Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
ChrisFz6
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 08 Ιούλ 2019, 17:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από ChrisFz6 »

Χαίρεται παιδιά είμαι κάτοχος ενός fz6 s2 εδώ και ένα μήνα και έχω πάθει τα πάνδεινα σας παρακαλώ λίγο τα φώτα σας.. όταν την πρώτο αγόρασα απο Θεσσαλονίκη πήγα Καστοριά ν φανταστείτε πήγα την πήρα και με άφησε απο εγκέφαλο πάνω στην Εγνατία μην τα πολύ λέω την έφερα Θεσσαλονίκη ανακατασκευή εγκέφαλος αλλαγή πολλαπλασιαστές μεγάλο σέρβις και μπόμπα το μηχανάκι...

Ελα μου ντε είχε όμως 3-4 μέρες που και που άναβε το check engine χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα στην απόδοση η κοψίματα.. λέω αν το ξανα ανάψει μεσα στην εβδομάδα θα πάω να τσεκαρω τι και πως..Εεε σήμερα έγινε το κακό

Πηγαίνοντας Καλαμαριά περιφερειακό σταθερά 120 νιώθω οτι δεν τραβάει όπως τράβαγε το μηχανάκι ανάβει πάλι Check και λέω ωχ τώρα και λαμπάκι και κοψίματα πάω δεξιά με αλαρμ σταματάω 3κυλινδρο το μηχανάκι λεω τι κάνουμε πίσω συνεργείο Πολίχνη 15χλμ( με 2 σχέση και 60χλμ)...με έκανε κοψίματα δεν κρατούσε ρελαντί Αααν κρατούσε ήταν 600-700 καμία φορά μαρσερνα έσβηνε το λαμπάκι αλλα μετά ξανα άναβε..ε μέχρι να το φέρω με κάηκε και το πλαστικό κάτω απο την σέλα φωτιά θα παίρναμε...Τι μπορεί να φταίει ρε παιδιά ενα μήνα το έχω το ριμαδακι μου..να σημειώσω οτι το μοτέρ έχει 58.000

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από SoR_gr »

για πολλαπλασιαστη το κόβω...

ρε σεις τι μηχανακια πάτε και παίρνετε; Αν επιτρέπεται, πόσο το πήρες; το κοίταξε κανένας μάστορας πριν το πάρεις;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

ChrisFz6
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 08 Ιούλ 2019, 17:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από ChrisFz6 »

Αδερφέ με μάστορα πήγα σκέψου Καστοριά να το πάρω το μηχανάκι λουλούδι πως μπορείς να καταλάβεις ηλεκτρολογικό πρόβλημα αφού δεν προοιδοποιει... τώρα συνεργείο είμαι καθαρίσαμε μπουζια θα βάλω και τους παλιούς πολλαπλασιαστές που ήταν καλοί απλα αλλάχτηκαν προληπτικά να δω τι θα γίνει...δεν ξέρω τι να πω μήπως ξανα έχει θέμα ο εγκέφαλος;;;

ChrisFz6
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 08 Ιούλ 2019, 17:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από ChrisFz6 »

SoR_gr έγραψε:
Τρί 16 Ιούλ 2019, 15:23
για πολλαπλασιαστη το κόβω...

ρε σεις τι μηχανακια πάτε και παίρνετε; Αν επιτρέπεται, πόσο το πήρες; το κοίταξε κανένας μάστορας πριν το πάρεις;
2800 αγορά

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από SoR_gr »

ή κάτι δεν μας περιγράφεις σωστά ή δεν ξερω τι.

ο μηχανικός, τι κοίταξε; δεν το άφησε να δουλέψει κανα 20λεπτο να ανεβασει θερμοκρασίες και να πέσει όταν ανάψει το βεντιλατερ;

με λίγα λόγια καταλήγω στο συμπερασμα οτι δεν το κοιτάξατε προσεκτικά.
Επρεπε να το πάτε σε συνεργείο και όχι να πάτε εσείς να το δείτε. (Αν είχε πρόβλημα το μηχανάκι δεν θα προλάβαινε να φτάσει στο συνεργείο απροβλημάτιστο...)..


εκτός ανα προέκυψε πρόβλημα και αντι να το φτιάξετε το κάνατε χειρότερο. Καθάρισμα μπουζί έχω να δώ απο τότε που στο dt125 ή στη vespa λάδωνε και δεν είχα αλλο να αλλάξω και το έπλενα με βενζίνη αλλά παλι δεν δούλευαν σωστά.. δεν στέκει το "καθάρισμα" αμα σου δημιουργεί πρόβλημα σε κύλιδνρο, αλλάζεις το μπουζι (εκτος αμα φαίνεται καλό - γουγλαρε χρώμα μπουζί για να δεις τι γίνεται και σε τι φάση ειναι το δικό σου- και μετά κοιτάς τους πολλαπλασιαστές αν είναι καλοί. Αν ο μηχανικός δεν είναι ηλεκτρολόγος, μην περιμένεις να το κάνει σωστά...θα δοκιμάσει τους νέους με μπακαλιστικο τρόπο και μεχρι εκει.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

ChrisFz6
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 08 Ιούλ 2019, 17:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από ChrisFz6 »

Κοίτα την μέρα που με άφησε που ήταν και η μέρα που το αγόρασα με οδική το πήγα συνεργείο ήρθε ηλεκτρονικός έκανε ανακατασκευή τον εγκέφαλο και για 3 εβδομάδες το μηχανάκι λουλούδι
.. σήμερα όπως σου είπα μου έκανε διακοπές και μια έσβηνε άναβε το τσεκ εντζιν δεν κρατούσε ρελαντί και κούτσα στραβά το ξανά πήγα στο συνεργείο... καθαρίσαμε τα μπουζί ναι μπακαλοδουλιες αλλά ξέραμε οτι δεν είναι τα μπουζί γιατί δεν έφερνε καθόλου ρεύμα στον 2-3.κυλινδρο με το που το βάζεις μπρος δουλεύουν 3και στο δευτερόλεπτο γίνονται 2...δεν ξέρω τι δεν περιγράφω σωστά..να σημειώσω οτι είμαι άσχετος θα έλεγα με της μηχανές απλα ρωτάω μπας και είχε άλλος τέτοιο χοντρό πρόβλημα με τον εγκέφαλο απο το συγκεκριμένο μοντέλο να μου πει τι ενέργειες έκανε και αν στην τελική είχαν αποτέλεσμα.... Δεν ξέρω τι να κάνω πραγματικά
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Τρί 16 Ιούλ 2019, 17:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις!!!! Διαβασε τους κανονισμους του φορουμ!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από jskf16 »

Θα στα πω οοοοοσο πιο επιγραμματικα μπορω γιατι απο εδω ως αποσταση και τι γνωσεις εχουν αυτοι που κοιταν τη μηχανη σου δε ξερω....

1.Οταν βαζεις χερι στον εγκεφαλο ειναι σα να πηγαινει νευρολογος σε ενα ανθρωπο και να κανει αποκατασταση νευρωνων στα κεντρα αντιληψης του ανθρωπου.Καταλαβαινεις οτι δεν ειναι απλο , για εμενα απο εδω ...δε ξερω πως κρινατε και ειπατε ναι παμε για επισκευη εγκεφαλου? Κακως για εμενα....(θα δεις παρακατω γιατι)

2.Πολλαπλασιαστης ειναι 1000% , αν το πλενεις με το λαστιχο εκει κοντα , μη το κανεις! Οι πολλαπλασιαστες αν εχουν διαρροη , τελος!!Eλεγχονται ευκολα και μετα πας σε αντικατασταση.

3.Αλλαξε/ελεγξε το tps .

4.Ενα πολυ χαρακτηριστικο της ζημια σου ειναι αυτο που ειπες:καμία φορά μαρσερνα έσβηνε το λαμπάκι αλλα μετά ξανα άναβε..ε μέχρι να το φέρω με κάηκε και το πλαστικό κάτω απο την σέλα φωτιά θα παίρναμε.Εσυ τι επαθες τωρα ? Δουλευαν λιγοτερη κυλινδροι αρα φτωχο μιγμα ζεσταινοταν η εξατμιση υπερθερμανθηκε το καζανακι και κοντεψες να πεις το Χριστος Ανεστη ξανα ....
Το προβλημα ποιο ειναι/ηταν ?
Η πλεξουδα της μηχανης πιθανων να προκαλει κάποιο βραχυκύκλωμα το οποίο καιει τις δύο συγκεκριμένες διόδους στην ηλεκτρονική. Οι οποίες δίοδοι είναι οι υπεύθυνες να στέλνουν ρεύμα στους πολλαπλασιαστές.
Αυτο που σου περιγραφω ειναι πραγματικο ο φιλος αλλαξε και πλεξουδα και πλαστικα και ηλεκτρονικη(προληπτικα) με αρκετα υψηλο κοστος , αλλα χτυπησε το προβλημα στη ριζα!

Καλη συνεχεια χωρις προβληματα ευχομαι, και πηγαινε σε ενα σωστο συμβεμβλημενο συνεργειο!!Γιατι η μηχανη σου θελει σιγουρα να βρεθει σε σωστα χερια για να μη γινεις εσυ τροχιοδεικτικη βολη.
..... :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αρα δν την κοιταξε μηχανικος όταν την πηρες. Παμε παρακατω....

Συμφωνω με jskf περιεκτιμησης στο τι ζημια μπορει ναχει...και περι "επισκευης"!!! εγκεφαλου....

Πηγαινε την σε κανα σοβαρο συνεργειο...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

ChrisFz6
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 08 Ιούλ 2019, 17:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από ChrisFz6 »

Τι να πω πάντως την πρώτη φορά που το ανοίξαμε για να επισκευάσουμε τον εγκέφαλο ανακαλύψαμε οτι είχε ξανα είχε πειραχτεί ...Σας ευχαριστώ για της πληροφορίες θα πάω να τα κοιτάξω με την σειρά που με είπες .. του φίλου πόσο του βγήκε;;

Όταν λες σοβαρό συνεργείο; Έχεις κάτι να μου προτείνεις ; Εγώ το πάω στο συγκεκριμένο μόνο και μόνο γιατί δουλεύει φιλαράκι εκεί

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από jskf16 »

Πρωτον, σταματα τις αμεσες παραθεσεις!

Δευτερον ,τιμη δε θυμαμαι!

Τριτον ,πηγαινε στου Μερεμετσακη , ξερω εγω....καπου yamaha με γνωσεις και φουλ ελεγχο :!: Πες τους τα παντα , οοολη την αληθεια που ξερεις και μετα αυτη θα βρουν την ακρη.

Τεταρτον ,ενταξει ειχε ξαναπειραχτει (τι να πεις?) ο εγκεφαλος οταν τη πηρες δε στο ειπαν ενημερωσαν γιατι και πως , κατοπιν εορτης φανταζομαι!

Πεμπτον , ενα s1 ποσο περισσοτερο ενα s2 δε μπορω να φανταστω πως φτανει σε αυτα τα χαλια , εκτος αν υπαρχει κατι κατασκευαστικο.Αλλα ειδικα ενα S2 που τι ζηταει ? Ενα τιμιο μοντελο ,που του ανοιγουν-κλεινουν εγκεφαλους , το να κοντευει να λαμπαδιασει μου ειναι κατι αδιανοητο.....ευχομαι ειλικρινα η μηχανη να μπει σε ενα σωστο ασφαλη δρομο λειτουργιας.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ακομα κ σ1 να ηταν, θαχε ενα τπς ενα παξιμαδι γραναζιου... τωρα στο s2... θαχουν μαιμουδεψει εγκεφαλο,τα εκαναν μανταρα κ θα το πουλησαν.

Απο ιδιωτη ή εμπορο το πηρες? Επισης δν ξερουμε κ κατα ποσο φοραει τα μαμα πραματα πανω... αν θες βαλε καμια φωτο...

Πχ τν εγκεφαλο, πως θα τον επισκευαζατε? Πως καταλαβατε οτι ειναι ξανανοιγμενος?
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

ChrisFz6
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 08 Ιούλ 2019, 17:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από ChrisFz6 »

Είχε κολλημένο το προστατευτικό πλαστικο του εγκεφάλου...απο ιδιώτη το πήρα ο οποίος φαινόταν πολύ εντάξει τύπος δεν ήταν κανα παιδάκι γύρω στα 40και
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitrisfz την Τετ 17 Ιούλ 2019, 08:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: άμεση παραθεση

ChrisFz6
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 08 Ιούλ 2019, 17:10
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Επικοινωνία:

Re: Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από ChrisFz6 »

Αδερφέ συγγνώμη αν είπα κάτι περίεργο δεν το κατάλαβα είμαι και μέσα στην ταραχή αφού σήμερα έγιναν όλα...το μηχανάκι είναι λουλούδι μηχανικά και εξωτερικά .. μόνο αυτό το ηλεκτρολογικό με τραβάει ζόρια
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Τετ 17 Ιούλ 2019, 14:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Οχι στις αμεσες παραθεσεις!!!! Διαβασε τους κανονισμους του φορουμ! Στο επομενο καλο ταξιδι το post


Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Fz6 s2 πρόβλημα με τους κυλίνδρους SOS Help

Δημοσίευση από SoR_gr »

γενικά φαίνεται σε καλή κατάσταση, κρίνοντας απο την φωτο
εντυπωση μου κανει που το έδωσε 2.800€. Πόσο μάλλον που δεν παίζουν πολλά s2 στην αγορά (ψάχνει φίλος και μου τα λέει).

οπότε ίσως ήθελε να το σπρώξει....
Αν ήταν εντάξει θα σου έλεγε αν υπήρχε πρόβλημα... ή έστω αφού είχε βάλει χέρι στον εγκέφαλο. Τώρα...σε αυτό φέρεις ευθύνη εσύ, που πήγες και το πήρες χωρίς να το ψάξεις προσεχτικά σε έλεγχο. Τώρα έγινε...λύση ψάχνουμε. Απλά το λέω γιατι πρέπει να ψάξετε καλά το μηχανάκι να δείτε τι άλλο μπορεί να έχει κάνει μήπως επηρρεάζει.
Αν και τα συμπτώματα για πολλαπλασιαστή μου φαίνονται. Ίσως αν εβαλες μτχ να μην ήταν καλοί.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες