καίω παρα πολλά γιατί...;;

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από koulis »

SoR_gr έγραψε: για μπουζί έχει τυχεί σε γνωστό μου (στο αυτοκίνητο βεβαια) 1000αρι αμαξι να του καιει τα κερατα του απο βενζίνη αλλα τα είχε 15 χρόνια και 10000000 χιλιομετρα πάνω
μετα απο τοσα χλμ οχι μπουζι θα τα εχουν παιξει αλλα μαλλον κ το σασι ισως να εχει εξαϋλωθει κ να εχει περασει σε αλλη μεταθανατια ζωη :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από HARIS S2 »

1) λογο οτι το μηχανακι ειναι του 2006 κοιτα το tps μην ειναι στην ανακληση που ειχε η yamaha (να και απο οσο θυμαμε ητανε 04-05).

2) λογο οτι εχεις και λιγα χιλιομετρα μπορει να εχεις προβλημα στα μπεκ λογο αχρησιας.

το 600αρι αν του πινεις το αιμα το πολυ να παει στα 7 λιτ/100.

3) μπορει να σου εχουν ξεραθει τα μπουζοκαλωδια ακομα και αυτο ανεβαζει καταναλωση.
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από SoR_gr »

koulis έγραψε:
SoR_gr έγραψε: για μπουζί έχει τυχεί σε γνωστό μου (στο αυτοκίνητο βεβαια) 1000αρι αμαξι να του καιει τα κερατα του απο βενζίνη αλλα τα είχε 15 χρόνια και 10000000 χιλιομετρα πάνω
μετα απο τοσα χλμ οχι μπουζι θα τα εχουν παιξει αλλα μαλλον κ το σασι ισως να εχει εξαϋλωθει κ να εχει περασει σε αλλη μεταθανατια ζωη :lol: :lol:

το νούμερο ήταν για να αναφέρω οτι ειχε πολλά κμ χωρις να αλλάξει μπουζιΑ! αντε να ηταν 30-40.000-50.000 με τα ιδια μπουζι!

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από HEO »

στο μηχανη τα μπουζι τα εχω 70,000 χλμ....

στο αυτοκινητο 170.0000 χλμ (κατ΄ εκτιμηση διοτι εχει χαλασει το οδομετρο)

και στο παπι 40.000 χλμ....

οι καταναλωσεις σε ολα ειναι λογικοτατες......
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Solomon »

τα μπουζι τα εχω 70,000 χλμ..
:shock: :shock: :shock:
Φιλέ στο Fz1 τα είχα αφήσει για περίπου 45000 χλμ κ η μηχανή χαμηλά ρεταριζε. Τότε νόμιζα ότι ήταν το γνωστό θέμα των πολαπλασιαστων , άλλα τελικά όταν αλλάχτηκαν τα μπουζί το πρόβλημα εξαφανίστηκε.

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από HEO »

εγω φιλε προβληματα δεν εχω....
το μηχανακι δουλευει ρολοι ....

και μαλιστα η καταναλωση του σε ταξιδι αρκετων χιλιομετρων που εκανα το καλοκαιρι επεσε σταθερα στα 4 λιτρα στα 100.....
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από labisnik »

παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις.
solomon, την μετρηση την κανω ως εξης..απο την ωρα που φλασαρει η ρεζερβα βαζω 6 λιτρα βενζινη και ως το επομενο φλασαρισμα κανω το πολυ 60 χιλιομετρα.με την μεθοδο των τριων βγαζω 10 λιτρα στα 100.
μετα το διαβασμα εδω στο φορουμ εκλεισα ραντεβου στην γιαμαχα για την δευτερα να το παω για ελεγχο.του ειπα για το tps και μου ειπε οτι θα κανει πρωτα καυσαναλυση αν ειναι ολα σωστα και θα πραξει αναλογα.
παντως ειναι στα αμεσα σχεδια μου η αλλαγη φιλτρου αερα και αμεσως μετα τα μπουζι.
παρεπιπτοντως ειμαι και για αλλαγη μπαταριας(ουτε αυτη την εχω αλλαξει στα 8 χροννια,μονο την φορτισα 3-4 φορες και αναστηθηκε.παντως πρεπει να ειναι στα τελευταια της.)
το μηχανακι ειναι απο την πρωτη μερα σε κλειστο γκαραζ και δεν τραβαει ζορια με κρυο και παγωνιες,αν αναρωτιεστε πως κρατησε τοσο πολυ η μπαταρια.κι εγω παντως εκπλησσομαι...
βεβαια σαν την μαμα yasa made in japan δεν προκειται να ξαναβρω ουτε προκειται να κρατησει αλλη μπαταρια τοσο πολυ..

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από HEO »

μην σου φαίνεται περίεργο αγαπητέ...

η δική μου μπαταρία κράτησε 10 χρόνια με σχεδόν 120.000 χιλιόμετρα....

:)
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Theod »

labisnik έγραψε:παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις.
solomon, την μετρηση την κανω ως εξης..απο την ωρα που φλασαρει η ρεζερβα βαζω 6 λιτρα βενζινη και ως το επομενο φλασαρισμα κανω το πολυ 60 χιλιομετρα.με την μεθοδο των τριων βγαζω 10 λιτρα στα 100.
Αν θέλεις να έχεις αξιόπιστη μέτρηση ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι από γέμισμα σε γέμισμα.
Συγκεκριμένα
Γεμίζεις τέρμα το ρεζςερβουαρ (και όταν λέμε τέρμα εννοούμε τέρμα...), και ταυτόχρονα μηδενίζεις τον μερικό χιλιομετρητή.
Κυκλοφορείς μέχρι να ανάψει ρεζέρβα ή κάπου εκεί
Στο σημείο αυτό ξαναγεμίζεις τέρμα (και όταν λέμε τέρμα εννοούμε τέρμα...)
Πολλαπλασιάζεις τα λίτρα που χρειάστηκε για να ξαναγεμίσει με το 100 και το αποτέλεσμα το διαιρείς με τα χιλιόμετρα που σου δείχνει ο μερικός χιλιομετρητής
Αυτό που βλέπεις είναι η κατανάλωσή σου εκφρασμένη σε λιτρ/100 χλμ :/abwave::)

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Theod »

HEO έγραψε:μην σου φαίνεται περίεργο αγαπητέ...

η δική μου μπαταρία κράτησε 10 χρόνια με σχεδόν 120.000 χιλιόμετρα....

:)
Γειά σου ρε Γεράσιμε...Γιαυτό σε χαίρομαι...γιατί έχεις πιάσει το νόημα... +:Applause=+:=D> όσο περισσότερο ασχολείσαι με τα μηχανάκια τόσο περισσότερο κι εκείνα "ασχολούνται" μαζί σου... +:Whistle=+::-

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από labisnik »

Το μηχανακι ειναι μεσα απο χθες το πρωι στην γιαμαχα του βολου και το ψαχνει ο μηχανικος.
Δεν εφτασε στο tps ακομα για να τσεκαρει το partnumber,αλλα απο το part number της μηχανης δεν φαινεται να βγηκε ανακληση για το δικο μου που ειναι 2006 μοντελο.μου ειπε οτι μεχρι και το 2005 ειχαν θεμα και ανακληθηκαν.μετα το εφτιαξε η γιαμαχα.
Απο την αλλη μου ειπε οτι και να ηταν tps επειδη ειναι εισαγωγης το μηχανακι,δεν το καλυπτει η μοτοδυναμικη.του ειπα οτι αυτο δεν ισχυει αλλα επεμενε στην αποψη του.
Εσεις τι λετε

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από leras »

να αλλαξεις μηχανικο φιλε μου
κ το δικο μου γαλικο ειναι κ μου το αλλαξανε με τη μια
δεν εχει καμια σημασια η προελευση απο τη στιγμη που εχει βγει ανακληση
ουτε αυτο που σου ειπε για τη χρονολογια ισχυει

κομπογιανιτες μηχανικοι ρπστ μ
killed by death !!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Arhs
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 01:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Arhs »

Εσυ μπορει να το αγορασες το 2006 αλλα εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι μοντελο του 2005 και πολυ απλα να το πηρες το 2006 εχει συμβει ουκ ολιγες φορες γτ πολυ απλα οι περρισοτεροι απο μας δεν ηξεραν/ξερουν και βαζω κ τον εαυτο μου μεσα :/abwave::)
Four wheels moves the body...two wheels moves the soul !

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από labisnik »

@leras

το προβλημα ειναι οτι υπαρχει μονο ενα εξουσιοδοτημενο στο βολο....
μαλιστα του ειπα οτι πολλα παιδια απο το fazer club με εισαγωγης μηχανακια το αλλαξανε κανονικοτα,αλλα αυτος τιποτα, ελεγε τα δικα του...
περιμενω να φτασει στο part number του tps για να βεβαιωθουμε οτι δεν προκειται για το παλιο και τοτε θα κινηθω αναλογως.

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από labisnik »

@Arhs

εγω του ειπα οτι μπορει το μηχανακι να ειναι 2006 μοντελο(λογω abs ,γιατι απο το 2006 πρωτοβαλανε abs στο 600αρι) αλλα δεν σημαινει οτι και το tps η αλλα εξαρτηματα ειναι του 2006.μπορει να ειναι στοκ απο αλλες χρονιες,αφου απο το 2004 ως και το 2006 οι αλλαγες ειναι στα χρωματα και οχι στα μηχανικα μερη.

σιγουρα συμβαινει και αυτο που ειπες ,οτι να ειναι αγορασμενο την επομενη χρονια του μοντελου και απλως να ειναι "βαπτισμενο"σαν μοντελο της χρονιας που αγοραστηκε.απλως στην δικη μου περιπτωση ειναι το abs που χαρακτηριζει με σιγουρια την χρονολογια του μοντελου,οχι ομως και των λοιπων περιφεριακων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jo.Da. την Τετ 08 Οκτ 2014, 13:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Όχι στην άσκοπη χρήση των παραθέσεων (quote), κάνουν τα threads δυσανάγνωστα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες