο τρόπο?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σβήσιμο.χαμηλες στροφες

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ρε συ, σε μοντελα 2004-2006 ειναι ο νουμερο ενα υποπτος το τπσ...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

jasone
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2020, 16:06
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Σβήσιμο.χαμηλες στροφες

Δημοσίευση από jasone »

Στο συνεργείο μου είπαν.το πρώτο πράγμα που είπα να τσεκαρουμε..
Όμως ..πολλά συμπτώματα δείχνουν αυτό να πω την αλήθεια με βαση όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα..

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Σβήσιμο.χαμηλες στροφες

Δημοσίευση από SoR_gr »

πηγαινε σε μια yamaha να το κοιτάξουν. Και αυτό να μην είναι, ζήτα αλλαγή μέσα στην ανάκληση.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

jasone
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 11 Σεπ 2020, 16:06
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Σβήσιμο.χαμηλες στροφες

Δημοσίευση από jasone »

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις .
Χτες με άφησε από μπαταρία και ανορθωτηρα και τα άλλαξα.ισως να ήτανε και από αυτό.θα δείξει αν μου εμφανίσει στις επόμενες μέρες.
Παρολαυτα έχω κανονίσει να αλλάξω το tps εφόσον είναι μέσα στην ανάκληση κ περιμένω να έρθει το ανταλλακτικό.
Όταν το βάλω για το tps θα κοιτάξουμε και ότι άλλο από αυτά που αναφέρατε όλοι.
Θα ενημερώσω μόλις γίνει όλο αυτό για να υπάρχει ενημέρωση και σε κάθε άλλο μέλος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης