καίω παρα πολλά γιατί...;;

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από labisnik »

Νεα απο το μετωπο..
φτασαμε στο tps και ειναι οντως το βελτιωμενο(ο κωδικος ξεκιναει απο 47).αρα δεν δικαιουμαι ανακληση και ειμαι και εκτος εγγυησης.
απο οτι το μετρησε ειπε οτι μαλλον ειναι το tps χαλασμενο γι αυτο και η τοσο ψηλη καταναλωση.
εκανε καυσαναλυση και βρεθηκαν ψηλοτερες τιμες σε υδρογονανθρακες.χρειαζεται ξεκαπνισμα το μηχανακι λογω επικαθησεων στις βαλβιδες.μου συνεστησε 100αρα βενζινη και ανοιγμα σε ανοικτο δρομο για ξεκαπνισμα.
επισης αλαχτηκανε τα μπουζι (ειχαν καρβουνα επανω) ενω το φιλτρο αερα εδειχνε κανονικη ροη στην μετρηση που εγινε και παρεμεινε ως εχει.
σχετικα με το tps μου εβαλε δοκιμαστικα για ενα μηνα ενα παλιου τυπου αλλα χωρις προβλημα(απο τρακαρισμενο μηχανακι) για να το δω πως παει απο καταναλωση.αν μειωθει τοτε ειναι σιγουρα το tps και εχω 2 επιλογες.
α)η κραταω το μεταχειρισμενο με 40ε κοστος
β)η παραγγελνω καινουργιο με κοστος 107ε
πιστευω μου εκανε καλη εξηγηση.εσεις τι λετε?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Solomon »

Για αρχή θα σου λεγα να κάνεις σωστή μέτρηση κατανάλωσης γιατί έτσι κ το κάνεις όπως το έκανες κ βάλεις κ 100αρα σε βλέπω να ανοίγεις νέο θέμα με τίτλο "το 600αρι μου καίει 15λιτρα στα εκατό"

Κάνε τις βόλτες σου τελοσπαντων δες κ αποφάσισε.τα κάρβουνα στα μπουζί κ οι υδρογοναθρακες σημαίνουν ακαυτες. Το οποίο μπορεί να έχει ένα κατεβατό θεωρητικές αιτίες. Ελπίζω να λυθεί το θέμα σου με το tps.θα σου έλεγα κ για ογκομετρηση κ καθαρισμό μπεκ αλλά αυτό θα το δεις αν δεν βελτιωθεί η καταναλωση σου

Άβαταρ μέλους
jordanbikes84
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Δευ 08 Μαρ 2010, 13:39
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από jordanbikes84 »

Μια άποψη και απο τη δική μου μεριά: Και εγώ είμαι περίπου στην ίδια περίπτωση. Έχω την αίσθηση οτι μου καίει λιγάκι παραπάνω απο ότι μου έκαιγε παλαιότερα (δεν έχω κάτσει να μετρήσω είναι η αλήθεια γιατί η χρήση της μηχανής είναι αρκετά περιορισμένη και δεν έχω τη διάθεση να μπω σε τέτοια διαδικασία, μιλάμε για s2 του 2008 με 10.200 χλμ).
Το ανέφερα στον μηχανικό και δε μου έδωσε και πολύ σημασία, ενώ καυσανάλυση εδώ που είμαι δεν παίζει...
Τώρα στα 10.000 άλλαξα φίλτρο αέρα, που ήταν ελαφρώς βρώμικο, και πιστεύω οτι θα βοηθήσει κομματάκι.
Επίσης το μηχανάκι όταν είναι κρύο, δυσκολεύεται να "αρπάξει" για να πάρει μπροστά (η μίζα γυρίζει 3"-4"), ενώ ζεστό παίρνει με τη μία. Συμβουλή του μηχανικού είναι να το "ανοίγω" περισσότερο, γιατί είναι αρκετά μπουκωμένο (η αλήθεια είναι οτι πήγαινα και εγώ αρκετά συντηρητικά). Για αλλαγή μπουζί που του πρότεινα, μου είπε οτι είναι πεταμένα λεφτά να αλλαχθούν πριν συμπληρωθούν τουλάχιστον 15.000 χλμ. (βενζίνη μπαίνει πάντα 100άρα)
Anyway, εγώ χειμώνα ούτως ή άλλως το δουλεύω ελάχιστα, οπότε το αφήνω έτσι και την άνοιξη μάλλον θα πάω μια βολτούλα μέχρι θεσ/νίκη να το δω πιο σχολαστικά. :D

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από SoR_gr »

κάνε τις δοκιμές που σου είπε για να δεις τι θα γίνει με την κατανάλωση.

σκεψου οτι με 100αρα (της σελ κυρίως) προσωπικά βλέπω μεγάλη διαφορά στη μηχανη (και κυριως στις ψηλές στροφες). Αποφεύγω να βάζω γιατι ουκ ο λίγες φορές έκαψα 30ευρώ στα 100χλμ :P . βάζω πάντα την 97αρα που λένε..

τώρα σχετικά με τις επιλογές που θα έχεις.

α) βάζοντας το παλιό TPS εφόσων εχει βγει ανάκληση , θα μπορείς καπάκι να το αντικαταστήσεις με καινούριο βάση της ανάκλησης; (ή αν πας σε άλλη γιαμαχα , δουν οτι εχεις το παλιό και στο αντικαταστήσουν), αν δεν γίνεται προτείνω να μην το κάνεις

β) ειναι σχεδον τα μισά λεφτά το μεταχειρισμένο..αλλά και το καινούριο έχει 107 ευρώ. οχι οτι δεν είναι πολλά...αλλα μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγεί.. προτείνω καινούριο (Σε περίπτωση που δεν "περνάει" η ελληνική σκέψη του α)....


όσον αφορά την ρύθμιση των μιγμάτων απο το κοντέρ , στο δικό μου μηχανάκι είναι ανεβασμένα στο φούλ και η διαφορά που έχω παρατηρήσει είναι οτι εντός πόλης και στα αρκετά σταμάτα ξεκίνα μπουκώνει, και σε εθνικη οδό σε τεσταρισμένες στάνταρ διαδρομές (Αθηνα-Κέρκυρα-ίδιο ρυθμό-φόρτωμα) νομίζω μου καίει ελάχιστα λιγότερα!!

αντε πες ανέκαιγε παραπάνω θα ήταν ελάχιστα παραπάνω πχ μισό λίτρο στα 100χλμ.....

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από manos_mas »

για να σου δικαιολογησουν TPS πρεπει να δουνε τον αριθμο του πλαισιου αν ειναι μεσα στους αριθμους της ανακλησης.
Αλλιως δυστυχως το πληρωνεις.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από SoR_gr »

Ανθέλληνες!!! τίποτα άλλο δεν έχω να πω :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από labisnik »

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
το παρελαβα το απογευμα και θα τεσταριστει το προσεχες διαστημα.πιστευω πως μεσα σ ενα μηνα θα εχω βγαλει συμπερασματα.
παντως σκεπτομαι να βαλω νεο tps μιας και θα μου αφαιρεσει τα 40ε απο το μεταχειρισμενο που μου εβαλε,καθαρα για ψυχολογικους λογους.τουλαχιστον για να λεω οτι εκανα οτι ηταν δυνατον για το θεμα της καταναλωσης.
στο θεμα της ακαυστης βενζινης που ειπε ο φιλος ποιο πανω σημαινει οτι δεν επαρκει ο αερας και το μιγμα ειναι πολυ πλουσιο?μηπως ενα ελευθερο φιλτρακι (k&n)θα βοηθουσε στο να περναει περισσοτερος αερας και αρα καλυτερη καυση?

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Solomon »

Ακριβώς αυτό σημαίνει με τη διαφορά ότι εσύ πρέπει να ρυθμίσεις την ποσότητα του μίγματος κι όχι να δώσεις έξτρα αέρα μιας που σε ενδιαφέρει η οικονομία

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από SoR_gr »

σε πρωτη φάση κοίτα να "στρώσεις" το θέμα με την υψηλή κατανάλωση και μετά βλέπεις τα υπόλοιπα (μίγματα/φίλτρα)

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από labisnik »

μετα την αλλαγη tps ,μπουζι και τις ρυθμισεις που μου εκανε με βαση την καυσαναλυση,η καταναλωση μετρημενη με τον ιδιο τροπο σε συνθηκες πολης και σε ανοικτο δρομο πηγε απο τα 10 λιτρα που εκαιγα στα 6 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα.
το μηχανακι στην πολη παει γυρω στις 4000-4500 στροφες και εξω του δινω μεχρι 8000 για να ξεμπουκωσει λιγακι.
τι λετε ειναι καλα?

Άβαταρ μέλους
Arhs
Δημοσιεύσεις: 351
Εγγραφή: Πέμ 11 Φεβ 2010, 01:57
Model: FZ6 S2
Model year: 2009
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Arhs »

6 λιτρα στα 100 με ενα ενδιαμεσο στιλ οδηγησης ουτε πολυ αργο ουτε κοφτες μεσα στην πολη περιπου τοσο καιμε ολοι οι 600ριδες οποτε καλα εισαι :/abwave::)
Four wheels moves the body...two wheels moves the soul !

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από manos_mas »

Πολύ καλά. Μονο στο στρώσιμο καίει λιγοτερο. Και εκεί άντε να κάψει 5.5 λίτρα

labisnik
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ 02 Οκτ 2014, 20:31
Model: FZ6
Model year: 2006
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από labisnik »

ολα καλα λοιπον.και εμενα αυτη η καταναλωση με ικανοποιει πλεον δεδομενου του κινητηρα και της δυναμης του.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος InversionOfControl την Σάβ 01 Νοέμ 2014, 15:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: βαλε την απορια στο αντιστοιχο θεμα

Atairiastos7
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 24 Σεπ 2013, 17:07
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από Atairiastos7 »

Καλησπέρα.. Μια από τα ίδια ...και παρά πολύ... Έχω πάει την μηχανή σε συνεργείο YAMAHA και μου είπαν ότι είναι για αλλαγή το tps. Αλλά και που το άλλαξα διάφορα στην κατανάλωση δεν είδα καμιά... Το πολύ να κάνει 160 χιλ με 1 ντεποζιτο. . Παίζει να ειναι κάτι άλλο;

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: καίω παρα πολλά γιατί...;;

Δημοσίευση από SoR_gr »

Για γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος...
τι μοντέλο έχεις; έχεις κάνει κάποια αλλαγή/ρύθμιση σε τπτ; την πήρες μεταχειρισμένη ή καινούρια;

αυτά που μου πάνε στο μυαλό είναι , αν έχεις αλλάξει ποτέ μπουζί , γενικά αν έχεις κάνει τακτική-σωστή συντήρηση στην μοτο σε όλους τους τομείς, ανάλογα τι χρήση της κάνεις, αν οι μετρήσεις σου είναι σωστές....;
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες