tps και αυξημενη καταναλωση

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από jskf16 »

Aκριβως , ετσι νομιζω και εγω..., μια καυσαναλυση δεν εχει αξια , πιο πολλα εχεις να μαθεις παρα να χασεις :wink:

kitsos83
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Κυρ 14 Οκτ 2012, 14:07
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από kitsos83 »

μαλλον μπαινω κ εγω στο κλαμπ των προβληματισμενων.τσεκαρισμενη καταναλωση 7-7.5.ειδικα το 7 βγηκε μετα απο γεμισμα για πηγαινε ελα εθνικη προς μεγαρα οπου εκει εφυγε το μισο και το υπολοιπο σε ναοιχτεσ διαδρομεσ εντος πηλησ πχ παραλιακη κλπ.εδηγω μονιμως μεχρι τις 5000 κ σταθερο γκαζι επιτηδες στισ 4000 περιμενωντασ να δω ενα νουμερο καποθυ στο 6 κ 250 χλμ αλλα με φουλαρισμα εβγαλε με το ζορι 205χλμ!!!!ειναι μοντελο του 07 s2 μαυρο μοτερ το 'τελευταιο' με 50000 χλμ.στο επομενο σερβισ θα το τσεκαρω με τον μηχανικο.απο τον προηγ ιδιοκτητη ειχε πει ειχαν ρυθμιστει βαλβιδες....τωρα αυτο δεν ξερω αν το καταλαβαινει ενασ μηχανικος οπτικα η΄με το αυτι..?θα δειξει στο σερβις κ ελπιζω να βρω καποιο αιτιο!!
ΚΩΣΤΑΣ s2

Άβαταρ μέλους
xalias
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τετ 03 Νοέμ 2010, 16:24
Model: FZ6
Τοποθεσία: ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από xalias »

φίλε εγώ έκανα ρύθμιση στις βαλβίδες (έχω 34000χμ) αλλά απ ότι βλέπω η κατανάλωσει παραμένει στα ίδια. Ο μηχανικός που πήγα τώρα (τσεσμελης λέγετε) που είπε ότι το επώμενο βήμα θα είναι να αλλάξω το map sensor. Δεν μπορώ να καταλάβω 2 λιτρα βενζίνη που στο <>1 την πάει.
Μια ερώτηση η καυσανάλυση τι σου δείχνει εάν γνωρίζετε;
Ένας μηχανικός μου λέει ότι θα μας δείξει πολλά χωρίς να μου λέει τι και άλλος μου λέει ότι εκτός από τα καυσαέρια δεν θα δείξει τίποτα άλλο.
Τι σκατ@ γίνετε με αυτούς τους μηχανικούς ρε παιδί μου. Α και οι δύο εξουσιοδοτημένη.

Άβαταρ μέλους
Tassos
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Δευ 04 Ιούλ 2005, 04:12
Model: -
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Tassos »

To ότι η Ελλάδα είναι πρώτη χώρα σε νοθεία καυσίμων δεν μετράει;

Το καύσιμο δεν ήταν αυτό που ήταν πριν απο 6 χρόνια.
Νομιζω ότι είναι σοβαρός παράγοντας για την αυξημένη κατανάλωση που πάρα πολλοί απο εμάς παρατηρούμε τα τελευταία χρόνια στις μηχανές μας.

Άβαταρ μέλους
katboy
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τρί 26 Φεβ 2013, 15:02
Model: FZ6
Τοποθεσία: Ηρακλειο
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από katboy »

καθως μολις την προηγουμενη βδομαδα πηρα και εγω το δικο μου fz6 05 και ειδα την καταναλωση λιγο ανεβασμενη ΣΕ ΣΧΕΣΗ με το χτχ που ειχα αλλα και με αυτα που διαβασα εδω πηγα στη yamaha εδω στο ηρακλειο και ειδα οτι δεν εχει αλλαχτει το tps, οποτε μου ειπε οτι ειναι ακομα στην ανακληση και το παραγγειλε 8) . απο βδομαδα πιστευω θα το εχω βαλει οποτε θα πω εντυπωσεις +:Whistle=+::-

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Καλά, μην συγκρίνεις την κατανάλωση του xtx με του fz6... :/abwave::)
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από HEO »

Tassos έγραψε:Νομιζω ότι είναι σοβαρός παράγοντας για την αυξημένη κατανάλωση που πάρα πολλοί απο εμάς παρατηρούμε τα τελευταία χρόνια στις μηχανές μας.
τωρα...δεν θα ηθελα να σας απογοητυεσω....αλλα η δικη μου καταναλωση πεφτει με τον χρονο....

το μηχανακι ειναι πανω απο 8 χρονων με 110.000 χιλιομετρα και καει λιγοτερο απο οτι εκαιγε οταν ηταν καινουργιο....και αυτο -μαλλον- επειδη το εχω μαθει καλυτερα....
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από koulis »

το "εχω μαθει καλυτερα" ειναι σχετικο.....
γιατι κ με το fz1 μπορεις να πας πορεια 110-120 να δεις αυτονομια 300+χλμ........
αλλα δεν ειναι αυτη η πραγματικη καταναλωση του....οπως κ με το fz6......
πηγαινετε 2 fz6 βολτα.....τιγκα φουλαρισμενα.....στην ιδια διαδρομη (το ιδανικο ειναι λιγο εθνικη λιγο επαρχιακο κ λιγο πολη) ο ενας πισω απο τον αλλο.....
μετα απο 100χλμ σταματηστε γεμιστε κ καντε την αναλογη πραξη για να δειτε τι ακριβως καψατε..... :wink:
τα λεμε κ τα ξαναλεμε βρε παιδια........ +:Brick wall=+:](*,) +:Brick wall=+:](*,)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
HEO
Δημοσιεύσεις: 1099
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν 2005, 10:09
Model: FZ6
Model year: 2004
Τοποθεσία: Αθηνα Ιλιον, Βασιλεία Ρωμαίων - Los Gatos, California US
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από HEO »

φιλε κουλη....μιλαμε για μεσες συνιθισμενες καταναλωσεις που εχει ο καθενας απο εμας σε σχεση με τον ευατο του.....

δεν μιλαμε για ιδανικες καταναλωσεις....ουτε μοιραζουμε παρασημα στο οικονομικοτερο μηχανακι.....

ειπα την αποψη μου....την πιστευεις;;....εχει καλως....δεν την πιστευεις...στα φρυδια μου....μου ειναι παντελώς αδιαφορο....οπως επισης μου ειναι παντελως αδιαφορο το να πιστευεις οτι τα 110.000 χλιομετρα τα εκανα σε "πορεια 110-120" και οτι δεν μπορω να υπολογισω ποσο καιει το μηχανακι μου...

φιλικα παντα....

:/abwave::)
Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή
Παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από koulis »

γεια σου φρυδαρα γερασιμε +:Brick wall=+:](*,) :/abwave::)

παντα φιλικα
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από gkeres »

Στα συμπτώματα του tps βάζουμε και ψιλο ρεταρίσματα 1500-2000 στροφες? Έχω μια αστάθεια του ρελαντί και μία πτώση του κοντά στις 950.. s2 11/08

Άβαταρ μέλους
Jo.Da.
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4228
Εγγραφή: Δευ 10 Ιούλ 2006, 16:07
Model: FZ6
Model year: 2005
Τοποθεσία: Σ' ένα υπόγειο της Βάθης κλαριΝτζίδικο...
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Jo.Da. »

Αν είναι σαν στιγμιαίο δικύλινδρο δούλεμα ναι. Εμένα θυμάμαι έσβηνε εν κινησεί στιγμιαία...
Γιάννης ο tirbouchon-άκιας (Iσορροπημένα ανισόρροπος)
Θ.
Peace of mind (in need)!!!

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από gkeres »

Είναι σάν στιγμιαίο κόψιμο.. κάνει 2-3 κοψίματα ... και μετά τις 2500 όλα μέλι γάλα!

Άβαταρ μέλους
Jericho
Δημοσιεύσεις: 1097
Εγγραφή: Δευ 27 Ιουν 2011, 20:39
Model: FZ6 S2
Τοποθεσία: Chania - Crete - Greece
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από Jericho »

Στο κάνει όταν κλείνεις και ανοίγεις ξανά το γκάζι σ αυτές τις στροφές ?
Εικόνα

Το να πονείς και να το λες,
αυτός δεν είναι πόνος,
μα να χαλά το ABS
και να στενεύει ο δρόμος...

Άβαταρ μέλους
gkeres
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Πέμ 31 Μάιος 2012, 23:57
Model: FZ6 S2
Επικοινωνία:

Re: tps και αυξημενη καταναλωση

Δημοσίευση από gkeres »

Σταθερό το γκάζι.. προοδευτικά... όταν ξεκινάω... και όταν βάζω 2α.. με 1500-2000 στροφες! μετα όλα καλά!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες