Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Adulescens_1
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 04 Νοέμ 2015, 11:30
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από Adulescens_1 »

Καλησπερα παιδια θελω να ρωτησω αν μπορω να αλλαξω λαδια μονος μου υπαρχει εργαλειο που εχει η εργαλειοθηκη μας να αλλαξω φιλτρο ή οποσδηποτε σε μαστορα? Εχω το fz6 04 ευχαριστώ πολυ

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από manos_mas »

καλημερα. Χωρις να θελω να σε προσβαλω , απλα να σε προλαβω απο τα χειροτερα, αν κανεις τετοιου ειδους ερωτησεις , εμενα μου δειχνει οτι δεν εχεις τις βασικες γνωσεις και την στοχιωδη εξοικιωση για να κανεις ακομα και απλες εργασιες συντηρης . Καλυτερα αστο στον μαστορα , σε ενα απλο συνεργειο αν παρεις απο εκει τα λαδια μπορει να μην σε χρεωσουν για την εργασια και να μην σου κοστισει. Καλυτερα ετσι παρα να ραγισεις κανενα καρτερ στο σφιξιμο της ταπας η του φιλτρου λαδιου.

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από lyon »

οτι λεει ο Μανος
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Adulescens_1
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 04 Νοέμ 2015, 11:30
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από Adulescens_1 »

Τελικα τα καταφερα δανειστηκα το εργαλειο που χρειαζεται να βγαλω το φιλτρο και ολα κομπλε.. Ευχαριστω για την βοηθεια και για τις συμβουλες :)

:D <>

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από Solomon »

Κατ αρχήν συγχαρητήρια που τα κατάφερες. Αφού θέλεις να ασχοληθείς με εργασίες βασικης συντήρησης μόνος σου καλο θα ήταν αφενός να προμηθευτείς με το service manual της μοτοσυκλέτας σου, όπου περιγραφονται αναλυτικά οι σχετικές εργασίες, αφετέρου να επενδύσεις σε μερικά επιλεγμενα βασικά εργαλεία (οχι συλλογές)
Ένα κολπάκι για την επόμενη φορά που θα καταπιαστεις. Το φίλτρο λαδιου δε χρειάζεται απαραίτητα εργαλείο. Το καρφώνεις με ένα κατσαβιδι κ το ξεβιδωνεις(είναι για πέταμα έτσι κι αλλιώς). Το καινούργιο, λιπαινεις με το δάχτυλο από τα παλιά λάδια, την λαστιχένια τσιμουχα κ σφιγγεις με το χέρι όσο πάει. Δε χρειάζεται εργαλείο ούτε στο βγάλε ούτε στο βάλε. Πρακτικός τρόπος δοκιμασμένος χρόνια τώρα.

Τα παλιά τα λάδια από το δοχείο συλλογής όπου αδειασανε τα ξαναβάζουμε στα άδεια (πλέον) μπουκάλια κ τα δίνουμε σε κάποιο βενζινάδικο ή συνεργείο για ανακύκλωση

Adulescens_1
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 04 Νοέμ 2015, 11:30
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από Adulescens_1 »

Ευχαριστώ θα το εχω υπόψη μου την επομενη φορα φοβομουν να το κανω ετσι πρωτη φορα. Εβαλα τα spectro golden 4 εχω ψαξει στο forum αλλα δεν βρηκα πολλα για τα συγκεκριμένα. ειπα να αλλαξω τα motul, αν και δεν κανει να αλλαζεις συνεχεια τυπους λαδιου, δεν πολυενθουσιαστηκα ειναι η αληθεια

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από Solomon »

Γιατί δεν κάνει να αλλάζεις μάρκες??? Μόνο τα ιξωδη υποτίθεται ότι δεν πρέπει να μπερδεύεις.

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από ilias »

γιατι τα λαδια ειναι οπως ο κομμωτης ,,,,,,ολη ξερουν να κουρευουν αλλα δεν εχουν το ιδιο χερι ...μουαχααχαχχαχαχαχ


ομως παιζει εταιρεια απο εταιρεια να εχουνε αλλη ποιοτητα και διαφορα ,,,,,και ας εχουνε ιδιο ιξωδες

castrol vs motul

Ή bELL RAY VS IPONE κτλ κτλ

καλημερααααααααααααα
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από Solomon »

Βρε συμφωνώ σ αυτό που λες αλλά γιατί δεν κάνει ν αλλάζεις μάρκες δεν καταλαβαίνω.ο κατασκευαστης σου προτείνει ιξωδη ανάλογα τις θερμοκρασίες περιβάλλοντος κι από κει κ περα μπαίνει το υποκειμενικο castrol vs motul.

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από pilotos7 »

Οποιο λαδι και να βαλεις μετα την 2η αλλαγη θα δεις αν εχει διαφορα στο σαμαν ή οχι.
Εγω τα σπεκτρο βαζω και ειμαι ευχαριστημενος σε σχεση με σχεδον ολα τα αλλα που εχω δοκιμασει.
Στην ιδια κατηγορια βαζω και τα σιλκολεν.

Adulescens_1
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 04 Νοέμ 2015, 11:30
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από Adulescens_1 »

Μεχρι στιγμης ειναι αρκετα καλα το σασμαν μου ακουγεται πιο ηπιο αλλα δεν μπορω να κρινω ακομα θα σας ενημερωσω σε κανα 10ήμερο

pilotos7
Δημοσιεύσεις: 315
Εγγραφή: Τρί 13 Αύγ 2013, 19:09
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από pilotos7 »

Πριν ειπες οτι δεν ενθουσιαστηκες..τεσπα στην 2η αλλαγη με τα ιδια λαδια θα δεις αν σου αρεσουν ή οχι.


Adulescens_1
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ 04 Νοέμ 2015, 11:30
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από Adulescens_1 »

Αφου τωρα τα αλλαξα δεν βγαζω τοσο γρήγορα συμπερασματα

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγη λαδιων χωρις μαστορα.....

Δημοσίευση από manos_mas »

Συνηθως ο αναβατης βγαζει συμπερασματα για ενα λαδι κυριως απο το πως αισθανεται το σασμαν. Αλλα υπαρχει μια διαφορα ... Το μοτερ και το σασμαν εχει σχεδιαστει να δουλευει σε υψηλες θερμοκρασιες. Αν καποιος κρινει την συμπεριφορα του λαδιου σε διαδρομες των 5 και 10 χιλιομετρων που κανει μεσα στην πολη , τοτε μπορει να βγαλει λαθος συμπερασματα .
Ειδικα τωρα τον χειμωνα , το λαδι δεν προλαβαινει στις περισσοτερες διαδρομες να φτασει στην θερμοκρασια λειτουργιας του .

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες