Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
fazer600kavala
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ 08 Απρ 2013, 15:45
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από fazer600kavala »

Καλησπέρα σε όλους σας .
Θέλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας γιατί έχω πάρει τα φωτα σας αρκετές φορές!!!
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το fazer μου , όταν είναι κρύο παίρνει κανονικά μπροστά και δουλεύει ρολόι αν όμως το σβήσω και το ανάψω σε σύντομο χρονικό διάστημα μικρότερο από 10 λεπτά τότε δουλεύει σαν 2κυλινδρο πάει να σβήσει βγάζει την ενδηξη του κινητήρα στο καντραν, μόλις όμως ανοίξω τα γκαζια με νεκρά φυσικά τότε στρώνει και τέλος όλα καλά...
Το θέμα είναι ότι το κάνει συνέχεια όταν πάω να το βάλω μπρος ενώ είναι ζεστό
Υποψιάζομαι μπουζι , καμία ιδέα κάνεις;;;,

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από HEO »

φαινεται να ειναι το TPS....

Άβαταρ μέλους
fazer600kavala
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ 08 Απρ 2013, 15:45
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από fazer600kavala »

Δικαιούμαι TPS απλά πως μπορώ να δω αν ο προηγούμενος το άλλαξε με την εγγύηση ?

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από HEO »

υποθετω ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο θα το γνωριζει αυτο....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από jskf16 »

Πιθανο το tps αν και εχει αλλη εικονα οταν αρχιζει να τη παιζει :mrgreen: , οταν οι κυλινδροι απο 4 πανε σε 3 ή 2 ή δε ξερω τι , ειναι συνηθως πολλαπλασιαστες/μπουζοκαλωδια το προβλημα.Ειναι πολυ πιθανο αφου ζεσταθει καποιο απο τα 4 μπουζοκαλωδια να μη δουλευει , αρα και ο κυλινδρος να ειναι off. Για αυτο ειναι και το φαινομενο που περιγραφεις περιεργο!Οποτε θελει ελεγχο γενικοτερα.

Άβαταρ μέλους
fazer600kavala
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ 08 Απρ 2013, 15:45
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από fazer600kavala »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Πρώτα λέω να ξεκινήσω με αλλαγή μπουζί.
TPS δεν με καλύπτει η εγγύηση γιατί πέρασαν 5 χρόνια απο την ανάκληση 2004 μοντέλο ,στα χέρια μου είναι 4 χρόνια...

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από Solomon »

Αν δεν τα έχεις αλλάξει ποτέ προχώρα. Αν είναι αλλαγμένα μην αρχίσεις να κάνεις στη τύχη κινήσεις. Εξουσιοδοτημένος ή ακόμη καλύτερα αντιπροσωπεία να διαβάσουν το check engine τι μήνυμα δίνει. Από κει κ πέρα συνεχίζεις

Άβαταρ μέλους
fazer600kavala
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ 08 Απρ 2013, 15:45
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από fazer600kavala »

Μπουζι έχω αλλάξει πρώτου 15000 khm , πρέπει να αλλάξω οπότε αλλά και με το tps που μου λέτε ενδέχεται να πονάει εκεί.
Εχθές έκατσα και διάβασα από το foroum σχετικά με τα tps .
Όταν αγοράσα την μηχανή μου έσβησε κάνα 2 φορές αλλά είχε χαμηλό ρελαντί, πήγα στην αντιπροσωπία και από την πεταλούδα ανέβασε το ρελαντί από τότε δεν ξανά έσβησε το θέμα είναι ότι καταναλώνει πολλά καύσιμα περίπου 9 με 10 l /100 khm εντός πόλης τον χειμώνα , βέβαια εδώ η πόλη είναι γεμάτη αναφορές και έχω και λίγο βαρύ χέρι.
Τα μείγματα έχουν ρυθμιστεί από αντιπρόσωπο μέσου του καντραν 1 χρόνο πριν.. είναι δυνατόν οπότε το tps να ευθύνεται για τόσο μεγάλη κατανάλωση???

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από SoR_gr »

ξαναρίξε μια ματιά στα νήματα περί υψηλων καταναλώσεων (παίζουν ρόλο ποιότητα βενζινής , σωστός τρόπος μέτρησης στα πόσα καίς)

Μπορεί να οφείλεται και το τπς για την υψηλή κατανάλωση μπορεί και επειδή λειτουργεί ως 2κίλυνδρο.Σίγουρα συμπέρασμα απο το πληκτρολόγιο δεν θα βγει 100% σωστό.

προσωπικά πιστεύω αρρυθμιες ρελαντί-σβησίματα-υψηλες καταναλώσεις να οφείλονται στο TPS.
οι κύλινδροι , δυστυχώς πιστεύω οτι είναι κάτι άλλο. Εχει αναψει κάποιο λαμπάκι στο καντράν; μάλλον είναι θέμα ρεύματος το οποίο θέλει ψάξιμο. Για να σιγουρέψεις οτι δουλευουν οι 2 κύλινδροι κάνε ένα τεστ. Απο κρύο το μηχανακι , βάλε το μπροστα και ασε το να δουλέψει λίγο. Στα 10-20 δευτερόλεπτα λειτουργίας, οι λαιμοί εξατμίσεων ζεσταίνονται. προσεκτικα , πιάσε έναν έναν με το χέρι και όποιος λαιμός είναι κρύος , τότε αυτός ο κύλινδρος δεν λειτουργεί... (η αρίθμηση τους είναι 1 2 3 4 . 1 είναι αυτός που είναι προς τα αριστερα-μεριά μανέτας συμπλέκτη και 4 ο δεξιά-γκάζιέρα)

ρελαντί : βάσει μανιαουλ το ρελαντι πρέπει να είναι μεταξύ 1250-1350 στροφές . παραπάνω ή παρακάτω θα είναι λάθος ρύθιμση.
μίγματα: στα Ρύθμισε Yamaha ή άλλος μηχανικός; και σε αυτό εχει να κάνει με την κατανάλωση.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
fazer600kavala
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ 08 Απρ 2013, 15:45
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από fazer600kavala »

Τι εννοείς νήματα ?
Από μηχανικό της yamaha έγιναν οι ρυθμίσεις.
Όταν μου κάνει τα μπερδέματα εμφανίζει το λαμπάκι του κινητήρα αλλά μόλις μαρσάρω το εξαφανίζει και όλα δουλεύουν ρολόι.
Σχετικά με το tps οι αντιπροσωπείες με ενημέρωσαν λάθος , ισχύει η ανάκληση ανεξαρτήτως πόσα χρόνια έχουν περάσει.
Βρήκα το παρακάτω site και με ενημέρωσαν γιαυτό το θέμα οπότε θα αλλαχτεί tps από την yamaha δωρεάν .
http://www.yme.gr/?getwhat=7&tid=200&aid=727&id=

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από SoR_gr »

νήματα εννοώ άλλα posts που όλο και κάποιος είχε προβληματισμούς-προβλήματα με καταναλώσεις . Εκεί έχουν γράψει αρκετά άτομα με φζ6 οπότε θα βρεις πολλές απόψεις και γνώμες (απο οτι μπορει να δει καποιος και να σου απαντήσει στο δικό σου post).

το fz6 έχει αυτοδιάγνωση. Οπότε ο μηχανικός θα μπορεί να βρει κωδικό βλάβλης.

Για το tps δεν γνωρίζω εάν παρουσιάζει πρόβλημα , εάν ανάβει κάποιο λαμπάκι (νομίζω πως όχι). Τσέκαρες τους λαιμούς αν ζεσταίνονται όλοι;

νομίζω μάλλον έχει άλλο πρόβλημα (μπορεί tps και μπορεί 2ο πρόβλημα). Απο χιλιόμετρα-κατάσταση μοτοσυκλέτας πως είναι; είναι συντηρημμένη πάντα στην ώρα της;
καλύτερα πήγαινε σε μηχανικό και να σου πει αυτός τα συμπεράσματα του και καλό θα ήταν να ενημερώσεις και εμάς για να υπάρχει σαν περίπτωση/πληροφορία.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από jskf16 »

fazer600kavala έγραψε: Σχετικά με το tps οι αντιπροσωπείες με ενημέρωσαν λάθος , ισχύει η ανάκληση ανεξαρτήτως πόσα χρόνια έχουν περάσει.
Βρήκα το παρακάτω site και με ενημέρωσαν γιαυτό το θέμα οπότε θα αλλαχτεί tps από την yamaha δωρεάν .
http://www.yme.gr/?getwhat=7&tid=200&aid=727&id=
πρωτον...
Και τα εχεις μπερδεψει και δεν εχεις διαβασει τα εδω θεματα , η ανακληση ειναι ανακληση δεν εχει καμια σχεση με την εγγυηση.Η ανακληση ισχυει για καθε οχημα μεχρι να παει στο συνεργειο να αντικαταστησει το οποιο ανταλλακτικο εχει ανακληθει. Τα εχουμε εδω 1000000000αναλυσει!!!!


δευτερον...
βρες ενα σωστο συνεργειο!

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από theovivad »

Πατρίδα... σου έστειλα πμ.

Άβαταρ μέλους
fazer600kavala
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ 08 Απρ 2013, 15:45
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από fazer600kavala »

Αυτό το κάνει στιγμιαία οπότε οι λαιμοι είναι καυτή ακούγεται και στο δούλεμα ότι είναι κομπλέ. Το θέμα είναι ότι μόνο αν το βάλω μπροστά αμέσως αφού το σβησω μου κάνει αυτά τα νούμερα για κάποια δευτερόλεπτα.
Παιδιά sorry αλλά δεν είδα κάπου να λέει κάτι τέτοιο ,με συνχωρεις ίσως απροσεξια πάντως διάβασα ότι έβλεπα με tps να είσαι σίγουρος.
Αναμένουμε οπότε τι θα πει το συνεργείο... αναγκαστικά θα το πάω εκτός νόμου.

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Δούλεμα σαν 2κυλινδρο

Δημοσίευση από theovivad »

fazer600kavala έγραψε: αναγκαστικά θα το πάω εκτός νόμου.
Πατρίδα μην ανησυχείς όλοι παράνομοι είμαστε!!! :lol: :/abwave::)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες