tps και αυξημενη καταναλωση

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από gkeres »

Το πρόβλημα βρέθηκε απο τον μηχανικό! Προσοχή όσοι κάνουν μόνοι τους αλλαγή μπουζί!
Είχα τραβήξει τις μπουζόπιπες με αποτέλεσμα να βγεί λίγο το φίς απο τον πολλαπλασιαστή... Και επίσης.. ΚΑΛΟ σφίξιμο στα μπουζί :mrgreen: μήν τα κόψουμε όμως :lol:

mike1981
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ 10 Αύγ 2012, 09:16
Model: FZ6
Τοποθεσία: Ίλιον
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από mike1981 »

mike1981 έγραψε:Να ρωτησω και εγω κατι μετα απο δυο χρονια +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/
Και στο δικο μου μια απο τα ιδια οσον αφορα το TPS... Το πηρα τον Νοεμβριο του 2004 και καποια στιγμη μου εσταλει επιστολη ενημερωνοντας με οτι το μηχανακι μου ειχε προβλημα και οτι ενδεχετε καποια στιγμη να μου σβησει στο ρελαντι...

Καλως κακως δεν ετυχε ποτε να μου σβησει και σαν κλασσικος Ελληναρας που ειμαι το αμελησα....
Θελω να ρωτησω το εξης: Αν παω σε μια αντυπροσωπεια η σε εξουσιοδοτημενο, με την επιστολη στα χερια, θα μου το αντικαταστησουν?? Η θα πρεπει να το πληρωσω σαν ανταλλακτικο! Και αν ναι ποσο κοστιζει??
Vallinor έγραψε:Πας στην αντιπροσωπεια αν εχουν στο αλλαζουν και φευγεις διαφορετικα το παραγγελνουν και κλεινεις ραντεβου να στο αλλαξουν οταν ερθει, ΦΥΣΙΚΑ και ΔΕΝ πληρωνεις τιποτα γιατι ειναι σε ανακληση απο την ΥΑΜΑΗΑ !
Ειχες απολυτο δικιο. Μετα απο μια βολτα με φιλους και αφου ειδα την καταναλωση να ξεφευγει πραγματικα (Αθηνα-Παχη παραπανω απο μισο ντεποζιτο με ταχυτητες εως 150 χλμ) αποφασισα να παω το μηχανακι για αντικατασταση! Πραγματι μου το αντικατεστησαν με καινουργιο και δεν μου ζητησαν μια. Κερασα εναν καφε τον μηχανικο και ολα κομπλε!!!
Worldventures

isaias1983
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 10 Ιουν 2015, 18:52
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από isaias1983 »

Παιδιά καλημέρα!
Ερώτηση:
Η μηχανή έσβηνε κ το πήγα στην αντιπροσωπεία στη yamaha εδώ στα Χανιά!
Αλλαγή tps μου είπαν αλλά πλέον δεν ισχύει η ανάκληση κ θα πρέπει να το πληρώσω κανονικά.
Το μοντέλο μου είναι στην ανάκληση...

Άβαταρ μέλους
AndStuff
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Τετ 29 Ιαν 2020, 23:58
Model: FZ6 S2
Model year: 2008
Τοποθεσία: Πειραιάς
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από AndStuff »

Χωρις να ειμαι γνωστης των νομικων, θα πω οτι ειναι λογικο.

Οι ανακλησεις βγαινουν οταν παρουσιαστει ενα μαζικο κατασκευαστικο προβλημα, και γι αυτο δημοσιοποιουνται. Για να πανε ολοι οι επηρεαζομενοι να αλλαξουν ο,τι ειναι να αλλαξουν.
Το οτι εσυ, ή ο προηγουμενος, ή οποιος ειχε τη μηχανη οοοοοταν βγηκε η ανακληση, δε πηγε ποτε να το αλλαξει εγκαιρως, δεν μου φαινεται λογικο να υποχρεωνει τον κατασκευαστη να σου αλλαξει κατι δωρεαν 17 χρονια μετα :!: .
Φυσικα κανενας δε μας λεει οτι το TPS δεν ειχε αλλαχτει τοτε, και οτι απλα παρουσιασε αλλη βλαβη για οποιονδηποτε λογο τωρα.

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από manos_mas »

Όταν βγαίνει ανάκληση περιλαμβάνει συγκεκριμένους αριθμούς πλαισίου.
Αν έχει γίνει η αντικατάσταση σε συγκεκριμένο αριθμό πλαισιου δεν μπορεί να ξαναγίνει. Αν δεν έχει γίνει όμως τότε ισχύει ακόμα η ανάκληση

isaias1983
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ 10 Ιουν 2015, 18:52
Model: FZ6
Model year: 2005
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από isaias1983 »

manos_mas έγραψε:
Παρ 19 Μάιος 2023, 00:40
Όταν βγαίνει ανάκληση περιλαμβάνει συγκεκριμένους αριθμούς πλαισίου.
Αν έχει γίνει η αντικατάσταση σε συγκεκριμένο αριθμό πλαισιου δεν μπορεί να ξαναγίνει. Αν δεν έχει γίνει όμως τότε ισχύει ακόμα η ανάκληση
Αυτό ακριβώς!
Εμένα είναι αγορασμενο τρίτο χέρι από όσο κατάλαβα.
Μου είπαν ότι έχει έρθει από έξω κ ίσως έχει γίνει η αντικατάσταση ήδη...

192€+ τα εργατικά...
Ο μηχανικός μου έσβησε τη βλάβη κ κάτι έκανε!μια βδομάδα τώρα λειτουργεί κανονικά η μηχανή...μου είπε ότι αν το ξανακάνει πάμε για αλλαγή...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης