Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
thanos8527
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιουν 2010, 21:45
Model: -
Επικοινωνία:

Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από thanos8527 »

Καλησπέρα παίδες!
Την προηγούμενη εβδομάδα,ξεκινάω για Καλαμάτα απο Αθήνα,κατα τις 5 το πρωΐ.Όλα καλά,μέχρι που φτάνω στα ΣΕΑ στο Αρτεμίσιο,ώστε να βάλω βενζίνη(ξανά..:( ) και να πιώ ένα καφεδάκι.Άσχετο,αλλά πρώτη φορά πίνω παγωμένο καφέ και μου φαινόταν ζεστός..μεχρι και τα ούλα είχαν παγώσει...μπρρρρρρρρρρρ!!!!Τελειώνω το καφεδάκι,ετοιμάζομαι και βάζω μπροστά.....Εκεί τα είδα όλα...έκανε σαν Ducati!Το αφήνω λίγο να δουλέψει,αλλά δεν στρώνει...Πιάνω τους λαιμούς και βλέπω οτι ο ένας είναι κρύος...Μεγάλο ζόρι για να κινηθεί και φαινόταν αδύναμο...Και έδω κάνω την υπέρτατη μ@λ@κί@.....Είμαι σε απόγνωση και λέω,δεν μαμιέται....πάμε....Φτάνω ΚΑλαμάτα και παρατηρώ οτι δεν έχει αλλάξει κάτι στον ήχο και την αίσθηση.Πάω μάστορα και τελικά τα είχαν φτύσει οι πολλαπλασιαστές..ο ένας είχε ραγίσει και οι άλλοι ήταν σε μαύρα χάλια.Ευτυχώς,δεν χρειάστηκε κάτι άλλο.360 οι πολλαπλασιαστές,αλλά βρήκα μία άκρη και πέσαμε στα 200....
Απο ότι μου έλεγε ο μάστορας,δεν είναι κάτι σπάνιο για τα συγκεκριμένα μοντέλα...(R1 2008)
Ευτυχώς ήμουν τυχερός και δεν έπαθε τπτ χειρότερο,γτ έκανα καμία 100ρια χλμ έτσι...(βλακεία μου..το ξέρω..)
Νίψον ανομήματα μη μόναν όψιΝ

Solomon
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 2226
Εγγραφή: Πέμ 19 Νοέμ 2009, 00:52
Επικοινωνία:

Re: Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από Solomon »

Περαστικά ρε φίλε, τι να πω.πάλι καλά που δεν έπαθε χειρότερη ζημιά γιατί έτσι 3κυλινδρο που το ταξίδεψες θα μπορούσαν να γίνουν πολλά

Άβαταρ μέλους
ilias
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4457
Εγγραφή: Παρ 29 Αύγ 2008, 22:46
Model: FZ1
Τοποθεσία: zimbabwe
Επικοινωνία:

Re: Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από ilias »

τα χουμε πει και τα χουμε ξαναδει τα ιδια κανει κ στο φζ1


γ αυτο οχι νερα με πιεση στους πολλαπλασιαστες!!!
Courage is not lack of fear ..but the ability to act while facing fear!



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
thanos8527
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιουν 2010, 21:45
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από thanos8527 »

Eυχαριστώ Solomon.Όσον αφορά το πλύσιμο,το πήγαινα στον γνωστό κοντά στο Παίδων.Οπότε,δεν νομίζω να παίχτηκε κάτι τέτοιο,πρώτον,διότι ο μάστορας που το πλένει,ξέρει και δεύτερον ,οτι είχα καιρό να το πλύνω..
Νίψον ανομήματα μη μόναν όψιΝ

Saleas
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιαν 2014, 13:15
Επικοινωνία:

Re: Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από Saleas »

Παλι καλα φιλαρακι.Δεν ειναι και μικρη ζημια παντως,σεβαστο ποσο.Η αληθεια ειναι πως δεν εχω ξανακουσει για R1 07-08 προβλημα στους πολλαπλασιαστες αλλα το ιδιο πιστευα και για το βολαν και τελικα την επαθα....

Στα ποσα Km σου βγηκε αυτη η ζημια?

Άβαταρ μέλους
thanos8527
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιουν 2010, 21:45
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από thanos8527 »

Είχε τύχει να ξανακούσω το ίδιο και με χειρότερες επιπτώσεις.Αλλά είναι απο αυτά που δεν πιστεύεις οτι θα συμβούν σε εσένα....
Στα 36.000 μου βγήκε..
Νίψον ανομήματα μη μόναν όψιΝ

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από jskf16 »

thanos8527 έγραψε:Eυχαριστώ Solomon.Όσον αφορά το πλύσιμο,το πήγαινα στον γνωστό κοντά στο Παίδων.Οπότε,δεν νομίζω να παίχτηκε κάτι τέτοιο,πρώτον,διότι ο μάστορας που το πλένει,ξέρει και δεύτερον ,οτι είχα καιρό να το πλύνω..
Aν ο γνωστος που λες δε τους μονωσε ξεχνατο!Κανεις δε το κανει , ολοι αυτοι...μονο νερο ξερουν να ριχνουν τιποτα αλλο!

Η υγρασια ειναι εκει και καραδοκει....αθροιστικα δουλευει , δεν εχει σημασια οτι ειχες καιρο να το πλυνεις.Και φαντασου για να <<αρπαξουν>> και οι 4 τι γινεται καιρο τωρα!

Κανε μια αναζητηση πριν και θα βρεις αρκετη πληροφορια , ωστε να μη τα ξαναγραφουμε :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
InversionOfControl
Fazer Hellas Club Member
Fazer Hellas Club Member
Δημοσιεύσεις: 2785
Εγγραφή: Δευ 05 Σεπ 2005, 03:00
Model: FZ1
Model year: 2009
Τοποθεσία: 127.0.0.1
Επικοινωνία:

Re: Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από InversionOfControl »

οπως το λεει ο Γιαννης...

τα ιδια επαθα με το fazer.
In the end, we will remember not the words of our enemies, but the silence of our friends

Άβαταρ μέλους
Frezas
Δημοσιεύσεις: 3848
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ 2005, 15:14
Model: MT09
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από Frezas »

το εχω παθει και εγω, και ευτυχως εγινε αμεσως μετα το πλυσιμο σε γνωστο του χωρου, και το πηγα απ΄ευθειας συνεργειο, το ανοιξαν και το αφησαμε δυο μερες να στεγνωσουν.....και ευτυχως τη γλιτωσα!!!
show must go on....

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από fazernick »

ΤΟ επαθα και εγω αλλα ηταν αργα.πεταγαν το ρευμα εξω και με 250 με ΟΛΑ το εφταιξα και ολα μια χαρα.ΠΡοσοχη που βαζουν το πιεστικο οταν το πλενουν.

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από fazernick »

Επειδή το ξαναέπαθα ερώτηση..το έβγαλα και το άνοιξα μπας και τραβήξει την υγρασία σε ψηλές στροφές που πολλές φορες έδειχνε ότι λειτουργει κανονικά σαν να ξεμπουκωνει..... πειράζεις κάπου αλλού που το ζορισα;

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από fazernick »

Δεν ξερω τι έγινε αλλά μετά από 2 μέρες το έκανε λίγο βγήκα εθνική 2-3 διακοσαρες και έφτιαξε....μην το πεις ούτε του Παππά.. Και ερωτώ όμως: πως έφτιαξε μόνο τού; τι θα γίνει σε περίπτωση βροχής ή επόμενου πλυσίματος

<>63

Άβαταρ μέλους
SoR_gr
Administrator
Δημοσιεύσεις: 3073
Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2012, 23:24
Model: FZ6 S2
Model year: 2007
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από SoR_gr »

Μια δυο τρεις...θα χαλασουν.
Γενικα τα μηχανκια ειναι ευαισθητα στο πλυσιμο με πιεστικο.

Καλο θαταν ακομα κ μετα απο βροχη να πηγαινεις σε ενα βενζιναδικο να φυσας με αερα διακοπτες,επαφες,κλπ
"Never regret a day in your life: good days give happiness, bad days give experience, worst days give lessons, and best days give memories."

Άβαταρ μέλους
fazernick
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: Δευ 13 Ιουν 2005, 13:58
Επικοινωνία:

Re: Τρικύλινδρο λόγω πολλαπλασιαστών...(R1)

Δημοσίευση από fazernick »

Δεν το πλενω πανω απο 2 φορες το χρονο , δεν εβαλα καν το λαστιχο εκει, το εκανα απο μακρια σε στυλ βροχης . πλεον θα βαζω σακουλες και θα τελιωσει η ιστορια.

Εχω βαλει και 2 πουγκια με ρυζι πανω στις μπουζοπιπες..

Τι να πω ..μιλησα και με μαμα YAMAHA και μου ειπε δεν το εχουν τοσο συνηθες το θεμα..για το βολαν ειπε αυτολεξη το παλικαρι "Μακαρι να το εκαναν ανακληση , αν καταλαβαινεις γιατι"

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες