Μπαταρία καπούτ...

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από SoR_gr »

πάντα οι μαμα μπαταρίες κρατάνε 6-8 χρόνια. Σίγουρα η αντιπροσωπεία, παίρνει καλύτερης ποιότητας μπαταρίες.

οι ΓΝΗΣΙΕΣ του εμπορίου , κρατάνε 4-6 χρόνια.. αυτό οφείλεται στο ότι οι γνήσιες του εμπορίου.. ειναι μεν γνήσιες αλλά όχι ίδιας ποιότητας...

πάρε την γνήσια japan και όσο κρατήσει!μονο και μονο για να ξεμπλεξεις μια 5ετια...
η γνήσια ταιβαν για εμένα έχει ψιλοερωτηματικά...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
emerald
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 25 Νοέμ 2013, 15:21
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από emerald »

Κατ'αρχην μπαταρια με υγρα απαγορευεται να μπει λογω πλαγιας θεσης στη θηκη της!!!
Αν ειδες η γνησια τοποθετημενη απο το εργοστασιο ειναι τζελ απαραιτητα.
Μπορεις να πας σε Ολλανδικες τυπου τζελ που φερνει ο Ηλιοπουλος της Intramoto(εχω βαλει και ηδη ειμαι στον 4ο χρονο)...η δικη της αντεξε περιπου 5 χρονια.
Η φτηνοτερη τιμη που μπορεις να βρεις τη γνησια σε κουτι Yuasa ειναι στα 78 ευρω περιπου(αμφιβολης προελευσης),και φτανει μεχρι και 135 σα πιο λογικη τιμη με οροφη τα 170 ευρω.
Αν προτιμουσα μια μπαταρια θα εβαζα την αντιστοιχη Motobatt...http://www.motobatt.com/MBTX9U,κοντα στα 70 ευρω που την εχω ηδη σε 2 μοτο δικες μου.
Απλα να ξερεις οτι αυτες οι μπαταριες οσο μενει ακινητη η μηχανη για μερες,μειωνεις το χρονο ζωης τους κατα πολυ.
Θεωρητικα με οσους εχουν βαλει τις συγκεκριμενες,περαν των 3 ημερων ακινησια θεωρειται κακη για τη μπαταρια.
Αναγκαστικη φορτιση καθε 3 μηνες για τη καλη λειτουργια της και θα παει μακρια σιγουρα.

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από jskf16 »

...δε μπαινει πλαγια :!:

Ειναι gel απαιραιτητα για πιο απλους λογους , οτι θελει βαζει ο καθενας με το αναλογο τιμημα βεβαια και στη τσεπη και στη ποιοτητα!!!Eπισης οι gel αν και το εχουμε ξαναπει θελουν ειδικο φορτιστη...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από koulis »

jskf16 έγραψε:
Τετ 03 Μάιος 2017, 15:03
Eπισης οι gel αν και το εχουμε ξαναπει θελουν ειδικο φορτιστη...
εχεις να προτεινεις καποιον να εχω στα υποψιν?

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από jskf16 »

Τι να σου πω ?
Προσωπικα εχω αυτον:
http://www.e-shop.gr/fortistis-mpataria ... TLS.050086
δε μασαει τιποτα με εχει βγαλει ασπροπροσωπο χρονια τωρα , απλα δεν ειναι κομψος για μεταφορα σε ταξιδι ας πουμε!

Απο εκει και περα πιστευω
οτι βρεις σε αυτο το υφος θα εισαι μια χαρα:
http://www.e-shop.gr/fortistis-mpataria ... TLS.051318
και ctek αλλα ειναι πανακριβοι.

Άβαταρ μέλους
emerald
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ 25 Νοέμ 2013, 15:21
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από emerald »

Κανε μια βολτα απο το παρακατω μαγαζι που ισως ειναι απο τους φτηνοτερους στην Αθηνα...πληθωρα μπαταριων σε Yuasa,GS,Motobatt,Varta και καποιες ακομα πιο ακριβες.
Εχει και φορτιστες για τα παντα και ολα με εγγυηση αντιπροσωπειων...οι φτηνες τιμες του στηριζονται στους μεγαλους τζιρους που κανει φυσικα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jskf16 την Τετ 03 Μάιος 2017, 21:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Oxι στις διαφημισεις!

Nikis Vrisanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 13 Ιουν 2017, 23:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Nikis Vrisanakis »

Καλησπερα παιδια ειμαι καινουργιος στο forum. Διαβαζοντας εδω οτι γραφεται για τις μπαταριες. Μπορω να σας λυσω οτι απορια θελετε γιατι τυχαινει και εχουμε μαγαζι με μπαταριες. Οσο αφορα το θεμα μπαταρια μηχανης υπαρχουν πολλες λυσεις στο νουμερο το δικα μας ...14αρα αν θυμαμαι καλα. Εχουμε τις αντιπροσωπειες τις yuasa απο κορεα και κανουμε και εισαγωγη τη toplite η οποια ειναι και αυτη yuasa παρα παρα παρα πολυ καλη και οικονομικη γυρω 60-70 ευρω. Ως γνωστο εκει που ποναει η μπαταρια ειναι στις εκκινησεις. Μια ειναι λυση mottobat η μοναδικη μπαταρια μηχανης με ενα χρονο εγγυση απο τη μερα που θα τη βαλεις και η μοναδικη που δινει εγγυση.

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από SoR_gr »

μιας και το κατέχεις με τις μπαταρίες θα μας δώσεις λύσεις φαίνεται σε παρόμοια ζητήματα.

Εγγύηση δίνουν 2 χρόνια αν δεν κάνω λάθος (το 2014 & 2015) έτυχε να αλλάξω μπαταρία στο αμάξι και στο fazer και η εγγύηση που μου έδωσαν ήταν 2 χρόνια. anyways!!
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Nikis Vrisanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 13 Ιουν 2017, 23:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Nikis Vrisanakis »

Καλημερα! Σε μπαταρια μηχανης αποκλειεται καμια εταιρεια δε δινει εγγυηση εξων της motobatt. Σε αυτοκινητου ναι θα σου δωσουν

Nikis Vrisanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 13 Ιουν 2017, 23:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Nikis Vrisanakis »

Οσο για αυτο που διαβασα ποιο πανω οτι καθε λιγο και λιγακι βαζουν τις μπαταριες στη φορτισει δε μου ακουγεται και πολυ σωστο...για παραδειγμα εγω το αμαξι μου το βαζω μια φορα με δυο φορες το μηνα και δεν εχω κανενα

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από SoR_gr »

η φόρτιση της μπαταρίας , πάει ανάλογα την χρήση της.
(μιλάω σαν χρήστης και σύμφωνα με την εμπειρία που έχω).

γενικά επιλέγω καλές μάρκες Yuasa-Hankook-GS για : FZ6 , Nissan N16, Παπί Daytona.

στο FZ6 η χρήση του είναι 15-20.000 χλμ το χρόνο, οπότε δεν την φορτίζω με φορτιστή.

στο αμάξι η χρήση είναι μικρή, κανα 4 ταξίδια το χρόνο με εβδομαδιαία λειτοργεία 20-30 λεπτά. κάθε 6-8 μήνες την φορτίζω.

στο παπί η Yuasa, της συμπληρώνω υγρά κάθε τριμηνο και της ρίχνω και ένα φόρτισμα. Αυτό επειδή έχω μόνιμα αναμένα τα φώτα στο παπί. το κάνω πιο πολύ για λόγους συντήρησης.

όλες τις μπαταρίες τις κρατάω 4+++ χρόνια...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Nikis Vrisanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 13 Ιουν 2017, 23:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Nikis Vrisanakis »

Παιζουν παρα παρα πολλα ρολο σε μια μπαταρια ακομα και η θερμοκρασια φυλαξης παιζει ρολο στο ποσοστο ρευματος που θα χασει μια μπαταρια. Εχω βγαλει μπαταρια toplite 11 χρονων οποιος θελει το πιστευει. Μεγαλη σημασια εχει σε μια μπαταρια η αιχμη ρεύματος που σου δινει κοινως CCA. Η μεγαλυτερη φθορα σε μια μπαταρια είναι στο σταματα ξεκινα δηλαδή βαζουμε μπροστα σε 2 λεπτα φτανουμε στο προιροσμας και ξανα και ξανα το ιδιο και αυτό εχει ως αποτολεσμα οι μπαταρια να μην προλαβει να αναπληρωσει το ρευμα που εχει χασει από τη μιζα εξου.

Nikis Vrisanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 13 Ιουν 2017, 23:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Nikis Vrisanakis »

Καλησπερα!!!Σημερα το πρωι που λετε που πηγαινα στη δουλεια ξαφνικα σβηνουν τα καντραν....ουτε στροφομετρο ουτε το ηλεκτρονικο. Η μηχανη συνεχιζε και δουλευε κανω 10 μετρα και σβηνει... λεω μπαταρια καπουτ. Παω παιρνω μια μπαταρια τη βαζω μιζαρω και φευγω...παω στο μαγαζι μετραω απο τη μπαταρια αν φορτιζει...δεν φορτιζει. Τι να κανω ρε παιδια?????

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3072
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από SoR_gr »

συνήθως η μπαταρία που αδειάζει, οφείλεται:

α) σε κακή ή παλιά μπαταρία -> την αλλάζεις και ξεμπλέκεις. μάλλον δεν εισαι σε αυτή τη κατηγορία
β) μπαταρια που αδειάζει, βάζεις νέα (ελπίζω ποιοτική ή γνήσια μαμα) και ξαναδειάζει τοτε το πρόβλημα που μου πάει στο μυαλό είναι ή πρόβληματικός συναγερμός ή πηνία.

τα πηνία απο μόνα τους δύσκολο να χαλάσουν (εκτός αμα εχεις ξενον-προβολείς-τηλεοράσεις κλπ). Τα φζ1 πονάνε στο βολάν. Σπάει το βολάν και οι μαγνήτες του χτυπάνε τα πηνία και πας για αλλαγή βολαν και πηνίαν -> κανα 1000αρικο υπολόγιζε αν βάλεις μαμα πηνία (υπάρχουν και εναλλακτικές με περιέλιξη στα 150-200€ νομίζω. Ποιότητα ετσι κ ετσι. αναλογα που πας).

γ) να έχεις άλλη ηλεκτρολογική βλάβη.

προσωπικά θα εκανα τα εξής :
οταν αλλαζα μπαταρια θα αγόρασα GS ή Yuasa και οχι καμια κινεζιά. Τσεκάρισμα οτι οι πόλοι κάνουν καλή επαφή. (μήπως την άλλαξες μονος σου και δεν τους εσφιξες καλα;)
Αν δεν είναι ούτε οι πόλοι τις μπαταρίας... πήγαινε συνεργείο...
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Nikis Vrisanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί 13 Ιουν 2017, 23:35
Model: FZ1
Model year: 2008
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Nikis Vrisanakis »

Εβαλα motobatt και εχω μαγαζι με μπαταριες!!! Xenon δε εχω ουτε συναγερμο και η παλια μπαταρια ειναι 3 μηνων

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες