Πρόβλημα με τα μείγματα

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
xalaris_nikos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 11 Μαρ 2014, 19:53
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με τα μείγματα

Δημοσίευση από xalaris_nikos »

Καλήσπέρα και πάλι.
Θα μπώ κατευθίαν στο θέμα.Έβαλα τελικά και ένα φίλτρο αέρα ελεύθερο, από τότε η μηχανή μόλις ζεσταθεί στα χαμηλά μπερδεύει.Λες και είναι αρύθμιστο.Είμαι κάτοχος ενός YAMAHA FAZER 600 με abs μοντέλο του 2006.Έχω ακούσει πολλά πράγματα και λύσεις.Θα ήθελα να ακούσω από κάποιον την λύση που είχε το ίδιο πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από manos_mas »

πραγματι αμα βαλεις τελικα , εχει αρρυθμιες στο ρελαντι , αλλα ειναι σχετικα φυσιολογικο ( ειναι πιο εντονο ακομα αν εχεις βγαλει τον καταλυτη και τα εχεις ξεταπωτα ) . Δεν ειναι καποιο προβλημα . στις ποσες στροφες ειναι το ρελαντι σου οταν ειναι ζεστο ?
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

xalaris_nikos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 11 Μαρ 2014, 19:53
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από xalaris_nikos »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση.
Κατ'αρχάς φοραει καταλύτη και οι εξατμισεις που έβαλα δεν εχουν τάπες.Οι στροφές στο ρελαντί είναι 0-2 και αναβοσβίνει.Αλλη μου λένε να βάλω commander άλλοι να βγάλω καταλύτη άλλοι να πειράξω τον μαμα εγκέφαλο.Δεν γνωρίζω και για αυτό ρωτάω.

Τι μπορω να κάνω ή να το αφήσω έτσι.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από manos_mas »

πατα το select στο καντραν για να δεις ακριβως τις στροφες , ( αλλαζει απο τους οδομετρητες και δειχνει τις στροφες με ακριβεια ) . οταν αναβοσβηνει η παυλα απο το 0-2 σημαινει οτι το μηχανακι ειναι ακομα κρυο. σταματαει να αναβοσβηνει οταν η θερμοκρασια πατησει τις 2 παυλες. βρες ταπες και θα στρωσει λιγο το δουλεμα .
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από Solomon »

Χωρίς να είμαι στο χορό θα πρότεινα σε πρώτη φάση (πριν το pc δηλαδή) να επισκεφθείς ένα μηχανικό που να ξέρει τι κάνει, να του ρίξει μια ματιά και να ρυθμίσει τα μίγματα από τον εγκέφαλο της μοτοσυκλέτας. Είναι πολύ πιθανό να βρεις λύση στο πρόβλημα σου, όπως επίσης και να την βγάλεις καθαρή όσον αφορά το οικονομικό. Όχι τζάμπα αλλά πολύ πολύ λίγα χρήματα μιας και η περίπτωση σου είναι χαρακτηριστική.
Θα μπορούσα να σου συστήσω τον μηχανικό της λέσχης μας για εγγυημένα αποτελέσματα αλλά απ ότι βλέπω είσαι στη Πάτρα.

xalaris_nikos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 11 Μαρ 2014, 19:53
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από xalaris_nikos »

ΟΚ.Αν και οι συγκεκριμένες εξατμίσεις δεν πέρνουν τάπες.Σε υχαριστώ πάντως.Άλλη μια ερώτηση αν βάλω το μαμα φίλτρο λές να στρώσει????Εντω μεταξύ αλλοι λένε οτι κάνει ζημια στην μηχανη και άλλοι όχι εσυ τι λές??

Σε ευχαριστώ πολύ solomon...Άλλα κρίμας είμαι στην πάτρα αν δεν βγάλω άκρη με τον μηχανικό μου θα σας ενημερώσω να ανέβω πάνω μονοήμερο.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από manos_mas »

οι εξατμισεις ειναι αυτες που το επιρρεαζουν στο δουλεμα του. το φιλτρο δεν κανει διαφορα.
ειδες στις ποσες στροφες δουλευει ρελαντι ζεστο ? τι εξατμισεις ειναι ?
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από Solomon »

Αν βάλεις το μαμά φίλτρο (να υποθέσω ότι αλλάζεις το φίλτρο μόνο δεν έχεις κάνει καμιά πατεντια με κατάργηση του φιλτροκουτιου) κατά 90%θα στρώσει. Το μόνο που θα μείνει θα είναι ξανά σκάσιμο από την εξάτμιση.

Να ρωτήσω αν μου επιτρέπεις για ποιο λόγο ψάχνεσαι με φίλτρο και εξάτμιση ? Αν το κάνεις για επιδόσεις να ξέρεις ότι με αυτό το τρόπο χάνεις άλογα, επιβεβαιώμενο αυτό που σου λέω. Αδειάζεις τη καμπύλη ιπποδυνάμης χαμηλά, που είναι ψόφιο έτσι κι αλλιώς και ψηλά μπορεί, ίσως, ενδέχεται να πάρεις 2-3 άλογα (π@π@ρια δηλαδή)
Για απτα αποτελέσματα, άσε τις εξατμίσεις πάνω μιας που θες να κάνεις το σαματά σου και ψαξου με γραναζωμα . Δεν είναι πανάκεια κι αυτό, αλλά είναι πολύ φθηνότερο κ σίγουρο

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από Solomon »

Εν τω μεταξύ τώρα διαβάζω ότι ο Μάνος σου λέει ότι φταίνε οι εξατμίσεις και εγώ ότι φταίει το φίλτρο... Χα!διχασμένη προσωπικοτητα θα καταλήξεις φίλε!

Υ.Γ. Το φίλτρο φταίει, βγαλτο και θα με θυμηθείς.άσε που είναι και ευκολότερο από τις εξατμίσεις

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από jskf16 »

Εμ βεβαια , νομιζεις οτι οι αισθητηρες οταν απο μαμα παμε σε after εξατμιση-φιλτρο δε το καταλαβαινουν :!: :?:

Ελευθερο φιλτρο , ελευθερη εξατμιση ειναι λογικο να συμβαινουν τα παραπανω! Το σωστο για εμενα ειναι μια εν μερη καυσαναλυση μπας και διορθωθει καπως το πραγμα απο τα οργανα , με το μηχανικο σου .Αν οχι ο παραλληλος εγκεφαλος ειναι μονοδρομος φιλε μου , αν θες να κρατησεις τη μηχανη σου οπως την εχεις!

Ηδη η μηχανη σου πρεπει να καιει και κατι παραπανω οπως εισαι... :wink: , σιγουρα παντως οπως σε ολες αυτες τις επιλογες καπου χανεις αλλα και καπου κερδιζεις.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από manos_mas »

φοραω και εγω εξατμισεις και φιλτρο . η διαφορα γινεται μολις αλλαζεις τις εξατμισεις.
Το σιγουρο ειναι οτι δεν κερδιζεις τπτ σε δυναμη , σε αντιθεση που αδειαζει το μηχανακι στις χαμηλες.
Αλλα ο θορυβος ειναι απλα μαγεια
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από Solomon »

φοραω και εγω εξατμισεις και φιλτρο . η διαφορα γινεται μολις αλλαζεις τις εξατμισεις
Τον καταλύτη τον έχεις πάνω ή όχι ?

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από manos_mas »

την πρωτη φορα τον ειχα βγαλει και ηταν πολυ εντονο το φαινομενο. τωρα τον εχω ξαναβαλει για να το παω ΚΤΕΟ.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

xalaris_nikos
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 11 Μαρ 2014, 19:53
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από xalaris_nikos »

Καταλυτη εχει πανω κανονικα!θα παω το σαββατο στον μηχανικο μ και θα σας πω τι εγινε!ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με τα μίγματα

Δημοσίευση από SoR_gr »

γεια σου φίλε , σχετικά με το θέμα σου μιας και πρόσφατα εβαλα φίλτρο κ&n και mivv τελικά , όπου ο μαστορας που τα τοποθετησε το ρύθμισε κιολας , δουλεύει μια χαρά, ξετάπωτο το έχω.

επίσης μήπως έτυχε να έχει θέμα η βενζίνη σου? με καλή 100αρα πώς δουλεύει ?

εμενα είναι σταθερό το ρελαντί και 1 στις 100 ανεβοκατεβαίνει έντονα 100 στροφές μέχρι που του ανοίγω μια 1η-2α καλή καιστρώνει (το παθαίνω μετά απο κίνηση και αμα οδηγώ για πολύ ώρα με πολύ χαμηλές στροφές.


πιστεύω οτι με ένα απλό ρύθμισμα στα μείγματα θα ξεμπλέξεις
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες