Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από jskf16 »

SoR_gr έγραψε: και μετά απο αυτό, θεωρητικά επισκευάστηκαν σωστά;
Ακριβως , πολυ πιθανον να μην εγινε τιποτα σωστα** και χειροτερα ακομα ποτε!


Το οτι ο αλλος ειχε λεφτα δε σημαινει τιποτα , οτι και ο εκαστοτε μηχανικος θα ειναι αντιστοιχα ενταξει!Δυστυχως τετοια ζημια 2 φορες ειναι πανω απο πολυ , για να μη πω οτι ποτε δε πρεπει να συμβει γιατι θα θεωρηθω υπερβολικος.Τα χλμ δεν εχουν καμια μα καμια σημασια , τα σερβις ειναι η ουσια αν γινονται και πως γινονται αυτο εχει σημασια!

Κριμα , υπομονη και δες αυτο το θεμα να λυθει σωστα και μια για παντα.


**προσωπικα αφου ξερεις τους πρωην αν ειναι ευκολο τη πας στο ιδιο συνεργειο (εκτος και αν πας ηδη στο ιδιο)και τους <<εξηγεις>> και υποτιθεται οτι τη ξερουν τη μηχανη , διαφορετικα μη ξανα πας καθολου στο ιδιο γιατι σε βλεπω σε 10-15.000 να κανει τα ιδια :!:

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από manos_mas »

και ποιος σου εγγυαται οτι ειχε 55000χλμ μονο ?

Άβαταρ μέλους
theovivad
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Παρ 02 Σεπ 2016, 19:24
Model: FZS600
Model year: 2001
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από theovivad »

Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για τα χιλιόμετρα αλλά και πάλι αυτό είναι το λιγότερο. Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω τα service και οι επισκευή αν έγιναν σωστά και στην ώρα τους πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε θέμα.
Συγνώμη φίλε djfazer1990 στα 3 χρόνια που την έχεις σε ποιο συνεργείο την πήγαινες? Θέλω να πω στο ίδιο που έκανε και τη επισκευή τότε? Τόσο ξαφνικά να σου βγάλει τέτοιο θέμα... πιστεύω ότι από τη μεριά σου ήσουν εντάξει με τα service της... Απορώ...

djfazer1990
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιουν 2013, 13:17
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από djfazer1990 »

γνωρίζω και τους δύο που το είχαν πριν από εμένα...

Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για τα χιλιόμετρα αλλά και πάλι αυτό είναι το λιγότερο. Όπως αναφέρθηκε η αλήθεια ειναι πώς μέσα χέρι στο μοτέρ δεν έβαλα ποτέ χωρίς να μου το ζητήσει η μηχανή...εννοώ οτι προοληπτικά δεν είχα κάνει κανεναν έλεγχο...αλλα ότι έβλεπα το άλλαζα...πριν 4 μήνες αλλαξα λαδια ξυστρες τσιμουχιες ρουλεμαν τροχου και τιμονιου...θα είμαι πιο προσεχτικός...Έχω κι εγω μειρίδιο ευθύνης...μόλις εχω νέα θα σας πω ακριβώς πόσα πλήρωσα και τι άλλαξα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Παρ 03 Φεβ 2017, 08:27, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Λόγος: Τα επομενα θα διαγραφονται οχι στις αμεσες παραθεσεις!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από SoR_gr »

λαδια-ξυστρες-τσιμουχες , εννοεις στο μπροστινό.
μαζί με το ρουλεμάν τιμονιού στα ~65.000χλμ είναι λογικές φθορές.

στο θέμα με την καδένα τώρα... ή είσαι άτυχος ή μπορει να μην επισκευάστηκε σωστά την περασμένη φορά.
κοίτα να γίνει σωστά τώρα και βλέπεις...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

djfazer1990
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιουν 2013, 13:17
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από djfazer1990 »

Τελικά θα αλλαχτει ολοκληρη η κεφαλη και θα μπει μεταχειρισμένη. Δεν συμφερει αλλιως. Για καποιο περιεργο λόγο με καθυστερεί πάρα πολύ. Απο παρασκευή μεσημέρι (ήδη την είχα από την προηγούμενη παρασκευή και την ξεκίνησε μία βδομάδα μετά) μου λέει θα κοιτάξω να δω αν έχω κεφαλή μεταχειρισμένη στην αποθήκη. Τον πήρα σήμερα δευτέρα και μου λέει δεν εχω προλάβει να δω θα κοιτάξω το απόγευμα και θα σου πω αύριο. Και η πλάκα είναι ότι θα του αφήσω λεφτά όχι αστεία είναι μεγάλη η ζημιά...Χώρια που θα μου φτιάξει δύο πραγματάκια ακόμη...


pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από pilotos7 »

Ειναι σωστος μαστορας δεν κανει ποντικιες..
Οσες φορες εχω παει εχει παρα πολυ δουλεια..τωρα δεν ξερω τι εχετε συννενοηθει και γιατι εχει αργησει οπως λες παντως να ξερεις οτι η δουλεια που θα σου κανει θα ειναι σωστη.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από SoR_gr »

χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος σου ή του καραμανώλη...αλλά κρίνοντας απο την εμπειρία μου με διάφορα συνεργεία.

Δεδομένου οτι πας σε μεταχειρισμένη λύση (κεφαλή), σιγουρα δεν ειναι σαν αν πας στη γιαμαχα να παρεις 1 καινούρια.
Το λέω περιγράφωντας την διαδικασία. θα θέλει ψάξιμο, τσεκάρισμα, ξανά ψάξιμο , μεχρι να βρεθεί μια "καλή" μεταχειρισμένη κεφαλή.

το σημαντικό είναι να γίνει σωστή δουλεία. Υπομονή λοιπόν και βλέπουμε!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Κροτάλισμα Κινητήρα και σβήσιμο εν κινήσει.

Δημοσίευση από SoR_gr »

:thumleft:

πέρνα και απο την λέσχη καμιά Τετάρτη να το κουβεντιάσουμε κ όλας!

περιμενουμε εξελίξεις της επισκευής...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες