καίω παρα πολλά γιατί...;;

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από SoR_gr »

Roy, εγω βλεπω το αντιθετο...

βαζω καθε τριτη την δηθεν 97αρα μονο. Βγαζω 230 εως 260 εντος πολης με ελαχιστα ανοιγματα κ 240 εως 200 εως 250 ε.ο. με σβελτβ οδηγηση..

Εαν βαλω 95αρα βγαζω λιγα λιγοτερα χλμ.

Καμια φορα παιζει ρολο "να ξερεις" το μηχανακι σου. Στις αρχες εκαιγα πολλα. Σιγα σιγα που το εμαθα ηρθε σε ομαλα πλαισια...

Παντως...εαν με 95αρα σου βγαζει περισσλτερα χλμ... Δουλευε το ετσι!!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Roy-D
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2016, 14:39
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Roy-D »

Πραγματικά τότε κάθε μηχανάκι δουλεύει διαφορετικά... Με απλή 95 τεράστια διαφορά σε σχέση με την v power.. Ναι μεν νιώθω το μηχανάκι πιο σβέλτο αλλά όχι τόσο για να θυσιάσω 60χλμ αυτονομίας! Ειδικά τώρα που ξαναέβαλα μαμά φίλτρο βλέπω να βγάζω κι άλλα χλμ!

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Jericho »

Βάζω την 97άρα της Shell και είμαι γύρω στα 190 - 210 km μέχρι να μπει ρεζέρβα για εντός πόλης διαδρομές, που έχουν πολύ στάμάτα - ξεκίνα, 1ες - 2ες και φυσικά χουφτώματα στο γκάζι.

Σε εκτός πόλης, παίζει να κάνω 180 km και να έχει ακόμα 3 γραμμές ο δείκτης :P

Άβαταρ μέλους
dimitris pap
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Σάβ 17 Μάιος 2014, 20:53
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από dimitris pap »

Παίδες άποψη μου ότι για την υγεία και καλή λειτουργία του κινητήρα βαζουμε μόνο "κατοσταρες" με την ποιότητα τη βενζίνης που υπάρχει.
Εμπειρικά, υπάρχει αισθητή διαφορά στο άνοιγμα του γκαζιού, δλδ στη δύναμη που βγάζει το μοτέρ, αλλά και στην κατανάλωση. Και η διαφορά φαίνεται αμέσως, όταν βάζεις συνέχεια "κατοσταρες" και αναγκαστείς κάπου να βάλεις απλή...
Μεγάλο ρόλο παίζει στην κατανάλωση σε όλα τα οχήματα βεβαια, ο τρόπος χειρισμού του γκαζιού. Με ροή και προβλέψιμη οδήγηση, κατεβάσματα στην ώρα τους, ομαλές επιταχύνσεις, επιλογή ταχύτητας σύμφωνα με τις συνθήκες και το φορτίο, η κατανάλωση μειώνεται αισθητά. Σε συνθήκες έντονης η νευρικών ρυθμών οδήγησης, με συνεχόμενα άνοιξε-κλεισε του γκαζιού, κατεβάσματα με ψηλούς ρυθμούς περιστροφής, αλλάζει η κατανάλωση προς το χειρότερο για την τσέπη...
Αλλά ρε γμτ, είναι κι αυτό το... κριτήριο διασκέδασης (fun factor!!) το οποίο δεν επιδέχεται συγκρισεων και ορίων!! :D

Roy-D
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Κυρ 29 Μάιος 2016, 14:39
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Roy-D »

Κακά τα ψέματα ή μηχανή μας δεν είναι σκουτερακι να μην καίει.. Εγώ πάντως δεν έχω παράπονο γενικά. Θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω γενικά
, είχα ένα αμάξι σχετικά φτιαγμένο με συμπίεση υψηλή όχι πολλά άλογα γύρω στα 150.. Η διαφορά σε γκάζι και αυτονομία με την 100αρα ήταν τεράστια. Τώρα στο fazer επειδή το έχω μαμά πάω με ότι λέει η Yamaha δηλαδή use 95 octane gas. Και η αυτονομία μου είναι μέχρι να μπει η ρεζέρβα με όχι συντηρητική (ξυπνάω τελευταία στιγμή για την δουλειά) οδήγηση 240-260χλμ.με την 100 άρα ή 97 άρα 200-210 με το ζόρι.

Άβαταρ μέλους
billis21
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Σάβ 08 Νοέμ 2014, 14:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από billis21 »

Αν βγαλουμε τα καθαριστικα που εχουν συνηθως οι 100αρες vpower κλπ. Και κρατησουμε μονο τον ορο των 100 οκτανιων. Γιατι να βαλω 100αρα? Γκαζι σε νορμαλ μηχανακι, μετρημενα δεν αλλαζει απολυτως τπτ (στο δικο μου τουλαχιστον). Πυρακια δεν ειχα ποτε με 95αρα για να πεις οτι την δουλευει οριακα σε ακραιες καταστασεις.

Μηπως φταιει το φαινομενο placebo? :P

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από SoR_gr »

ρε παιδιά, δεν νομίζω ναναι θέμα placebo.

οι δοκιμές και οι μετρήσεις που έχω κάνει (αρκετές φορές, οχι 1-2) ήταν οι εξής :
(πάντοτε ίδιες διαδρομές-ρυθμός-φορτωμα-γεματο ρεζερβουαρ-συνθηκες οδηγησης(όχι κοντρα αερα)- ίδιο βενζιναδικο)

-σε Nissan Almera N16 2001 15αρι, 60 λιτρα ντεπόζιτο. με 100αρα αυτονομία 1000 με 1050 χλμ (Αθήνα-Κερκυρα) με ταχύητα 100-130 και οχι αποτομες επιταχύνσεις.
Αντίθετα με απλή βενζίνη 95αρα του ίδιου πρατηρίου , βγάζει γύρω στα 850χλμ , δλδ για να ολοκληρώσω το ταξίδι, βαζω και κάνα 20αρικο ακόμα.

-στο fz6 s2, με βγάζω αυτονομία 230-260χλμ εντός πόλης με 3-4 καγκουροανοίγματα 1-2-3ης
με 95αρα γύρω στα 190-230
Σε ταξίδι βγάζω τα ίδια απλά οι ταχύητητες είναι 140-180 με κυρίως τα 150χλμ.

-Ακόμα και στο παπί 125 κινέζο, 4 λιτρα ντεπόζιτο, έχω δει διαφορά. δηλαδή:
με 95αρα απο διάφορα πρατήρια βγάζω 90 -100χλμ ΟΡΙΑΚΑ
με 97αρα σελ βγάζω 100-130χλμ
με 100αρα βγαζω 120-150χλμ

τα παραπάνω τα έχω δοκιμάσει πολλές φορές. οι μετακινήσεις μου με το παπί είναι ανεβα-κατέβα την κηφισίας με 70-90 χλμ.Δεν διαφημίζω την 100αρα ή την 97αρα (δλδ vpower 95αρα ξερω γω), απλά πρώτα δοκίμαζα αυτονομία στο παπί που έχει μικρό ντεπόζιτο και ήταν αισθητή η διαφορά στα χλμ.

τωρα τι να σας πω, το συμπέρασμα μου είναι οτι βγάζω περισσότερα χλμ με τα οχήματα μου.
πέρα απο το "ποιοτικότερο καύσιμο" λόγω καθαριστικών κλπ.....
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
billis21
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Σάβ 08 Νοέμ 2014, 14:08
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από billis21 »

Εγω παλι, επισης με απειρες μετρησεις (δλδ καθε γεμισμα απο τοτε που το εχω :P ) βγαζω +-5 χλμ τα ιδια χλμ με οτι βενζινη κ να βαλω (απο εταιρικο πρατηριο σελ).
Παντως απο μηχανολογικης αποψης ο κινητηρας ειναι σεταρισμενος με 95αρα βενζινη. Οποτε τα εξτρα οκτανια δεν μπορει να τα εκμεταλευτει αυξανοντας τις μοιρες του αβανς γτ απλα δεν εχει σεταριστει για αυτα. Οποτε εξτρα δυναμη---> αρα και οικονομια δεν μπορει να προκυψει.

Για το παπι το κινεζικο θα ρθω να συμφωνησω γτ ενας "κακος" κινητηρας καρμπυρατερατος με πολυ αυξημενη την ανομοιογενια καυσιμου λογω "καρμπυρατερ", με 100αρα θα ρθουν να ισοροπησουν τα φτωχα spots στον θαλαμο καυσης (που εχουν ταχυτερη μεταδοση φλογας).

Θα ισχυε το ιδιο και για ενα fazer σε περιπτωση που ας πουμε λογω πολλων περιφεριακων (χωρις προγραμμα) εχει στεγνωσει αρκετα το μηχανακι τοσο ωστε να αρχισει σε φουλ φορτια να κοβει αβανς. Οποτε με 100αρα που "αντιστεκεται" περισσοτερο στην καυση μπορει οντως να δεις οφελος.

Makman
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ 06 Νοέμ 2016, 23:03
Model: FZ6
Model year: 2004
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Makman »

Με την 97αρα της Shell βλεπω περισσοτερα km απο την VPower της Τριτης. Καθημερινα η ιδια μεικτη οδηγηση, τα ιδια 123km, οι ιδιες ταχυτητες, στα ιδια σημεια. Πραγματικα "ακαταλαβιστικο" συμπερασμα.
Να πω εδω οτι με λιιιιγο προσεκτικη οδηγηση, αναψε ρεζερβα στα 290κατι km.

BillysXyl
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2018, 21:41
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από BillysXyl »

καλησπέρα ,,με 28€ μου έβγαλε 360 χλμ,,, έκανα και άλλη μια μέτρηση τό είχα φουλαρει μέχρι πάνω καί μόλις έκανα 100 χλμ τό ξαναγεμιζα με 9 € ,,, ή διαφορά πού είχα με τό πρώτο γέμισμα ήταν 10 λεπτά στο λίτρο 1,70 € και περίπου 25 μέρες μετά 1,60 τό λίτρο,,,,, ή τιμή δεν είναι σταθερή στα βενζινάδικα μια πάνω μία κάτω

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ναι, ισχυει η διαφορα της τιμης, οπως κ της ποιοτητας ανα βενζιναδικο. Για καθημερινη χρηση τα 360χλμ ειναι πολυ καλα
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Ο τρόπος μέτρησης είναι τελείως μπακάλικος.
Κατεβάστε σε android την εφαρμογή fuelio και θα εκπλαγείται από τα στατιστικά που υπολογίζει.
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης