Επαναφορά 2018 σε Fz600 s2

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Black hornet
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ 08 Σεπ 2007, 12:28
Model: -
Επικοινωνία:

Επαναφορά 2018 σε Fz600 s2

Δημοσίευση από Black hornet »

Καλημέρα σε όλοι την παρέα,

Αν και παλιό μέλος (2007) θα χρειαστώ τα φώτα σας ή την γνώμη σας για κάτι που σκέφτομαι να κάνω.

Έχω αν fazer s2 του 2005 με abs,
Την μηχανή την αγόρασα καινούργια και την είχα σε άψογη κατάσταση με όλα τα service στην αντιπροσωπεια, πότε δεν μου έβγαλε βλάβει η κάποιο άλλο πρόβλημα.

Στα 50.000χλμ δυλαδή στο μεγάλο service που ήταν να κάνει δεν είχα τα λεφτά για να το κάνω όποτε την άφησα, βαίβαια προέκυψαν και άλλα πράγματα τότε αλλά τέλος πάντων.

Η μηχανή από τοτε και μέχρι σήμερα περίπου δυλαδή 5-6 χρόνια είναι σε κλειστώ πάρκινγ κουκουλομενη σε ακινησία.

Έχω πάρει την απόφαση να την φτιάξω όπως ήταν πριν την ακινητοποιήσω αλλά δεν γνωρίζω πολλά πράγματα και πριν προβώ σε αυτή την ενέργεια θέλω τα φώτα σας.

1) Φτιάχνεται ???

2) Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει το ίδιο???

3) Θα μπορέσω να την επαναφέρω όπως την είχα πριν???

4) Γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσο θα πάει??? Εγώ το υπολογίζω μαζί με τα λάστιχα γύρο στα 800€

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Επαναφορά 2018 σε Fz600 s2

Δημοσίευση από SoR_gr »

Τι να επαναφερεις ρε συ; Σε εχασα.
Στα 40.000 κανεις ελεγχο-ρυθμιση βαλβιδων ..τωρα αν πηγες στα 50.000...κανε το τωρα.
Επιπλεον θες αλλαγη λαρια φιλτρα μπουζι, π;ραφλουβυγρα φρενων καθαρισμο ιντεξιον κ μπατατια καινουρια (μην παρεις κινεζικη. Μονο yuasa η gs).

Μετα θες λαστιχα κ αν χρειαζεται τακακια κ βλεπεις η βαζεις στο προγραμμα αμα θες αλυσιδογραναζα.

Μια διευκρινιση. Το σ3 εβγαινε 07-09 νομιζω...anyways..
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: Επαναφορά 2018 σε Fz600 s2

Δημοσίευση από leras »

το μηχανακι ειναι του 07 με abs (ξεχασες και τι πηρες πάναθεμα σε..)

2005 ο ενας
s3 o αλλος....

ρε πιωμενοι ειστε??????

kokobill
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ 21 Αύγ 2014, 09:32
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: Επαναφορά 2018 σε Fz600 s2

Δημοσίευση από kokobill »

Υποθέτοντας ότι το μοτό είναι ακίνητο από τότε με αποσυνδεδεμένη μπαταρία, συμφωνώ με τον προλαλήσαντα με την παρακάτω σειρά προτεραιότητας
SoR_gr έγραψε:
Κυρ 11 Νοέμ 2018, 13:41
Τι να επαναφερεις ρε συ; Σε εχασα.
Στα 40.000 κανεις ελεγχο-ρυθμιση βαλβιδων ..τωρα αν πηγες στα 50.000...κανε το τωρα.
Επιπλεον θες αλλαγη λαρια φιλτρα μπουζι, π;ραφλουβυγρα φρενων καθαρισμο ιντεξιον κ μπατατια καινουρια (μην παρεις κινεζικη. Μονο yuasa η gs).

Μετα θες λαστιχα κ αν χρειαζεται τακακια κ βλεπεις η βαζεις στο προγραμμα αμα θες αλυσιδογραναζα.

Μια διευκρινιση. Το σ3 εβγαινε 07-09 νομιζω...anyways..

(Οι τιμές που ακολουθούν είναι πολύ προσεγγιστικές με τα εργατικά τους ???)
Μπαταρία 120Ε
Λάδια - φίλτρο λαδιού 50Ε
Φίλτρο αέρα αλλαγή (η στην καλύτερη καθάρισμα) 30E
Υγρά ψυγείου (και καλό έλεγχο τον παλιών μήπως δείξουν ζημιά στο κύκλωμα ψύξης) 20Ε
Καθαρισμός injection - πεταλούδες (10Ε)
Αλλαγή υγρά φρένων (25Ε)
Μεγάλο service βαλβίδες κλπ (150Ε)
Μπουζί (40Ε)
Ένα γενικό έλεγχο, καθάρισμα, γρασάρισμα (50Ε)

Λάστιχα 300Ε
Αλυσιδογράναζα (150Ε) 800 ως εδώ

Σέρβις και αλλαγή τσιμούχες στα καλάμια??? καλύτερα πακέτο, παρά μετά από 1 μήνα βόλτες να ξανατρέχεις(120Ε)
Τακάκια??? Δύσκοο στα 50Κ km που έχεις... (80Ε)
Εντατήρα αλυσίδας εκκεντροφόρου??? Απίθανο αλλά... (100Ε)

αυτά πολύ ενδεικτικά.
Πιθανόν δεν χρειάζεται να τα κάνεις απαραίτητα όλα αλλά όσο περισσότερα κάνεις μαζί τόσο πιο φθηνό θα βγει το κοστουμάκι και τόσο περισσότερα προβλήματα θα προλάβεις.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες