καίω παρα πολλά γιατί...;;

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
trenos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 10:47
Model: -
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από trenos »

Αρα με λεει παπ@ρες;
το ' θκος το μυαλό φταίει...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από jskf16 »

:lol: :lol:
Βρε συ παρτο και αλλιως...
1ον , αν το συνεργειο ειναι εξουσιοδοτημενο ειναι ενημερωμενο απο τα κεντρικα για ανακλησεις , σε ποιο πλαισιο και σε τι ? Το βρισκει αμεσα απο τα εγγραφα του!

2ον , και τιποτα απο τα δυο να μην ειναι , δηλαδη ουτε εξουσιοδοτημενο ή μη ενημερωμενο εξουσιοδοτημενο , ενα μαμημενο τηλεφωνο στο τμημα των εγγυησεων / ανακλησεων ποση ωρα ειναι νομιζεις ? , και εσυ ο ιδιος απο το σπιτι σου το κανεις :wink:

:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
trenos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 10:47
Model: -
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από trenos »

Γιαννη το κακο με την επαρχια το ξέρεις! Εχουν 20 μηχανες και 100000 παπακια! Το μόνο που μπορώ να φανταστώ ειναι οτι δεν τον συμφέρει να ασχοληθεί. Τι να πω! Για την yamaha πάντα!
το ' θκος το μυαλό φταίει...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από jskf16 »

μεγαλη αληθεια :!:

....αλλα να ξερεις οτι αυτος την εργασια του , μεσω εγγυησης θα τη πληρωθει :wink: , αυτοι με τα κεντρικα τα βρισκουν εσωτερικα....μεσω ανακλησης δε ξερω αλλα δε νομιζω οτι διαφερει και πολυ... +:Think=+::-k

Άβαταρ μέλους
trenos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 10:47
Model: -
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από trenos »

για αυτό και δεν τον συμφέρει! :wink: Μιας και έχει δουλεία απο αλού και η πληρωμή κάς...
για να αλλάξει το τπς μου θα φάει μια μέρα! Και απο τα κεντρικά θα πληρωθεί +:Whistle=+::- +:Whistle=+::- ... ανήμερα
το ' θκος το μυαλό φταίει...

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από jskf16 »

Τι να σου πω τωρα , ενταξει δε ειναι λογικη / τακτικη αυτη....το ξερουμε , σε πρωτη φαση καλο ειναι με την αδεια σου στο χερι να χτυπησεις ενα τηλεφωνακι :wink:

ΕΔΩ
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Jo.Da. »

trenos :arrow: ερώτηση

Επειδή βλέπω είσαι από Λάρισα, στο Βαγγέλη με τα γυαλάκια πήγες???

Γιατί αν είναι αυτός μου κάνει εντύπωση που δεν σε εξυπηρέτησε όπως πρέπει...εμένα μου έχει δώσει τελείως διαφορετική εικόνα... +:Think=+::-k
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
trenos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ 10 Δεκ 2009, 10:47
Model: -
Τοποθεσία: Λάρισα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από trenos »

Τον Βαγγελη τον ξέρω 15+ χρόνια. Πάντα παντου και πάντοτε έλεγα τα καλήτερα λόγια για τον (κγαβό)(έτσι τον λέμε στη λάρισα)
Ποτέ δεν μου έκανε τίποτα και μάλιστα είμαι100% ικανοποιημένος σε όλα μα όλα τα άλλα εκτός αυτού!
Νομίζω οτι δεν το έκανε επίτιδες και ειναι απλή αμέλεια του!
Ρώταω για να ξέρω αύριο τι θα του πώ!
Για του λόγου μου το αληθές...http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... =a#p119686
το ' θκος το μυαλό φταίει...

Άβαταρ μέλους
angostoura
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ 28 Δεκ 2009, 12:52
Model: -
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από angostoura »

Παιδία πήγα το μηχανάκι στην αντιπροσωπία, και μηχανικός μου είπε ότι αλλάχτηκε το tps είδη. Πιθανών να φταίει το φίλτρο αέρος που φοράει. Οπότε μου έβαλε το μαμά φίλτρο. Για να δω την διαφορά ήμουν όλο το σ/κ στους δρόμους, κυρίως στον περιφερειακό. έκανα 100χιλ και έφτασε στην κάτω μπάρα της ένδειξης βενζίνης. Αντε αλα 30 με το ζόρι 50 χιλ να βγάλει.
Με το σουζουκι που είχα, άνετα 240χιλ με ένα ρεζερβουάρ έκανα με τέτοια οδήγηση. Κάτι να το συνδέσει με υπολογιστή για μια μέτρηση μου είπε ο μηχανικός και 50ευρο,θα στοίχιση. Έχει σχέση με αυτό που μπορώ να ρυθμίσω από το κοντέρ για το μίγμα? Κατι διάβασα για αυτό εδώ στο φορουμ. Λέει να το δοκιμάσω μόνος ή χαλάλι τα 50ευρο να τα δώσω?

Άβαταρ μέλους
Ter
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 09 Ιαν 2005, 23:14
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Ter »

Εγώ θα έλεγα να μην πειράξεις τίποτα στο μίγμα και να το πας και αλλού για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.
Το ότι έχει αλλαχθεί ήδη το TPS δεν λέει κάτι... μπορεί να θέλει πάλι αλλαγή.

Πάντως είναι πάρα πολύ λίγα τα χιλιόμετρα που σου βγάζει...

pantelis
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν 2005, 11:13
Model: -
Τοποθεσία: Αγ. Δημητριος
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από pantelis »

Εγω τωρα να την πω την μ@@@@@
Το γεμιζεται βενζινη το μηχανακι σας ή απλα σταματατε στο πρωτο σκασιμο της αντλιας????
Στο Θείο ΜΑΣ....

Εικόνα

IRINEOS
Δημοσιεύσεις: 469
Εγγραφή: Δευ 09 Φεβ 2009, 20:16
Model: -
Τοποθεσία: Π.ΦΑΛΗΡΟ
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από IRINEOS »

πέστα χρυσόστομε γιατί από το πρώτο σκάσιμο της αντλίας παίρνει σχεδόν 2 λίτρα ακόμα.
το ντεπόζιτο στο 600 χωράει από άδειο 19 λίτρα και τα χλμ που μπορεί να κάνει μέχρι να κατέβει στην τελευταία μπάρα σε νορμάλ οδήγηση πόλης είναι περίπου 240χλμ.Σε εθνική όδό με μέση ωριαία ταχύτητα 140-150 χλμ καλύπτεις περίπου 270-280 χλμ, αλλά αν το πηγαίνεις 180-200 τότε μετά τα 170 χλμ θα πρέπει να βάλεις βενζίνη γιατί θα έχει φτάσει στην τελευταία μπάρα.Αν υπάρχουν αποκλίσεις από αυτά που περιγράφω πρέπει να επισκευθείτε το μηχανικό σας για έλεγχο στις ρυθμίσεις η για κάποια πιθανή βλάβη.
Όλα τα παραπάνω με την προυπόθεση ότι είναι σωστά ρυθμισμένο και δεν έχουν γίνει παρεμβάσεις σε αλυσιδογράναζα και διαστάσεις ελαστικών κα.

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από labisnik »

και εγω με την σειρα μου να πω οτι το μηχανακι καιει υπερβολικα πολυ.10 λιτρα στα 100 για πολυ χαλαρη οδηγηση στην πολη και παντα μονοκαβαλος.περισσοτερο κι απο το αυτοκινητο μου καει...
εχω κανει μεχρι στιγμης 10,000χιλιομετρα.το πηρα καινουργιο και ειναι μοντελο 2006.
φιλτρο αερα δεν εχω αλλαξει λογω λιγων χιλιομετρων αλλα το φυσηξα με αερα 2-3 φορες.λετε να φταιει το φιλτρο που λογω πολυκαιριας(8 χρονια) μπουκωσε η το tps που διαβαζω τωρα στο φορουμ?
επισης δεν εχω αλλαξει ακομα μπουζι,δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο κι αυτο.

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Solomon »

Όλα όσα είπες επηρεάζουν την κατανάλωση αλλά οχι σε τόσο μεγάλο βαθμό. Πρώτη κίνηση πας σε σωστό μηχανικό για ένα γενικό σέρβις (τα χάρτινα φίλτρα δε τα φυσάμε.τα αντικαθιστουμε) κ σωστή ρύθμιση μίγματων η οποία γίνεται με καυσαναλυση κι όχι αυθαίρετα από το μενού αλλάζω σε ότι έχει του κολλητού μου που πάει σφαίρα το μηχανάκι.

Η βασική ερώτηση βέβαια είναι η εξής.
Μετράς σωστά την κατανάλωση (φουλ γέμισμα με φουλ γέμισμα) ή στο περίπου γιατί τα λίτρα που λες δε τα καίει το 600 με τίποτα σε νορμάλ οδήγηση.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από SoR_gr »

αμα εχεις 10.000 χιλιομετρα... στα 8 χρονια... φιλτρο δεν νομιζω να φταίει...

για μπουζί έχει τυχεί σε γνωστό μου (στο αυτοκίνητο βεβαια) 1000αρι αμαξι να του καιει τα κερατα του απο βενζίνη αλλα τα είχε 15 χρόνια και 10000000 χιλιομετρα πάνω. είδε αισθητη διαφορά με απλη αλλαγή μπουζί. Στην περίπτωση σου όμως με 10.000 μου φαίνεται υπερβολικό.

κατα πάσα πιθανότητα TPS θα είναι. τσέκαρε τι λένε οι απο πάνω και πήγαινε σε μια yamaha! :mrgreen:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες