Λαμπακι του CHECK αναμενο

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
-figalos+
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ 18 Οκτ 2009, 11:31
Model: -
Επικοινωνία:

Λαμπακι του CHECK αναμενο

Δημοσίευση από -figalos+ »

μετα απο αλλαγη βολαν και πηνιων (οχι απο βραχυκυκλωμα)
και αλλαγη βραχυκλωμενων μπουζι το fazeraki ξαναζωντανεψε
με φορτιση 14 απο το ρελαντι ξαναβρηκε την δυναμη του

καποιες μερες ομως εμενε αναμενο το check (το κιτρινο) οταν γυριζα τον διακοπτη στο on και εβαζα μπρος ολα εσβηνουν εκτος απο αυτο
μετα απο 5-6 χιλιομετρα εσβηνα ξαναεβαζα μπρος και εσβηνε

μετα απο την επισκεψη μου στον αντιπροσωπο
μου ειπε οτι δεν ειναι καποια βλαβη γιατι θα φαινοταν στην μνημη
μου ειπε οτι ειναι μπαταρια (οτι εχει κλασει)

εμεινε ακινητοποιημενο περιπου ενα δυο μηνες απο τοτε
και οταν ξαναπηγα βολτα μετα απο καιρο σταματησε να αναβει και η μηχανη πεταγε
μετα ομως ειδα οτι αποδοση της ξαναεπεσε
και μαλιστα οχι στις υψηλες στροφες αλλα στις χαμηλες (σε σχεση με πριν) ξερω οτι στις χαμηλες δεν ειναι και πολυ ξυραφι
αλλα ζοριζεται και ανεβαζει θερμοκρασια σαν κρατημα. Μετα τις 6000 γραφει
και ολα αυτα μετα απο ταξιδι και οχι μεστην πολη
να σημειωσω με 100αρα βενζινη, λαδια φιλτρα (αερος λαδιου) μπουζι καινουρια, και απο ρευμα φορτιζει 14 απο ρελαντι

απο που να ξεκινησω?????
να ξανατσεκαρω τα μπουζι?? την μπαταρια?? η να φτασω στα μπεκ??

ευχαριστω
(να αλλαξω μαστορα..... +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/ +:Dancing=+:\:D/ )
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Λαμπακι του CHECK αναμενο

Δημοσίευση από jskf16 »

Μαστορα να μην αλλαξεις , μηχανη να αλλαξεις!!! Με τετοιο βιογραφικο :mrgreen: ....μιλαμε οτι βρωμαει απο οπου και να το πιασεις!!

ΚΑΙ :mrgreen: το check engine μπορει να οφειλεται απο καποιο αισθητηρα οπως π.χ ο Ο2 που μπορει απο τις βρωμοβενζινες οπως λες παρακατω να τα επαιξε.... , απο τη μπαταρια , απο το στατορα που αλλαξες , απο την αφαιρεση του exup ....απο 1002 :mrgreen: . Ειναι πολλαααα δυστυχως που μπορει να παιζουν , απο το ποιο απλο μεχρι το ποιο συνθετο.

Αλλες ενδείξεις στα οργανα δεν εχεις ? Ειμαστε σιγουροι οτι δε δειχνει καποιο fault code ??

Eχω διαβασει οτι καποιοι οταν εβαλαν FCE οπως και εσυ , ειχαν αυτα τα συμπωματα , χωρις ομως να σημαινει οτι δε δουλευει σωστα :roll:

Προσωπικα θα εβγαζα τα xenon εντελως αν ειναι κοντα στον εγκεφαλο , στη συνεχεια θα εβγαζα το FCE εντελως....θα εκανα και ενα τσεκ οτι οι πεταλουδες δουλευουν αψογα.Θα εκανα και ενα check στη μνημη μην εχει κρατησει καποια βλαβη , και εαν ναι θα την εσβηνα αφου πρωτα την ειχα σημειωση. Θα το εκανα βολτα για τεστ.Και μετα θα πηγαινα στη μπαταρια .....

-figalos+ έγραψε:fz1 06 45.000 χλμ με xenon ,FCE και εξατμιση

μπηκα και εγω στο club
(πολλοι μου παν οτι μπορει να ειναι και απο πεσιμο)
τον τελευταιο καιρο 5-6 μηνες και μετα απο το σερβις των 40.000
(οπου ο μηχανικος βρηκε τα χειροτερα μπεκ που εχει δει,
μαλλον απο βενζινη ) το μηχανακι δεν δουλευε καλα
μαλλον μια δουλευε μια οχι εννοω επιδοσεις.μια ξυριζε μια ρυμουλκα,μια εκλαιγε μια γελαγε
σκεφτηκα τα καυσιμα,τοση μεγαλη διαφορα λεω, ξεκιναω και βαζω συνεχεια 100αρα απο προταση του μηχανικου για συγκεκριμενο βενζιναδικο που το εχουν μετρησει κτλ κτλ που τρεχουν σε αγωνες!!!!
τα ιδια... μετα απο ενα μηνα αναβει το κιτρινο λαμπακι στο καντραν δεξια, της μηχανης!!!!!
εσβηνα ξαναναβα διακοπτη, εσβεινε! μετα απο μια εβδομαδα ξαναναψε!
οταν πηγαινα στο μαστορα δεν το εβλεπε δεν το εκανε για να βγαλει διαγνωση
αυτο συνεχιστηκε και με τον καιρο αναβε και πιο συχνα


μετα καιγεται το κοντερ στα καλακαθουμενα και οχι μετα απο πλυσιμο,στο ασχετο
ξυπναω το πρωι παω να βαλω μπρος τιποτα επαιρνε μπρος το μηχανακι πηαγα δουλεια κανονικα αλλα ουτε μια ενδειξη νεκρο
μονο το πρασινο της νεκρας. παω για επισκευη ακυρο.μεταχειρα απο αγγελια 200 ευρω
παω χωριο το αφηνω σε ενα φιλο να το πλυνει μου το ριχνει (εδω να αναφερω πτι το μηχανακι εχει πεσει απο σταση αλλες δυο φορες απο τον προηγουμενο που ειναι φιλς και το ξερα και ειχε και ενα τρακαρισμα πεταχτηκε μια απο στοπ και την χτυπαει αλλα ελαφρα μονο πλαστικα τιμονι απο πεσιμο )

(το μηχανακι το επλαινα με λαστιχο αλλα και σε πλυντηριο οπου δεν εβλεπα τι γινοταν
παντως πριν ενα χρονο μετα απο πλυσιμο σε πλυντηριο δεν επαιρνε μπροστα μετα απο μια μερα πηρε)
παλι αλλη μια φορα μετα απο πλυσιμο εκανε διακοπες χαμηλα ξεροβηχε που λεμε και σε ενα αλλοποστ
αυτο το εχει κληρονομισει απο τοτε 6-7 μηνες τωρα .
διαβασα το θεμα ξροβηχας στο fz1 αλλα δυστηχως δεν προλαβα να φτασω εκει

αφου λοιπον κοιταω για βενζινοκαυσιμα φιλτρα βενζινης κτλ κτλ
ανακαλυπτω ενα φιλτρο βενζινης μεσα στην λασπη... χαρηκα.. αυτο ειναι λεω, αυτο φταιει, κολοβενζινες
εδω να πω οτι σταθηκα τυχερος για για αλλαγη φιλτρου δεν γινεται, πρεπει να αλλαξεις ολη την αντλια βενζινης καπου 500ε
βρηκα μια σπασμενη απο τρακαρισμενο και μου την εδωσε 50 ευρω... σωθηκα λεω
αλλαζω φιλτρο αλλαζω αλυσιδογραναζα μαμα
λεω θα φυσαει τωρα....
τιποτα
χειροτερα απο πριν
και μαλιστα με το που ανεβαζεις στροφες 1200.1300.1500 μεχρι και 2000-3000 ακουγοταν ενας ηχος αλλα οχι γρατζουνισμα
σαν σφυριγμα κορνας μαλλον σαν βουβουζελα ενα πραγμα αλλα ελαφρο
μου λει ο μαστορας μετα απο βολτα σταματησε. οκ λεω
κανε μου λεει καμι βολτα και βλεπουμε. μετα απο την αλλαγη φιλτρου και αλυσιδογραναζου εχω κανει 200-300 χιλιομετρα σερι
μπας και δω τιποτα να αλλαζει
ωσπου αλλαξεεεε!!!!!!!!
παρκαρω τραπεζα βγαινω νεκρα ολα ουτε αναβε τιποτα μονο εκανε τσεκ και μετα δεν γυρναγε καν η μυζα
το παω ευτυχως κατηφορα στο μαστορα μου λεει μπαταρια,την βαζουμ φορτιζει ξαναπανω.παλι πειραια γυρναω βραδυ και τα φωτα να παιζουν σαν να κανω συνιαλο
μαλλον μου εκανε το μηχανακι συνιαλο
το παω το πρωι μου λεει δεν φορτιζει μαλλον ανορθωτης.αντε να δουμε λεω
θαπας μου λεει σε ηλεκτρολογο παω σε ενα αλανι στην νεα ιωνια φωτης
φιλε ασχημα νεα μου λεει η βολαν η πηνια δεν φορτιζει μου λεει ουτε μισο.
και τωρα ειναι στο μαστορα και περιμενω επιβεβαιωση
να τος καταφωνη
μολις με πηρε χιλια χρονια θα ζησει
ναι
βολαν
τα εχει διαλυσει ολα μου λεει
να δουμε αν εχει πηραξει και πηνια!!!!!!!

να δουμε τι αλλο!!!!!!!!! τετοια μουντζα????????
ενταξει ειναι μουν..α το μηχανακι αλλα τετοια μουντζα??? ελπιζω να ειναι το τελευταιο
και να ξαναδω το μηχανακι οπως ηταν!!!!
σας κουρασα αλλα πιστευω να βοηθησει καποιους το ιστορικο!!!!!!! μακρυα απο σας

Άβαταρ μέλους
-figalos+
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ 18 Οκτ 2009, 11:31
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Λαμπακι του CHECK αναμενο

Δημοσίευση από -figalos+ »

jskf16 έγραψε:ΚΑΙ :mrgreen: το check engine μπορει να οφειλεται απο καποιο αισθητηρα οπως π.χ ο Ο2 που μπορει απο τις βρωμοβενζινες οπως λες παρακατω να τα επαιξε.... , απο τη μπαταρια , απο το στατορα που αλλαξες , απο την αφαιρεση του exup ....απο 1002 :mrgreen: . Ειναι πολλαααα δυστυχως που μπορει να παιζουν , απο το ποιο απλο μεχρι το ποιο συνθετο.
ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΠΕΡΙΒΟΛΙ
jskf16 έγραψε:Αλλες ενδείξεις στα οργανα δεν εχεις ? Ειμαστε σιγουροι οτι δε δειχνει καποιο fault code ??
ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΧΕΡΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΜΠΕΙΡΟΣ
jskf16 έγραψε:Eχω διαβασει οτι καποιοι οταν εβαλαν FCE οπως και εσυ , ειχαν αυτα τα συμπωματα , χωρις ομως να σημαινει οτι δε δουλευει σωστα :roll:


Προσωπικα θα εβγαζα τα xenon εντελως αν ειναι κοντα στον εγκεφαλο , στη συνεχεια θα εβγαζα το FCE εντελως....θα εκανα και ενα τσεκ οτι οι πεταλουδες δουλευουν αψογα.Θα εκανα και ενα check στη μνημη μην εχει κρατησει καποια βλαβη , και εαν ναι θα την εσβηνα αφου πρωτα την ειχα σημειωση. Θα το εκανα βολτα για τεστ.Και μετα θα πηγαινα στη μπαταρια .....
ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΠΛΗΡΩΣ
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΕ ΜΙΑ ΣΕΙΡΑ
ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ....
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
-figalos+
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Κυρ 18 Οκτ 2009, 11:31
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Λαμπακι του CHECK αναμενο

Δημοσίευση από -figalos+ »

META μετα απο καθαρισμο και ρυθμιση πεταλουδω και καθαρισμα μπεκιερας που τελικα δεν ειχε προβλημμα αυτο
διαπιστωθηκε κακη τοποθετηση FCE
βελτιωθηκε η τοποθετηση του
(δεν το αφεραισα για να δω αν δουλευει) και δεν ξερω με τι επεμβαση και τι ρυθμισεις βελτιωθηκε αισθητα η λειτουργια του χαμηλα (με αποτελεσμα και χαμηλοτερη καταναλωση σε σχεση με πριν)
επισης παρατηρηθηκε και λιγοτερα σκασιματα στην εξατμιση
ρωτησα τι αλλαγες καναμε απαντηση δεν πηρα
μετα το πρωτο ταξιδι παρατηρησα οντως καλυτερη λειτουργια χαμηλα αλλα κατι δεν μου αρεσε
εκοβε ψιλα και ζοριζοταν πολυ να τελικιασει
ξαναρωταω τι αλλαγες καναμε και οτι εχω την αισθηση οτι εκοψε ψιλα το μηχανακι και η απαντηση ηταν οτι καναμε τι εργοστασιακες ρυθμισεις και οτι αποκλειεται και τετοια
και ηρθε η ωρα για το δευτρρο ταξιδι
αυτη την φορα εθνικη και τελικεεεεεςς!!!!!!!!!!
να σημειωσω εδω σε μια βολτα αναγνωριστηκη την προηγουμενη μερα μεχρι βαρκιζα παρατηρησα μετα την βολτα και ενω τελειωνε η βενζινη καποιο κομπιασμα σκορτσαρισμα στην εκινηση
ωχ λεω βενζινη
ξεκιναω λοιπον ταξιδι βρισκω ευθεια να δω τελικες
φτανω 260χλμ δεν θυμαμαι σροφες αλλα οχι κοκκινα
ειχε κιαλλο αλλα δεν εδινε
κοβω λιγο λογω αυτοκινητου μπροστα ξανανοιγω ξανα πιανω τα 260 αλλα δεν πηγαινε αλλο
ενω πρωτα εβλεπα 277 στο κοντερ
κατι παιζει λεω
δεν προλαβα να το πω
ανεβαζει θερμοκρασια
90..... 95...... 100.... 103... 105......
ωωωωωπααα λεω
κοβω 200 ανοιγω γκαζι δεν εδινε (δεν παρατησησα θορυβους τιποτα μονο θερμοκρασια υψηλη και δεν εδινε γκαζι)
κοβω 150 αρχιζει να πεφτει η θερμοκρασια
παλι καλα λεω
κοβω
κοβω
και πηγαινα με 80 τερμα δεξια μεχρι να βρω παρκιν η καποια εξοδο για να βγω απο εθνικη να μπω στο κεντρο της πολης να καλεσω βοηθεια
θερμοκρασια εκει 80-90
βγαινω απο εθνικη φτανω σε στοπ σταματαω σβινει
δεν κρατουσε στροφες
παρκαρω, κατεβαινω, αραζω, τσιγαρο,
λαδια κομπλε
υγρα ψυγειο κομπλε
τσεκαρω ασφαλειες (και καλα κατι να κανω) κομπλε
γυριζα διακοπτη η αντλια δουλευε
κοντερ καντραν κομπλε ,ουτε εβγαζε βλαβη
απο ρευμα δεν ειναι γιατι ξαναπηρε
αλλα εκει ανατριχιασα
δουλευε 2κιλινδρο με αποτελεσμα να ακουγεται σαν τρακτερ
και δουλευε μονο με κρατημενο γκαζι στις 2000-3000
εκανα ακομα 1 χιλιομετρο γιατι βρηκα ενα φιλο που ψηφιζε σε εκεινη την πολη και πηγα να την αφησω σπιτι του
σε εκεινο το χιλιομετρο με 20-30 χιλομετρα σιγα σιγα
θερμοκρασια 80-90
τωρα ειναι στην εντατικη απο το πρωι
ειδωμεν
αααααα
κατι αλλο
οση ωρα περιμενα τηλ κτλ και μεταφορα παρκαρισμα στο σπιτι του φιλου δεν ειδα διαροη νερων πουθενα
αλλα ειδα σημερα το πρωι ομως κατεβαζοντας την απο το φορτιγο και παρκαροντας την στο γιατροσταγονες αλλα εκανε κυλιδα,μετα απο 3μερες
στο σπιτι που εμεινε 2 μερες δεν ειδα κατω δεν το σκεφτηκα γιατι και την μερα που εμεινα δεν παρατηρησα κατι τετοιο
αλλα σημερα που την φορτωσαμε βραδυ και την ξεφορτωσαμε το πρωι στο γιατρο να δω υγρα με κουφανε λιγο
τωρα ειδωμεν
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες