tps και αυξημενη καταναλωση

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Theod »

+1
Το ότι έχει ήδη αλλαχτεί το tps δεν διασφαλίζει τίποτα σε μοντέλα 04-05
Πάρα πολλά αλλάξανε 2 και 3 φορές το tps τους μέχρι να βγάλει η Yamaha νέα παρτίδα ανταλλακτικών από βελτιωμένα tps και να λυθεί οριστικά το πρόβλημα.

Με απλά λόγια το πρόβλημα δεν είναι αν έχει αλλαχτεί το tps, αλλά αν έχει μπεί το νέο-βελτιωμένο...

Καρφιτσωμένο μόνιμα στην κατηγορία του FZ6 υπάρχει στο φόρουμ πόστ που λέει αναλυτικά τους κωδικούς των βελτιωμένων tps.
http://www.fazerclub.eu/forumx/viewtopi ... 25&t=14337
Από αυτούς μπορείς να δεις κατά πόσο αυτό που φοράς (και άσχετα αν έχει αλλαχτεί ή όχι) ανήκει σε αυτά...

:/abwave::)

Ri3per

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Ri3per »

το δικο μου tps απο που θα ξερω αν ειναι το παλιο η αν εχει αλλαχτει?
πρεπει να λυσω κατι για να δω τους αριθμους?

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Theod »

Το tps έχει χτυπημένο πάνω του τον κωδικό του. Για να τον δείς φαντάζομαι ότι θα πρέπει είτε να αποκτήσεις άνετη οπτική πρόσβαση σε αυτό, είτε να το αφαιρέσεις και να το έχεις στο χέρι σου.
Αν δεν θέλεις να ρισκάρεις εσύ, μπορείς να πας στον μηχανικό σου τα νούμερα και να το τσεκάρει εκείνος...
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
angostoura
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ 28 Δεκ 2009, 12:52
Model: -
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: Θέμα με το Καντραν και με Συμπλεκτη

Δημοσίευση από angostoura »

Είχα πρόβλημα με την κατανάλωση(150χλμ ανα γέμισμα με το ζόρι),οπότε πήγα να δω το tps,σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο(Θεσσαλονίκη δυτικά).βαρεμένος μηχανικός μου είπε ότι έχει αλλαχτεί είδη. ύστερα από δικό μου πρήξιμο να ρωτάω τι μπορεί να φταίει ,μου άλλαξε το φίλτρο(φορούσε ελεύθερο).μπουνταλάς και εγω συμφώνησα.. καμία βελτίωση .τεσπα το πήγα στη γιαμαχα ανατολικά στην Καραμανλή.
Και μου είπε ότι είναι αλλαγμένο αλλά δεν έχει ρυθμιστεί .έκανε καλή δουλεία συν κάτι μικρό δουλείες και μαζέματα. απο τοτε βγάζω 220χλμ.βεβαιος όμως πληρώθηκε αλλά χαλάλι αφού έγινε δουλεία

Άβαταρ μέλους
Saridakis
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: Κυρ 27 Αύγ 2006, 18:39
Model: -
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ
Επικοινωνία:

Re: Θέμα με το Καντραν και με Συμπλεκτη

Δημοσίευση από Saridakis »

παντως και με 220 δεν εισαι και παλι καλα να το ξερεις...


ο μεσος ορος ειναι 250-280 πολη μεσα,και 300+ σε διαδρομη εξω..

και παλι δλδ 220 ειναι λιγο....εκτος αν το ξεζουμιζεις...

Άβαταρ μέλους
angostoura
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ 28 Δεκ 2009, 12:52
Model: -
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από angostoura »

220χλμ με συντηρητική οδήγηση μεσα στην πολη.Πόσο δύσκολο είναι για έναν μηχανικό της γιαμαχα να ρυθμίσει το tps?σίγουρα είναι καλύτερα από 160χλμ ,αλλα αν μου λες τώρα 280χλμ και με την βενζίνη σαν χρυσό…

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Theod »

angostoura έγραψε:Πόσο δύσκολο είναι για έναν μηχανικό της γιαμαχα να ρυθμίσει το tps?
Δεν νομίζω ότι ρυθμίζεται το tps...Ή δουλεύει καλά, ή δεν δουλεύει καλά οπότε και το αλλάζεις...

Άβαταρ μέλους
angostoura
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ 28 Δεκ 2009, 12:52
Model: -
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από angostoura »

Τι να πω με αυτό που μου λες theo έπεσα από τα σύννεφα…γενικά ήμουν πολύ ευχαριστημένος με την δουλεία και την συμπεριφορά του τυπου εξυπηρέτηση . αλλά μου είπε ακριβώς αυτό το πράμα «ότι εχει ειδη καινούριο tps αλλα δεν ρυθμίστηκε σωστά «.δεν μου το άλλαξε το ρύθμισε. Και είδα όντως κάποια βελτιώσει. Τορα να μου πεις τι 220 τι 250 αλλα280?

Άβαταρ μέλους
angostoura
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Δευ 28 Δεκ 2009, 12:52
Model: -
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από angostoura »

Θυμάμαι κατι για πεταλούδα μου έλεγε .έφαγα πολύ μουφα?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από jskf16 »

...καλα σου ελεγε , αν πας και ποιο πισω θα βρεις και αλλες απαντησεις στη 1η σελιδα :/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Αν κι έχω να κάψω ένα ολόκληρο ρεζερβουάρ (χωρίς να χρησιμοποιήσω τη ρεζέρβα) εντός πόλης πάνω από 2 χρόνια θυμάμαι πως η αυτονομία μου για τέτοιες συνθήκες (αποκλειστικά κινούμενος σε αστικο περιβάλλον) ήταν περίπου 240 χλμ...οπότε δεν νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς...

Από κει και πέρα συμφωνώ με τον Theod πως το tps δεν ρυθμίζεται...οι πεταλούδες ψεκάζουν το μίγμα καυσίμου και είναι άλλο πράγμα...αν κάνω λάθος διορθώστε με...

:/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
ALIEN-3-
Δημοσιεύσεις: 691
Εγγραφή: Σάβ 21 Αύγ 2010, 03:01
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΣΕΡΡΕΣ
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από ALIEN-3- »

Εγώ που έχω το s2 και βγάζω 200 με το ζόρι με οικονομική οδήγηση χωρίς να χρησιμοποιήσω ρεζέρβα τι πρέπει να δω? Να το πάω για ρύθμιση πεταλούδων?
Ευχαριστώ τον θεό και την γυναίκα μου για τα δύο αγγελούδια που μου χάρισαν!

Ασφαλή και άπειρα χιλιόμετρα σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Εξωγήινε αρειανέ... :lol:

Η κατανάλωση έχει να κάνει και με το πόσο βαρύ είναι το δεξί σου χέρι...αν ξεκινάς πχ από τα φανάρια με όλα ώσπου να φτάσεις στον επόμενο κόκκινο σηματοδότη τι μπορείς να περιμένεις????

Εσύ ξέρεις τον τρόπο οδήγησής σου, αν σε παραξενεύει η κατανάλωση στο επόμενο σέρβις ενημερώνεις τον μηχανικό... :wink: :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
vlachoFazeras
Δημοσιεύσεις: 902
Εγγραφή: Σάβ 04 Σεπ 2010, 23:00
Model: FZS600
Model year: 2002
Τοποθεσία: Ανω Πατησια
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από vlachoFazeras »

Ri3per έγραψε:Παιδια εχω ακριβως το ιδιο προβλημα και εγω με τον giorgaras και πηρα τηλ σε μια αντιπροσωπεια εδω στη θεσσαλονικη,πηγα απο εκει,
του εδωσα τον αριθμο αδειας μου και ειπε οτι θα με επαιρνε τηλ για να μου πει αν εχει αλλαχτει το tps,
τον παιρνω εγω στη τελικη και μου λεει οτι εχει αλλαχτει και οτι και καλα ειναι κατι αλλο,παιρνω εγω τωρα στην αθηνα στο τηλ που ειδα στο ποστ εδω και μου λενε οτι η συγκεκριμενη αντιπροσωπεια παρηγγειλε το tps την ημερομηνια που πηγα εγω και ειναι και στο ονομα της αδειας μου,ξαναπαιρνω στην αντιπροσωπεια και μου λεει ο κυριος αυτος οτι θελει να δει αν εχει αλλαχτει πρωτα και μετα να το αλλαξει εφ οσων εχει προβλημα.
τι γινεται ρε παιδια,με δουλευει ή οχι?
εγω αυτο καταλαβα..........
σου πεταξε το: και καλα ειναι κατι αλλο, παρηγγειλε ''στην αδεια σου'' το καινουριο και μετα θα σε χρεωσει κατι αλλο.............
αν ηταν να παραγγειλει ενα TPS χωρις εγγυηση, γιατι να το κανει με τα στοιχεια σου??????
κι αν ειχε αλλαχτει απο τον προηγουμενο, η αντιπροσωπια, θα του εδινε παλι στα ιδια στοιχεια, αλλο εξαρτημα?????

βεβαια δεν τον ξερω και κακως ''κατηγορω''........
αλλα αφου εχεις το τηλεφωνο της εδω αντιπροσωπιας, που σου ειπαν οτι εχει παραγγελθει με τα στοιχεια σου, γιατι δεν τους παιρνεις παλι, να ρωτησεις αν εχει χρεωθει κανονικα, ή ειναι στην εγγυηση????!!!!
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα


Πάνος

Άβαταρ μέλους
leras
Δημοσιεύσεις: 1280
Εγγραφή: Δευ 17 Μαρ 2008, 20:34
Model: -
Τοποθεσία: Sepolia City
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από leras »

-> vlachoFazeras Ri3per

μια συντομη περιγραφη απο την δικια μου ιστορια με τα εξουσιοδοτημενα και το TPS :D
2008 περνω το 600 μεταχειρο και στον 2ο μηνα αρχιζει τα σβησιματα και καει ενα ντεποζιτο με 180 χλμ εθνικης! εχοντας "σκουπισει" το φορουμ +:Dancing=+:\:D/ ξερω τα συμπρωματα
και παω κατευθειαν σε πολυ γνωστη YAMAHA στα δυτικα προαστια.παιδια θελω αλλαγη tps."θα στο αλλαξουμε αλλα μπορει να μην ειναι πρεπει να ρυθμισουμε και βαλβιδες!!! εχεις 22000 χλμ!!! 300-350 ευρο" η απαντηση
παω σε δευτερη YAMAHA κοντα στο σπιτι μου που δεν πολυεμπιστευομαι. μου λεει τα ιδια(σημειωση .κανεις δεν συκωθηκε απο την καρεκλα!!! και οι 2 απο διαγνωση γραφειου!!!!!)

λεω θα τα σκασω τι να κανω ακομα δεν το πηρα γμσ τα

καταλαθος γνωριζομαι απο σποντα με μαστορα YAMAHA στο Πολυγωνο(εκει που παει και γνωστο R1 απο δω μεσα :D -κουκλα ειναι στο χαζευα τις προαλες :D )
ειναι μαστορας φιλου και μιλαμε στο τηλ δεν τον εχω δει απο κοντα ακομα."φερτω να το δω και θα σου πω "μου λεει.
το παω πρωι πρωι πριν τη δουλεια,αφηνω κλειδια σε δικο μου ανθρωπο που θα παει εκει οταν ανοιξει (δεν τον εχω δει ακομα)
κατα τη διαρκεια της ημερας επικοινωνω μαζι του και μου λεει οτι το ψαχνει θα μου αλλαξει TPS μιας και ειχε εκει ευκαιρο και θα με παρει τη να μου πει
στο σχολασμα παω απο κει δεν με ειχε ενημερωσει ακομα.
-τι εγινε μαστορα?
- "ολα καλα καντο βολτα και ετοιμος"
-τι χρωσταω?
-"την αγαπη σου"

τωρα αυτος δεν μπορουσε να βγαλει χαρτζηλικη 100 ευρο και ναμαστε ολοι ευχαριστημενοι??????

για την ιστορια οταν εγινε αυτο ειχα 22000χλμ και θελαν να ρυθμισουν βαλβιδες
την παρασκευη το μωρο παει στο Σταματη για πρωτη φορα βαλβιδες με 52000χλμ επειδη εγω μπριζωνομαι προληπτικα και μονο(οι μαστορες με διωχνουν!!!)


το παν ειναι να εμπιστευεσαι το μαστορα :/abwave::)
killed by death !!!!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 4 επισκέπτες