servise 10000km

Οτι αφορα τα μηχανολογικά μέρη του κινητηρα.
Άβαταρ μέλους
Fotis
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ 09 Δεκ 2009, 00:04
Model: -
Τοποθεσία: Νεο Ηρακλειο Αττικης
Επικοινωνία:

Re: servise 10000km

Δημοσίευση από Fotis »

Ευχαριστω πολυ Κουλη και εγω προς τα κει εκλεινα..

ΝΑ επισυμανω για τυχον παρεξηγηση το υφος που μου το ειπε το παιδι στο τηλ. απο την μοτοδυναμικη δεν ηταν απολυτος προφανως γιατι δεν μπορουν να μας υποχρεωσουν, αλλα ηταν σε μορφη πρεπει/συνιστω να τα αλλαξεις.

Υ.Γ. Τελικα ακομα και οι αντιπροσωπιες προσπαθουν να κερδισουν και αυτοι οτι παραπανω μπορουν και δυστυχως λογω του κυρος του ονοματος τους να πειθουν αρκετους..
Yamaha FAzer s2 '09

Tasos29
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 13 Φεβ 2010, 20:49
Επικοινωνία:

Re: servise 10000km

Δημοσίευση από Tasos29 »

καλησπερα σε ολους.ειμαι νεος οδηγος.το fazer μου το πηρα το καλοκαιρι μεταχειρισμενο με 3500 χλμ και τωρα φτανω στα 10000 χλμ.διαβαζω αυτα που λετε για θεσσαλονικη και θελω να ρωτησω περιπου ποσο κοστιζει το σερβις των 10000χλμ σε αντιπροσωπεια.

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: servise 10000km

Δημοσίευση από koulis »

taso,πας βαση manual αλλα κ εμπειρικα με οτι εχουμε κανει-αλλαξει οι περισσοτεροι απο εδω μεσα το σερβις κ περιλαμβανει:
-λαδια
-φιλτρο λαδιου
-γενικο ελεγχο για σφιξιματα-γρασσαρισματα κτλ
κοστος 70€ το πολυ

:/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Tasos29
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 13 Φεβ 2010, 20:49
Επικοινωνία:

Re: servise 10000km

Δημοσίευση από Tasos29 »

Ευχαριστω πολυ Κούλη.
θέλω να αλλάξω και λάστιχα οπότε πρέπει να δω τι θα μου κοστίσουν συνολικά όλα για να
μη με υπερχρεώσουν στην αντιπροσωπεία.

και παλι ευχαριστω

interista
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ 07 Οκτ 2009, 14:25
Επικοινωνία:

Re: servise 10000km

Δημοσίευση από interista »

καλα τα λενε οι αλλοι φιλε αλλα επειδη δεν εχω μια βδομαδα που το εκανα το σερβις μου ειπαν τα εξης.

λαδια τα ημισυνθετικα 14*3 = 42 (δεν δεχοντουσαν να φερω εγω απο εξω τα μοτουλ ας πουμε, και πιο καλα και πιο φθηνα)
φιλτρο λαδιου 12
φλτρο αερος 20 ( επρεπε λεει να αλλαχτει , λες και αμα το φυσουσε θα παθαινε τιποτα
μια ντιζα συμπλεκτη 15 ( που ηταν λεει ετοιμη να κοπει
και εναν ελεγχο γενικο

και τωρα κανε την προσθεση και αναρρωτησου γιατι εδωσα συνολο 198,5 ευρω.
ποση εργασια καναν και ποσο τους πιαστηκε η μεση για να την φτιαξουν.( το δυσκολο λεγαν οτι ειναι η ντιζα) τι να πω.
Α και να μην ξεχασω επειδη δεν πηρα αποδειξη μου το αφησανε 195 ευρω. μιλαμε για κουβαρνταλικια οχι **********. μαμω την μοτοδυναμικη τους μαμω.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: servise 10000km

Δημοσίευση από jskf16 »

interista έγραψε: λαδια τα ημισυνθετικα 14*3 = 42 (δεν δεχοντουσαν να φερω εγω απο εξω τα μοτουλ ας πουμε, και πιο καλα και πιο φθηνα)
....αλλο παλι αυτο :shock:

φλτρο αερος 20 ( επρεπε λεει να αλλαχτει , λες και αμα το φυσουσε θα παθαινε τιποτα
απαγορευεται το φυσημα , μονο αντικατασταση , περιττο στα 10.000 , εκτος και εαν εκανες εντουραδες :mrgreen: , στο εδειξαν σε τι κατασταση ηταν ?

μια ντιζα συμπλεκτη 15 ( που ηταν λεει ετοιμη να κοπει)
στα 10.000 η ντιζα ηταν ετοιμη να κοπει :?: :shock: ...στο εδειξε :roll: :?:


και τωρα κανε την προσθεση και αναρρωτησου γιατι εδωσα συνολο 198,5 ευρω.
ποση εργασια καναν και ποσο τους πιαστηκε η μεση για να την φτιαξουν.( το δυσκολο λεγαν οτι ειναι η ντιζα) τι να πω.
Α και να μην ξεχασω επειδη δεν πηρα αποδειξη μου το αφησανε 195 ευρω. μιλαμε για κουβαρνταλικια οχι **********. μαμω την μοτοδυναμικη τους μαμω.
.....εδω πραγματικα δεν εχω λογια , μα καλα ποιο λαμογιο ειναι αυτο ηθελα να ηξερα , ζητα αποδειξη ακομα και τωρα αλλιως ενημερωσε τα κεντρικα , αν οχι παλι δωσιμο στο ινστιτουτο του καταναλωτη.
viewtopic.php?f=2&t=4970

....συγνωμη αλλα φταις και εσυ :twisted: ....επρεπε εκει να γινοτανε της Κορεας :evil:

Άβαταρ μέλους
CHRISMORBID
Δημοσιεύσεις: 1881
Εγγραφή: Παρ 10 Οκτ 2008, 14:21
Model: F650
Model year: 1995
Τοποθεσία: AMAZON FOREST
Επικοινωνία:

Re: servise 10000km

Δημοσίευση από CHRISMORBID »

interista έγραψε: να την φτιαξουν.( το δυσκολο λεγαν οτι ειναι η ντιζα) τι να πω.

αν νομιζετε οτι ειναι ευκολο μαλλον δεν εχει τυχει να προσπαθησετε να την αλλαξετε ποτε...τουλαχιστον στο 600 δεν ειναι και παιχνιδακι....
ενταξει ειπαμε δεν ειναι πυρηνικη φυσικη ΑΛΛΑ δεν ειναι και παιχνιδακι...
το θεμα ειναι οτι στα 10000 χλμ δεν αλλαζει κανενα συνεργειο ντιζα συμπλεκτη....
και που την ειδαν οτι ηταν ετοιμη να κοπει...μεσα απο το πλαστικο ειδαν το συρματοσχοινο.....?????
ΜΟΥΦΑ....μεγαλη κιολας....
Oppression, weighs a ton
Depression, stains in black
Regression, the way things run
Aggression, my last resort
http://www.facebook.com/pages/For-a-Doz ... 24?fref=ts

Άβαταρ μέλους
Vatraxos
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 23:23
Model: -
Επικοινωνία:

Re: servise 10000km

Δημοσίευση από Vatraxos »

Ρε παιδια αν διαβαζατε το βιβλιαρακι σωστα θα σας λυνονταν ολες αυτες οι αποριες...Το βιβλιαρακι λεει λαδια-φιλτρο στα 10 και μπουζι κλπ στα 20...Αλλα για την Ελλαδα λογο περιεργων καιρικων συνθηκων, δλδ της ζεστης σου λεει να τα κανεις στο μισο...δλδ...
λαδια φιλτρο στα 5 και μπουζι κλπ...στα 10!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απο εκει και περα μην τους κατηγορειτε...ΕΣΕΙΣ να αλλαζετε αυτο που πιστευετε!!!
Παντως τα μπουζι βγαζουν χαλαρα 20 000 χλμ...αν και εγω τα αλλαζω νωριτερα...
Οπως και τα λαδια βγαζουν 10 000 χλμ...αν και παλι εγω τα κανω ανα 4000 χλμ...!!!

Τωρα ολα αυτα που λετε σωστα ειναι, απλα οι μηχανικοι πατανε στην καραμαλε της Ελληνικης Yamaha, που και καλα καλο ειναι για την συντηρηση της μηχανης πρεπει να γινετε στα μισα χλμ απο οτι στι εξωτερικο...
Ο καθενας τωρα κρινει αναλογα, με το πως θελει να φροντισει την μηχανη του, και φυσικα με την τσεπη του!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: servise 10000km

Δημοσίευση από jskf16 »

ρε συ αμφιβιε :mrgreen: μας δουλευεις :lol: ο αλλος του αλλαξε τη ντιζα στα 10.000 :shock: του αλλαξε το φιλτρο αερα επισης + τα οσα εργατικα και περι αποδειξεων.....αυτος δεν ειναι μηχανικος ειναι για να τον βαλουμε στο Οικονομικων να μας λυσει τα προβληματα :mrgreen:

ασε που ο interista στο αλλο σερβις , καλυτερα να του πουλησει τη μηχανη του :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Vatraxos
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: Τετ 16 Ιούλ 2008, 23:23
Model: -
Επικοινωνία:

Re: servise 10000km

Δημοσίευση από Vatraxos »

jskf16 έγραψε:ρε συ αμφιβιε :mrgreen: μας δουλευεις :lol:
Εμεις θα τα πουμε απο κοντα...και θα δεις απο εκει, αν σε δουλευω... +:Dancing=+:\:D/

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: servise 10000km

Δημοσίευση από jskf16 »

οκ ..boss , come to get it :mrgreen:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητήρας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες