K&N φιλτρο αερος

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από Vallinor »

Καλησπερα φιλαρακια,
επειδη εβαλα τις εξατμισεις και συντομα εχω το σερβις των 40.000κμ ειπα να βαλω ενα φιλτρακι ελευθερο για να ερθει στα ισα του ολο το πακετο.
Εκανα μια ερευνα αγορας στην Κοζανη και οι τιμες που ακουσα ειναι απο 80 εως 120 ευρω.... που τις θεωρω πολυ υψηλες..... Εσεις εχετε βαλει? και αν ναι απο που το αγορασατε και ποσο?????? Απο ebay που κοιταξα βρηκα με 53 ευρω μαζι με τα μεταφορικα.... καλη η τιμη?
Live for nothing or die for something??

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από koulis »

οσον αφορα την τιμη απο ebay εννοειται ειναι super :wink:
οσον αφορα το να βαλεις ελευθερο φιλτρο αερος βαλτο αλλα σε συνδυασμο με μια σωστη καυσαναλυση :wink:

υγ:το εργαλειο φανταζομαι σπερνει με τα μπουρια,ετσι??? :) :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Vallinor
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: Τρί 07 Ιούλ 2009, 12:31
Model: -
Τοποθεσία: Brno
Επικοινωνία:

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από Vallinor »

εννοειτε φιλε πως θα γινει καυσαναλυση και ολα τα σχετικα.... Οσο για το αν σπερνει...νομιζω πως τις λατρεψα τις εξατμες :)
Live for nothing or die for something??

george_028
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 22 Οκτ 2011, 18:53
Model: -
Τοποθεσία: κορυδαλλος
Επικοινωνία:

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από george_028 »

καλησπερα στο club.ειμαι καινουργιος εδω βασικα καιρο μπαινω και διαβαζω και τωρα εκανα την εγγραφη!!ηθελα να ρωτησω αν μπει ενα φιλτρακι αερος Κ&Ν χωρις εξατμισεις αν δημιουργει καποιο προβλημα οσο αφορα το μιγμα και την αποδοση μετα απο ελεγχο και ρυθμισμα φυσικα στον εγκεφαλο..

Άβαταρ μέλους
isidoros
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ 29 Ιουν 2009, 00:10
Model: Other
Model year: 2012
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από isidoros »

εγω το εβαλα το k&n φιλτρο στο fazer600s2 στις 14.000χλμ. εχω φτασει ηδη 18.500χλμ. και κανενα προβλημα ουτε ρυθμισα τιποτα και ολα πανω ειναι μαμα,εξατμισεις κλπ. και στο προηγουμενο yamaha xt660x ειχα βαλει φιλτρο k&n κανενα προβλημα

george_028
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 22 Οκτ 2011, 18:53
Model: -
Τοποθεσία: κορυδαλλος
Επικοινωνία:

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από george_028 »

εχω προβλημα με το πως μυριζει...ο πισω γινεται χαλια το θεμα ειναι οτι οταν εβαλα το φιλτρο δεν ειχα κανενα προβλημα ..μετα το πηγα για service και του ειπα να το βαλει στον εγκεφαλο και απο την ημερα που το πειρα χαλια μαυρα απο αποδωση μια χαρα αλλα πολυ βρωμα πισω!!δεν ξερω τι γινεται οταν του το ειπα μου λεει οτι το μυγμα το ρυθμισε καιδεν ειναι απο αυτο και ενας αλλος μαστορας μου ειπε οτι ειναι επειδη εχω το φιλτρο χωρις εξατμισεις!!τι να κανω?τι μπορει να φταιει?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από jskf16 »

Oτι θελει ρυθμιση θελει και καλα εκανες , και οτι ο πισω γινεται χαλια ...ναι γινεται δυστυχως , οποτε εχω κατσει σε 600 πισω γινομαι σκα :twisted: ...οι στροβιλισμοι κανουν τα αερια απο την εξατμιση να τα τρως στη πλατη , μονο με βαλιτσα ισως τα γλυτωσεις :mrgreen: :lol:

george_028
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 22 Οκτ 2011, 18:53
Model: -
Τοποθεσία: κορυδαλλος
Επικοινωνία:

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από george_028 »

ναι αλλα πριν ρυθμιστει που ειχα το K&N γιατι δεν μυριζε ο πισω και μετα την ρυθμιση μυριζει?αυτο ειναι που με προβληματιζει...!!!???

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από jskf16 »

Σκατ :mrgreen: σε κανει ετσι και αλλιως :lol: ....οτι ειναι ποιο ελευθερο (αλλα ελαχιστα ειναι) παιζει το ρολο του , μηπως απλα τωρα το πηρες χαμπαρι , γιατι και μαμα ετσι ειναι!

george_028
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 22 Οκτ 2011, 18:53
Model: -
Τοποθεσία: κορυδαλλος
Επικοινωνία:

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από george_028 »

τι να σου πω ισως η πισω να εγινε ποιο περιεργη...χα χα χα...εμενα δεν με ενοχλει απλα με ανησυχησε..οποτε καλυτερα το Κ&Ν απο μαμα σε μαμα fazerακι??

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από Jericho »

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι μυρίζει όταν το τσιτώσεις λιγάκι και ανεβάσει θερμοκρασία το σύστημα καταλύτης - εξάτμιση.

Σχετικά με τα Κ&Ν : Επειδή τα χρησιμοποιώ χρόνια τα συγκεκριμένα, θέλουν τακτικό πλύσιμο - καθάρισμα - λάδωμα, γιατί αλλιώς αφήνουν πάρα πολύ σκόνη - βρώμα να περνάει μέσα στο μοτέρ, κάτι που μειώνει τη μακροζωία του.

Μπορεί να κερδίζεις απ το κόστος ανταλλακτικού, αλλά δεν πάει να πει ότι το ξεχνάμε.

Προσωπικά κάθε 2.500 - 3.000 km max, τα πλύνω, τα λαδώνω και γίνονται σαν καινούρια.
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

PEIRAIWTHS

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από PEIRAIWTHS »

george_028 Για να μην σε τρελαινουν εχουμε το ιδιο μηχανακι κ απο την ημερα που το πηρα μεχρι σημερα που εχω 15300χιλ ουτε μυριζει,ουτε μαυριζει τα ρουχα(εχω ανεβασει 3 γκομενες κ μοσχομυριζαν σαν τριανταφυλλο) ενω το κιβωτιο που λενε οι περισσοτεροι οτι εινα μαπα σε εμενα εξακολουθει να ειναι πολυ καλο.

Βεβαια εχω το μαμα φιλτρο και το σημαντικο ειναι οτι το πηγαινω σε σοβαρο μηχανικο.Ο κινητηρας οσο περνανε τα χιλιομετρα γινεται ακομη καλυτερος κ μερικες φορες με εκπλησει με την αποδοση του.Εαν στην πορεια αλλαξει κατι κ αρχιζει να βρωμοκοπαει θα στο πω σε pm! ενω θα το κανω βουκινο σε αλλο φορουμ για να χαρουν λιγακι οι αλοθρησκοι.

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Με κανονικό φίλτρο και μαμά εξατμίσεις ούτε εγώ είχα παράπονα έως τώρα πάντως... :wink:
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από Theod »

george_028 έγραψε:καλησπερα στο club.ειμαι καινουργιος εδω βασικα καιρο μπαινω και διαβαζω και τωρα εκανα την εγγραφη!!ηθελα να ρωτησω αν μπει ενα φιλτρακι αερος Κ&Ν χωρις εξατμισεις αν δημιουργει καποιο προβλημα οσο αφορα το μιγμα και την αποδοση μετα απο ελεγχο και ρυθμισμα φυσικα στον εγκεφαλο..
Πρόβλημα δεν δημιουργεί αλλά δεν προσφέρει και τίποτα.
Για να εκμεταλευτείς ότι έχει να σου δώσει ένα φίλτρο ελεύθερης ροής πρέπει να έχεις ταυτόχρονα πιο ελεύθερη εξάτμιση, ανοιγμένο φιλτροκούτι, και φυσικά μετά να κάνεις ρύθμιση καυσανάλυση με όλα αυτά μαζί.

Το να πετάξεις πάνω ένα ΚΝ σκέτο απλά πετάς τα λεφτά σου. Μείνε στο μαμά σε αυτήν την περίπτωση :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
isidoros
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Δευ 29 Ιουν 2009, 00:10
Model: Other
Model year: 2012
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: K&N φιλτρο αερος

Δημοσίευση από isidoros »

εγω παντως που το εχω στην μηχανη το K&N χωρις εξατμισεις δεν μυριζει τιποτα,ουτε στην προηγουμενη yamaha xt660x παλι k&n χωρις εξατμισεις και φιλος με tdm900 με φιλτρο k&n χωρις εξατμισεις κανενα προβλημα ουτε μυρωδιες ουτε τιποτα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες