Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Οτι αφορά τα ηλεκτρικά μέρη , ηλεκτ/κες εγκαταστάσεις
Άβαταρ μέλους
Themis_81
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Πέμ 06 Απρ 2006, 22:00
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Themis_81 »

Τον τελευταιο καιρο μου κανει κατι κολπακια η μηχανη και με μια συζητηση που εκανα με το Arab σε γνωστο πλυντηριο μηχανων , ειδα οτο δεν ειμαι ο μονος .

Για να γινω λιγο πιο κατανοητος ....

Ασχετα με το αν ειναι κρυα η ζεστη η μηχανη οταν εχω πολυ λιγες στροφες ( >2000rpm ) αν παω να ανεβασω σχετικα γρηγορα στροφες για να επιταχυνω , κομπλαρει και κανει κοψιματα ( περιπου σαν να μην λειτουργει καποιος κυλινδρος ) . Αυτο παρατηρειται κατα κυριο λογο απο νεκρα σε πρωτη και σε ηρεμες αλλαγες πρωτης - δευτερας . Απο τις 3000rpm κ μετα δεν υπαρχει κανενα προβλημα .

Ο ελεγχος λοιπον οταν μου το πρωτο εκανε ηταν να βεβαιωθω οτι η βενζινη ειναι οκ . Αλλα μιας και γενικα τα πρατηρια που προτιμω ειναι συγκεκριμενα το απεκλεισα σαν πιθανοτητα .
Μετα απο αρκετα ενδελεχη ελεγχο στον Σταματη το πορισμα ειναι οτι παιζει ηλεκτρικο θεμα .... και σαν συμπτωμα αυτο που καταλαβε ειναι οτι μοιαζει με το να κοβει την τροφοδοσια σε καποιον η σε καποιους κυλινδρους .
( αφου πρωτα τσεκαραμε ολη σχεδον την καλωδιωση για τυχον διαβρωσεις και αλατα - τα οποια καθαριστηκαν , τσεκαραμε TPS και γενικα σχεδον ολα τα πιθανα σημεια που θα μπορουσε να προκαλει τον ξεροβηχα )

Το τελευταιο που μενει να δουμε ειναι το σετ ηλεκτρονικη-imobilizer-κλειδαριες , το οποιο υπαρχει πιθανοτητα να την εχει ακουσει . ειναι λιγο τραβηγμενο , αλλα αν φταιει η ηλεκτρονικη την εκατσα !!!

Τωρα ειμαι σε σταδιο αναμονης για να βρω να δοκιμασω μια αλλη ηλεκτρονικη για να δω αν φταιει τελικα αυτο ...

Γενικα σε επιπεδο χρησης δεν εχει καποιο αλλο θεμα , απλα θελει προσοχη γιατι αν ξεχαστεις και πας να φυγεις λιγο πιο βζιιιννννν δεν θα σου κανει το χατηρι μεχρι να περασει τις 3000rpm ....

Anyway , ευτυχως που ολα τα καθημερινα τα τραβαει το scooteridio οποτε εχουμε τον χρονο να τα δουμε ολα σιγα σιγα ...
Θα σας κραταω ενημερους με τις εξελιξεις .

Αν καποιος εχει ακουσει κατι παρομοιο ας καταθεσει !!!
:{}\/
Life is not measured by the breaths we take,
but by the moments that take our breath away

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από jskf16 »

......τσεκαρετε κανα πολλαπλασιαστη και ασε τα αλλα :mrgreen: :D
:/abwave::)

Άβαταρ μέλους
Themis_81
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Πέμ 06 Απρ 2006, 22:00
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Themis_81 »

Ε φαντάζομαι ότι το έχει ήδη τσεκάρει ο Σταματης
Life is not measured by the breaths we take,
but by the moments that take our breath away

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Theod »

+:Think=+::-k Θυμάμαι λάθος ή το ΦΖ1 διαθέτει 4 πολλαπλασιαστές - έναν για κάθε κύλινδρο ??? :?:

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από jskf16 »

σωστα :D

Άβαταρ μέλους
koulis
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: Δευ 23 Ιουν 2008, 14:54
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΦΑΛΑΡΑ(ΣΤΥΛΙΔΑ)
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από koulis »

τι μου θυμιζει?τι μου θυμιζει? +:Think=+::-k :lol:
τα ιδια ακριβως συμπτωματα μου εκανε κ τις 2 φορες που του ειχα τοποθετησει pc3 κ pc V...
ειχες σταθερο γκαζι στις 2.5-3k στρ με 2α,3η κ το ανοιγες καπως αποτομα για να φυγεις σε καποια προσπεραση κ τσουπ!!κομπιασμα-μπερδεμα αλλα μολις επιανε τις 4k εφευγε αερα....εμενα θεμη δεν μου το εκανε αμεσως...αλλα μετα απο μερικες χιλιαδες χλμ μετα την τοποθετηση τους....επισης αρκετες φορες μου το εκανε κ απο νεκρα σε 1η
σε ποιο χαμηλες στροφες σχεδον αφηνοντας τον συμπλεκτη....αρα,συμπεραινω οτι τελικα δεν εφταιγαν τα pc3 ή pc V με τους αντιστοιχους χαρτες που ειχαν αλλα μαλλον καποιο μπουζι?απο την αλλη ομως βγαζοντας τα commander μετα απο μερικα χλμ εξαφανιστηκαν τα παντα...τωρα 2α,3η,4η κ τσαρουχωμα απο τις 2k κ δεν καταλαβαινει χριστο :lol: αναμενουμε τα περαιτερω θεμη :/abwave::)
Ocean Depth '07:Racefit Growler CF slip-on,Cat gutted,CA led tailight,Custom led turn signals,MRA DB,Ohlins,GPR,Yamaha belly/gel seat/protectors/rear hugger,EK 520 Gold chain 16/45,SH V.4,Pazzo,Evotech FE,ARacing,Beowulf,Conti Sport Attack 2 190/50

Άβαταρ μέλους
Themis_81
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Πέμ 06 Απρ 2006, 22:00
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Themis_81 »

Εμενα εκτος απο την εξατμιση ολα τα αλλα ειναι μαμα επανω ... Στις 28 του μηνα θα το παω στον Σταματη να τα δουμε παλι και εννοειται θα σας ενημερωσω .
Θα κανω καλου κακου μια αλλαγη στα μπουζι και βλεπουμε
Life is not measured by the breaths we take,
but by the moments that take our breath away

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Theod »

Έχει δίκιο το κουλάδι...Πριν μπείς σε αλλαγές πες του Σταμάτη να ελένξει ΚΑΙ τους 4 πολλαπλασιαστές...

Άβαταρ μέλους
manos_mas
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: Δευ 02 Φεβ 2009, 21:24
Model: FZ6
Model year: 2007
Τοποθεσία: Βύρωνας
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από manos_mas »

Η ηλεκτρονικη σε αφηνει μια και καλη, ή δουλευει ή δεν δουλευει και πας για αλλη.Οποτε δεν ειναι αυτη.
ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΙΣΩ ΣΟΥ ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΕΙ ... ΜΗ ΦΟΒΗΘΕΙΣ... ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΣΥΓΥΡΙΖΕΙ.....

arab
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 15 Ιούλ 2009, 21:23
Model: -
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από arab »

Καλησπέρα παιδιά. Όπως έγραψε ο Θέμης ανοίγοντας το θέμα, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα και γω εδώ και αρκετό καιρό. Ξεκινώντας από στάση, και μέχρι περίπου τις 3000 στροφές (ή κάτι λιγότερο) ο κινητήρας κόμπιαζε, ξερόβηχε και ήταν έτοιμος να σβήσει. Πρόσεξα μάλιστα ότι αυτό γινόταν κυρίως όταν η μηχανή ήταν ζεστή (το πρωί και αφού την έπαιρνα από τη σκιά, δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα).

Χθες το πήγα συνεργείο για έλεγχο και τελικά το δικό μου πρόβλημα ήταν απλό στη λύση. Όπως μου είπε ο μηχανικός (και όπως σωστά πρόβλεψαν τα παιδιά πάνω), κάτι προκάλεσε πρόβλημα στα μπουζί. Τα άλλαξε και πλέον η μηχανή πάει μια χαρά. Την έλεγξα σήμερα αρκετά (κάνοντας βόλτες) και το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι "έχω επιτέλους και πάλι τη μηχανή μου!!!".

Δεν ξέρω αν το πρόβλημα του Θέμη οφείλεται σε μπουζί (αν δεν τα έχεις ελέγξει Θέμη κάντο) αλλά η εμπειρία μου δείχνει ότι το πρόβλημα είναι μάλλον ηλεκτρολογικό και όχι του ψεκασμού.

Εύχομαι γρήγορη λύση στο πρόβλημα Θέμη.

Άβαταρ μέλους
HARIS S2
Μέλος Δ.Σ.
Δημοσιεύσεις: 879
Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2008, 17:05
Model: FZ1
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ ΑΤΤΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από HARIS S2 »

themi μαλλων το κανει απο εξατμηση λογο οτι φεβγει το exup.
αν στο εκανε μετα την εξατμηση ειναι απο αυτο.
http://www.youtube.com/watch?v=97DZe27_wTA
καποια κοματια οταν τα ακους, σου ανοιγουν το μυαλο και περναει η ζωη απο μπροστα σου, σε απιστευτες εικονες.............................. και σαν μοτοσυκλετιστης εχω πολλες με καλους ΦΙΛΟΥΣ

Theod
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Δευ 10 Ιαν 2005, 19:05
Model: -
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Theod »

+:Shame on you=+:[-X +:Shame on you=+:[-X +:Shame on you=+:[-X
Παρα πολλοί έχουμε βάλει αφτερμαρκετ τελικά (που προυποθέτουν την αφαίρεση του exup) χωρίς να υπάρχει το παραμικρό θέμα....Ηλεκτρικό φαίνεται να είναι....

Άβαταρ μέλους
jskf16
Δημοσιεύσεις: 11079
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ 2007, 14:10
Model: -
Model year: 2012
Τοποθεσία: XANIA
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από jskf16 »

...να προσθεσω μια και ειπωθηκε οτι υπαρχει ανταπτορας που η δουλεια του ειναι να αναιρει το exup και να μην αναβει προειδοποιητικη ενδειξη στο κοντερ. Μπορει να χρησιμοποιηθει με aftermarket εξατμιση αφαιρωντας το exup.Αμα το αφαιρεσετε τρελλος χωρος :mrgreen: μενει διπλα απο τη μπαταρια απο την αφαιρεση του :!:

Άβαταρ μέλους
Themis_81
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Πέμ 06 Απρ 2006, 22:00
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Themis_81 »

Μου το παρουσιαζε πριν βαλω την εξατμιση , αρα δεν νομιζω να φταιει αυτο . Αλλιως οσοι εχουν βαλει αλλη εξατμιση θα το ειχαν ηδη αναφερει <>
Life is not measured by the breaths we take,
but by the moments that take our breath away

Άβαταρ μέλους
Themis_81
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: Πέμ 06 Απρ 2006, 22:00
Model: FZ1
Model year: 2006
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Re: Ξεροβηχας στο FZ1 μου ...

Δημοσίευση από Themis_81 »

Σε επικοινωνια που ειχα παλι με τον Σταματη σημερα , αποκλειστηκε και η πιθανοτητα του να φταιει μερικως η ηλεκτρονικη ( λεω μερικως γιατι υπαρχουν
παραδειγματα προβληματικης ηλεκτρονικης με παρομοια συμπτωματα , γιαυτο και ειχαμε στραφει προς τα εκει ... )
Και μιας και ειμαστε σε σταδιο επανελεγχου ολων των πιθανων αιτιων που ειχαμε αρχικα εστιασει πριν φτασουμε σε ηλεκτρονικη, μαλλον παρουσιαστηκε ο ενοχος ....

Με το που γινει αντικατασταση και επιβεβαιωθει ο υπαιτιος θα ενημερωσω και εννοειται θα παρει και τα ευσημα οποιος το βρηκε απο το φορουμ με απομακρυσμενη
βλαβοδιαγνωση :/abwave::)

Για να πεφτουν τα στοιχηματα για το ποιος ειχε δικιο :{}\/
Life is not measured by the breaths we take,
but by the moments that take our breath away

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηλεκτρολογικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες