Προβλημα με θερμοκρασια

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Απάντηση
Andreas vr
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 08 Σεπ 2013, 13:37
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Λεμεσος,κυπρος
Επικοινωνία:

Προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από Andreas vr »

Καλησπερα παιδια αν μπορει να με βοηθησει καποιος. Εχω ενα fazer fz6 του 2004.Τον τελευταιο καιρο μεσα στη κινηση ή οταν ειμαι σταθμευμενος και δουλευει ο κινητηρας καθε λιγο ξεκιναει το ανεμιστηρακι. Μπορει να ξεκιναει και οταν ειμαι σε δρομο και παω με 80-100 χιλιομετρα.Καθε 2 λεπτα ξεκιναει και παει στις 4 μπαρες η ενδειξη. Την περασμενη βδομαδα ομως καθως περιμενα ενα φιλο μου εξω απο το σπιτι του και ηταν ξεκινημενος ο κινητηρας για 5 λεπτα η ενδειξη πηγε στις 6 μπαρες και φοβηθηκα.ητανε και βραδυ και δεν ειχε πολλη ζεστη.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από manos_mas »

Επειδή είχες σβήσει το μοτέρ για ζεσταίνεται το νερό λίγο παραπάνω επειδή είναι στάσιμο. Μόλις βάλεις μπροστά και κανείς μια βόλτα θα πέσει στις 4 μπάρες. Είναι λογικές οι θερμοκρασίες για καλοκαίρι σε κίνηση
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

κρατα τη μηχανη ορθια (στο διπλο αν εχει) και τσεκαρε το παγουρακι συμπληρωσης παραφλου, αν εχει πεσει η σταθμη.....
κατα τ' αλλα, ισχυει κι αυτο που λεει ο Μανος
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Andreas vr
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Κυρ 08 Σεπ 2013, 13:37
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Λεμεσος,κυπρος
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από Andreas vr »

Σας ευχαριστω παιδια. Αυτο που λες με το νερο και το παγουρακι μου το εκανε πριν 2 μηνες. Οταν εβραζε και ξεκινουσε το ανεμηστηρακι και την εβαζα στο διπλο ορθια τη μηχανη το παγουρακι υπερχειλιζε και μου ετρεχε το νερο κατω στο εδαφος. Μετα απο 1 λεπτο επανερχοταν το νερο στο παγουρακι στη κανονικη σταθμη.αυτο μου το εκανε 2-3 φορες και μετα προσθεσα λιγο νερο στο ραδιατερ γιατι ειδα ηταν λιγο πιο κατω απο το κανονικο και δεν μου το ξανακανε

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

η υπερχειληση, ειναι κατι φυσιολογικο, οταν ζεσταθει πολυ το μοτερ.....
αλλα.... αν κανει πολλες φορες υπερχειληση, θα χασει σεβαστη ποσοτητα παραφλου και μετα θα ζεστενεται πιο ευκολα....
μην αφησεις να χασει ολη την ποσοτητα απο το παγουρακι, γιατι μετα, ισως χειαστει και εξαερωση.....
θελει συχνο ελεγχο τωρα το καλοκαιρι........
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Προβλημα με θερμοκρασια

Δημοσίευση από Solomon »

http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... 70&t=22003
Συνεχιζω εδω τα περι ψυγειου λαδιου

Αυτο που λες με το εξωτερικο ψυγειο το κανουν στα παπια κ στα αεροψυκτα μοτορια κι αυτα παλια στο τεξας. αυτα τα ψυγειακια ειναι αεροψυκτα θελουν εξτρα χωρο στη μηχανη και ροη αερα για να λειτουργησουν ικανοποιητικα. Οποτε για μεσα στη κινηση δε θα κανουν κ πολλα πραγματα.
Οι φωτο ειναι απο το 1000αρι το fzs(το πρ8ηγουμενο μοντελο απ αυτο που κυκλοφορει,2005 και πισω)αλλα το συγκεκριμενο ψυγειακι το εχουν ολα τα fazer 600-800-1000

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες