Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
djfazer1990
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιουν 2013, 13:17
Επικοινωνία:

Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από djfazer1990 »

Καλησπέρα Παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός Fazer 600 του '06. Σήμερα ενώ βόλταρα εντελώς ξαφνικά και χωρίς προειδοποίηση ένας μεταλικός ήχος (σαν κροτάλισμα, σαν να κάνει καμιά βαλβίδα τραμπολίνο μέσα στο μοτέρ :shock: ) ανησυχιτικός άρχισε στα δεξιά, στο επάνω μέρος του κινητήρα. Να σημειωθεί ότι ο θόρυβος μετά τις 3500 χιλ. χανόταν εντελώς και άλλες φορές εξαφανιζόταν εντελώς και μετά ξαναδώστου κροτάλισμα. Φοβήθηκα μην πεταχτεί κανά πιστόνι στο δρόμο αλλά λεώ ας το πάω μέχρι σπίτι. Τι το θελα? Σε 5-6 χλμ. με άφησε και δεν έπαιρνε μπροστά(Να σημειωθεί πως πρόλαβα αμέσως μόλις έσβησε και πάτησα συμπλέκτη γιατί την είχα ψιλιαστεί και πως όταν έμεινε μύριζε καμμένο για 2-3 λεπτά αλλα θερμοκρασία τσέκαρα συνέχεια και ήταν κομπλέ). Τελικά με μάζεψε η οδική. Είμαι σίγρουρος ότι το μηνιάτικο εκεί θα πάει όλο αλλα πείτε καμία ιδέα μέχρι να το παω τι μπορεί να είναι?Μου φαίνεται αδιανόητο να είναι η καδενα και να μην προλαβα να παω μεχρι το σπιτι μου.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από Solomon »

Περίεργη βλάβη, δε μπορώ παρά μόνο εικασίες να κάνω,αλλά ακούγεται σοβαρή.λαδια έχει στο μοτέρ?

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από SoR_gr »

κάποιες τυπικές ερωτήσεις για να καταλάβουμε πάνω κάτω την κατάσταση της μοτο σου.
την είχες απο καινούρια;
χιλιόμετρα;
την πήρες μεταχειρισμένη; αν ναι πότε; πόσα χλμ της εχεις κάνει;
εχεις ρυθμίσει ποτέ βαλβίδες;
όταν προσπάθησες να την βάλεις μπροστα, γύρναγε κανονικά η μίζα και δεν έπαιρνε ή άκουγες το μοτέρ μέσα για γδέρνει/κοπανάει;

αν γυρίσεις τώρα τον διακόπτη χωρίς να πατήσεις μίζα , να κάνει τα check. Κάνε το 2-3-4 φορές και άσε το 1-2 λεπτά κάθε φορά με γυρισμένο στο ΟΝ διακόπτη. γύρνα το στο off (αυτό μήπως διαβάσει κάποιο σφάλμα).

αυτά που μου πάνε στο μυαλό είναι οτι ίσως μπορει:
η καδένα εκκεντροφόρου να ήθελε αλλαγή , ή ο τεντωτήρας ή καμιά γλύστρα της καδένας.
Απο αυτό μπορεί να "πηδηξε" κάποιο δόντι και για λόγους ασφαλείας να έσβησε ο κινητήρας.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

djfazer1990
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιουν 2013, 13:17
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από djfazer1990 »

Την μηχανή την έχω 3 χρόνια (μεταχειρισμένη)έχει 67000 χλμ. και μόλις την προηγούμενη μέρα είχα αγορασει λάδια και φίλτρο λαδιού για να αλλαξω. Θεωρώ πως είχε λάδια η μηχανή μέσα. στο μεγάλο σέρβις έχει γίνει κοντα στα 50000 χλμ.

Μολις τσέκαρα λάδια και δεν λείπει ούτε σταγόνα...παρατηρησα ακομη βάζοντας το κλειδι οτι δεν κανει το "διάβασμα" που κάνει καθε φορά που γυρνάς το κλειδι. καταλαβαίνετε για τι πράγμα μιλάω?Δεν κάνει check.

SoR_gr πιστεύω πως είναι η καδένα...αλλά έγιναν όλα τόσο γρήγορα δεν με είχε προειδοποιήσει νωρίτερα με κάποιον θόρυβο. Αύριο θα πάω στην αντιπροσωπία.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αν ανοιγοκλεισεις διακοπτη μερικες φορες, δν θα ακουσεις την τρομπα βενζινης γτ εχει ηδη ψεκασει μιγμα. Το τσεκ το κανει.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από pilotos7 »

Αλανι μου 17.000 χλμ εχεις τα ιδια λαδια ή στις 50000 ειχες κανει βαλβιδες??

djfazer1990
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιουν 2013, 13:17
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από djfazer1990 »

δεν καταλαβαινω τι εννοείς? Το μεγάλο σέρβις μαζι και ρύθμιση βαλβίδων είχε γινει πριν τα 50000 χλμ. Λάδια φυσιολογικά αλλάζω...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Πέμ 26 Ιαν 2017, 23:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Oxι στις αμεσες παραθεσεις!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από jskf16 »

Παντως απο μπιελα :mrgreen: εχουν σπασει μερικα :( , η καδενα ειναι πολυ δυσκολο οχι οτι δε γινεται αλλα αυτη θα πρεπει να ηταν σε πολυ ..παρα παρα πολυ κακη κατασταση οπου και στα 50.000χλμ του γενικου σερβις θα την ειχαν δει πιστευω αλλα θα εκανε και θορυβο! Τωρα αναμονη το πορισμα του συνεργειου θα μας πει.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από SoR_gr »

Αν μιζαρει (γυρναει το μοτερ) αλλα δν παιρνει..τοτε λογικα δν θαναι στροφαλομπιελα... Αντε πηγαινε το να μας πεις και εμας...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

djfazer1990
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιουν 2013, 13:17
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από djfazer1990 »

Πριν μια ώρα πήγα στον Καραμανώλη παιδιά...Αναμένουμε...

djfazer1990
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιουν 2013, 13:17
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από djfazer1990 »

Παιδιά τα νέα μόλις με πήραν από το συνεργείο. Η καδένα πήδηξε δόντι και βάρεσα βαλβίδες. Μένει να δει πόσες εχουν βαρέσει. 250 Ευρώ μόνο η εργασία μου είπε. δεν μιλήσαμε πολύ του λέω ξεκίνα να λύνεις αλλά φαντάζομαι στα λεφτά που μου είπε συμπεριλαμβάνεται και η ρύθμιση των βαλβίδων.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από SoR_gr »

η εργασια ειναι εργασία. Τώρα εάν χρειάζεται κάποιο ανταλλακτικό, λογικά θα χρεωθεί έξτρα. .

προσωπική μου άποψη, είναι οτι ίσως δεν έχει πραγματικά χιλιόμετρα. Επίσης δεν μπόρεσα να καταλάβω...
την πήρες μεταχειρισμένη. Με πόσα χλμ;
τώρα έχει στο κοντέρ 67.000.
το σερβις στα 50.000 το έκανες εσύ; που ρύθμισες βαλβίδες ή το είχε κάνει ο προηγούμενος και στο ανέφερε.

εάν κάνω λάθος διορθώστε με αλλά στα 67.000χλμ συνήθως δεν φθείρεται τόσο η καδένα και ο τεντωτήρας ώστε η καδένα να πηδήξει δόντι. συνήθως στα 80-100.000 θέλει προληπτική αλλαγή.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

djfazer1990
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιουν 2013, 13:17
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από djfazer1990 »

Φίλε την μηχανή την πήρα από 3ο χέρι αλλά και οι προηγούμενοι δύο ήταν γνωστοί μου. την πήρα μεταχειρισμένη γύρω στα 55000 χλμ. Το μεγάλο σέρβις έγινε νωρίτερα γιατί είχε πάθει πάλι τα ίδια(πάλι πήδηξε δόντι αν θυμάμαι καλά) και τότε τα γ@%*σε πολλά περισσότερα όχι μόνο βαλβίδες. Ο τότε ιδιοκτήτης ήταν αφεντικό μου(κοινώς είχε λεφτά) και τα ειχε αλλάξει όλα μέσα.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από SoR_gr »

μυστήρια πράγματα...
στα 55.000 να πηδήξει δόντι; δλδ ήθελε νωρίτερα τεντοτήρα/καδένα;
και μετά απο αυτό, θεωρητικά επισκευάστηκαν σωστά; και ξανασυνέβει; μήως γνωρίζεις εάν φτιάχτηκε τότε σε γιαμάχα ή σε συνεργείου εκτός του δικτύου της γιαμάχα;

μιας και πλέον είναι στα χέρια σου, κάνε τα προβλεπόμενα ώστε να μην στο ξαναπαρουσιάσει.
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

djfazer1990
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιουν 2013, 13:17
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από djfazer1990 »

φιλε μου μπερδευεσαι. στα 55000 την αγορασα. δόντι είχε πηδηξει πριν τις 50000. Και τωρα η μηχανή εχει 68000. Ναι απο οσο ξερω σε εξουσιοδοτημενο της yamaha ειχε επισκευαστει τοτε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης