Προβλήματα με θερμοκρασία

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Απάντηση
marios91
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2015, 14:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Προβλήματα με θερμοκρασία

Δημοσίευση από marios91 »

Καλησπέρα παιδία,

Το fazerακι μου (s2) έχει αποκτήσει ένα κάρο προβλήματα με το θέμα της θερμοκρασίας και ζητάω τα φώτα σας πριν πάω στον μηχανικό μου.

Τώρα τελευταία ανεβάζει πολύ γρήγορα θερμοκρασία (από 80 θα πάει αμέσως 84 και μετά 90 και αμέσως μετα 94 κτλπ) και αυτό μόνο όταν βρίσκομαι σε φανάρι.
Σταματημένος τώρα αν ανοίξω τις στροφές στις 4000 αμέσως από 102 βαθμούς που μπορεί να έχει φτάσει κατεβαίνει η θερμοκρασία στους 94 πάλι απότομα. Γενικά όταν κινούμαι δεν έχει θέματα με υψηλές θερμοκρασίες

Εκτός από αυτό, έχει τύχει κάποια πρωινά που η μηχανή είναι κρύα να μην παίρνει μπρος(ενώ μιζάρει κανονικά) και να μου βγάζει ένδειξη -HI- στην θερμοκρασία. Αν εκεί την σβήσω και την ξανά ανοίξω παίρνει κανονικά

Τέλος (ουφ) αν τύχει να σβήσω την μηχανή ενώ είναι ζεστή και λειτουργεί το βερντιλατέρ και πώω να την βάλω μπροστά πάλι δεν παίρνει καν. Σαν να μην το υποστηρίζει η μπαταρία. Ο γνωστός θόρυβος ότι ξεψυχάει.

Σήμερα το πρωί δεν πήρε καν μπρος ενώ μίζαρε κανονικά όσες φορές και αν προσπάθησα

Με συγχωρείτε για την έκθεση και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με θερμοκρασία

Δημοσίευση από jskf16 »

Τα θερμοκρασιας ετσι που τα λες φυσιολογικα μου φαινονται :roll:

Τα υπολοιπα που λες θα διορθωθουν μολις αλλαξεις μπαταρια.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με θερμοκρασία

Δημοσίευση από SoR_gr »

για το HI υπάρχει σχετικό νήμα με περισσότερες λεπτομέρειες. Το παθαίνουν μερικά και κάτι φταίει στην καλωδίωση του διακόπτη (ίσως φθαρμένη ελαχιστα)

κανε μια αναζήτηση και θα το βρεις
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

marios91
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ 2015, 14:45
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Προβλήματα με θερμοκρασία

Δημοσίευση από marios91 »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την άμεση απάντηση σας,

Αναφορικά με το θεματάκι (μπορεί και θεματάρα) άλλαξα μπαταρία και όλα καλά (και με το HI στην θερμοκρασία όλα καλά).
Τώρα για ποιο λόγο το λέω θεματάρα. Από το ψυγείο έλειπαν νερά(υπόψιν ότι είχα αλλάξει παραφλου πριν 3 μήνες σε ένα σερβις που είχα κάνει). Οπότε η έχω κάποια διαρροή ηηηηη φλαντζααα :roll:

Κοιτάω καθημερινά για διαρροή και δεν βλέπω οπότε λογικά μιλόντας, προς φλάντζα πάμε δυστυχώς...
Πάντως ακόμα δεν έχει μπερδέψει νερά με λάδια μιας και τα δυο είναι πεντακάθαρα.

Κρίμα πάντως και δεν μπορώ να καταλάβω (αν όντως είναι φλάντζα) γιατί μου βγήκε από τα 67000 χλμ

Τεσπά θα γινει και αυτό με αγαπη στοργή και προδερμ στο φειζεράκι :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες