μπλόκαρε η μηχανή!

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Makis K
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 09 Ιούλ 2014, 13:59
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

μπλόκαρε η μηχανή!

Δημοσίευση από Makis K »

Παιδιά καλησπέρα. Καταρχήν να ζητήσω συγγνώμη αν ανοίγω θέμα που έχει ξανασυζητηθεί αλλά είμαι γενικά καινούργιος στο φόρουμ και δεν έχω εγκληματιστει ακόμα.Λοιπόν το πρόβλημα έχει ως εξής:Οδηγούσα την μηχανή και είχα πίσω τον μικρό τον αδερφό μου ο οποίος κρατούσε τα κλειδιά του σπιτιού και το χειριστήριο του συναγερμού. Σε μια δόση ακούω ένα μπιπ(όπως κάνει ο συναγερμός όταν κλειδώνει) και αμέσως η μηχανή έσβησε. Πάω να την βάλω μπροστά τίποτα. Η μίζα γυρνούσε κανονικά αλλά η μηχανή τίποτα.Με τα πολλά μου λέει ο αδερφός μου ότι κράτησε πατημένο το κουμπί κλειδώματος του συναγερμού εν κινήσει και γι'αυτό έσβησε. Πάω να ξεκλειδώσω ο συναγερμός νεκρός. Για να μην τα πολυλογώ η μηχανή δεν παίρνει μπροστά και ο συναγερμός δεν αντιδρά. Η μίζα γυρνάει κανονικά και πίσω προς την μεριά της σέλας όταν γυρνάω τον διακόπτη ακούγεται ένα τακ. Με κάτι γνωστούς που μίλησα μου είπαν ότι ίσως είναι το immobilizer του συναγερμου και πως με συνδυασμό κουμπιών του χειριστήριου ξεμπλοκαρει το θέμα όμως είναι πως δεν έχω το manual ούτε γράφει μοντέλο επάνω(μάρκα Steel mate).Η άποψη σας ποια είναι,είναι εκεί το πρόβλημα ή πάμε άλλου;συγγνώμη για το μακρύ ποστ και ευχαριστώ προκαταβολικά!

Άβαταρ μέλους
tsialis
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ 26 Οκτ 2009, 20:46
Model: FZ8
Model year: 2014
Τοποθεσία: Λευκωσία, Κύπρος
Επικοινωνία:

Re: μπλόκαρε η μηχανή!

Δημοσίευση από tsialis »

Καλημέρα,
Αν πάρω σαν παράδειγμα τον Scorpio, τότε μου φαίνεται ότι ενεργοποίησες το ignition disable.
Τώρα αυτό είναι συνδεδεμένο στα ηλεκτρονικά για να μπορείς να ακινητοποιήσεις την μηχανή σε περίπτωση που την αρπάξουν ενώ είναι ξεκινημένη και είσαι κοντά.
Εάν δεν έχεις το εγχειρίδιο για να βρεις τον συνδυασμό απενεργοποίησης του, ούτε κάποιο σχέδιο του συναγερμού και δεν γνωρίζεις από ηλεκτρονικά, καλύτερα να πάς σε συνεργείο για να το παρακάμψει.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: μπλόκαρε η μηχανή!

Δημοσίευση από Solomon »

Επειδή δεν έχω ιδέα απο συναγερμούς, στη θέση σου θα το φόρτωνα στην οδική και το πήγαινα σε κάποιον εγκαταστάτη που να ξέρει τι κάνει.

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: μπλόκαρε η μηχανή!

Δημοσίευση από InversionOfControl »

προσωπικα γι αυτο το λογο παντα βγαζω τo ignition disable απο συναγερμους...
Μπορει να σε αφησει οποτεδηποτε/οπουδηποτε και να ψαχνεσαι...
και δεν προσφερει και καμια ασφαλεια αφου το πιο πιθανο ειναι να την φορτωσουν σε βανακι...
αν βρουν να παρακαμψουν το imοbilizer, δεν θα κολησουν στο συναγερμο.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: μπλόκαρε η μηχανή!

Δημοσίευση από lyon »

Eτσι όπως τα γραφεις είναι καθαρα θεμα συναγερμου.
Φαε τον κοσμο λοιπον να βρεις τι συναγερμος είναι αυτός και να βρεις το αντιστοιχο εγχειριδιο.
από εκει θα βρεις τη λυση,
Άλλο,
συνηθως ο συναγερμος ένα τετραγωνο πλαστικο κουτακι εχει στην εξοδο του μια φίσα με την οποια
αποσυνδέεται και παιρνεις αυτό το κουτακι στο χερι.
Αφου το βγαλεις λοιπον (και μην προσπαθήσεις να τη βαλεις μπροστα επειδή τον εβγαλες, δεν θα παρει)
παρτον και πηγαινε σε ηλεκτρολογειο μοτοσυκλετών και ρωτησε αν τον ξερει καποιος και πες τι σου συνεβη.
Αυτά και εδώ ειμαστε. θα περιμενουμε να μας πεις τη λυση οποι κι αν είναι. :/abwave::)
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: μπλόκαρε η μηχανή!

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

μια φορα μου μπλοκαρε ο συναγερμος απο νερα στο πλυσιμο (εχε βγει η ουρα για βαψιμο και ηταν εκτεθιμενος.)

για να καταλαβεις το προβλημα μου, οταν παταγα να κλειδωσει ή να ξεκελιδωσει, ο συναγερμος δεν ανταποκρινοταν......αλλα ειχε μπει και το αυτοματο immo και μου κλειδωνε το μοτερ......
ετσι δεν μπορουσα να βαλω μπροστα......

βρηκα λοιπον κατα τυχη, μια ασφαλεια στην ασφαλειοθηκη κατω απο τη σελα, που αντιστοιχουσε στον συναγερμο...
ηταν η δευτερη νομιζω, απο την μερια του γκαζιου (δεξια)
οταν την εβγαζα, ακυρωνε τη λειτουργια του συναγερμου και επαιρνε μπρος...... οταν την ξαναεβαζα (αμεσως μολις επαιρνε μπρος) μετα που εσβηνα το μοτερ, ξαναεμπαινε το ιμμο κανονικα και ετσι ειχα (το ''φυλαγε τα ρουχα σου να εχει τα μισα'' ) τη μιση προστασια του συναγερμου, δηλαδη μπλοκαρισμα μοτερ, χωρις σειρηνα...
οταν στεγνωσε, ευτυχως ηταν καλοκαιρι και πηρε δυο μερες, επανηλθε κανονικα και απο τοτε δεν ξαναειχα προβλημα....
ριξε μια ματια εκει........ ή αποσυνδεσε τη μπαταρια για λιγη ωρα, μηπως ξεκομπλαρει.....

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: μπλόκαρε η μηχανή!

Δημοσίευση από SoR_gr »

κάνε μια δοκιμή μήπως πάρει με το κόκκινο κλειδί...αλλίως οδική κ συνεργείο

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: μπλόκαρε η μηχανή!

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

εμενα δεν εχει κοκκινο κλειδι... :wink: :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: μπλόκαρε η μηχανή!

Δημοσίευση από lyon »

βαψε ένα :lol: :lol: :lol:
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: μπλόκαρε η μηχανή!

Δημοσίευση από ilias »

<>60 <>60 <>60 <>60 :{}\/
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Makis K
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 09 Ιούλ 2014, 13:59
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: μπλόκαρε η μηχανή!

Δημοσίευση από Makis K »

Παίδες καταρχήν ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Και δεύτερον πάμε στο θέμα. Ύστερα από άπειρα πειράματα και πολλές ερωτήσεις το πρόβλημα βρέθηκε στην ασφαλειοθήκη. Είχε κάψει την ασφάλεια της τρόμπας βενζίνης και δεν τροφοδοτούσε το μοτέρ. Το ωραίο της υπόθεσης όμως είναι οι απαντήσεις των ειδικών που πήρα όταν έφτασα στο αμήν. Δυστυχώς (για εμένα) το πρόβλημα μου έτυχε στην επαρχία που ήμουν διακοπές και πραγματικά τα είδα όλα.Ένας "ειδικός" συναγερμων μου είπε πως έκαψε τον εγκέφαλο της μηχανής. Ένας άλλος ηλεκτρολόγος πως χάλασε ο συναγερμός και θέλει πέταμα. Μην συνεχίσω παρακάτω... Ευτυχώς το πρόβλημα λύθηκε με 0.50 ευρώ και όλα καλά!

Άβαταρ μέλους
lyon
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2568
Εγγραφή: Πέμ 16 Νοέμ 2006, 21:09
Model: -
Τοποθεσία: Πετρουπολη
Επικοινωνία:

Re: μπλόκαρε η μηχανή!

Δημοσίευση από lyon »

θενκς για το Feedback , καλη συνεχεια στις βολτες! :D
Οτιδηποτε απροσωπο διαβαζεις σε ενα φορουμ μπορει να προερχεται απο καποιον πιο
εξυπνο και πιο καταρτισμενο απο σενα, μπορει ομως και απο καποιον ασχετο. Η ευθυνη ειναι δικη σου!!!

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: μπλόκαρε η μηχανή!

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

στο ειπα εγω για την ασφαλεια......
και τωρα που το λες.... +:Think=+::-k +:Brick wall=+:](*,)
κι εμενα στην αρχη, μου την εκαιγε την ασφαλεια και ετσι το ανακαλυψα...
απλα μετα εκανα το βαλε βγαλε, για να απομονωνω το ιμμο, μια και πατωντας τον συναγερμο, μου την ξαναεκαιγε.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες