Μπαταρία καπούτ...

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Themis_81
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Πέμ 06 Απρ 2006, 22:00
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Themis_81 »

Δεν αλλαζουμε καθε 5 μηνες εξατμιση :{}\ :{}\ :{}\ :{}\ :{}\

Βασικα αν δεν την ειχα αφησει λογω του σκουτερ ακομα μια χαρα θα ηταν ...
Πιστευω οτι σε εμενα παιζει ρολο οτι στο κλειστο παρκινγκ που ειναι μονιμα εχει θερμοκρασια νορμαλ και οχι κρυο , και οτι την δουλευα συχνα και δεν εμενε σε αχρηστια η μπαταρια . Και για να ειμαι και λιγο πιο σαφης , η μηχανη εμενε με τον συναγερμο ενεργοποιημενο κανονικα μονιμα !
Απλα θα βαλω παλι ακριβως την ιδια μπαταρια , και θα την εχω στην πριζα αν δεν προκειται να την χρησιμοποιω για πανω απο 10 μερες .
Life is not measured by the breaths we take,
but by the moments that take our breath away

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Theod »

Nα προσθέσω ότι η ακινησία είναι αυτό που τελικά καταστρέφει την μπαταρία.

Αντίθετα η τακτική συντήρησή της με έναν ηλεκτρονικό φορτιστή (ειδικά η σύνδεσή της με αυτόν όταν το όχημα μένει ακινητοποιημένο αρκετές ημέρες) είναι αυτό που θα της χαρίσει χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργίας...

Η δική μου με τακτική φόρτιση-συντήρηση άντεξε 4,5 χρόνια παρ' όλο που έμενε για μεγάλα διαστήματα χωρίς λειτουργία και με μόνιμα ενεργοποιημένο τον συναγερμό... Πέθανε οριστικά μόνο όταν από δική μου αμέλεια την άφησα πάνω 3 μήνες χωρίς να λειτουργήσει το μηχανάκι και χωρίς να συνδέσω τον φορτιστή...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από koulis »

να ρωτησω κατι....εχω αγορασει τον φορτιστη που πουλαει το lidl...
κανα 10ημερο τωρα δεν την εχω βαλει μπρος τη μηχανη....
κ με τον σκ*τοκαιρο αλλα την αφραγκια που υπαρχει παιζει να κανω αλλες τοσες μερες
να την παω βολτα....λετε να βαλω τον φορτιστη σε κατασταση συντηρησης?
επισης χρειαζεται καθε φορα να βγαζω τους πολους για να την συνδεω ή βαζω τα καλωδια
κατευθειαν πανω στους πολους?εννοειται η μηχανη σβηστη...
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Theod »

Για μένα όταν μένει πάνω από 5-6 ημέρες ΠΡΕΠΕΙ να μπαίνει στον φορτιστή. Αν αυτός είναι ηλεκτρονικός διαφόρων σταδίων (που σημαίνει ότι μόνος του καταλαβαίνει και αλλάζει αυτόματα λειτουργία από φόρτιση σε συντήρηση) τότε μπορεί να μείνει συνδεδεμένος χωρίς πρόβλημα επί μήνες....

Το αν θα τον βάζεις με την μπαταρία πάνω στην μηχανή ή εκτός αυτής είναι αδιάφορο και είναι θέμα ευκολίας δική σου...Ο CTEK που έχω εγώ μέσα στην συσκευασία είχε φίσσες που βιδώνουν μόνιμα στους πόλους και μένουν εκεί ώστε να μπορείς εύκολα και με μια κίνηση να συνδέεις τον φορτιστή με την μπαταρία κανονικά συνδεδεμένη...
Παρ' όλα αυτά εγώ βγάζω την μπαταρία και την φορτίζω στο σπίτι γιατί το γκαράζ μου είναι κοινόχρηστος χώρος πολυκατοικίας και δεν θέλω να αφήσω τον φορτιστή πάνω στην μηχανή σε κοινή θέα για να μην κάνει φτερά...
Αν όμως το γκαράζ σου είναι ασφαλές είναι σαφώς πιο εύκολο απλά να τον συνδέεις στην ήδη βιδωμένη αναμονή παρά να βάζεις-βγάζεις την μπαταρία...
Μόνο προσοχή μην ξεχαστείς καμμιά μέρα και ξεκινήσεις χωρίς να τον αποσυνδέσεις - όπως τις κλειδαριές του δισκοφρενου ένα πράγμα... :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από koulis »

ναι το γκαραζ ειναι για παρτη μου.....οποτε ουτε ξεβιδωνω τους πολους ουτε τπτ....
απλα συνδεω τον φορτιστη,σωστα? :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Ilbanita
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Σάβ 14 Μαρ 2009, 19:09
Model: -
Τοποθεσία: Ίλιον
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Ilbanita »

Kούλη
Καλημέρα και καλό μήνα!
Πράγματι! Τοποθέτησε τον φορτιστή στους πόλους της μπαταρίας
και θα τη φορτίσει ωραιότατα!
Εχω τον ίδιο φορτιστή από το lidl, τον χρησιμοποιώ χωρίς να αποσυνδέω την
μπαταρία και δεν εχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα!
Ο φορτιστής είναι αυτόματος και όσο η μπαταρία γεμίζει , τόσο
αυτός μειώνει την τάση που τροφοδοτεί την μπαταρία μέχρι και
που μηδενίζει και σβήνει το πράσινο LED.
:/abwave::)
Σε δύο ρόδες από παιδιά ανεβήκαμε και μέχρι να κατέβουμε παιδιά θα είμαστε!

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από koulis »

ωραιος ο ilbanita.....οποτε το μεσημερακι παω να τον τακτοποιησω :) :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από jskf16 »

Μια απο τα ιδια 8) ....ειναι 3χρονων τωρα , βρεφος :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από koulis »

λοιποοοον.....συνδεθηκε ο φορτιστης με την μπαταρια αλλα μαλλον τσαμπα καιει η λαμπα που λεει κ η παροιμια.....
με το που μπηκε το καλωδιο στην πριζα κ αναψε η ενδειξη φορτισης εσβησε μετα απο 2 δευτερα κ αναψε η ενδειξη full...
οποτε η μπαταρια ειναι πληρης κ μαλλον η οποια φορτιση ειναι περιττη.....παρ'ολα αυτα θα την αφησω μεχρι το βραδακι κανα 4ωρο να συντηρηθει :) :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από ilias »

κανονισε να ψησεις το μηχανακι σα προβατινα κ να ανατιναχτει :mrgreen:
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από koulis »

οχι ρε τι πρατινες κ πρατιναλογα μου λες :lol:
γι'αυτο μπαινει σε κατασταση συντηρηθηθ :mrgreen:
για να μην γινει το γκαραδ μπαρμπεκιου :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από Theod »

koulis έγραψε:οποτε η μπαταρια ειναι πληρης κ μαλλον η οποια φορτιση ειναι περιττη.....παρ'ολα αυτα θα την αφησω μεχρι το βραδακι κανα 4ωρο να συντηρηθει :) :/abwave::)
Η φόρτιση μπορεί να είναι περιττή, αλλά η λειτουργία συντήρησης της φόρτισης μόνο κακό δεν κάνει... Αν δεν σε χαλάει και δεν έχεις πρόβλημα με αυτό άστην συνδεδεμένη μέχρι να χρησιμοποιήσεις την μηχανή...

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από koulis »

:arrow: Theod,

μπααα....προβλημα κανενα....το γκαραζ ειναι ολο δικο μου οποτε θα πραξω οπως λες θανασεν :wink: :)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
savvas
Δημοσιεύσεις: 459
Εγγραφή: Σάβ 08 Απρ 2006, 20:12
Model: FZ1
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από savvas »

koulis έγραψε:λοιποοοον.....συνδεθηκε ο φορτιστης με την μπαταρια αλλα μαλλον τσαμπα καιει η λαμπα που λεει κ η παροιμια.....
με το που μπηκε το καλωδιο στην πριζα κ αναψε η ενδειξη φορτισης εσβησε μετα απο 2 δευτερα κ αναψε η ενδειξη full...
οποτε η μπαταρια ειναι πληρης κ μαλλον η οποια φορτιση ειναι περιττη.....παρ'ολα αυτα θα την αφησω μεχρι το βραδακι κανα 4ωρο να συντηρηθει :) :/abwave::)
Διαβασε τις οδηγιες χρησης της συσκευης, εχει και Ελληνικα.... :mrgreen:

Καλή Σαρακοστή

Άβαταρ μέλους
m-power
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 551
Εγγραφή: Τρί 25 Ιαν 2005, 11:51
Model: Other
Model year: 2015
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μπαταρία καπούτ...

Δημοσίευση από m-power »

έμεινα και εγώ από μπαταρία έξι χρόνια είναι καλά νομίζω.
τελικά έχουμε βρει καμία φθηνότερη ή μόνο την μαμά που έχει 120€ ?
Aprilia Caponord 1200 '15

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης