προβλημα με θερμοκρασια

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
saloutos
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 23 Απρ 2009, 11:38
Model: -
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από saloutos »

καλήμερα παιδάκια δεν έχω κάνει κάτι περί του θέματος εκτός από το να αλλάξω υγρό στο ψυγείο δεδομένο ότι ήταν και χειμώνας.

Σήμερα που δεν την λες και φουλ ζεστή μέρα σε μια διαδρομή περίπου 17 χλμ από το σπίτι μου στην δουλειά (αττική πάντα) διαπίστωσα ότι κάπου εκεί κοντά στην δουλειά μου ότι άναψε το βεντιλατερ.

Ποτέ από τότε που αγόρασα την μηχανή δεν είχα δει να ανάβει το βεντιλατερ δλδ να πάει στην τετάρτη παύλα
εκτός από κάποιες μέρες με πολύ ζεστή


Το θέμα μου είναι οτι αν σε μια τέτοια μέρα που δεν κάνει ζεστή ανάβει το βεντιλατερ
σε Ιουλίου μήνα τη θα γίνει? θα πρέπει να σταματάω για κάνα μισάωρο ώστε να κρυώσει το μοτέρ
αν έχει κάποιος παρομιο πρόβλημα η ακόμα καλύτερα αν το έχει λύσει ας μου πει την γνώμη του

μήπως λέω εγώ είναι θερμοστάτης?

τα φώτα σας θα με βγάλουν από το σκοτάδι μου :D :D :D :D :D :D :D :D

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από SoR_gr »

αρχικά πες μας περί συντήρησης που έχει η μοτο σου... (πχ σερβις , αν εχεις αλλάξει ποτε παραφλού, κλπ).

το δικό μου το φζ6, μπορεί να ανάψει βεντιλατερ και χειμώνα και καλοκαίρι , ανάλογα την διαδρομή που πάω... το θέμα είναι να έπεσε η θερμοκρασία όταν άναψε το βεντιλατερ μήπως έτυχε να οδηγεις με χαμηλες στροφές και πήγαινες σιγά για αρκετή ώρα;
αναψε κάποιο λαμπάκι;

στο ξαναέκανε μετά;

μπορεί να πανικοβλήθηκες άδικα, μπορεί και να χρειάζεται κάποια αλλαγή...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
saloutos
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 23 Απρ 2009, 11:38
Model: -
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από saloutos »

Λοιπόν
Λπό σέρβις έκανα πριν περίπου ένα μηνά με λάδια φιλτρο μπουζί κλπ κλπ
Γενικά με τα σέρβις του είμαι τακτικός

Παραφλου άλλαξα στο τέλος του καλοκαιριού περισι
έβαλα ψυκτικό υγρό με απιονισμενο νερό
με εξαέρωση που τα έκανε ο μηχανικός
θέλω να πω εδώ ότι είδα ότι γίνεται ροη του νερού στο ψυγείο όταν πατούσες γκάζι

Αν πάω κίνηση πορεία δεν έχει θέμα θα είναι σταθερή στης 3 παύλες (τώρα δεν έχω κάνει μεγάλη άλλα πιστεύω οτι δεν έχει θέμα)

Εχει πρόβλημα στην κίνηση και δεν μπορώ να πιστέψω οτι σε μια απόσταση 30 λεπτόν ότι ανάβει τόσο το μοτερ υπό φυσιολογικές συνθήκες
Μην ξεχνάτε ότι έχουμε μηχανή όποτε δεν έχουμε πρόβλημα γενικό με την κίνησή πάρα μόνο με φανάρια

Αλλα θέλω να τονίσω ότι παλιότερα δεν είχα τέτοια προβλήματα να ανάψει το βεντιλατερ ούτε καν το καλοκαίρι
πόσο μάλλον με τέτοιο καιρό

τώρα ξέρω δεν είναι πρόβλημα με τέτοιο καιρό

άλλα το καλοκαίρι ξερό οτι αν συνεχίσει με αυτό το ρυθμό πιστεύω οτι θα φτάσει σε θερμοκρασίες που δεν είναι καλές για το μοτερ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από jskf16 »

Aποκλειεται , σιγουρα θα ειχε δουλεψει το καλοκαιρι και ισως να μη το ειχες παρει χαμπαρι! Μη το αραιωνεις με απιονισμενο , μονο σε αναγκη αν βρεθεις! Απο εκει και περα αν το παραφλου ειναι <<φρεσκο>> σε σωστη σταθμη και ανοιγει κλεινει ο θερμοστατης σωστα , αρα και η θερμοκρασια πεφτει μην ανησυχεις.Απλα παρακολουθα το για λιγο καιρο.....

Άβαταρ μέλους
saloutos
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 23 Απρ 2009, 11:38
Model: -
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από saloutos »

βλέπω διάφορα στην θερμοκρασία γενικά
ακόμα και χειμώνα
παλιά σε πόλους χειμώνες δεν έπιανε μέση θερμοκρασία πότε
τώρα στα πολλά κρύα έβλεπα 3 παύλες
τώρα για το καλοκαίρι επιδι είχα εμπειρία από ένα παλιό μηχανάκι
το μάτι μου έπεφτε στην θερμοκρασία
θα άναβε το καλοκαίρι άλλα υπό προϋποθέσεις
πχ κίνηση κέντρο αθηνα σαματά ξεκινά ναι
και ήταν και λογικό
τώρα προς τα τέλη του καλοκαιριού πέρυσι σε μια διαδρομή περιστέρι-δάφνη
πραγματικά σχεδόν δεν σταμάτησε το βεντιλατερ και δεν έπεσε πότε κάτω από 4 παύλες

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από jskf16 »

....τσεκαρε τη σταθμη!

Άβαταρ μέλους
saloutos
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 23 Απρ 2009, 11:38
Model: -
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από saloutos »

γεμάτο
έχει και το εφεδρικό πισο.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από SoR_gr »

το πιθανότερο είναι να μην εχει γινει σωστά η εξαερωση ή να μην έχει στάθμη σωστή κλπ (είδα οτι λες οτι φαίνεται οκ).

εμενα ανάβει το βεντιλατερ και τον χειμώνα, και σε διαδρομή που πηγαίνω με 4.000 στροφές(πχ αν ειναι ανάβαση) και ας εχει 10-15 βαθμούς που λέει ο λόγος... Και μέσα στην κίνηση. το 99% των διαδρομών που η μηχανή έχει στροφές (3.000 και άνω) δεν ανάβει αλλά έχουν τύχει και κάποιες εξαιρέσεις.

Αν εσύ βλέπεις διαφορά σε σχέση με παλαιότερα, πήγαινε σε μια γιαμάχα να κάνουν εκ νέου αλλαγή, τουλάχιστον θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
saloutos
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 23 Απρ 2009, 11:38
Model: -
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από saloutos »

new update
γιρναω απο την δουλεια
και σταματαω σε ενα περιπτερο να παρω τσιγαρα με αναμενο βεντιλατερ και μοτερ

οταν γηρισα στην μιχανη ειδα οτι εφτασε στησ 5 παυλες.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από jskf16 »

E και ? Μετα τι εγινε ? Εστειλε νερα , κινηθηκες και επεσαν οι παυλες , ετσι δεν ειναι?!

Αν συνεχισει και φοβασαι , πηγαινε στο συνεργειο να κοιταξουν μηπως εχει κολλησει ο θερμοστατης ή οτι αλλο στο εκει κυκλωμα , επισης γιατι λεμε τα ιδια και τα ιδια στη 1η σελιδα νομιζω εχουν απαντηθει ολα!

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από Solomon »

Αγαπητέ από τη μία σωστά τα λένε οι από πάνω από την άλλη επειδή είμαι παθών θα σου πω τα εξής.
Ο καθένας μας γνωρίζει την μηχανή του, από τις καθημερινές σου μετακινήσεις ξέρεις τι περίπου περιμένεις από θερμοκρασίες κλπ. Είχα αντίστοιχο θέμα, σε ΚΤΜ950 , δούλευε πάντα στις 4 παύλες. Κάποια στιγμή άρχισε να ανεβαίνει στη 5κ μετά από λίγο έπεφτε, ειδικά αν ήμουν σε κίνηση. Λογικό λέω. Το άφησα.
Με τον καιρό έκανε περισσότερο χρόνο να πέσει από την 5 κ μία φορά άναψε κ η έκτη για λίγο. Εκεί θορυβήθηκα, δε γίνεται στα ίδια δρομολόγια να βράζει εκεί που δεν έβραζε.
Αποτέλεσμα, η τρόμπα νερού είχε θέμα κ πέρναγε νερά στα λάδια. Όσο το άφηνα τόσο λιγότερα νερά είχε τα οποία έβραζαν.
Παρακολούθησε το άλλο κοντά. Τσεκαρε τα λάδια σου για νερά, τα νερά για ίχνη λαδιού κ το δοχείο διαστολής για ίχνη καυσαερίων, μαυριλες. Αν δεις κάτι επειγόντως συνεργείο

Makman
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 23:03
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από Makman »

Όπως τα είπαν οι από πάνω......Στάθμη, εξαερωση, αντλία, θερμοστάτης.Βεβαια, εγώ θα σου έλεγα να αλλάξεις άλλη μία τα υγρά με τα σωστά.

Άβαταρ μέλους
saloutos
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ 23 Απρ 2009, 11:38
Model: -
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από saloutos »

καλήμερα.
ναι μετακινήθηκα και έπεσαν οι παύλες.
θα πάω από παρασκευή στο μάστορα να δω τι θα μου πει!

Makman
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 23:03
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από Makman »

Υστερα απο ρυθμιση βαλβιδων σε γνωστο και καλο εξουσιοδοτημενο στα Δυτικα προαστια, αλλαγη παραφλου και καυσαναλυση, βλεπω και εγω διαφορες στην θερμοκρασια.Οχι τραγικες, αλλα φτανει τις 3 παυλες πανευκολα ακομα και στις 6,30 το πρωι που παω για δουλεια, και αποσταση καπου στα 2 χλμ.
Η 4η παυλα, αναβει και αυτη σχετικα πιο ευκολα απο πριν, αρα και το βεντιλατερ.Δεν εχω δει κατι ανησυχητικο, απλα το αναφερω,Μολις κινηθει λιγο η μηχανη, κραταει τις 3 παυλες και σε μεγαλυτερη πορεια, πεφτει στις 2.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από SoR_gr »

Μην ξεχναμε οτι η θερμοκρασια περιβαλλοντος εχει ανεβει...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες